Tomb Raider

+
Są pierwsze testy, jest dobrze. Na mojej 780Ti ~35-40 fps w very high czyli podobnie jak w TR z 2013r. :p 980Ti i Titan X pozamiatały. Co ciekawe gra niby korzysta z technologii czerwonych a te nawet nie mają startu do zielonych potworów :p
http://pclab.pl/art68109.html
 
Last edited:
Dobrze, zagram sobie ze stałym 30fps na ustawieniach maksymalnych, albo 60fps na odpowiedniku ustawień X-box ONE.
 
W porównaniu do poprzednika który miał bardziej otwarte lokacje to blado wyglada ta optymalizacja na PC, nie ma żadnego takiego skoku w grafice który by sugerował taki wzrost wymagań.

Zresztą o beznadziejności PC wersji TR świadczy też fakt jak gra chodzi na sprzęcie o podobnych mozliwościach do XBO
czyli na i3 4130 i 750Ti PC we wszystkich dotychczasowych testach taki sprzęt zapewniał zblizoną albo często nawet lepszą/ znacznie lepszą wydajność niż na XBO, ale nie w przypadku nowego TR.

W tym przypadku na tej konfiguracji wydajnośc to marne 10-25fps ! czyli niegrywalne. a stabilne 30fps zapewnia dopiero 960GTX !

Ciekawe ile w tym winy kiepskiej wersji PC, a ile Denuvo może? bo nie można powiedzieć że Gameworks pokpiło sprawę, skoro 970 i 390 oferują średnio taką samą wydajność, więc to nie wina Nvidii, bo na GF też chodzi marnie.
 
Last edited:
Ależ to bardzo proste jest. Gra ma takie same wymagania jak poprzedniczka. Jest od niej tylko trochę ładniejsza. Oczywiście na papierze te wymagania są nieco inne. Ale jak wiadomo papier wszystko przyjmie.
 
W porównaniu do poprzednika który miał bardziej otwarte lokacje to blado wyglada ta optymalizacja na PC, nie ma żadnego takiego skoku w grafice który by sugerował taki wzrost wymagań.

Chwila, chwila... przecież na poprzednich stronach mówiliście jakie to korytarzowe lokacje miał poprzedni TR, a teraz gadacie, że RoTR ma bardziej zamknięte?
 
@I_w_a_N

Plus taki że PureHair podobno wymiata, działą dużo lepiej niż pierwszy TressFX (wyglada, i robi mniej byków)


A co najważniejsze koszt jest naprawdę mały w porównaniu do efektu

 
Chwila, chwila... przecież na poprzednich stronach mówiliście jakie to korytarzowe lokacje miał poprzedni TR, a teraz gadacie, że RoTR ma bardziej zamknięte?

Czytanie ze zrozumieniem trudną sztuką. Nie będę złośliwy.

Poprzedni TR udawał, że miał otwarte lokacje, gdzie droga do celu i tak ograniczała się do kilku ścieżek. Czasem można zejść z tej ścieżki, otworzyć jakąś skrzynkę, czy znaleźć sekret, ale w gruncie rzeczy gra do takich z otwartymi hubami nie należy.

Drugi Wiedźmin miał bardziej otwarte poziomy.

Z kolei nowy TR ma te lokacje, ponoć, zamknięte bardziej w stosunku do poprzedniczki.
 
Last edited:
Ta gra jednak wygląda świetnie :)


---------- Zaktualizowano 22:29 ----------

P.S.
Już wiem co mi tak zarzynało TR z 2013r. Było to SSAA, po odpaleniu na tego na 2x znikło 25-30fps, przy 4x z 70fps robi się 25 xD Nie wiem albo ten ficzer jest pod czerwonych robiony albo coś jest nie tak. Na R9 390 z wszystkimi suwakami na maxa jest ~120 fps.
 
Ciekawe ile w tym winy kiepskiej wersji PC, a ile Denuvo może? bo nie można powiedzieć że Gameworks pokpiło sprawę, skoro 970 i 390 oferują średnio taką samą wydajność, więc to nie wina Nvidii, bo na GF też chodzi marnie.

Ciężko powiedzieć, czy w ogóle, a jeśli tak, to w jakim stopniu rzeczone zabezpieczenie krzywdzi framerate, bo nikt takich badań nie przeprowadził. Jednak o ile coś mi się nie pokitrasiło, to Mad Max również z Denuvo korzysta, a zoptymalizowany jest wręcz wzorcowo, co raczej przeczy teorii o negatywnym wpływie tegoż drm’a na wydajność (ewentualnie jest on marginalny, co nie zmienia faktu, że wszelkie tego typu dziadostwa to zło).
Podejrzewam, że przyczyna leży jednak gdzie indziej. Jak to zauważył jeden z użytkowników PCLaba.

