Zużycie CPU oraz GPU spada wraz z czasem spędzonym w grze... a razem z tym ilość klatek.

+
Witam, ostatnimi czasy zauważyłem dosyć irytującą zależność. Mianowicie im dłużej w tą grę gram tym mniejsze staje się zużycie CPU oraz GPU, przez co płynność gry pogarsza się.

GPU: RTX 2070
CPU: Ryzen 5 3600
RAM: 16 GB (3600 Mhz cl16)

Ustawienia ultra bez RT 1080p (grain oraz motion blur zostały wyłączone). DLSS ustawione na quality (chociaż irytuje mnie jak bardzo rozmywa to obraz, bez niego jest o wiele ostrzejszy)

Sytuacja wygląda następująco: Po uruchomieniu gry program MSI Afterburner pokazuje ok. 80 fps (czasami nawet 90) ze spadkami do około 60 fps w wymagających momentach, przy czym zużycie gpu to 80-98%, cpu 65-88% (zależnie od miejsca). Temperatury części to ok. 50-60 stopni

Jednakże po godzinie lub dwóch w grze zużycie obydwu podzespołów spada do ok. 40-60%, a ilość klatek na sekundę spada do 40-60. Temperatury podzespołów wciąż wyglądają podobnie do wcześniejszych.

Widziałem podobne wpisy na innych forach, ale chciałem was zapytać: czy macie może pomysł jak temu zaradzić? (inny niż czekaj na patche) Lub może ktoś zna przyczynę i zechce mi to wytłumaczyć?

Z góry dziękuję za pomoc.
 
Za mało informacji.
Przykładowo ustawienia w panelu sterowania Nvidia dla profilu gry mają znaczenie.
Znaczenie ma też wersja BIOS i jego ustawienia, wersja systemu, plan zasilania systemu, aplikacje działające w tle itd.

edit
Sprawdź też, jak sprzęt zachowa się grając w inną "wymagającą" grę. Przykładowo WOT się do nich nie zalicza, bo nie wyciśnie ostatnich potów z twojego sprzętu.
 
Za mało informacji.
Przykładowo ustawienia w panelu sterowania Nvidia dla profilu gry mają znaczenie.
Znaczenie ma też wersja BIOS i jego ustawienia, wersja systemu, plan zasilania systemu, aplikacje działające w tle itd.

edit
Sprawdź też, jak sprzęt zachowa się grając w inną "wymagającą" grę. Przykładowo WOT się do nich nie zalicza, bo nie wyciśnie ostatnich potów z twojego sprzętu.

Dobrze, spróbuję uzupełnić brakujące informacje:
Ustawienia NVIDIA:
Przechwytywanie.PNG

Przechwytywanie2.PNG

Przechwytywanie3.PNG

Plan zasilania:
plan.PNG

Wersja systemu:
Tutaj mogę tylko powiedzieć tyle, że Windows 10 Pro, najnowsza wersja (według Windows update).

BIOS (przepraszam, że zdjęcia robione są telefonem, ale BIOS pozwalał na zrzuty tylko do pendrive'a lub dysku zewnętrznego, a pendrive gdzieś zaginął):
140619813_215547213528370_3417080973602546480_n.jpg

141259694_225644322520543_4741690078303326542_n.jpg

tak.jpg

Aplikacje w tle:
Tutaj prosiłbym o sprecyzowanie. Mam wypisać wszystkie działające procesy działające w tle tak jak jest to w menedżerze zadań? Czy po prostu wypisać czego używam w trakcie gry? Jeżeli to drugie to zazwyczaj w tle chodzi tylko discord (wyłączony overlay i hardware acceleration) i czasami MSI afterburner by mieć podgląd na zużycia i fps.

Na temat testowania gier:

Czy mógłbym cię prosić byś rzucił jakimiś konkretnymi tytułami? Czy np. Nier automata Lub The Division 2 to wymagające gry?
 
Może Tryb zarządzania energią w panelu sterowania na preferuj maksymalną wydajność koliduje z planem zasilania ustawionym na AMD Ryzen Balanced?
 
Aplikacje w tle:
(...) Jeżeli to drugie to zazwyczaj w tle chodzi tylko discord (wyłączony overlay i hardware acceleration) i czasami MSI afterburner by mieć podgląd na zużycia i fps.
Przed podpowiedzią zapytam czy w MSI Afterburner włączyłeś ograniczenie FPS dla profilu Cyberpunk2077.exe?
 
Przed podpowiedzią zapytam czy w MSI Afterburner włączyłeś ograniczenie FPS dla profilu Cyberpunk2077.exe?

Nie włączałem żadnych ograniczeń. Jedyne co zmieniałem w ustawieniach MSI Afterburner to jakie szczegóły mają wyświetlać się na ekranie.
 
Zacznij od zmiany planu zasilania systemu. Jesteś graczem więc nie ma mowy o planach zbalansowanych lub oszczędzaniu energii.
Plan zasilania ustaw na najwyższą wydajność.
1611244594592.png


Następnie w polu wyszukiwania lub po kliknięciu ikonki lupy (wyszukiwania) wpisz
ustawienia grafiki i wybierz
Będąc w ustawieniach grafiki aktywuj przyspieszenie sprzętowe procesora GPU

W ustawieniu "wybierz aplikację, aby ustawić preferencje" kliknij przeglądaj i wyszukaj plik cyberpunk2077.exe
Znajdziesz go w główny folder gry > bin > x64
Po dodaniu kliknij opcje > wybierz wysoka wydajność i zapisz.
1611244918148.png


Czas na panel sterowania Nvidia i profil dla cyberpunk.
Ustaw tak, jak ja mam ustawione.
Ponieważ w MSI Afterburner nie włączyłeś ograniczenia FPS, to warto ograniczyć w panelu sterowania Nvidia w profilu dla gry. Nie ma sensu katować sprzętu pierdyliardem FPS, nie zrobią z nas one gwiazd Intel Extreme Masters ;)

1611245466214.png


1611245575445.png


1611245667830.png

Zapisz zmiany.

