Aktualizacja wymagań systemowych

+

Lilayah

CD PROJEKT RED


W związku z rozpoczęciem przedsprzedaży dodatku Widmo wolności, chcemy zaktualizować nasze obecne wymagania systemowe, aby poinformować graczy o tym, co będzie niezbędne do uruchomienia Cyberpunka 2077 i ułatwić im ocenę oczekiwanej wydajności. Zmiany te wejdą w życie po najbliższej aktualizacji podstawowej wersji gry, nie wcześniej niż za 90 dni, i będą miały również zastosowanie do Widma wolności.

Nowe wymagania systemowe zostały opracowane aby odpowiadać nowoczesnym standardom. Gra będzie obsługiwać karty graficzne, które nie były dostępne na rynku w momencie premiery i celować w rozdzielczość wyjściową 1080p lub 4K dla określonych ustawień w grze.

Zmiany w minimalnych wymaganiach odzwierciedlają nasze nowe standardy, które według nas lepiej oddają minimalną konfigurację komputera wymaganą do uruchomienia gry w rozdzielczości 1080p przy jednoczesnym utrzymaniu średnio 30 FPS-ów na niskich ustawieniach. Wprowadzamy te zmiany, bo uważamy, że aktualizacja wymagań jest istotną częścią procesu ulepszania gry, a także poprawiania i dodawania nowych funkcji.

Jedną ze zmian jest decyzja o zaprzestaniu wspierania dysków HDD w wymaganiach minimalnych. W porównaniu do dysków HDD dyski SSD oferują szybszy czas ładowania, usprawniony streaming oraz lepszą ogólną wydajność.

Co ważne, nie oznacza to, że gra przestanie działać na poprzednich wymaganiach minimalnych. Jednak po najbliższej aktualizacji podstawowej wersji gry przestaniemy je aktywnie wspierać i testować grę na tych konfiguracjach.

Pamiętajcie, że przedstawione dane FPS-ów są oparte na wewnętrznych testach. Wydajność może się różnić w zależności od konkretnej konfiguracji sprzętowo-programowej komputera oraz wszelkich zmian wprowadzonych w ustawieniach grafiki lub rozdzielczości wyjściowej. Poniżej znajdziecie zaktualizowane wymagania systemowe.
Alt tekst
Tabela wymagań systemowych do gry Cyberpunk 2077 z włączonym i wyłączonym ray tracingiem.

Wymagania bez ray tracingu:

Minimalne: ustawienia grafiki w grze: niskie. Rozdzielczość 1080p. Ilość FPS: 30. System operacyjny: 64-bit Windows 10. Procesor: Core i7-6700 lub Ryzen 5 1600. Karta graficzna: Geforce GTX 1060 6GB lub Radeon RX 580 8GB lub Arc A380. Pamięć VRAM: 6 GB. Pamięć RAM: 12 GB. Miejsce na dysku: 70 GB SSD.

Rekomendowane: ustawienia grafiki w grze: wysokie. Rozdzielczość 1080p. Ilość FPS: 60. System operacyjny: 64-bit Windows 10. Procesor: Core i7-12700 lub Ryzen 7 7800X3D. Karta graficzna: Geforce RTX 2060 Super lub Radeon RX 5700 XT lub Arc A770. Pamięć VRAM: 8 GB. Pamięć RAM: 16 GB. Miejsce na dysku: 70 GB SSD.

Ultra: ustawienia grafiki w grze: ultra. Rozdzielczość 2160p. Ilość FPS: 60. System operacyjny: 64-bit Windows 10. Procesor: Core i9-12900 lub Ryzen 9 7900X. Karta graficzna: Geforce RTX 3080 lub Radeon RX 7900 XTX. Pamięć VRAM: 12 GB. Pamięć RAM: 20 GB. Miejsce na dysku: 70 GB SSD.