Tomb Raider - AMD Gaming Evolved
Rise of the Tomb Raider - Nvidia The Way It's Meant To Be Played

I kto wie, czy to nie jest właśnie główne źródło problemów z grą, bo przecież niemal każdy tytuł objęty patronatem zielonych boryka się z mniejszymi lub większymi problemami natury technicznej. Autentycznie dobry port w tym programie to wynaturzenie i powód do świętowania. W przypadku nowego TR wzrost wymagań jest naturalnie uzasadniony, bo też gra wygląda zauważalnie lepiej aniżeli poprzedniczka, ale i apetyt względem gpu ma ze 3x większy, a to już uzasadnienia nie ma.

Nie wiem albo ten ficzer jest pod czerwonych robiony albo coś jest nie tak. Na R9 390 z wszystkimi suwakami na maxa jest ~120 fps.

Wszystko jest w porządku, SSAA żre klatki jak szalone i to niezależnie od tego, którego z producentów gpu się posiada.


Jak widać na przykładzie gry Metro SSAA tnie framerate sprawiedliwie, a TR (tutaj bez tego ficzera) działa podobnie na zielonych i czerwonych grafikach, czego o Rise powiedzieć raczej nie można.
Z drugiej strony nie wiadomo czy do końca wierzyć wynikom PCLaba, który jak wiadomo jest stronniczy, a co za tym idzie niezbyt wiarygodny. Wracając do tematu, choćbyś się zaklinał nie uwierzę, że kolega miał 120+ klatek na R9 390 z SSAA.


W TR owe gpu nie dystansuje GTX'a 970 (choć jest nieco szybsze), nad 780Ti przewaga będzie nieco większa, ale nie aż taka, to niemożliwe.
Poniżej dowód, że z załączonym SSAA R9 390 tyż cierpi.


Na koniec w ramach porówniania (z Labem) wyniki testów wydajniości gamegpu.



Wincyj tutaj

Tym razem sytuacja AMD względem NVIDII przedstawia się lepiej, ale mimo wszystko wydajność przy b. wysokich ustawieniach jest marna. Nie byłoby w tym nic zlego, gdyby wzorem TR kontynuacja dobrze się skalowała, ale testy PCLaba dowodzą, że i na tym polu jest marnie. Podsumowując, jak pierwsza odsłona przygód Lary stanowiła przykład zacnej optymalizacji, tak kontynuacja jest przykładem niechlujnej (w przypadku gier AAA, to już tradycja, a tradycja, wiadomo, rzecz święta). Cóż, nic dwa razy się nie zdarza.
 
Last edited:
Ciężko powiedzieć, czy w ogóle, a jeśli tak, to w jakim stopniu rzeczone zabezpieczenie krzywdzi framerate, bo nikt takich badań nie przeprowadził. Jednak o ile coś mi się nie pokitrasiło, to Mad Max również z Denuvo korzysta, a zoptymalizowany jest wręcz wzorcowo, co raczej przeczy teorii o negatywnym wpływie tegoż drm’a na wydajność.

Tylko że w Mad Maxie jak i innych grach była starsza wersja Denuvo z krótszym kluczem kryptującym a tutaj mamy nowszą wersję z dłuższym kluczem.
Różne teorie już czytałem, nawet taką że wersja na microsoft store jest bez Denuvo ale z innym DRM, podobno tamten TR chodzi lepiej o 20% ile w tym prawdy, nie mam pojęcia,
 
@arturius_c
Rzeczywiście wersja na windows store nie ma Denuvo
Cytuje

Na Steam znajduje się wersja win32 czyli klasyczna aplikacja. Wersja ta zabezpieczona jest Denuvo oraz Steam DRM. Wykorzystuje także biblioteki Steam a więc cała platforma Steam działa w tle. Są też osiągnięcia ze Steam itp

Druga wersja która znajduje się w Windows Store jest zupełnie odmienna. To aplikacja uniwersalna czyli UWA zamiast win32. Aplikacja działa w pełnej izolacji od systemu co generuje pewien koszt. W zamian nie posiada Denuvo który nie jest obsługiwany przez Windows Store

Podobno wersja "Microsoftu" działa o 20% szybciej czyli zauważalnie lepiej.

