Cyberpunk 2077 — pierwsza prezentacja; 48 minut rozgrywki

+
czy broń będzie można znaleźć z losowymi statystykami z zabitych wrogów ? czy będzie można znaleźć jakieś elementy garderoby z zabitych ? byłoby super gdyby dostępnych było cała masa broni oraz ciuchów o różnych właściwościach, statystykach - coś a'la borderlands z systemem losowego składania broni z losowych elementów broni ?
BŁAGAM, NIE.

To jedna z moich większych obaw w stosunku do gry - gdyby REDzi chcieli zastosować system broni o losowych statystykach, jak dla mnie zabiłoby to kompletnie wczuwkę.
Arasaka WAA Bullpup to ma być Arasaka WAA Bullpup, a Millitech Bulldog to ma być Millitech Bulldog, o stałych statystykach, zmienianych tylko przez modyfikacje (również nie-losowe)!

Chyba że dodać taką możliwość chcesz zagadać i nagle dostajesz w szczene za zaczepianie, padasz na ziemie i cię grabią, bardzo w stylu Night City, od razu by ci przeszło zagadywanie do wszystkich, to nie symulator sondy ulicznej.

Swietny patent, bardzo fajnie by było, jakby to się znalazło w grze. Oczywiście nie w przypadku wszystkich NPC, ale uliczników i boosterów - jak najbardziej.

@kuba_21 Wystarczy aby ta broń miała wysoki próg wejścia jeśli idzie o jakieś wymagane umiejętności, albo amunicja może być droga abyśmy dwa razy się zastanowili zanim strzelimy, spokojna głowa utrudnień może być sporo.
Przede wszystkim takie Smartguny powinny wymagać, tak jak w przypadku CP2020, dodatkowych, specjalnych modyfikacji (łącze smartguna w głowie). Zainstalowanie sobie pełnego zestawu pozwalającego korzystać z inteligentnej broni, powinno zużywać w dużym stopniu nasze możliwości modyfikacji (jakieś ograniczenia w tym kierunku muszą być, tak jak Człowieczeństwo w materiale źródłowym). Wtedy byłby to wybór przed Smartgunami a, dajmy na to, dodatkową cyber-kończyną.

Plus może być ciężką bronią i te wszystkie podwójne skoki, szybkie uniki mogą być ograniczone podczas używania.
Zgodnie z materiałem źródłowym to raczej odwrotnie - Smartguny były raczej lekkimi pistoletami lub SMG.

Tak naprawdę to jest chyba dobry sposób balansowania broni - jeśli decydujesz się na lżejsze pukawki, to wygrywasz celnością, bo masz możliwość podpięcia Smartlinka. Jeśli chcesz używać shotguna albo karabinu szturmowego, zyskasz większą siłę ognia, ale będziesz musiał celować samodzielnie.

Trudno powiedzieć czy system atrybutów typu fallout będzie ok - jak gra wyjdzie to się zobaczy. :)
System atrybutów jest bezpośrednio bazowany na RPG "papierowym". Oczywiście to nie jest gwarancją, że sprawdzi się w grze komputerowej. W "Wiedźminach" nie było czegoś takiego, więc jestem ciekaw, jak REDzi sobie z tym poradzą.
 
Last edited:
Przede wszystkim takie Smartguny powinny wymagać, tak jak w przypadku CP2020, dodatkowych, specjalnych modyfikacji (łącze smartguna w głowie). Zainstalowanie sobie pełnego zestawu pozwalającego korzystać z inteligentnej broni, powinien zużywać w dużym stopniu nasze możliwości modyfikacji (jakieś ograniczenia w tym kierunku muszą być, tak jak Człowieczeństwo w materiale źródłowym). Wtedy byłby to wybór przed Smartgunami a, dajmy na to, dodatkową cyber-kończyną.
Warto mieć na uwadze, że REDzi smart-guny traktują jako alternatywę dla graczy niezbyt lubiących/radzących sobie z grami polegającymi na strzelaniu, casualowe podejście do tematu raczej kłóci się z ograniczaniem dostępności tej broni, tak samo jak z ograniczaniem rozwoju postaci.
 
Na mnie największe wrażenie zrobiła absurdalna ilość szczegółów w lokacjach i to jak rzadko jesteśmy "wyciągani" ze świata (np. przez cutscenę). Cała sekwencja wyjścia z mieszkania, następnie przebieg spotkania z fixerem, w jednym nieprzerwanym "ujęciu" z dynamicznym systemem dialogu... To był mój moment WOW.

