Gry komputerowe

+
Wszystkie starsze gry udostępnione na GOGu są dostosowywane do tego by dało się je odpalić na obecnych komputerach. A przynajmniej w czasie kiedy wychodzą na tej platformie ;)
 
Działa na Wind 10, działa - kupione i sprawdzone. :)

Mam Blood Omen w pudełku w wersji na pierwsze Playstation, ale uważam, że takie inicjatywy trzeba wspierać (czekałem na BO w wersji cyfrowej z dobrą dekadę) + czasy ładowania ekwipunku/mapy w wersji na PSX są długawe i przy dłuższej rozgrywce zaczynają doskwierać.

Polecam dorzucić tego patcha: https://verokster.blogspot.com/2018/05/legacy-of-kain-blood-omen-gl-wrapper.html
Choć czyściutka wersja z GoGa działa bezproblemowo zaraz po instalacji, powyższy patch implementuje do gry napisy i tak - są również polskie. A że cała seria LoK fabułą stoi...
 
Polecam dorzucić tego patcha: https://verokster.blogspot.com/2018/05/legacy-of-kain-blood-omen-gl-wrapper.html
Choć czyściutka wersja z GoGa działa bezproblemowo zaraz po instalacji, powyższy patch implementuje do gry napisy i tak - są również polskie. A że cała seria LoK fabułą stoi...

Fajne... tyle, że łatka do zainstalowania wymaga... włożonej płyty z grą w napędzie. Tak więc z wersją cyfrową nie działa.

P.S. Ściągnięcie instalacji z GOG jest w pliku exe, nie ISO, więc sobie nie zamontujemy wirtualnego napędu.
 
Da się, zainstalowałem i działa ok. Na dole masz instrukcję do wersji GOG:
For GOG player
  • Install your game via regular GOG installer
  • Download patch archive (FullPackage or SubsOnly)
  • Extract its content and replace all old files inside game folder
  • In case you are using Wine:
    • Launch Wine Configuration utility ( $ winecfg )
    • On "Applications" tab add your KAIN.EXE, in case if it's not there
    • On "Libraries" tab make sure ddraw is selected as "Native then Builtin"
  • Launch KAIN.EXE
  • Have fun ;)
 
W przyszłym tygodniu Epic wprowadzi system achievementów dla wybranych gier, z czasem będą dochodzić kolejne. Będzie to coś na wzór systemu znanego z PS'a. Osiągnięcia będą podzielone na brązowe, srebrne, złote oraz platynowe. Za każde dostaniemy również konkretną liczbę punktów, która prezentuje się następująco:
  • Brąz – od 5 do 45 XP
  • Srebro – od 50 do 95 XP
  • Złoto – od 100 do 200 XP
  • Platyna – 250 XP
 
Świat gier ma swoją poważną terminologię i mądre słowa, dzięki którym przeciętny gracz może swoje hobby ubrać w togę. Na przykład uncanny valley albo dysonans ludonarracyjny. Dzisiaj poznałem kolejne - opowieść (narracja) transmedialna, które choć nie jest ściśle przynależne wyłącznie do gier, to na pewno gry są jego istotną częścią. Jest to znane wszystkim rozbudowywanie świata w różnych mediach czyli coś, co obecnie robi każdy większy wydawca łącznie z cdp. Gry na pc i konsolach, coś dodatkowego na telefony, do tego komiksy, książki, animacje. Każdy obszar jest wykorzystywany do uzupełnienia opowieści i przyciągnięcia jego bywalców.
 
Ogrywam sobie właśnie Commandosów w Rosji ... znacz się Partisans 1941. Dla takiego frustrata jak ja, który preferuje styl RAMBO partyzanci są bardziej przystępni niż samurajowie w Shadow Tactics, co owocuje rzadszym wyrzucaniem monitora przez okno :p Jeśli brakuje Wam skradania się do wroga, dźgania go nożem w plecy i chowania zwłok w krzakach to polecam zostać partyzantem :p
 
