2023 i GWINTfinity, część 1

+

Alicja.

CD PROJEKT RED


Cześć wszystkim!

Rok 2022 dobiega końca, dlatego chcemy podzielić się z Wami informacjami na temat naszych przyszłych planów. Będzie to długi artykuł podsumowujący nasz filmik poświęcony harmonogramowi GWINTA, który możecie obejrzeć poniżej. W najbliższej przyszłości opublikujemy kolejny artykuł, w którym bardziej szczegółowo przedstawimy system balansowania gry przez społeczność, który planujemy.
Co wydarzyło się w 2022:
 • Wypuściliśmy 4 pakiety kart, które wprowadziły do gry 86 nowych kart.
 • Udostępniliśmy wszystkie 8 Podróży w formacie nieskończonym.
 • Dokonaliśmy 88 przeróbek starszych kart.
 • Około 30 różnych „strategii gry” zostało ukierunkowanych (talie Syndykatu z kategoriami gangu, samookaleczenie i Rycerze Królestw Północy są przykładami takich strategii).
 • Wprowadziliśmy nową mechanikę — nasycenie, pozwalającą na zwiększenie interakcji.
 • Dodaliśmy możliwość pozbycia się fragmentów kart poprzez zakup szybkiej podróż, jak również przelicznik Punktów Nagród na inne zasoby. Szykujemy także więcej rzeczy.
 • Jak zwykle, mieliśmy kilka świetnych wydarzeń sezonowych, w tym kilka nowych, takich jak wrześniowe wydarzenie Sklepa.
 • Ten rok okazał się dobry dla trybów sezonowych – pozbyliśmy się trybów niepopularnych lub takich, które już rozpracowaliście, a także dodaliśmy kilka zupełnie nowych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu „Rozpoznanie bojem” – tryb sezonowy, w którym gracze mogli korzystać z nowych, nieposiadanych przez nich kart.
 • W 4. sezonie GWENT Masters odbyło się 17 oficjalnych wydarzeń e-sportowych zorganizowanych przez CDPR, wliczając w to kwalifikacje przeprowadzone z wielką pomocą naszych wspaniałych partnerów z Claymore i ESC Gaming.
 • Wspaniale było móc porozmawiać z Wami podczas imprezy z okazji 20-lecia CDPR w Warszawie i jej kontynuacji w Lucca.
Czego zabrakło w 2022:
Sług w wersji premium. Prawda jest taka, że nie byliśmy w stanie posunąć się do przodu z naszym początkowym planem wydania każdego sługi w grze w wersji premium, a następnie zebrania ich wszystkich w jednym pakiecie. Gdy stajemy przed wyborem pomiędzy stworzeniem nowych kart premium a ulepszeniem istniejących sług do wersji premium, wybieramy nowe karty. W związku z brakiem realnego postępu w tym zakresie w 2022 roku zdecydowaliśmy się zebrać sługi, które były gotowe lub prawie gotowe do wydania i udostępnić je najszybciej jak to możliwe. Oznacza to, że ponad 20 istniejących sług ukaże się w wersji premium w kilku nadchodzących aktualizacjach. Nie możemy jednak obiecać, że ulepszymy wszystkie sługi istniejące obecnie w grze.

Przeróbki draftu. To dość oczywiste, że tryb draftu został w tyle, a jego pakiety stały się nieaktualne po przeróbkach kart. Nie jesteśmy zadowoleni z jego obecnego stanu. Biorąc pod uwagę sposób, w jaki została opracowana obecna wersja draftu, bardzo nieefektywne jest utrzymywanie go w tym samym stanie oraz próbowanie nadążać za aktualizacjami. Dlatego też nasz zespół projektowy dołożył wszelkich starań, by znacząco przerobić tryb draftu i rozwiązać niektóre problemy związane z jego obsługą oraz rozgrywką.