Musze też przyznać, że podziwiam odwagę Redów, by pokazać tak dużo, tak wcześnie. Ekipa wystawia się na krytykę elementów, które z całą pewnością będą dopracowane do premiery. Z drugiej strony, chyba dobrze się stało, bo dalsze "milczenie" połączone z renomą studia po W3 mogło pompować balonik hajpu, do rozmiarów, których nie sposób ogarnąć. Teraz już wszyscy wiedzą w jaki klimat celuje gra i jak prezentuje się typowa "pętla" rozgrywki. Całość wygląda jak kapitalna, rozbudowana gra, ale właśnie gra, a nie druga najważniejsza rzecz w historii ludzkości, zaraz po lądowaniu na księżycu. :D
 
Materiał jako całość bardzo mi się podobał, więc mam tylko kilka uwag lub obaw, jeśli wolicie:

- w samym demie pod tym względem nie było źle, ale chciałbym żeby gra unikała "bulletspongeów", nawet jeśli wrogowie mają dużo wyższy poziom niż my nie powinni przez to zmieniać się w terminatorów, w których wsadzić trzeba ze sto pocisków żeby ich powalić, po prostu niech zadają większe obrażenia, mają jakieś lepsze umiejętności i niech będą w stanie wytrzymać trochę więcej niż wrogowie niższego poziomu

- fajnie by było gdyby umiejętności postaci w posługiwaniu się bronią danego typu nie wpływały w znaczącym stopniu na zadawane przez nią obrażania, a po prostu umożliwiały łatwiejsze się nią posługiwanie, czyli żeby zwiększały celność broni, prędkość przeładowania i zmniejszały odrzut, jak w pierwszym Deus Exie

- niewiele pokazano z systemu skradania, ale miło by było gdyby w tym aspekcie brano pod uwagę elementy takie jak hałas i poziom oświetlenia (czyli by nie było jednowymiarowego widać nas-nie widać nas)

Na razie to tyle. Liczę na to, że w kolejnych materiałach zobaczymy więcej innych mechanizmów rozgrywki, jak hakowanie, skradanie, umiejętności Technika, jak się gra "silnym Solo", walkę wręcz itd.
 
Zastanawia mnie fizyka tego podwójnego skoku. To jest jak dla mnie wybijanie się z powietrza.
Jakby ktoś się zastanawiał nad tym, kto użyczył głosu V, to była to Cherami Leigh (podkładała głos między innymi pod A2 w Nier: Automata).
Mnie nie bardzo podszedł jej głos i ogólnie samo odgrywanie dialogów. Nie mieściła się w sytuacji. Niekoniecznie to jej wina, bo zapewne jak zwykle posadzono aktorkę przed mikrofonem, dano tekst i czytaj babo, ale dziwnie mi to brzmiało. Mam nadzieję, że w samej grze już będzie inaczej, lepiej.
 
Wiem, że to alfa i jeszcze nie pora na analizę grafiki i wszystko może się zmienić, ale jedna rzecz mnie ciekawi. Gra w ruchu wygląda bardzo dobrze, ale w statycznych ujęciach nie jest już tak kolorowo. O ile pod względem stylistycznym, klimatu, ilości detali, wypełnienia świata gra prezentuje się genialnie to już sama jakość tekstur jest często co najwyżej dobra. Jakość ich jest zauważalnie lepsza w cutscenkach, ale weźcie sobie taką stopklatkę w momencie rozmowy w Dexem w limuzynie. Miasto wygląda genialnie, wsiadamy do samochodu i cofamy się o kilka lat wstecz. Lub przeanalizujcie moment wyciągania tej kobiety z wanny. Pokrótce- stylistycznie/artystycznie - genialnie, technicznie - dobrze, choć czasem przeciętnie. I teraz pytanie. Zgadzacie się ze mną? I czy pasuje Wam kierunek jaki obrali Redzi? Aspekty stylistyczne ponad technicznymi? Już Wiedźmin 3 prezentował podobny kierunek, ale moim zdaniem tutaj weszło to na zupełnie wyższy poziom i jest zauważalne. Czekam na Wasze opinie :)
 
Warto mieć na uwadze, że REDzi smart-guny traktują jako alternatywę dla graczy niezbyt lubiących/radzących sobie z grami polegającymi na strzelaniu, casualowe podejście do tematu raczej kłóci się z ograniczaniem dostępności tej broni, tak samo jak z ograniczaniem rozwoju postaci.
Poważnie? Skąd te informacje? Byłbym tym bardzo zasmucony, bo wychodziłoby, że to taki "easy mode". Od tego mamy poziomy trudności.
 
Aspekty stylistyczne ponad technicznymi? Już Wiedźmin 3 prezentował podobny kierunek, ale moim zdaniem tutaj weszło to na zupełnie wyższy poziom i jest zauważalne.

