Ważny komunikat

+
Również zmieniłem przecież to nic nie kosztuje, chwila roboty i zrobione, a przezorny zawsze ubezpieczony.
Wyciek kodu źródłowego to chyba najgorszy kaliber jaki może się przydarzyć w branży "growej".

Nie tylko zagrożenie dla bezpieczeństwa, wykorzystanie ewentualnych luk w kodzie gry i potencjalne zagrożenie dla wszystkich graczy, ale i może znacząco spowolnić łatanie gry, albo wręcz rozwój nowszych gier na tym silniku, chociażby moduł MP stoi pod dużym znakiem zapytania bo wyciek kodu to już prosta droga do modyfikacji i oszustw w samej grze.

Naprawdę nic ciekawego i duże zagrożenie na wielu płaszczyznach.
 
I jeszcze jakieś kasztany przyszły przeszkadzać w pracach na grą...
To, że czasem nie dogadujemy się na linii gracze-CDPR nie oznacza że nie jesteśmy teraz z wami. Więc krótkim słowem wsparcia trzymajcie się tam. Musicie być teraz jak Bruce Willis w Pulp Fiction. Mam szczerą nadzieje że cała ty sytuacja zakończy się w sposób nie inwazyjny dla firmy oraz procesu ukończenia projektu i tego wszystkim pracownikom CDPR życzę.
 
chociażby moduł MP stoi pod dużym znakiem zapytania bo wyciek kodu to już prosta droga do modyfikacji i oszustw w samej grze.
Do multiplayera to droga daleka i to ma być wedle wcześniejszych zapowiedzi oddzielna gra. Jeżeli to byłoby coś w wersji co wyciągnięto z istniejących danych (połączenia P2P) to i tak nie byłoby praktycznie żadnej kontroli "oszustw".
 
Podejrzewam że jeżeli doszło do wycieku sporej części kodu, no to chyba część trzeba będzie przepisać na nowo dla bezpieczeństwa, przy okazji przydało by się ruszyć co tam w skryptach AI piszczy i rozbudować drzewo zachowań.
 
No to Shreier już tam rączki zaciera, zaraz będą nowe artykuły.
Zastanawia mnie czy gdyby hakerzy zrobili to, czym grożą, czyli wysłali wewnętrzne dokumenty firmy dziennikarzom i Ci opublikowali artykuły na ich bazie, to nie oznaczałoby to, że dziennikarze mogliby zostać za to pociągnięci do odpowiedzialności karnej?
 
Taki żarcik, ale może wykradli im grę, bo mają dosyć tej niekompetencji i chcą sami naprawić? ;D
 

Lexor

Forum veteran
Zastanawia mnie jedna rzecz: w notatce od hakera nie ma w zasadzie wymienionych żadnych żądań (napisał tylko co zrobi jeśli nie dojdzie do umowy). Hakerzy zwykle od razu dają jasno do zrozumienia czego chcą (bo im mniej kontaktu z poszkodowanym tym lepiej), więc to dość niestandardowe. Zakładam, że informacja o sposobie kontaktu była na końcu notatki (została ucięta).
 
Upublicznienie kodu źródłowego pozwoli programistom na jego analizę i potencjalnie odkrycie błędów, w szczególności takich, które można wykorzystać do ataku na komputery z zainstalowaną grą. Do tego firmy trzecie, szczególnie w krajach gdzie prawo jest "nieco inne" mogą wykorzystać coś z tego kodu itd.

A jeżeli upubliczniony kod CP2077 będzie dramatycznie słaby / potwierdzi że gra nie istniała gdy zarząd obiecywał to może to być powodem lub dowodem w pozwach jakie CDPR ma za tą grę. Plus oczywisty spadek reputacji na Internetach ;)

Nielegalnie pozyskany kod gry nie może zostać dowodem w sprawie (poza tym każdy kod źródłowy gry to jeden wielki bajzel, do tej pory R* nie może nic zrobić z RDR1 bo kod gry jest nie do użytku). Co nie zmieni faktu że ludzie którzy nie mają wiedzy o branży łykną haczyk. Moderzy też takiego kodu nie ruszą bo mogą na siebie sprowadzić tylko problemy. Co do potencjalnych ataków to istnieje mała szansa, że ktoś to wykorzysta. O wiele gorsza sytuacja to wyciek danych pracowników.

Czy zmieniając hasło do GoGa z automatu zmieni się na forum tutaj?
A jeśli trzeba osobno, to gdzie tutaj jest opcja zmiany hasła w profilu, bo nie widzę.

Polecam weryfikację dwustopniową.
Post automatically merged:

Zastanawia mnie jedna rzecz: w notatce od hakera nie ma w zasadzie wymienionych żadnych żądań (napisał tylko co zrobi jeśli nie dojdzie do umowy). Hakerzy zwykle od razu dają jasno do zrozumienia czego chcą (bo im mniej kontaktu z poszkodowanym tym lepiej), więc to dość niestandardowe. Zakładam, że informacja o sposobie kontaktu była na końcu notatki (została ucięta).

Podejrzewam że pomineli okup żeby nie podsycać mediów.
 
