Hellblade: Senua's Sacrifice

+
Hellblade: Senua's Sacrifice

Pisałem o tytule w temacie zbiorczym ale doszedłem do wniosku, że gra zasługuje na osobny wątek.



Hellblade (od niedawna pod pełnym tytułem Hellblade: Senua's Sacrifice ) to gra akcji z perspektywy trzeciej osoby, w której sterujemy celtycką wojowniczką będącą nękaną przez traumę oraz psychozę.


Za produkcją stoi zespół NinjaTheory (a przynajmniej jego mała część - twórcy Hellblade mówią o sobie jako o niedużym niezależnym zespole) czyli brytyjskie studio, twórcy między innymi takich tytułów jak Heavenly Sword czy Enslaved: Odyssey to the West. Można więc powiedzieć, iż ich dorobek jest zazwyczaj dość udany, a niemal zawsze ciekawy pod względem fabuły lub kreacji świata (co można powiedzieć nawet o DmC: Devil May Cry).


Oprócz środowiska i mrocznej atmosfery opowieści, ciekawie prezentuje się sama koncepcja głównej bohaterki oraz wpływ jej kondycji psychicznej na odbiór tytułu przez graczy. Tym bardziej, że zespół tworzący Hellbalde zdaje się podchodzić dość poważnie do koncepcji.


Strona artystyczna, pomimo ograniczeń dość małego zespołu i skromnych środków, również wydaje się robić pozytywnie zaskakiwać. Wrażenie robi przede wszystkim pietyzm z jakim twórcy podchodzą do poszczególnych zagadnień oraz pokonywanie ograniczeń.

[video=youtube;1ysfmiN-aSs]https://www.youtube.com/watch?v=1ysfmiN-aSs[/video]

Z racji, iż sterowana przez gracza postać (Senua) będzie wciąż obecną na ekranie, i prawdopodobnie jedyną pierwszoplanową osobą, podobne przywiązanie do detali poszło w tworzenie wiarygodnej wirtualnej osoby. Postaci nie tylko wyglądającej jak żywa ale jednocześnie mogącej, w przekonujący sposób, przekazać nam swoje emocje. Stąd też twórcy posłużyli się zaawansowaną techniką skanowania (zwłaszcza twarzy) aby sprostać swoim oczekiwaniom.

Hellblade Development Diary 16: The Face of Senua
Hellblade Development Diary 17: A New Body

Całość napędza silnik Unreal, tym samym będzie to już trzeci tytuł od Ninja Theory na technologii Epic. Po tym co niedawno zaprezentowali twórcy można spokojnie powiedzieć, że dostaniemy jedną z ładniejszy gier, a już na pewno z jedną z najbardziej przekonujących postaci wygenerowanych przez komputery (pod tym względem chowa się nawet W3).


Premiera tytułu jest przewidziana na bliżej niesprecyzowany okres 2016 roku, a platformy docelowe to PC oraz PS4.

Do tego czasu zachęcam do śledzenia procesu twórczego (na ogół są to bardzo ciekawe materiały) i trzymania kciuków za produkcje. Zapowiada się wybornie, oby wszystko poszło zgodnie z planem.
 
Last edited:
Całość konferencji (GDC 2016) poświęconej animacji i tworzeniu cyfrowej postaci - na przykładzie Hellblade:

 
Pojawiło się nowe wideo ukazujące zmianę w systemie walki:


O ile pierwsze prototypy zupełnie mi nie odpowiadały (wyglądały dziwnie i sztywno, a kamera była wręcz okropna), to mam wrażenie, że teraz "przedobrzono" pozbywając się kierunku ataku (gra robi to automatycznie?) i nazbyt wszystko upraszczając.
Jednak zobaczymy jak wyjdzie całość, bo na pewno jeszcze ujrzymy nowe materiały związane z walką.
 
Bardziej ciekawostka niż nowość - znany już trailer Hellblade w wersji "filmowanej" kamerą 360°:


Na coś konkretniejszego zapewne będziemy musieli poczekać do E3,
 
Prezentacja (nowego) systemu walki w grze:


Przy okazji zostało poruszone kilka innych tematów i muszę przyznać iż całość prezentuje się całkiem nieźle. Walka w pierwszych prototypach wyglądała okropnie.
 

cyseal

Guest
For me combat seams as in Dark souls - based on character movement mechanics.
 