Mi się wydaje, że w tych czasach najważniejszy jest balans. Gry w większości mają już na tyle zaawansowane silniki graficzne, że coraz mniej uwagi powinno się zwracać na grafikę, a więcej na różnorodność i stylistykę. Projekty lokacji, postaci, ubrań, widok wnętrz i wiele innych. Redzi tutaj pokazali mistrzostwo. I jeśli trend będzie taki sam do premiery, to gra pod względem zróżnicowania i ogromnej ilości detali będzie biła na głowę wszystko co do tej pory się pokazało. Poza tym te nieostre tekstury pewnie zostaną podmienione do czasu premiery, więc nie obawiałbym się na zapas. :)

PS. Czy aby nie za bardzo zwracasz uwagę na aspekty stylistyczne i tym samym nie dostrzegasz zaplecza technologicznego, jaki stoi za tym tytułem?? ;) Można tutaj mnożyć przykłady, ale takim najbardziej oczywistym dla mnie jest fakt, że udało im się zaprezentować żyjące miasto z setkami osób na jednym planie(to też grafika jakby nie patrzeć). Do tego wszystkiego każdy element otoczenia był wypełniony detalami. To jest spory postęp technologiczny względem Wiedźmina i innych gier dostępnych na rynku. Nie wiem na ile uda im się zrobić ten system dialogowy i możliwości wyborów, ale to również wydaje się być bardziej dopracowane niż w Wiedźminie, który jest jedną z najlepiej zaprojektowanych gier w jakie grałem. Także mówienie o niedopracowaniu technologicznym gry raczej nie na miejscu. Jedyna rzecz jaka rzuca się w oczy to momentami nieostre tekstury, które łatwo podmienić w końcowym etapie produkcji.
 
To nawet ja nie narzekam na tekstury, bo oczywistym jest, że przy tak skompresowanym materiale tekstury będą przypominały rozmazane błoto przetykane trocinami. Ale mimo to nie wydaje mi się, by była to gra, która zaprezentuje coś ponad obecny standard.
 
Mnie nie bardzo podszedł jej głos i ogólnie samo odgrywanie dialogów. Nie mieściła się w sytuacji. Niekoniecznie to jej wina, bo zapewne jak zwykle posadzono aktorkę przed mikrofonem, dano tekst i czytaj babo, ale dziwnie mi to brzmiało. Mam nadzieję, że w samej grze już będzie inaczej, lepiej.

Rzeczywiście ciężko ocenić jakość VO po krótkim demie, ale z tego co widziałem to ma na prawdę dużo doświadczenia w branży. Jako A2 się spisała, więc liczę że będzie przynajmniej dobrze.

 
A psucie, zacinanie się broni?
Da sie wczuc w Fixera? W ogole da sie byc Fixerem? lub Nomadem...
Atrybuty Atrakcyjność i Empatia?
Co z masą innych rzeczy może w DLC typowo dodatki klasowe, zdolności - zoologia, programowanie, fałszerstwo, botanika, pilot, sztuki walki i wiele innych? Wiem ze to gra wideo ale...
A moze mapa budynku holograficzna wyswietlana na dloni lub z dloni? Bylo to po to gdy ktos nie mial modyfikowanych oczu a chciales mu udostepnic plany gdy nie dal szperac w swoim lbie. Taki wszczep zesmy kiedys wymyslili zdaje sie lub byl nie pamietam. Wiem ze to nie multi.
A czytal ktos podrecznik kosmiczna otchłań? Moze dlc co redzi?
Sory za chaos ale jestem cyberpunkiem od niepamietnych czasow xD
O reszcie napisali inni i jeszcze napisza, ja wiem, ze wy sie postaracie Redzi!
Jak gra bedzie dobra to i 20 dlc platnych robcie kupimy. Szkoda ze do W3 tak mało dlc jest. I ze piata talia nie jest w sprzedazy papierowa jak 4 pozostale mogliscie z sama podstawka ja dac plus karty neutralne (o gwincie mowie).
"Uwaga banki ciał!"
 
Last edited:
I ze piata talia nie jest w sprzedazy papierowa jak 4 pozostale mogliscie z sama podstawka ja dac plus karty neutralne (o gwincie mowie).

Piąta talia, która została wymyślona na potrzeby Krwi i Wina miałaby trafić już do podstawki rok wcześniej? :unsure:
 
Co z masą innych rzeczy może w DLC typowo dodatki klasowe, zdolności - zoologia, programowanie, fałszerstwo, botanika, pilot, sztuki walki i wiele innych? Wiem ze to gra wideo ale...

Brzmi ciekawie, jednak trudno mi sobie wyobrazić jak przenieść to na gameplay. Jak wyobrażałbyś sobie np. używanie tych dodatkowych zdolności? Np. zoologii albo botaniki?