Wymagania z ray tracingiem:

Minimalne z RT: ustawienia grafiki w grze: tryb ray tracing niski. Rozdzielczość: 1080p. Ilość FPS: 30. System operacyjny: 64-bit Windows 10. Procesor: Core i7-9700 lub Ryzen 5 5600. Karta graficzna: Geforce RTX 2060 lub Radeon RX 6800 XT lub Arc A750. Pamięć VRAM: 8 GB. Pamięć RAM: 16 GB. Miejsce na dysku: 70 GB SSD.

Rekomendowane z RT: ustawienia grafiki w grze: tryb ray tracing ultra. Rozdzielczość: 1080p. Ilość FPS: 60. System operacyjny: 64-bit Windows 10. Procesor: Core i9-12900 lub Ryzen 9 7900X. Karta graficzna: Geforce RTX 3080Ti lub Radeon RX 7900 XTX. Pamięć VRAM: 12 GB. Pamięć RAM: 20 GB. Miejsce na dysku: 70 GB NVME.

RT Overdrive: ustawienia grafiki w grze: tryb ray tracing overdrive. Rozdzielczość: 2160p. Ilość FPS: 60. System operacyjny: 64-bit Windows 10. Procesor: Core i9-12900 lub Ryzen 9 7900X. Karta graficzna: Geforce RTX 4080. Pamięć VRAM: 16 GB. Pamięć RAM: 24 GB. Miejsce na dysku: 70 GB NVME.

Dodatkowe informacje:

Tryb Ray tracing: Overdrive został zmierzony za pomocą włączonego DLSS bazującego na funkcji Frame Generation.

Do gry z dźwiękiem Dolby Atmos na PC wymagany jest sprzęt audio obsługujący technologię Dolby Atmos.
 
Last edited:
No to teraz pojechaliście.
Procek który starczał mi do gry na ultra w 1080p, nie łapie się w te nowe wymagania na wysokich.
 
Last edited:
Wymagania odnośnie CPU są raczej z czapy. Wiem, że to średni wyznacznik, ale bottleneck calculator https://pc-builds.com/ pokazuje, że w przypadku łączenia i7-12700 z:
a/ 2060 SUPER mamy GPU bottleneck 12,4%
b/ 5700 XT mamy GPU bottleneck 10,9%
Zerowy bottleneck to jest poziom 11400/12400 i takie powinny być sensowne wymagania wobec CPU.

Ja mam w tej chwili i5-11400F sparowanego z Radeonem 6600 i na 1080p Ultra obciążenie CPU jest w okoicach 40 - 50%.
 
Last edited:
Czy ja dobrze rozumiem? PC który spełniał rekomendowane wymagania dla podstawki nie spełnia nawet minimalnych dla dodatku? Szczególnie w w przypadku procesora?
 
Czy ja dobrze rozumiem? PC który spełniał rekomendowane wymagania dla podstawki nie spełnia nawet minimalnych dla dodatku? Szczególnie w w przypadku procesora?

W tej chwili to są również wymagania podstawki (po aktualizacji we wrześniu) xD. Czyli w CP 2077 też nie pograsz :D.
 
Zawsze można grać na wersji przed aktualizacji. Aż się zastanawiam czy nie zrobić zwrotu dodatku :(

No ja bym zdecydowanie poczekał, aż wyjdzie :). Mam nadzieję, że CDPR się trochę ogarnie, bo wrzucanie w rekomendowane procesora za 1500 zł, który jest srogo wysoko wobec wymagań co do karty graficznej i (jeśli byłby w ogóle potrzebny) byłby chyba wykorzystywany w pełni jedynie w CP, to lekkie przegięcie :). Wszystkie pozostałe gry jakie widziałem, RX 5700 XT zestawiają ze sporo słabszymi (i starszymi) procesorami.
Co do grania w wersję sprzed aktualizacji - ciekawe, czy się da.
 
Wymagania odnośnie CPU są raczej z czapy. Wiem, że to średni wyznacznik, ale bottleneck calculator https://pc-builds.com/ pokazuje, że w przypadku łączenia i7-12700 z:
a/ 2060 SUPER mamy GPU bottleneck 12,4%
b/ 5700 XT mamy GPU bottleneck 10,9%
Zerowy bottleneck to jest poziom 11400/12400 i takie powinny być sensowne wymagania wobec CPU.