Świat gier ma swoją poważną terminologię i mądre słowa, dzięki którym przeciętny gracz może swoje hobby ubrać w togę. Na przykład uncanny valley albo dysonans ludonarracyjny. Dzisiaj poznałem kolejne - opowieść (narracja) transmedialna, które choć nie jest ściśle przynależne wyłącznie do gier, to na pewno gry są jego istotną częścią. Jest to znane wszystkim rozbudowywanie świata w różnych mediach czyli coś, co obecnie robi każdy większy wydawca łącznie z cdp. Gry na pc i konsolach, coś dodatkowego na telefony, do tego komiksy, książki, animacje. Każdy obszar jest wykorzystywany do uzupełnienia opowieści i przyciągnięcia jego bywalców.
Twórcy gier z Japonii bardzo lubią takie formy prowadzenia opowieści, jest to podyktowane zarówno chęcią zwiększenia profitów przez firmę, ale także innym podejściem zarządów do prowadzenia projektów. Twórcy mają trochę więcej kontroli nad własnymi dziełami. Np. ostatnio popularna seria Nier rozdziela opowiadanie o historii swojego świata na: gry, drama tracks, sztuki teatralne, artbooki, koncerty oraz Raidy w FF XIV.
 
seria Nier rozdziela opowiadanie o historii swojego świata na: gry, drama tracks, sztuki teatralne, artbooki, koncerty oraz Raidy w FF XIV
Czyli dość zaskakujące, mimo wszystko, obszary działalności. Osobiście nie spodziewałbym się, że ktoś mnie zaprosi na koncert albo sztukę teatralną, bym mógł się zapoznać z rozwinięciem danego świata przedstawionego w grze.
 
Last edited:
Czyli dość zaskakujące, mimo wszystko, obszary działalności. Osobiście nie spodziewałbym się, że ktoś mnie zaprosi na koncert albo sztukę teatralną, bym mógł się zapoznać z rozwinięciem danego świata przedstawionego w grze.
Sztuki czy musicale są dość popularnymi formami, niestety dostępne są głównie na terenie Japonii lub przez eksport za chore pieniądze. Jeżeli marka staje się popularna to czasami eventy odbywają się w innych krajach, np. Touken Ranbu.

Ale na zachodzie tez wzrasta popularność takiej narracji, np. seria Assassin's Creed ma całkiem udaną (z tego co słyszałem) serie książek. Z tego co mi wiadomo to tylko Remedy chciało pójść o krok dalej z Quantum Break, ale ostatecznie niezbyt się im to udało.
 
Trudno mi sobie wyobrazić, by w naszym kręgu kulturowym mogły się udać podobne przedsięwzięcia. Czymś normalnym wydają się książki albo nawet gry rpg lub planszowe (chociaż to już bardzo skromna nisza i raczej mało opłacalna), bo od dawien dawna ten rodzaj transmedialności jest w obiegu. Ale w sumie mieliśmy przecież wiedźminowy musical, który zbierał pozytywne opinie, więc szlak został przetarty.
Post automatically merged:

Na ścianie łódzkiego bloku powstał dość duży mural. Nie jest nadmiernie urodziwy, ale przynajmniej skalą może imponować.

 
Last edited:
To może być ciekawa produkcja. Za grę wzięli się ludzie pracujący wcześniej nad grami z CDPR i Techlandu, a którzy teraz działają pod nowo założoną firmą Starward Industries. Fabuła jest inspirowana kultową powieścią „Niezwyciężony” Stanisława Lema. Ma to być thriller Sci-Fi w klimatach retrofuryzmu i atompunku. Do gry będzie wykorzystany dobry i sprawdzony silnik Unreal 4.
 
Nie mogę powiedzieć, że się tego zupełnie nie spodziewałem (bo jakieś przecieki były, a wcześniej sugestie od twórców - jak chcieliby wydać swoją grę na PC, ale zależy to nie tylko od nich), ale i tak jestem pozytywnie zaskoczony.

P.S. Jedyny smuteczek to ta nieco zaporowa cena jak na port sprzed niemal 4 lat.
 
Kilka miesięcy temu zaczęła się moja przygoda z Xbox Game Pass, dziękuję czemu mogę zagrać w wiele fajnych tytułów na swoim PC. Forza Horizon 4 mnie oczarowała. Nie muszę chyba mówić, że w związku z tym odliczam już dni i godziny do odpalenia najnowszejczęści :D
 
Top Bottom