Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
@Master_Dandelion i serio twierdzisz, że 4.0 w stosunku do 3.6 GHz nie jest warte 150zł więcej? :p
@Yakin no właśnie nawet AC Unity nie jest dla mnie aż tak bardzo wyjątkowe, by dopłacać do interesu 150zł. Tak czy inaczej, dostałem od tego sprzedawcy też*takie info:
Jeżeli zależy Panu na grafice MSI lub Asusa to będzie ona droższa o ok. 150-200 zł .. a różnica w cenie wynika wyłącznie z tego … że jest ich na rynku bardzo mało …
No i teraz pytanie, tak serio, czym się różni grafika Palita od Asusa czy MSI?
No i drugi cytat:
Plyta np. taka MSI Z97-G43 to koszt ok. 400 zł, wersja z WiFi ok. 450 zł, a Gaming powyżej 500 zł
Co myślicie o tym?
 
@Master_Dandelion i serio twierdzisz, że 4.0 w stosunku do 3.6 GHz nie jest warte 150zł więcej? :p

Jest. Ale dlaczego nie masz mieć 4,5 GHz? Tyle przy dobrym zasilaczu i chłodzeniu ustawiasz praktycznie w ciemno dwoma kliknięciami bez żadnego bawienia się napięciami itd. Stąd moja sugestia co do płyty.

@Yakin no właśnie nawet AC Unity nie jest dla mnie aż tak bardzo wyjątkowe, by dopłacać do interesu 150zł. Tak czy inaczej, dostałem od tego sprzedawcy też*takie info:

Przecież nie dopłacasz do interesu. Tego Palita można w necie kupić za około 1360 zł razem z grą. Kod sprzedajesz na allegro za 120 zł i karta cię kosztuje 1240 zł. Stówę taniej niż w twojej ofercie. Następne 80 zł zaoszczędzasz na procesorze i jesteś prawie dwie stówki do przodu, które możesz wydać na jakieś referencyjne chłodzenie do procka, albo dołożyć do grafiki lepszej firmy.

 
Last edited:
@Qyzu' Po kolei:
- pod taką konfigurację jak najbardziej ma sens nowa karta graficzna, procesor jest na tyle mocny, żeby nie spowalniać praktycznie żadnej pojedynczej karty, a płyta główna ma ten port PCI-E 3.0. Co tu więcej mówić, jest to kompatybilne i będzie działać. Ale...
Czyli jeśli chodzi o dobór płyty głównej, to jedyne co jest istotne to ten kompatybilny port i nic więcej już nie wpływa na szybkość przesyłu danych? W sumie logiczne, że interfejs najważniejszy, ale myślałem, że może coś jeszcze. Rozumiem, że byłoby gorzej tylko wtedy jakby płyta miała PCI Express 2.0 zamiast 3.0? ; p

Poczekam z tym kupnem na premierę W3. Najlepiej kupować przyszłościowo, więc biorąc pod uwagę Twoje wytłumaczenie, oraz testy FPSów, GTX 780Ti będzie chyba lepszym wyborem. Powinna mi długo służyć. No ale cena przyznam, że już jest dla mnie dość droga, dlatego nie wiem czy jest sens wychodzić poza cenę tej karty. A te nowe karty to masz na myśli, np. GTX 980? Patrzę na tą kartę i w zasadzie też niezła opcja. Niewiele droższa, a pobór mocy dużo mniejszy.Wtedy pewnie zasilacza nawet nie trzeba będzie wymieniać. Zobaczy się.
 
Last edited:
Czyli jeśli chodzi o dobór płyty głównej, to jedyne co jest istotne to ten kompatybilny port i nic więcej już nie wpływa na szybkość przesyłu danych? W sumie logiczne, że interfejs najważniejszy, ale myślałem, że może coś jeszcze. Rozumiem, że byłoby gorzej tylko wtedy jakby płyta miała PCI Express 2.0 zamiast 3.0? ; p

Płyt bez złącza PCI-E 3.0 praktycznie już nie ma na rynku. Ale ważny jest również rodzaj chipsetu (podkręcanie procesora), liczba portów SATA i ich rodzaj (liczba podłączonych podzespołów i szybkość przesyłu danych), dla niektórych układ dźwiękowy. Obsługa trybów SLI i CrossFire, to już tylko dla entuzjastów :).

Poczekam z tym kupnem na premierę W3. Najlepiej kupować przyszłościowo, więc biorąc pod uwagę Twoje wytłumaczenie, oraz testy FPSów, GTX 780Ti będzie chyba lepszym wyborem. Powinna mi długo służyć. No ale cena przyznam, że już jest dla mnie dość droga, dlatego nie wiem czy jest sens wychodzić poza cenę tej karty. A te nowe karty to masz na myśli, np. GTX 980? Patrzę na tą kartę i w zasadzie też niezła opcja. Niewiele droższa, a pobór mocy dużo mniejszy.Wtedy pewnie zasilacza nawet nie trzeba będzie wymieniać. Zobaczy się.