Mimo że udało nam się stworzyć działający prototyp nowego systemu draftu, wprowadzenie tych ostatecznych, nowych koncepcji do gry nie jest prostym i szybkim zadaniem. Dodatkowo, jesteśmy świadomi, że najpopularniejszy tryb gry (rozgrywki rankingowe) powinien być naszym głównym priorytetem. Na chwilę obecną nie planujemy rozwijać trybu draftu w roku 2023. Choć szanse na to są małe, nadal mamy nadzieję, że uda nam się wcześniej ukończyć inne funkcje, aby móc wrócić do draftu.

Aktualizacji wszystkich archetypów. Podczas gdy sporo starych archetypów i strategii gry zyskało nowe życie w 2022 roku, warto zauważyć, że wciąż istnieje przestrzeń na ulepszenie niektórych istniejących archetypów – między innymi tych, które jeszcze nie zostały poprawione lub tych, które nie dotarły do miejsca, w jakim chcieliśmy, aby się znalazły, mimo że otrzymały już wcześniej wsparcie. Dlatego też w 2023 roku postaramy się w pełni skupić na tym celu i dołożymy wszelkich starań, aby całkowicie zakończyć ten proces do końca roku.
Jakie mamy plany na 2023?
 • Chcemy wypuścić 72 nowe karty w 3 pulach.
Okres pomiędzy wydaniem ostatniej puli kart w aktualizacji 11.9 a końcem roku będzie czasem na balansowanie gry i wprowadzanie „ostatnich szlifów” – wszystko w celu upewnienia się, że wpływ nowych kart na metę jest zgodny z naszą niezmienną misją wprowadzania większej różnorodności do GWINTA.
 • Aktualizacje co miesiąc, zawierające zmiany w balansie
Wprowadzając zmiany w balansie, nadal będziemy wypełniać lukę pomiędzy najlepszymi taliami w każdej frakcji a jej przeciwnikami, ale nasze główne wysiłki będą miały na celu rozszerzenie puli opłacalnych strategii.
 • W planach na następny rok mamy 2 duże wydarzenia e-sportowe.
W 2023 roku rozpocznie się ostatni (piąty) sezon potyczek w GWENT Masters. Struktura rywalizacji zostanie zmieniona – odbędzie się turniej środka sezonu oraz World Masters (+wiele mniejszych turniejów kwalifikacyjnych). Na razie ogłaszamy tylko liczbę i czas tych wydarzeń, ale w nadchodzących tygodniach przed rozpoczęciem nowego sezonu chcielibyśmy zaprosić najlepszych graczy do dyskusji na temat szczegółów formatu, aby uzgodnić najlepsze rozwiązania.
Jakie mamy plany na 2024 i kolejne lata?
Karty

Wraz z początkiem 2024 roku nastąpi znacząca zmiana w sposobie prowadzenia przez nas gry. Po wydaniu ostatniego zestawu kart w 2023 roku nie planujemy dodawać już do GWINTA kolejnych kart. Rzecz jasna to duża zmiana, ale ważne jest, by spojrzeć na grę w szerszym kontekście.
 1. Wraz z kartami, które dodamy w 2023 roku, pula kart będzie kompletna o wszystkie pomysły/mechaniki lub archetypy, który chcieliśmy zobaczyć w GWINCIE.
 2. Nie rezygnujemy z aktualizacji gry w 2024 roku. Wręcz przeciwnie. Chcemy stworzyć tu coś wyjątkowego i oddać władzę w ręce ludzi. Pozwolimy wam – społeczności GWINTA – bezpośrednio decydować o tym, jakie zmiany w balansie są potrzebne w każdym miesiącu. Rozpoczęliśmy już prace nad funkcją, która pozwoli graczom głosować na pożądane zmiany w grze i tym samym sterować metą w kierunku preferowanym przez większość. Mimo że funkcja ta nie może być tak solidna jak narzędzia dostępne dla twórców gry, mocno wierzymy, że będzie miała pozytywny wpływ na utrzymanie świeżości gry.
 3. Oczywiście same zmiany w balansie nie sprawią, że gra będzie wystarczająco ciekawa dla aktywnych graczy. Dlatego opracowujemy również nowy system postępów, który za sprawą specjalnych nagród i osiągnięć, zachęci graczy do większego eksperymentowania ze swoimi taliami podczas trwania sezonów. System ten ma stanowić łagodniejszą alternatywę dla rotacji – gracze będą mogli posiadać kolekcję kart, która będzie zawsze zdatna do użytku, ale będą nagradzani za przestrzeganie pewnych ograniczeń w budowaniu talii. W ten sposób urozmaicą grę i zdobędą więcej fantów.
Wydarzenia/turnieje