Sory za chaos ale jestem cyberpunkiem od niepamietnych czasow xD

Made my day. Dałem RED POINTA za rozbrajającą szczerość, chociaż bycie CP do stylistyki wypowiedzi ma się nijak. :)
 
Wiem, że to alfa i jeszcze nie pora na analizę grafiki i wszystko może się zmienić, ale jedna rzecz mnie ciekawi. Gra w ruchu wygląda bardzo dobrze, ale w statycznych ujęciach nie jest już tak kolorowo. O ile pod względem stylistycznym, klimatu, ilości detali, wypełnienia świata gra prezentuje się genialnie to już sama jakość tekstur jest często co najwyżej dobra. Jakość ich jest zauważalnie lepsza w cutscenkach, ale weźcie sobie taką stopklatkę w momencie rozmowy w Dexem w limuzynie. Miasto wygląda genialnie, wsiadamy do samochodu i cofamy się o kilka lat wstecz. Lub przeanalizujcie moment wyciągania tej kobiety z wanny. Pokrótce- stylistycznie/artystycznie - genialnie, technicznie - dobrze, choć czasem przeciętnie. I teraz pytanie. Zgadzacie się ze mną? I czy pasuje Wam kierunek jaki obrali Redzi? Aspekty stylistyczne ponad technicznymi? Już Wiedźmin 3 prezentował podobny kierunek, ale moim zdaniem tutaj weszło to na zupełnie wyższy poziom i jest zauważalne. Czekam na Wasze opinie :)

Zgadzam się z tobą Cyberpunk 2077 zapowiada się o wiele lepiej od Wiedżmina 3 Miasto wygląda Fantastycznie REDzi zrobiło kawał dobrej roboty choć jest jeszcze co poprawić względem grafiki czy animacji.

aha Nie zapomnijmy o najważniejszym o fabule :)
 
Last edited:
A co jedno ma wspólnego z drugim? Przydałaby się jednak większa staranność wypowiedzi, bo trudno się czyta takie posty.
Ma dużo.
Post automatically merged:

Piąta talia, która została wymyślona na potrzeby Krwi i Wina miałaby trafić już do podstawki rok wcześniej? :unsure:
Nie wczesniej ale gdyby musieli potloczyc nowe plyty lub z kodem na psn na przyklad.
Post automatically merged:

Brzmi ciekawie, jednak trudno mi sobie wyobrazić jak przenieść to na gameplay. Jak wyobrażałbyś sobie np. używanie tych dodatkowych zdolności? Np. zoologii albo botaniki?



Made my day. Dałem RED POINTA za rozbrajającą szczerość, chociaż bycie CP do stylistyki wypowiedzi ma się nijak. :)

Botanika hmmm... Gdy posiadziesz ta zdolnosc moze ci sie otworzyc dostep do sklepu z ziolowymi dopalaczami, ktore mniej ci szkodza ale sa tez slabsze. Zoologia mozesz wpierniczac szczury przy mniejszym ryzyku zatrucia sie by odnowic hp. Ja mialem zawsze metalową puszkę zwaną kotem, ktora lazila za mna, srala olejem na ktorym czesto sie poslizgnolem i robila hałas, od takie utrudnienie podczas sesyii. A po prawdzie zemsta MG ze mu udupilem postac xD jak ja prowadzilem. Nie wiem nie ja jestem od tego maja tam Pondtka.

Wez na przyklad takiego prostego Nomada :D lub współczynniki, lubię chaos x) z niego wylania sie porzadek, wlasnie sie wylonil.
 
Last edited by a moderator:
No proszę, pojawił się wśród nas pierwszoklasowy zamiatacz. Nie wiem na jak długo, bo jak widać, nadmiar cyberpunku może być szkodliwy, ale mimo wszystko zaszczyconym wielce.

Fun fact. Miejsce, w którym V się zatrzymuje po krótkim starciu ze Scavengerami, jest tym samym, które widzimy z okna jej mieszkania.

 
Last edited:
@xNYARLx
Po pierwsze spuść z tonu.
Po drugie radzę darować sobie pejoratywne określenia względem pozostałych użytkowników forum.
Po trzecie proponował bym zastanowić się trzy razy, co chcesz napisać ZANIM to zrobisz i dbać o kulturę wypowiedzi. W razie wątpliwości polecam zapoznać się z Regulaminem Forum, a wszelkie uwagi zgłaszać na PW. Przypominam i zaznaczam też - wziąwszy pod uwagę krótki staż na forum - że wszystkie posty nie na temat, w tym takie komentujące decyzje i działania moderacji, będą usuwane.
 
Top Bottom