Przyszłościowo chyba lepszym wyborem wydaje się GTX 980, zawsze to niższe rachunki za prąd, przy niewiele mniejszej wydajności niż GTX 780 Ti :). Ale jak ci się super nie spieszy, to na początku przyszłego roku powinna pojawić się wersja GTX 980 Ti. Pytanie tylko jaka będzie cena.
 
Last edited:

Guest 2686910

Guest
Czyli jeśli chodzi o dobór płyty głównej, to jedyne co jest istotne to ten kompatybilny port i nic więcej już nie wpływa na szybkość przesyłu danych? W sumie logiczne, że interfejs najważniejszy, ale myślałem, że może coś jeszcze. Rozumiem, że byłoby gorzej tylko wtedy jakby płyta miała PCI Express 2.0 zamiast 3.0? ; p
Ano. A nawet gdyby, to port 2.0 nie wyklucza podłączenia pod niego nowej karty, po prostu będzie trochę wolniejsza.
Poczekam z tym kupnem na premierę W3. Najlepiej kupować przyszłościowo, więc biorąc pod uwagę Twoje wytłumaczenie, oraz testy FPSów, GTX 780Ti będzie chyba lepszym wyborem. Powinna mi długo służyć. No ale cena przyznam, że już jest dla mnie dość droga, dlatego nie wiem czy jest sens wychodzić poza cenę tej karty. A te nowe karty to masz na myśli, np. GTX 980? Patrzę na tą kartę i w zasadzie też niezła opcja. Niewiele droższa, a pobór mocy dużo mniejszy.Wtedy pewnie zasilacza nawet nie trzeba będzie wymieniać. Zobaczy się.
780ti absolutnie jest bardzo mocną i na tyle przyszłościową, na ile się da kartą. Ale jest droga, fakt.
Z kolei zarówno gtx 970 jak i 980 są lepsze od gtx'a 770 i oba pobierają mniej prądu. Jeśli masz czekać - jak najbardziej, czekaj. Zazwyczaj się to opłaca. Do stycznia/lutego może nawet spadną ceny i wtedy gtx 980 będzie naprawdę dobrym wyborem.
(A tak w nawiasie - serio, sprawdź jaki masz zasilacz. W sumie mało wysiłku, a będziesz bezpieczniejszy jeśli chodzi o rozbudowę.)
 
Last edited by a moderator:
W takim przedziale cenowym nie ma się co zastanawiać nad GTX 770. Mając do dyspozycji te ~2000zł wybór pozostaje między 780ti a 980. Ta druga jest nowsza, dużo bardziej energooszczędna i mimo wszystko trochę wydajniejsza. Biorąc pod uwagę jednak cenę (2300-2500zł za niereferenta) bardziej opłacalna pod względem stosunku wydajność/cena będzie 780ti, którą nową można kupić już od 1700zł, a która wydajnością minimalnie ustępuje 980.
 
Biorąc pod uwagę jednak cenę (2300-2500zł za niereferenta) bardziej opłacalna pod względem stosunku wydajność/cena będzie 780ti, którą nową można kupić już od 1700zł, a która wydajnością minimalnie ustępuje 980.
Gdzie kupujesz karty? Póki co patrzyłem tylko w komputroniku, który chyba jest dość drogi, bo ten 780ti kosztuje bodajże 2000 minimum, a maksimum to chyba nawet ze 3 tysiące, a 980 jest tylko 2-3 stówy droższy. W ogóle mnóstwo wersji tych kart jest i każda ma sporą różnicę wydajności, więc sama nazwa GTX 780ti to bardzo ogólnikowe stwierdzenie.
 
Last edited:
Gdzie kupujesz karty? Póki co patrzyłem tylko w komputroniku, który chyba jest dość drogi, bo ten 780ti kosztuje bodajże 2200 minimum, a 980 jest tylko 2-3 stówy droższy.

Sklepów jest mnóstwo (chyba najlepiej skorzystać z którejś z porównywarek cenowych). Komputronik jest akurat faktycznie jednym z droższych. Ale musisz też wziąć pod uwagę to, że są różne wersje 780 Ti, jak również 980-ki. Referencyjne, podkręcone, z lepszym chłodzeniem, gorszym, itd.
 
Gdzie kupujesz karty? Póki co patrzyłem tylko w komputroniku, który chyba jest dość drogi, bo ten 780ti kosztuje bodajże 2000 minimum, a maksimum to chyba nawet ze 3 tysiące, a 980 jest tylko 2-3 stówy droższy. W ogóle mnóstwo wersji tych kart jest i każda ma sporą różnicę wydajności, więc sama nazwa GTX 780ti to bardzo ogólnikowe stwierdzenie.

Trzeba szukać, co jakiś czas się zdarzają przyjemne ceny.

http://cenowarka.pl/?fs=gtx+780ti&in=

http://allegro.pl/gigabyte-gtx780-ti-windforce-karta-graficzna-i4765647492.html

A co do różnych wersji, w praktyce różnica sprowadza się do chłodzenia, przetaktować o te kilka MHz zawsze można samodzielnie.
 