Jako CDPR nie planujemy organizować żadnych oficjlanych wydarzeń po 2023 roku, ale mamy nadzieję, że nie będzie to koniec rywalizacji, a gracze będą organizować turnieje różnego formatu na własną rękę, tak jak już to się dzieje w przypadku wielu starych gier multiplayer. Nasza platforma turniejowa nadal będzie dostępna.

GWINTfinity

Projekt GWINTfinity to zestaw inicjatyw mających na celu zagwarantowanie, że gra będzie mogła istnieć bez naszego aktywnego wkładu. Nazwa projektu odzwierciedla nasz zamiar, aby gracze mogli cieszyć się tą grą jeszcze przez wiele lat. Wierzymy, że takie rozwiązanie ukierunkowane na graczy pozwoli wzmocnić pozycję naszej społeczności.

Jednak aby GWINTfinity mogło działać, potrzebujemy wsparcia prawdziwych fanów GWINTA. Nic z tego nie będzie miało sensu bez graczy, którzy chcą kontynuować swoją podróż po GWINCIE i są chętni, by uczynić tę grę lepszą. Wiemy, że są wśród was tacy gracze. GWINTfinity jest tworzone z myślą o was.

Postanowiliśmy poinformować was o naszych długoterminowych planach teraz, ponieważ wierzymy w przejrzystą oraz uczciwą komunikację, jak również czujemy, że tak właśnie należy postąpić. Przeszliśmy razem długą drogę pełną wzlotów i upadków. Za nami wiele wspomnień. Widzieliśmy, jak na przestrzeni lat zawiązują się przyjaźnie, a nawet małżeństwa. Zasługujecie na to, by wiedzieć, jaka przyszłość czeka naszą ulubioną grę i jak możecie stać się jej częścią. Mając na uwadze powyższe, przeżyjmy razem kolejny wspaniały rok w GWINCIE. Przyszłość gry zawsze była i nadal jest w rękach graczy.

Dziękujemy za przeczytanie. Upewnijcie się, że nie ominie Was część 2, w której wyjaśnimy nasze obecne plany dotyczące systemu balansowania gry przez społeczność. ❤️
 
Jako CDPR nie planujemy organizować żadnych oficjlanych wydarzeń po 2023 roku, ale mamy nadzieję, że nie będzie to koniec rywalizacji, a gracze będą organizować turnieje różnego formatu na własną rękę, tak jak już to się dzieje w przypadku wielu starych gier multiplayer. Nasza platforma turniejowa nadal będzie dostępna.

Platforma będzie dostępna, a czy zostanie doprowadzona do stanu bezawaryjnej używalności? Nie bez powodu nadchodzące Mistrzostwa Polski w Gwincie będą obsługiwane na Challonge, nie na platformie REDów (https://challonge.com/pl/tournaments/signup/s3Nqm3ABKY.html). Podobnie niedawny HoLy Tournament miał swoją drabinkę obsługiwaną na podanej stronie (https://challonge.com/pl/TeamHoLFinal).

GWINTfinity

Projekt GWINTfinity to zestaw inicjatyw mających na celu zagwarantowanie, że gra będzie mogła istnieć bez naszego aktywnego wkładu. Nazwa projektu odzwierciedla nasz zamiar, aby gracze mogli cieszyć się tą grą jeszcze przez wiele lat. Wierzymy, że takie rozwiązanie ukierunkowane na graczy pozwoli wzmocnić pozycję naszej społeczności.