No i nowy TR jest pierwszym tytułem na którym może poważnie cierpieć 3.5+0.5 w 970 GTX
W 1080p na 970 zuzycie vram to podobno 4050mb

A tu zużycie na Tytan X

 
Last edited:
Różne teorie już czytałem, nawet taką że wersja na microsoft store jest bez Denuvo ale z innym DRM, podobno tamten TR chodzi lepiej o 20% ile w tym prawdy, nie mam pojęcia,

W tym właśnie szkopuł, nie wiadomo. Dużo się mówi o denuvo i niemal nigdy pozytywnie (czemu dziwić się ciężko). W rezultacie mamy takie teorie jak ubijanie wydajności, czy dysków SSD. Ten drugi mit szybko obalono, choć nadal są osoby, które weń wierzą. Co do wpływu na wydajność, tego jak dotąd nie zbadał żaden serwis sprzętowy i trudno się dziwić, bo jedyne wersje zabezpieczenia pozbawione, to te legalne inaczej. Teraz jednak trafia się idealna okazja, by rzecz zbadać.
Wśród graczy najpopularniejsza jest teza, że wpływ negatywny na framerate wprawdzie istnieje, ale nie jest wielki (tyle, że w erze crapowatych portów każda klatka jest na wagę złota). No, ale dowodów brak.
Niezależnie od tego jak jest wątpię, aby problem leżał wyłącznie w denuvo. Gra nie jest zoptymalizowana należycie. Swoją drogą PurePC również zabrał się za testy (kolejne gpu będą sukcesywnie dodawane) i zaskoczenia nie ma. Potwierdza się, że jest źle, ale też nie ma dominacji Nvidii, co sugerowały testy PCLaba*

*Pierwszeństwo testów otrzymały wybrane serwisy, zaprzyjaźnione z zielonymi, zatem i wyniki musiały być odpowiednie.
 
No i nowy TR jest pierwszym tytułem na którym może poważnie cierpieć 3.5+0.5 w 970 GTX
W 1080p na 970 zuzycie vram to podobno 4050mb[/IMG]
A co mam przez to rozumiec? mam GTX 970, przy fullhd wszystko ustawione na bardzo wysokie+FXAA i moge sie spodziewac przez to 3.5+0.5 zaciec? wywalanie do systemu? przegrzanie karty? spalenie karty? :D jakim programem najlepiej sprawdzic uzycie Vram? na razie nie mam problemow ale wole zapytac. Troche dziwne, ze na Titan X az tyle zuzywa w 1920/1080 gdzie przy 970 ma te niby 4050. Cos mi tu nie pasuje
 
Last edited:
A co mam przez to rozumiec? mam GTX 970, przy fullhd wszystko ustawione na bardzo wysokie+FXAA i moge sie spodziewac przez to 3.5+0.5 zaciec? wywalanie do systemu? przegrzanie karty? spalenie karty? :D jakim programem najlepiej sprawdzic uzycie Vram? na razie nie mam problemow ale wole zapytac. Troche dziwne, ze na Titan X az tyle zuzywa w 1920/1080 gdzie przy 970 ma te niby 4050. Cos mi tu nie pasuje


Biierze, albo tyle ile może a jak karta ma dużo Vram albo jak u TytanaX, tyle ile musi czyli dużo


Masz gameplay z 970 zużycie widać ponad 3900mb

Chociaz to nie jest max detale, najgorsze opcje są na High (shadow, sun soft shadows) albo po prostu włączone (purehair)
 

Wyraznie widać jak zapchanie Vram wpływa na wydajność i zażyna kartę

Dziwny moemnt od 6:13 gdy Lara zjeżdza po tafli, zużycie vram rośnie LAWINOWO aż do zapchania Vramu i przycinki gry w 6:22 w ciągu 9 sekund zużycie Vram zwiększa się z 3900 do 6100 wygląda to fatalnie i to na 980Ti

Obniżenie tekstur z V.High do High obniża zużycie Vram z 6100 do 2070mb !
 
Last edited:
Ja sobie ostatecznie dalem wszystko na ustawienia wysokie tylko AA powiekszyłem do x16 i wyłaczyłem rozmycie bo mnie to strasznie zawsze drazniło. Roznice pewnie musiałbym zauwazyc na prawde patrzac na wszystkie szczegoły, tak to jakos nie ma roznicy (przynajmniej dla mnie) miedzy wysokimi a bardzo wysokimi.
 
Top Bottom