Ciągłe crashe gry w Phantom Liberty

+
Odkąd wyszedł dodatek, gra w losowych momentach łapała zwiechę i wywalała się do pulpitu. Aktualizacja sterowników nic nie dała. Downgrade sterownika pomógł na chwilę, ale problem ostatecznie nie zniknął. Po aktualizacji 2.01 nie jestem w stanie nawet odpalić gry. Po włączeniu, pokazuje się ekran tytułowy na full screen i gra się wywala. Sprawdzanie plików i ponowna instalacja nic nie dała. Grać jestem w stanie tylko na 2.0 z PL a i tak gra potrafi się po kilkunastu minutach grania wywalić.

Windows 10
RTX 3080
Intel i5 13600K
32GB RAM DDR 4

Platforma GOG.
 
Robiłeś może undervolting albo OC procesora? Jeśli tak, to spróbuj wrócić do oryginalnych nastawów.
 
Undervolting grafiki i procka. Tylko czemu to by miało robić problem.. Na 2.0 nie było żadnych problemów. W żadnej innej grze też nie, więc co tu się namieszało? (gram bez RT bo nie potrzebuję)
 
CP2077 jest mocno czuły na UV/OC. Przerobiłem to na własnym przykładzie: undervoltowany 9900k + GTX1080 - wszystko działało bez problemu. Ale po zmianie grafiki na 3080ti i monitora z 60 Hz na 165 Hz zaczęły się spontaniczne crashe (czasem po 15 minutach, innym rzazem po godzinie). Rezygnacja z UV procesora rozwiązała problem (prawdopodobnie underwoltowany CPU bez problemu radził sobie na względnie niewielkim obciążeniu z poprzednią grafiką, ale po zmianie musiał zacząć pracować na wyższych obrotach i zbyt niskie napięcie skutkowało losowymi błędami). Phantom Liberty znacznie mocniej obciąża CPU niż podstawka, więc spróbowałbym w twoim przypadku odpuścić UV i zobaczyć, czy jest poprawa.
 
Można też (z panelu nVidia) zmniejszyć maksymalne zasilanie GPU.
CP 2077 bywa dziwny i wcześniej potrafił mi po kilku minutach (bez powodu - monitorowałem obciążenie i temperatury na bieżąco) zawieszać system albo wywalać do pulpitu.
Jak przyciąłem nieco mocy GPU grałem bez problemów przez bite 3 godziny - zero problemów.

P.S. Nie zauważyłem aby przykręcenie nieco mocy przełożyło się zbytnio na wydajność w moim RTX 3090.
 
@I_w_a_N Gdzie dokładnie z panelu nVidia zmniejszyć zasilanie? Nie ukrywam, wolałbym nie rezygnować z UV bo zarówno grafika jak i procesor domyślnie bardzo dużo prądu żrą, choć nie mają powodu (zwłaszcza procesor zjada nadprogramowe 70W bo tak sobie to ustawili)
 

@Klakson_rm

Już tłumaczę w trzech prostych krokach:

- otwierasz nVidia GeForce Experience i wchodzi w "ustawienia", a następnie "nakładka w grze"



- tam wyszukujesz "skróty klawiszowe", a w nich odnajdujesz "wydajność", gdzie interesuje nas "Przełącz menu Wydajność", a konkretnie skrót klawiszowy, który został mu przypisany (jeśli go nie ma, to go tworzymy)



- na koniec zostaje tylko wcisnąć ten klawisz i w menu (które się pojawi) zmienić wartości "maksymalne zasilanie" (i na końcu oczywiście zastosować)



P.S. Nie sugeruj się wartością - ustaw taką jaka będzie u Ciebie dobra.
 
Last edited:
Polecam sprawdzić czy nie masz ustawonego trybu HDD i wysokich detali, gra wtedy chyba nienadąża wczytywać danych z dysku.
 
Widzę, że zapomniałem odpisać.

UPDATE. Gra przestała crashować, jak tylko wyłączyłem Undervolting grafiki. Coś skopali, bo na 2.0/2.01 Cyber nie lubi UV w żadnej formie. Próbowałem zwiększać napięcia na grafice myśląc, że może dla Cyberka moje obecne to za nisko. Bez zmian. Albo wyłączone UV, albo crashuje. Oczywiście jak wyłączę UV, to karta żre prąd jak porypana. Gram bez RT bo nie potrzebuję
 
Widzę, że zapomniałem odpisać.

UPDATE. Gra przestała crashować, jak tylko wyłączyłem Undervolting grafiki. Coś skopali, bo na 2.0/2.01 Cyber nie lubi UV w żadnej formie. Próbowałem zwiększać napięcia na grafice myśląc, że może dla Cyberka moje obecne to za nisko. Bez zmian. Albo wyłączone UV, albo crashuje. Oczywiście jak wyłączę UV, to karta żre prąd jak porypana. Gram bez RT bo nie potrzebuję
Zależy o jakim UV mówisz. Ja mam lekko zrobione UV, podbite taktowanie zegara (minimalnie) i podniesioną pamięć. Gra działa bez problemu, ale wcześniej gdy przegiąłem z UV i zbyt mocno podniosłem taktowanie, to gra wywalała nawet dopiero po 2-3 godzinach.
Także da się zrobić UV tylko z nim nie przeginaj.Wiadomo dużo zależy tu od danej karty.
Tu masz poradnik jak zrobić to dobrze.
 
Zależy o jakim UV mówisz. Ja mam lekko zrobione UV, podbite taktowanie zegara (minimalnie) i podniesioną pamięć. Gra działa bez problemu, ale wcześniej gdy przegiąłem z UV i zbyt mocno podniosłem taktowanie, to gra wywalała nawet dopiero po 2-3 godzinach.
Także da się zrobić UV tylko z nim nie przeginaj.Wiadomo dużo zależy tu od danej karty.
Tu masz poradnik jak zrobić to dobrze.

Też robiłem UV wg poradnika. W żadnej grze nie było problemów. Testy obciążeniowe bez problemu. A po aktualizacji 2.0 sypie się co chwilę.
 
Top Bottom