Jednak aby GWINTfinity mogło działać, potrzebujemy wsparcia prawdziwych fanów GWINTA. Nic z tego nie będzie miało sensu bez graczy, którzy chcą kontynuować swoją podróż po GWINCIE i są chętni, by uczynić tę grę lepszą. Wiemy, że są wśród was tacy gracze. GWINTfinity jest tworzone z myślą o was.

Postanowiliśmy poinformować was o naszych długoterminowych planach teraz, ponieważ wierzymy w przejrzystą oraz uczciwą komunikację, jak również czujemy, że tak właśnie należy postąpić.

Ładne wodolejstwo i przerzucanie odpowiedzialności na graczy (i to tych prawdziwych fanów) odnośnie przetrwania gry, tak jakby REDzi nie mieli wpływu na jej funkcjonowanie (zrzeczenie się wpływu przez brak aktywnego wkładu nie jest tym samym, co brak jakiegokolwiek wpływu). Skoro wszystko jest z myślą o nas rozumiem, że to gracze będą mieli możność podjęcia ostatecznej decyzji dotyczącej "wyłączenia wtyczki"? Czy też może REDzi zrzekając się wsparcia dla Gwinta zachowają oczekiwania/wytyczne (jawne? niejawne?) dotyczące spodziewanego ruchu w grze i jakości/ilości prawdziwych fanów (innymi słowy czy i kiedy uznają, że fani ci porzucili grę i zgaszą światło).

Ciekawym też, czy w ramach tej przejrzystej komunikacji będziemy mogli liczyć na jakąś formę Q&A dotyczącą tego projektu.
Ps. jego nazwa odzwierciedla "życie wieczne" gry, a nie możliwość cieszenia się nią przez wiele lat ;)
 
Lepiej by wyglądało bardziej stopniowe odchodzenie od 'głównego' wsparcia. Czyli choćby jeszcze jeden turniej zaplanowany na 2024 - mówię to jako widz a nie uczestnik.
Co do nowych kart, rozumiem wizję, w pewnym momencie ciężko już wymyślę coś nowego co będzie solidne.
 
Deklaracja już teraz, że szanse na przerobienie draftu są minimalne... Szkoda bo tego rodzaju tryb w momencie porzucenia gry byłby ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.
Nie rezygnujemy z aktualizacji gry w 2024 roku. Wręcz przeciwnie. Chcemy stworzyć tu coś wyjątkowego i oddać władzę w ręce ludzi. Pozwolimy wam – społeczności GWINTA – bezpośrednio decydować o tym, jakie zmiany w balansie są potrzebne w każdym miesiącu.
Zaciemnianie obrazu całej sytuacji. Aktualizacje robione przez fanów... no fajnie.
Co do nowych kart, rozumiem wizję, w pewnym momencie ciężko już wymyślę coś nowego co będzie solidne.
Byłaby kasa na projekt to byłyby i nowe karty. HS czy MTG nie mają z tym problemu.
 
Deklaracja już teraz, że szanse na przerobienie draftu są minimalne... Szkoda bo tego rodzaju tryb w momencie porzucenia gry byłby ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Ach, cały czas żałuję, że Arena nie została, ewentualnie z pewnymi poprawkami. W tej sytuacji byłby to na pewno zdecydowanie bardziej atrakcyjny tryb! Dodatkowo tak jak mówisz, zwłaszcza w przypadku dalszych miesięcy / lat istnienia Gwinta.

Jeśli Draft nie zostanie zmodyfikowany, to może niech jeszcze raz się zastanowią nad powrotem Areny? Choćby w podobnej formie co kiedyś ;)
 

Lexor

Forum veteran
Zabraliście nam Arenę i daliście bubel w postaci Draftu, który nigdy nie miał (i już nie będzie miał) dobrego wsparcia. :(
 
Jeśli Draft nie zostanie zmodyfikowany, to może niech jeszcze raz się zastanowią nad powrotem Areny? Choćby w podobnej formie co kiedyś ;)
Arena była lepsza i w przeciwieństwie do Draftu nie potrzebowała cały czas aktualizacji. To było i wygodne dla twórców i dobre dla graczy jako odskocznia od rankedów. Poza tym więcej osób grało w arenę niż obecnie w Draft. Ostatnio tak eksperymentalnie Draft uruchomiłem i paczka stwarzanie: kawaleria Ard Feinn (gdzie teraz jest przerobiona i nie ma asymilacji), Brathens i straż książęca (też przerobiona). Słowem na stwarzaniu 2 karty są bezużyteczne.