A co do różnych wersji, w praktyce różnica sprowadza się do chłodzenia, przetaktować o te kilka MHz zawsze można samodzielnie.

Niektóre wersje są jednak tak mocno podkręcone fabrycznie, że bez doświadczenia ciężko referenta wywindować na taki poziom. Także czasem lepszym wyborem jest dołożyć parę złotych, ale mieć już mocniejszy sprzęt.
 
Dzięki za rady. Poczekam do premiery W3, zrobię tak jak mówicie, kupię GTX 780ti lub 980. Jeszcze mam czas na przemyślenie. O zasilaczu dowiem się w najbliższych dniach, jak dorwę z innego mieszkania fakturę z kupna sprzętu i wtedy sprawdzę. Do tego też obudowę, ale powinna się karta zmieścić ; p

A co do różnych wersji, w praktyce różnica sprowadza się do chłodzenia, przetaktować o te kilka MHz zawsze można samodzielnie.
Czyli to jest tak, że jeśli karta ma dobre chłodzenie a mniej MHz to skoro jeszcze producenci sami nie podkręcili to tak naprawdę podkręcanie w domu też jest bezpieczne?
 
Niektóre wersje są jednak tak mocno podkręcone fabrycznie, że bez doświadczenia ciężko referenta wywindować na taki poziom. Także czasem lepszym wyborem jest dołożyć parę złotych, ale mieć już mocniejszy sprzęt.

No ale my mówimy o niereferentach, różnice między poszczególnymi modelami to zwykle kilkadziesiąt MHz max.
 
Miałem na poczcie, w wersjach roboczych zapisane linki do niektórych podzespołów, dla przykładu płyta AS Rocka wtedy kosztowała 274zł, teraz w tym samym linku (morele) 303 zł. Niestety kurs $ chyba też robi swoje. Trzeba było kupować wtedy, lub czekać grzecznie na spadki. A tymczasem on rośnie i rośnie ;/ już*3,40 zł jest dzisiaj.
 
Kupiłem ten zestaw niecały miesiąc temu - http://www.morele.net/inventory/info/bh22Cj/ wtedy kosztował mnie poniżej 2600 zł ( dojdzie do niego dobra karta w lutym do Wieśka :) ) Teraz taki sam zestaw kosztuje prawie 2750 zł. Cena zwiększyła się w ciągu zaledwie 4 tygodni o ponad 150 zł i nadal rośnie bo sprawdzam to codziennie. Tu mi przynajmniej szczęście dopisało, teraz nie opłaca się już kupować, trzeba wstrzymać się do noworocznych promocji i miejmy nadzieje obniżek cen. A tymczasem pozostało już niecałe 110 dni jeśli dobrze liczę do premiery Wiedźmina :p .
 
Kupiłem ten zestaw niecały miesiąc temu - http://www.morele.net/inventory/info/bh22Cj/ wtedy kosztował mnie poniżej 2600 zł ( dojdzie do niego dobra karta w lutym do Wieśka :) ) Teraz taki sam zestaw kosztuje prawie 2750 zł. Cena zwiększyła się w ciągu zaledwie 4 tygodni o ponad 150 zł i nadal rośnie bo sprawdzam to codziennie. Tu mi przynajmniej szczęście dopisało, teraz nie opłaca się już kupować, trzeba wstrzymać się do noworocznych promocji i miejmy nadzieje obniżek cen. A tymczasem pozostało już niecałe 110 dni jeśli dobrze liczę do premiery Wiedźmina :p .

Niestety, ceny rosną miast spadać. 2 miesiące temu kupiłem podobny zestaw jak Ty, tylko z dyskiem SSD i kosztowało mnie to 2,5k
 
Last edited:
Niestety, ceny rosną miast spadać.

Przed okresem świątecznym ceny zawsze rosną, a dodatkowo na wszystko dokłada się kurs dolara*. Jeśli drugi z czynników się uspokoi to na początku roku będziemy mieli obniżki (sklepy powinny też "wietrzyć magazyny" przed nowym towarem).

*Ciesz się, że nie mieszkasz w Rosji :teeth:
 
Last edited:
Możliwe, że GTX 980Ti zadebiutuje dopiero w 2016.

No cóż, w sumie dobrze, znaczy to, że 780/970, a także szereg innych, słabszych, ale solidnych kart jak np. GTX760/R9270X szybko się nie zestarzeją (trzeba się będzie producentom gier bardziej przykładać do optymalizacji zamiast szaleć z portami 1:1 jak to ma miejsce obecnie).
Inna rzecz, że w świetle tych informacji raczej nie ma co liczyć na rychłe obniżki cen.
Chyba, że AMD namiesza serią R9300. Oby, bo ma niepowtarzalną okazję. Zobaczymy co z tego wyjdzie
 
Top Bottom