Przejdź do głównego folderu gry. Otwórz folder bin i x64.
Kliknij prawym myszki na pliku cyberpunk2077.exe i wybierz właściwości.
Kliknij zakładkę zgodność i zaznacz > wyłącz optymalizacje pełnoekranowe.
Zastosuj.

Podczas grania wyłącz MSI Afterburner.

edit
Jak zwykle o czymś zapomniałem.

Przejdź do ustawień systemu i kliknij granie.
xbox game bar > wyłącz
Ujęcia > wyłącz rejestrowanie klipów i rejestrowanie dźwięku
Tryb gry > włacz
 
Last edited:
Zacznij od zmiany planu zasilania systemu. Jesteś graczem więc nie ma mowy o planach zbalansowanych lub oszczędzaniu energii.
Plan zasilania ustaw na najwyższą wydajność.
View attachment 11150252

Następnie w polu wyszukiwania lub po kliknięciu ikonki lupy (wyszukiwania) wpisz
ustawienia grafiki i wybierz
Będąc w ustawieniach grafiki aktywuj przyspieszenie sprzętowe procesora GPU

W ustawieniu "wybierz aplikację, aby ustawić preferencje" kliknij przeglądaj i wyszukaj plik cyberpunk2077.exe
Znajdziesz go w główny folder gry > bin > x64
Po dodaniu kliknij opcje > wybierz wysoka wydajność i zapisz.
View attachment 11150255

Czas na panel sterowania Nvidia i profil dla cyberpunk.
Ustaw tak, jak ja mam ustawione.
Ponieważ w MSI Afterburner nie włączyłeś ograniczenia FPS, to warto ograniczyć w panelu sterowania Nvidia w profilu dla gry. Nie ma sensu katować sprzętu pierdyliardem FPS, nie zrobią z nas one gwiazd Intel Extreme Masters ;)

View attachment 11150258

View attachment 11150267

View attachment 11150270
Zapisz zmiany.

Przejdź do głównego folderu gry. Otwórz folder bin i x64.
Kliknij prawym myszki na pliku cyberpunk2077.exe i wybierz właściwości.
Kliknij zakładkę zgodność i zaznacz > wyłącz optymalizacje pełnoekranowe.
Zastosuj.

Podczas grania wyłącz MSI Afterburner.

edit
Jak zwykle o czymś zapomniałem.

Przejdź do ustawień systemu i kliknij granie.
xbox game bar > wyłącz
Ujęcia > wyłącz rejestrowanie klipów i rejestrowanie dźwięku
Tryb gry > włacz

Dziękuję za poradę, wypróbuję podane ustawienia. Martwi mnie tylko przyspieszenie sprzętowe procesora GPU ponieważ słyszałem, że u niektórych powoduje crashe niektórych gier. Mam nadzieję, że u mnie to nie wystąpi. Druga rzecz, jeżeli mam nie używać msi afterburnera to czym mogę sprawdzać zużycia i ilości klatek?
 
Proszę, mam włączone przyspieszenie i nie mam problemów z grami.
A co do wyłączenia msi afterburner, to kapniesz się, że coś jest nie tak podczas grania ;)
Testuj bez aplikacji działających w tle, do których zaliczamy komunikatory typu discord, team speak, jak i przeglądarki i programy monitorujące nasze sprzęty do grania.
Nie zapomnij wyłaczyć nakładek w programach typu steam, gog galaxy, discord.
Nakładki mają zły wpływ na gry,

edit

W ustawieniach graficznych gry DLSS ustaw na wydajność.
 
Proszę, mam włączone przyspieszenie i nie mam problemów z grami.
A co do wyłączenia msi afterburner, to kapniesz się, że coś jest nie tak podczas grania ;)
Testuj bez aplikacji działających w tle, do których zaliczamy komunikatory typu discord, team speak, jak i przeglądarki i programy monitorujące nasze sprzęty do grania.
Nie zapomnij wyłaczyć nakładek w programach typu steam, gog galaxy, discord.
Nakładki mają zły wpływ na gry,

edit

W ustawieniach graficznych gry DLSS ustaw na wydajność.

Na obecną chwilę mam wrażenie, że stabilność wzrosła. Zobaczymy jak to będzie wyglądało po dłuższej sesji w grze. Natomiast mam wrażenie, że gra wygląda gorzej, nawet z RT który o dziwo teraz wcale tak nie zacina. Czy jest możliwość, że któraś z opcji w panelu NVIDIA wpłynęła na wygląd rozgrywki(Filtrowanie tekstur - jakość?) Np. mam wrażenie, że tekstury są bardziej rozmyte i jakby wygładzanie krawędzi wariowało przy większych odległościach.
 
Możesz przywrócić wartość domyślną dla ustawienia filtrowanie tekstur.
Wartością domyślną jest > jakość.

Wpływ na wyświetlanie ma też ustawienie graficzne w grze > DLSS, możesz ustawić na zbalansowane.
 
Top Bottom