Kilka dni wstecz pojawił się kolejny materiał ukazujący technologię tworzenia sekwencji przerywników w czasie rzeczywistym:


Muszę powiedzieć, że technika niezmiennie robi niesamowite wrażenie lecz teraz gdy mogę to niemal bezpośrednio zestawić z W3 (gdzie emocje na twarzach były tworzone ręcznie) muszę powiedzieć iż produkcja RED'ów wygląda pod tym względem bardziej "wyraziście". Możliwe, że jest to spowodowane swoistym przejaskrawieniem tworzonych emocji w dziele Polaków, podczas gdy Brytyjczycy posługują się przełożeniem jeden do jeden (z aktorki na jej cyfrowy model).

Tak czy inaczej będę ten aspekt oceniał dopiero jak gra (w końcu) się zadebiutuje.
 
Nowy materiał z Hellblade


W sumie wideo stanowi rozwinięcie poprzedniego, ale możemy obserwować całą sekwencje nagrania w czasie rzeczywistym.
 
Niedawno, po pewnym momencie ciszy, pojawiło się nowe wideo z produkcji (nawet nie jedno).

W pierwszym materiale twórcy koncentrują się na stronie mentalnej głównej bohaterki, czyli w sumie coś co było już poruszane dawno temu ale teraz jest niejako rozwinięte (miło też wiedzieć, że twórcy nie zrezygnowali z tego pomysłu i wciąż się na nim opierają):


Drugie wideo stanowi próbkę ścieżki dźwiękowej (tutaj mam mieszane uczucia do tego aspektu - fragmenty są genialne ale niektóre aspekty, jak sam głos i śpiew, nie bardzo trafiają w mój gust):


Ostatnie wideo to ogólny update z produkcji i zapewnienie twórców, że gra ukarze się gdzieś w przyszłym roku:

 
Po dłuższej przerwie jest kolejne wideo z produkcji - tym razem skupia się mitologii, świecie oraz aspekcie obłąkania (przy tym pokazuje sporo fragmentów z gry):

[video=youtube;cPq-7Ai3r_Q]https://www.youtube.com/watch?v=cPq-7Ai3r_Q[/video]
 
Jest kolejny materiał skupiający się na dźwięku - tym razem samego otoczenia:

[video=youtube;5-D57571odo]https://www.youtube.com/watch?v=5-D57571odo[/video]
 
Żeby nie było, że Iwan w tym wątku rozmawia sam ze sobą, powiem tylko, że z wypiekami na twarzy oglądam kolejne materiały z tej produkcji. Zapowiada się ciekawie i ambitnie, a studio chyba nie jest duże. Trzymam kciuki za ten projekt.

Tak trzymaj Iwanie, informuj nas na bieżąco.
 
Temat śledzę o dawna - nawet gdy Hellblade nie miało jeszcze obecnego kształtu i rozmachu.

Pomysł wydawał się niezwykle ciekawy (lokacja i okres akcji) nawet bez całej otoczki, a dodatkowo za grą stoją Brytyjczycy z Ninja Theory, a oni niemal zawsze robią nietuzinkowe produkcje.
Dobrze, że gra w końcu nabiera kształtów i pojawi się też na PC :).
 
Też śledzę temat od niemalże pierwszych zapowiedzi i trzymam kciuki bo zapowiada się ciekawa gra. Podoba mi się tutaj, że twórcy wypuszczają sporo devów gdzie informują o postępach i nie tylko. Strasznie mi tego brakuje w obecnych grach.
 
Ja również śledzę, choć temat istnieje od czasów, gdy liczył się dla mnie tylko Wiedźmin. ;)
Sam koncept bardzo ciekawy i wybitnie mnie interesujący. Uwielbiam Celtów, a motyw choroby psychicznej głównej bohaterki uważam za bardzo obiecujący.

Mam nadzieję, że gra okaże się udana. Jeśli nie nawalą ze stroną techniczną i gameplayem, na pewno zagram, bo klimat już mnie wciągnął. :)
 
Czekając na jakieś nowe konkrety (w sumie już dużo pokazali i jak dla mnie wystarczyłaby sama data premiery) można obejrzeć całkiem niezły cosplay:

 
Kolejny dziennik twórców (wrócili do - mniej więcej - comiesięcznego publikowania wideo):

 
Top Bottom