Co do kwestii balansowania przez społeczność to na razie nie wiemy nic więcej poza tym co zostało już powiedziane na mastersach. Trzeba poczekać na więcej konkretów odnośnie tego systemu.
 
Czy pojawi się możliwość wymieniania skrawków na inne zasoby np. punkty nagród?

Czy żeby płacić za szybką podróż skrawkami kart trzeba mieć wykupione premium?
 
Zabraliście nam Arenę i daliście bubel w postaci Draftu, który nigdy nie miał (i już nie będzie miał) dobrego wsparcia. :(

Deklaracja już teraz, że szanse na przerobienie draftu są minimalne... Szkoda bo tego rodzaju tryb w momencie porzucenia gry byłby ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Wprowadzenie Draftu do Gwinta kojarzy mi się z tą sceną:

 
Gwint nie umiera 😀
Przywróczcie graczom arenę i tak jak obiecaliście dajcie nam jakiś wpływ na balans. Powinno być dobrze dzięki za szczere info i czekamy na drugą część wiadomości.
 
Co do nowych kart, rozumiem wizję, w pewnym momencie ciężko już wymyślę coś nowego co będzie solidne.
Magic The Gathering pierwsze karty wypuścili w 1993 roku, mamy koniec 2022 a wypuszczają kilka rozszerzeń rocznie i nie mają zamiaru przestać. Heathstone zostało wydane w 2014 roku i do dziś są wypuszczane nowe dodatki z kartami, więc chyba jednak to nie jest takie niemożliwe.
 
Ja wam powiem Tak Pany moi kochani. Nie wiem co sie dzialo w Gwincie na przestrzeni lat ale dopiero teraz podzszedłem do gry na serio doszedłem do 0 rangi i sie naparzam z wami. Gra jest dla mnie epicka. To co redzi piszą dla mnie mają jaja. Gra sie im nie opyla mogliby ja zamknac powiedziec nie jest rentowna walcie się. Konkurencyjna firma pewnego RTS zamknela mistrzostwa i IEM wzial je na klate tylko dlatego że gracze chca ogladac i grac w ich ukochana gre. Szczerze weźniemy sie do roboty ulepszymy gre wprowadzimy areny drafty i inne rzeczy i bedziemy mieli gre jaka chcemy i bez łaski XD. Wiedźmin 3 przetrwał dzieki moderom i chorym poj... którzy siedzą godzinami nad grą i ja zmieniaja bo ja kochaja. Tak samo bylo z D2 gdzie gracze zrobili lepsze rzeczy niz sama firma. Ja sie kompletnie nie martwie co z gra bedzie. Zmiencie podejscie i myslenie Napisali ze wytlumacza reszte w kolejnych artykułach. A w międzyczasie modlcie sie zeby na mnie nie trafic w grze XD
 
Nie wiem czemu niektórzy starają się zabić wiarę w tę grę u tych, którzy ją jeszcze mają. Moim zdaniem istnieje niezerowa szansa, że nasza ulubiona gra przetrwa dłużej niż dwa lata, a to jest kupa czasu i jeszcze wiele może się zdarzyć. Ci co wypisują "copium" niech lepiej wezmą się w garść, pomogą gdzie się da i przestaną siać defetyzm u tych, którzy jeszcze mają zapał i chęci.
A bonusowe pytanie do tych co siedzą w karciankach: jak jest pula kart i ile jest grywalnych w najpopularniejszych grach tego typu, no bo w gwincie mogło by połowy z obecnych kart nie być i wiele osób by się nawet nie zorientowało.
 