Ja mam w tej chwili i5-11400F sparowanego z Radeonem 6600 i na 1080p Ultra obciążenie CPU jest w okoicach 40 - 50%.
Kalkulatory bootlenecka można sobie wstawić do kąta, one nie oddają w pełni tego zjawiska. Wszystko zależy od gry, ustawień i rozdzielczości. Przykładowo do gry w 4k nie potrzebujemy koniecznie i9, ponieważ w tej rozdzielczości to GPU przejmuje na siebie większość obliczeń. Przy niższych rozdzielczościach różnica między i5, a i9 będzie bardziej zauważalna, aczkolwiek zgadzam się z tym, że to są spore wymagania co do procesorów. One spokojnie wystarczą do grafik pokroju RTX 4070 Ti / 4080 lub RXa 6950 XT
 
Kalkulatory bootlenecka można sobie wstawić do kąta, one nie oddają w pełni tego zjawiska. Wszystko zależy od gry, ustawień i rozdzielczości. Przykładowo do gry w 4k nie potrzebujemy koniecznie i9, ponieważ w tej rozdzielczości to GPU przejmuje na siebie większość obliczeń. Przy niższych rozdzielczościach różnica między i5, a i9 będzie bardziej zauważalna, aczkolwiek zgadzam się z tym, że to są spore wymagania co do procesorów. One spokojnie wystarczą do grafik pokroju RTX 4070 Ti / 4080 lub RXa 6950 XT
Dlatego napisałem, że to średni wyznacznik (ale jakiś tam jest) - i podałem, że u mnie użycie procesora jest na poziomie 40 - 50%, a karty 99%.
 
Pewnie jeszcze jakoś pogram z RT w Full HD ;) ...

Zastanawia mnie tylko czy dla RT Overdrive dali RTX 4080 dla tego, że karta ma 16 GB VRAM (nie jak RTX 3080 12), czy może aż taki przeskok wymuszony jest zapotrzebowaniem na moc obliczeniową (oraz konieczność użycia sztuczki pokroju DLSS 3.0 i TG).
 
Wymagania biorą pod uwagę sztuczki w postaci DLSS, czy FSR?

Tak, konfiguracje sprzętowe były testowane przy domyślnych ustawieniach dla danych presetów (testowaliśmy tylko niemodyfikowane presety). Jeśli upscaler jest domyślnie włączony, to mierzone FPSy i odpowiadające im wymagania sprzętowe to odzwierciedlają.

Uwaga: odnoszę się do zaktualizowanych presetów, nie do tych, które są obecnie dostępne w "żywej" wersji gry.
 
Tak, konfiguracje sprzętowe były testowane przy domyślnych ustawieniach dla danych presetów (testowaliśmy tylko niemodyfikowane presety). Jeśli upscaler jest domyślnie włączony, to mierzone FPSy i odpowiadające im wymagania sprzętowe to odzwierciedlają.

Uwaga: odnoszę się do zaktualizowanych presetów, nie do tych, które są obecnie dostępne w "żywej" wersji gry.
A co oznaczają "zaktualizowane presety"? Ustawienia były korygowane raczej w górę czy w dół? Jak sie mają z grubsza ustawienia wysokie aktualnie do tych w nowej wersji?
 
A co oznaczają "zaktualizowane presety"? Ustawienia były korygowane raczej w górę czy w dół? Jak sie mają z grubsza ustawienia wysokie aktualnie do tych w nowej wersji?
Obawiam się, że na takie pytanie odpowiedź przyjdzie dopiero jak zaktualizowane presety wejdą w życie. Opisywanie konkretnie które ustawienie jak się zmieniło w danym presecie bez szerszej perspektywy niewiele da.
 
Chodziło bardziej o kierunek, niż przechodzenie przez wszystkie suwaki po kolei, ale możemy poczekać :).
 
Top Bottom