Ciemna strona mocy - uniwersum Star Wars

+

Ciemna strona mocy - uniwersum Star Wars

  • Luke Skywalker

    Votes: 22 11.9%
  • Yoda

    Votes: 64 34.6%
  • Palpatine

    Votes: 5 2.7%
  • Obi-Wan Kenobi

    Votes: 29 15.7%
  • Qui-Gon Jinn

    Votes: 5 2.7%
  • Darth Vader

    Votes: 37 20.0%
  • Hrabia Dooku

    Votes: 3 1.6%
  • Mace Windu

    Votes: 20 10.8%

  • Total voters
    185
Bardzo fajny tytuł. Głównie przez jego niejednoznaczność, w końcu słowo "Jedi" oznacza zarówno liczbę mnogą jak i pojedynczą.
 
Mnie zaciekawiła zmiana koloru obramowania z żółtego na czerwony, będzie to chyba pierwsza część odbiegająca od tego standardu. Dodatkowo czerwień moim zdaniem dodaje pewną mroczność więc kto wie, może VIII część będzie najmroczniejszą częścią filmowego SW. A tytuł nie chcę nic mówić, ale od dłuższego czasu krążył po sieci, więc jeśli ta część wycieku się potwierdziła, to bardzo możliwe, że cała reszta też znajdzie pokrycie w rzeczywistości. No ale nie będę tu spoilerował, bo kto chciał na pewno się do tego wycieku dokopał. A rozwijając jeszcze wątek tytułu to myślę, że odnosi się on do Luke'a, ale jednocześnie nie przepowiada jego śmierci, według mnie chodzi jedynie o przynależność do zakonu, a jak wiadomo pozostali formalnie do niego należący Jedi już nie żyją. Może to oznaczać koniec istnienia tego jakże już starego zakonu, ale nie całej jasnej strony mocy i jej użytkowników. Obstawiam, że Luke wyszkoli Rey (może też i Finna), ale ta oficjalnie nie będzie Jedi tylko użytkowniczką jasnej strony mocy. A Luke mam nadzieję, że dożyje do IX części, bo uśmiercenie Hana Solo i strata Lei
[*] to już jednak za dużo, Luke już jako jedyny żyjący bohater starej trylogii powinien dotrwać do końca.
 
witcherfan100;n7594710 said:
Mnie zaciekawiła zmiana koloru obramowania z żółtego na czerwony, będzie to chyba pierwsza część odbiegająca od tego standardu.

Zemsta Sithów i Powrót Jedi miały czerwoną czcionkę.
 
Nars;n7595690 said:
Zemsta Sithów i Powrót Jedi miały czerwoną czcionkę.

Aż z ciekawości włączyłem sobie Powrót Jedi i czcionka na samym początku filmu też była żółta, chyba że chodziło Ci o plakaty promocyjne albo coś. :D
 
witcherfan100;n7596330 said:
Aż z ciekawości włączyłem sobie Powrót Jedi i czcionka na samym początku filmu też była żółta, chyba że chodziło Ci o plakaty promocyjne albo coś. :D


 
Rey ma nową fryzurę, krew na lewej skroni i ciemniejszą koszulę pod beżowo-szarą tuniką. Reszta praktycznie bez zmian, Finn ma na sobie nawet kurtkę, którą zniszczył Kylo. Nie wiem, może tylko Rey ma tu nowy wygląd, a Finn i Poe zostali pożyczeni z ep VII?
 
Jeszcze coś z gatunku małych newsów: w francuskiej wersji tytułu ep VIII "Les Derniers Jedi" słowo "Jedi" występuje w liczbie mnogiej. Wiemy to, ponieważ w języku francuskim słowo "Ostatni" ma dwie formy "Dernier" oznacza liczbę pojedynczą, a "Derniers" mnogą.

Źródło.
 
kickowski;n7828000 said:
Ponoć w niemieckiej i włoskiej wersji jest tak samo.

I hiszpańskiej, i portugalskiej/brazylijskiej. Myślę, że można to już rozpatrywać w kategoriach faktu.
 
Czyli możemy zakładać, że u nas podtytuł będzie brzmieć "Ostatni Rycerze Jedi". Chociaż u nas to może być różnie.
 
robert70r;n7828390 said:
Czyli możemy zakładać, że u nas podtytuł będzie brzmieć "Ostatni Rycerze Jedi". Chociaż u nas to może być różnie.

Raczej "Ostatni Jedi", w żadnym z tłumaczeń nie ma mowy o "rycerzach".
 
No zobaczymy, ale chyba tak, chyba masz rację i u nas zostanie "Ostatni Jedi", choć w świetle innych, przytoczonych tu wersji językowych, nasz tytuł brzmi kapkę nieprecyzyjnie.
 
robert70r;n7828530 said:
choć w świetle innych, przytoczonych tu wersji językowych, nasz tytuł brzmi kapkę nieprecyzyjnie.

Oryginalny, angielski tytuł też brzmi "nieprecyzjinie", stad też te wszystkie spekulacje, czy chodzi o jednego Jedi, czy o większą ich liczbę.
Teraz jest wysyp innych wersji językowych. Dzięki temu, że niektóre języki mają mnogą i pojedynczą wersję słowa "ostatni", wiemy że chodzi o liczbę mnogą. Innymi słowy polskie tłumaczenie "Ostatni Jedi" jest odpowiednie i jednocześnie równie "nieprecyzyjne" co oryginał.
 
Jednakże podobno słoweński tytuł "Poslednij Jedi" wskazuje na liczbę pojedynczą i wersję męską, tak przynajmniej podawano na portalu Bastion Star Wars.
 
Top Bottom