Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
18" 4k? A komu to i po co?

Ja mam 25" 1440p i jak znajomi przychodzą to każdy się pyta dlaczego mam taki drobny tekst na ekranie. xD
 
każdy się pyta dlaczego mam taki drobny tekst na ekranie
Nie ustawiasz sobie skalowania w systemie? Mam monitor 4K i z trybem 175% wszystko jest w tym samym rozmiarze co na monitorach FHD, choć czasem granie w oknie bywa upierdliwe :)

W tych rozmiarach nie zobaczysz różnicy między 2k a 4k chyba że będziesz oglądał z lupą, różnica między 1080p a 4k była by bardzo mała
No nie wiem, ja różnicę niemałą zauważyłem po zmianie telefonu, a to są ekrany parocalowe. Wszystko sprowadza się do tego, z jakiej odległości patrzysz na dany ekran. Monitory 18 calowe są tak małe że siłą rzeczy trzeba mieć je bliżej głowy, różnica między FHD a 4K będzie zauważalna dość mocno IMO. Ale ja bym i tak rozglądał się bardziej po 1440p, pewnie łatwiej taki będzie znaleźć, i może od razu z 120/144 Hz jeśli ma być do grania.

Niestety teraz standardem jest zdaje się 28 cali (a coraz lepsze monitory są jeszcze większe), dla mnie 24 jest w sam raz do pracy jak i grania, i jeśli dałbyś radę taki zmieścić to polecam

Sprawdziłem sobie na szybko co dziś oferują w tych rozmiarach i znalazłem tylko jakieś dziwne, przenośne monitory tabletopodobne.
 
Last edited:
Nie ustawiasz sobie skalowania w systemie? Mam monitor 4K i z trybem 175% wszystko jest w tym samym rozmiarze co na monitorach FHD, choć czasem granie w oknie bywa upierdliwe :)
Na początku próbowałem skalowania, ale uznałem, że to jest bez sensu.

Przeskalowane literki były dla mnie mniej wyraźne, obecne są dla mnie idealne i dodatkowo więcej mi się mieści na ekranie.
 
Sprawdziłem sobie na szybko co dziś oferują w tych rozmiarach i znalazłem tylko jakieś dziwne, przenośne monitory tabletopodobne.

Może dziwne, ale bardzo się przydają np. na spotkania z klientami, dzięki czemu możesz walną pitch decka w dowolnych warunkach i komfortowo prezentować :) Albo jak firma ma przedpotopowy rzutnik, który bardziej grzeje niż wyświetla.

Jednocześnie potwierdzam, że różnicę widać nawet na mniejszych przekątnych.
 
Moi drodzy mam pytanko ze względu na warunki lokalowe nie mogę sobie pozwolić na duży monitor możecie polecić monitory 2 może 4K między 14 a 18 calami? Nie chcę monitora wielkości telewizora.
21 cali FullHD to chyba obecnie absolutne minimum. Monitory o przekątnych do 18" mają zazwyczaj niską rozdzielczość 1366x768 i mają format 4:3 a i cena jest wyższa od przyzwoitych budżetowych modeli 21". Pytanie do jakiej karty graficznej chcesz to podpiąć?
 
Last edited:
Mam monitor 21.5 cala i ma szerokość 50 cm, więc do rozmiarów telewizora sporo mu brakuje.
Miałem kiedyś przenośny odtwarzacz DVD z tunerem TV i miał monitor LCD 8", tak że tego ;) . Ale komfort oglądania był żaden. W mojej opinii do rozdzielczości 22" spokojnie daje radę 1920x1080. Tutaj masz kalkulator PPI - weź pod uwagę, że PPI powyżej 130 to już jest praktycznie najwyższa półka, a powyżej 140 - kosmos. Także cenowo. Powyżej 200 PPI masz tablety, a powyżej 300 - telefony. Na tabletach w gry nieprzystosowane do urządzeń mobilnych (bezpośrednie konwersje z PC) gra się ciężko, a na telefonach - koszmarnie. Uruchamiałem kiedyś Fallouta na smartfonie, to coś o tym wiem. 22" w fHD daje w miarę komfortową powierzchnię ekranu, a jednocześnie piksel jest nieduży i nie widać aliasingu.
 
Zainwestowałem ostatnio w RTX 3060, przy zwykłym przeglądaniu internetu występują skoki taktowania rdzenia i pamięci tak jak na screenie. Monitor 144hz, pod kartę podpięty jest też "drugi ekran" a właściwie TV. Normalka, czy zacząć się przejmować? stery poinstalowane.
 

Attachments

  • Bez tytułu.png
    Bez tytułu.png
    304.5 KB · Views: 19
Myślę że normalka. Tam gdzie było zapotrzebowanie do taktowanie skoczyło a tam gdzie nie, to spadło. Tyle.
 
Zainwestowałem ostatnio w RTX 3060, przy zwykłym przeglądaniu internetu występują skoki taktowania rdzenia i pamięci tak jak na screenie. Monitor 144hz, pod kartę podpięty jest też "drugi ekran" a właściwie TV. Normalka, czy zacząć się przejmować? stery poinstalowane.
Poczytaj trochę o Undervolting, RTX strasznie, od 2060 potrafią skakać z taktowaniem. Po UV problem ustępuje, ja w swojej MSI 2060 SUPER po UV nawet cewki przestały miauczeć. Wystarczy ustawić stałą oraz

Do UV w programie używasz kombinacji CTRL + F (podane wartości są przypadkowe, nie ustawiaj ich jak na załączonym screenie, ja mam inaczej lecz nie podam w razie gdybyś z nich chciał skorzystać - nie biorę odpowiedzialności za ew. szkody spowodowane nieumiejętnym posługiwaniem się tym programem i undervoltingiem).
Do konfiguracji krzywej, nie będę się rozpisywać ponieważ jest ogrom tutoriali na necie.
Powodzenia.
 

Attachments

  • MSIAB2.png
    MSIAB2.png
    156.8 KB · Views: 9
  • msiAB.png
    msiAB.png
    255 KB · Views: 9
Last edited:
Top Bottom