Last edited:
Zastanawia mnie jedna rzecz: w notatce od hakera nie ma w zasadzie wymienionych żadnych żądań (napisał tylko co zrobi jeśli nie dojdzie do umowy). Hakerzy zwykle od razu dają jasno do zrozumienia czego chcą (bo im mniej kontaktu z poszkodowanym tym lepiej), więc to dość niestandardowe. Zakładam, że informacja o sposobie kontaktu była na końcu notatki (została ucięta).

Odnośnie tego, pojawiła się taka informacja.

CD Projekt poinformował dziś rano, że padł ofiarą ataku hakerskiego. Adam Kiciński, prezes spółki, wyjaśnia, że w informacji pozostawionej przez przestępców nie było żądania okupu.


- Była natomiast groźba upublicznienia skradzionych dokumentów i danych w razie niespełnienia żądań oraz oczekiwanie kontaktu w ciągu 48 godzin – mówi Adam Kiciński.

Z tego wynikałoby, że podał im jakieś dane kontaktowe, a żądania prześle po nawiązaniu kontaktu.
 
Ludzie mają teraz okazje do żartu, ani to śmieszne, ani temat do żartów. Jak ktoś sobie tych puzzlów nie ułożył po premierze, to już sobie nie ułoży. Jak ktoś wierzy, że jakieś dzieci okradły CDPR, to gratuluję inteligencji.
 
Tak, mleko się rozlało. Teraz można się chociaż pośmiać :) to nie pierwszy i nie ostatni hack jakiego redzi pewnie doświadczą.

Mam nadzieję, że się podniosą z kłopotów które obecnie przechodzą i dowiozą grę którą miał być Cyberpunk 2077. Wspieram ich swoim portfelem i konstruktywna krytyką.
 
Patrząc na poziom komentarzy w innych mediach, to chyba sporo 7-latków się dorwało do klawiatury.
Pozostaje się cieszyć, że ludzie na naszym forum reprezentują dużo wyższy poziom i wiedzą, kiedy skończyć rozliczanie, a zacząć się po ludzku martwić o ludzi.

Za co szczerze dziękuję jako taki ludź.
Chciałoby się powiedzieć w kontekście arcyśmiesznego filmiku powyżej - uderz w stół...

Ja w tej sytuacji nic zabawnego nie widzę, rozlane mleko dla mnie osobiście wiąże się z załatwianiem mnóstwa formalności, na które muszę skądś wytrząsnąć czas, więc zdecydowanie nie jest mi do śmiechu.
 
Chciałoby się powiedzieć w kontekście arcyśmiesznego filmiku powyżej - uderz w stół...

Ja w tej sytuacji nic zabawnego nie widzę, rozlane mleko dla mnie osobiście wiąże się to z załatwianiem mnóstwa formalności, na które muszę skądś wytrząsnąć czas, więc zdecydowanie nie jest mi do śmiechu.

No cóż, może rzeczywiście troszkę przesadziłem z kontekstem. Jedyne co możemy zrobić my, to zmienić hasła które są tym samym hasłem co to które używaliśmy tutaj i w sumie tyle. Jeśli już to zrobimy to nie pozostało nic innego niż czekać na to aż u REDów się przestanie palić.

Polecam wszystkim menagerów haseł, google też udostępnia swoje narzędzie do generowania i zapamiętywania per strona trudnych haseł. Dzięki temu można mieć unikatowe trudne hasło na każdej stronie jaką odwiedzamy i nie martwić się tym, że trzeba będzie zmieniać hasła w wielu portalach.

A sam filmik moim zdaniem bardzo śmieszny :)
 

Lexor

Forum veteran
Podejrzewam że pomineli okup żeby nie podsycać mediów.
Jednak, jak podał @Shavod, w informacji nie było słowa o żądaniach.
Odnośnie tego, pojawiła się taka informacja. (...)
Z tego wynikałoby, że podał im jakieś dane kontaktowe, a żądania prześle po nawiązaniu kontaktu.
Jak dla mnie taki sposób postępowania "hakera" jest bardzo zagadkowy. Gość albo nie jest zbytnio doświadczony, co może wskazywać w jakim stanie (kiepskim) były zabezpieczenia CDPR, albo jest bardzo pewny siebie. Widząc to, co napisał i jak to napisał, obstawiałbym raczej to pierwsze.

@Swooneb: Niestety, ale i tak to mogło wyglądać. Bardzo chwalę CDPR, że nie chowa się po kątach tylko dość publicznie opisuje wypadek, ale, jak dla mnie, "coś tu jest nie tak". Owszem, nie ma jednego modelu działania grup przestępczych, do którego można to próbować przyrównywać, ale jako osoba, która stara się dbać o własne bezpieczeństwo informatyczne i czyta różne informacje na ten temat, stwierdzam, że ten przypadek wygląda dość "unikatowo".
 
Polecam wszystkim menagerów haseł, google też udostępnia swoje narzędzie do generowania i zapamiętywania per strona trudnych haseł. Dzięki temu można mieć unikatowe trudne hasło na każdej stronie jaką odwiedzamy i nie martwić się tym, że trzeba będzie zmieniać hasła w wielu portalach.

Dopóki ci nie zhakują googla :p
 
Top Bottom