@arthy27 Prawda, połowa kart w Gwincie jest niegrywalnych i tylko piękne arty się marnują. Nie wiem, może w HS jest podobnie albo gorzej, co nie zmienia faktu że jest co balansować. Sam mam kilka fajnych pomysłów jak zreworkować karty takie jak Stennis, Milva, Pavko. Filippa. Tyle że wprowadzanie balansu trzeba zacząć od pewnego ograniczenia na karty. Np. karta może zrobić max 2 krotność prowizji - wyjątek silniki, aby nie było potem takich kwiatków że karta za 13 prowizji robi 40 pkt - patrz wprowadzona Renfri.
 
@arthy27 Tak się zastanawiam skąd niektórzy tutaj czerpią wiarę w lepsze jutro dla Gwinta? Co takiego się wydarzyło lub ma wydarzyć pozytywnego, że daje wam nadzieję? Panowie/Panie ta gra ma 6 lat, tutaj żadna magia się nie wydarzy. Mam wrażenie, że społeczność Gwinta jest strasznie przewrotna. Jak Redzi byli aktywni, zależało im to ludzie wynajdywali mnóstwo powodów, żeby narzekać. Natomiast kiedy twórcy spisali grę na straty to nagle gracze płaczą "jak to?" albo wręcz widzą światełko w tunelu? O co chodzi?

Szczerze weźniemy sie do roboty ulepszymy gre wprowadzimy areny drafty i inne rzeczy i bedziemy mieli gre jaka chcemy i bez łaski XD.
Tak przywrócicie arenę, dodacie nowe karty , może jeszcze classic mode z betą zrobicie i wstawicie do gry XD
 
Last edited:
@luk757 Nie wynajdywali powód żeby narzekać, tylko narzekali w głównej mierze na balans. Co jak co, ale Redzi nie są mistrzami w tej kwestii. Może jeżeli za balans wezną się gracze, zwłaszcza ci co grają wieloma frakcjami to wyjdzie to grze na lepsze. Nie raz było tak że wprowadzono nową kartę a żeby po miesiącu ją bardzo znerfić (patrz Renfri). Pamiętam że jak wprowadzono Renfri to był to jedyny sezon gdzie w ogóle nie chciało mi się odpalać Gwinta, już nie mówiąc o grze rankingowej.
 
@Iorweth15 Balans i tak będzie na warunkach Redów (ich schematów). Naiwnym jest myśleć, że narzędzia, które przygotują dadzą graczom wystarczająca swobodę, żeby zrobić w tej grze porządek. Zresztą nawet wtedy to by się nie udało bo społeczność to misz masz setek jak nie tysięcy poglądów i ładu i składu by w tym nie było. Otrzymamy protezę, która wystarczy na to żeby przedłużyć nieco wegetację Gwinta i tyle. A co do pochwał odnośnie tego, że nie zamykają od razu serwerów... wiedzą, że tylko więcej by na tym stracili a wielu fanów nie darowało bo finansowo gra się nie spina ale jednak graczy jeszcze trochę jest. Na utrzymanie serwerów póki co starczy.
 
@luk757 Jeszcze za wcześnie by generalizować. Nawet nie wiemy jakie narzędzia otrzymamy, ale nie można się nie zgodzić że gracze weterani czy ci którzy grają na pro ranku mają lepsze pojęcie co jest przegięte i dlaczego to jest przegięte. Może oddając takie coś w ręce graczy, ci będą szybciej reagować niż pamiętny hotfix Renfri czy kapłanek (40 pkt na last sayu, a w przypadku kapłanek nie miało się na to odpowiedzi). Takie hotfixy w kilka dni powinny być załatwiane. A co do pomysłowości graczy to nie wiem czy oglądałeś na YouTube Milanistę - gość ma bardzo dobre pomysły co do wprowadzania kolejnych fajnych kart i mechanik do gry, więc ja nie byłbym aż tak sceptyczny.
 
Top Bottom