Dziwne szarpanie obrazu w Wiedźminie 3, przy ruchu myszką...

+
Dziwne szarpanie obrazu w Wiedźminie 3, przy ruchu myszką...

Witam serdecznie, szukałem porad, nic nie znalazłem, zwracam się tutaj i proszę o pomoc.

Informacje wstępne
Specyfikacja komputera: i5 7600k oc 4,6 (bez/z podkręceniem - efekt bez zmian) + Fortis 3 v2. GTX 1060 6GB Gigabyte Xtreme Gaming + najnowsze sterowniki. Ramy od Corsair'a 16GB 3000mhz. Monitor AOC full hd 75hz. Windows 10
Gra zainstalowana na HDD od segate, oczywiście gra oryginalna w wersji gra roku pudełkowa, startuje z gog, z patchem 1.31,
Temperatury podczas rozgrywki w normie, 60*c do 80*c przy dłuższym posiedzeniu i przy wyższej temperaturze w pomieszczeniu.
Wszystkie pozostałe gry w jakie do tej pory grałem nie miałem żadnych problemów z niczym, czy to fallout 4, gta v itd.

Otóz, problem jest taki że przy ruchu myszką (kamerą w grze), gra zaczyna w bardzo dziwny sposób szarpać obrazem, wygląda to jak takie chamskie klatkowanie jednak nie ma to związku ze spadkiem FPS gdyż te nie "opadają", nie wzrasta też zużycie procesora w momencie ruchu, generalnie wszystko jest w normie. Co ciekawe, jeśli ustawię tak grę że mam te powyżej 70fps efekt się niweluje albo i znika całkowicie, 70pfs w dół efekt zaczyna działać, ograniczenie FPS do 60 rzecz jasna pogarsza sprawę, ograniczenie fps do 30 i jest masakrycznie zle.
Ustawiłem grę na uber, poza jakością cieni i zasięgiem widoczności roślin - te na wysokie. Bez Hairworks i działa i wszystko jest okej, fpsy koło 70, raczej powyżej ale no wolał bym grać z fps na poziomie 60 a ustawić grę na full a tak się nie da przez to dziwne szarpanie.
Włączenie/wyłączenie Vsync nic nie zmienia
Włączenie/wyłączenie sprzętowego kursora nic nie zmienia
Kombinowałem z ustawieniami na różny sposób, wyłączając, włączając, to tamto ale nic to nie zmieniało.
Włączenie/wyłączenie synchronizacji pionowej w panelu nvidia nic nie zmienia
Ustawiłem liczbę wstępnie renderowanych klatek na 1 jak znalazłem taką poradę ale to też nic nie zmieniło
Podłączyłem inną myszkę ale to też nic nie zmieniło
Gra bez modów, gra z paroma modami - nic to nie zmienia.
Komputer sam w sobie nowy i raczej sprawny, testowałem procesor w occt i wszystko okej. Wszystkie podzespoły wykrywane, działają be zarzutu.
Przeskanowałem dyski i system Malwarebytes i systemowym antywirusem, wszystko ok, ccleaner i odkurzacz poszły w ruch - wszystko ok.

Nie mam pojęcia co z tym fantem zrobić, kombinowałem, próbowałem, szukałem i NIC. Proszę o pomoc i z góry za nią dziękuję.
 
Last edited:
KubaQBS;n8515720 said:
Co ciekawe, jeśli ustawię tak grę że mam te powyżej 70fps efekt się niweluje albo i znika całkowicie, 70pfs w dół efekt zaczyna działać, ograniczenie FPS do 60 rzecz jasna pogarsza sprawę, ograniczenie fps do 30 i jest masakrycznie zle.
Nie jestem znawcą, ale wydaje mi się, że problem wynika z braku synchronizacji między odświeżaniem monitora, a ilością klatek przesłaną przez kartę graficzną. Optymalną wartością FPS przy 75Hz monitorze, będzie 75 klatek. Jeśli karta wygeneruje mniej to obraz będzie szarpał. Dlatego w okolicach 70 masz w miarę płynnie, przy 60 już gorzej, a przy 30 jest tragicznie.

KubaQBS;n8515720 said:
Włączenie/wyłączenie Vsync nic nie zmienia
Vsync sprawia, że karta nie prześle dodatkowych obrazów, zanim ekran nie wyświetli danej klatki. Jeśli w grze miałbyś np. 100 fps, to vsync zredukuję ich liczbę do częstotliwości monitora, czyli w twoim przypadku 75. Jeśli klatek jest mniej, to vsync w niczym nie pomoże.

Spróbuj ustawić opcje w grze tak, żeby fps nie spadał poniżej 75, włącz vsync i sprawdź czy problem dalej występuje.
 
Esterhazy;n8516380 said:
Nie jestem znawcą, ale wydaje mi się, że problem wynika z braku synchronizacji między odświeżaniem monitora, a ilością klatek przesłaną przez kartę graficzną. Optymalną wartością FPS przy 75Hz monitorze, będzie 75 klatek. Jeśli karta wygeneruje mniej to obraz będzie szarpał. Dlatego w okolicach 70 masz w miarę płynnie, przy 60 już gorzej, a przy 30 jest tragicznie.

Również znawcą nie jestem ale przecież to by nie miało najmniejszego sensu i było by idiotyczne gdyby występował problem z wyświetlaniem obrazu w momencie gdy FPS wyświetlanego obrazu byłby mniejszy niż częstotliwość pracy monitora. Albo Cie źle zrozumiałem albo stworzyłeś bardzo dziwną i błędną (?) teorię. Zresztą jak pisałem, w żadnej innej grze nie mam problemów, GTA V na max działa mi różnie, gdzieniegdzie 40fps i żadnych problemów z szarpaniem.


Vsync sprawia, że karta nie prześle dodatkowych obrazów, zanim ekran nie wyświetli danej klatki. Jeśli w grze miałbyś np. 100 fps, to vsync zredukuję ich liczbę do częstotliwości monitora, czyli w twoim przypadku 75. Jeśli klatek jest mniej, to vsync w niczym nie pomoże.

Spróbuj ustawić opcje w grze tak, żeby fps nie spadał poniżej 75, włącz vsync i sprawdź czy problem dalej występuje.

Tak, wiem czy jest Vsync, po prostu stwierdziłem że jedna z pierwszych odpowiedzi jakie tu padną może dotyczyć opcji vsync. Kombinowałem z ustawieniami w grze wszystko już, naprawdę, zero efektów.

 
Top Bottom