Z pamiętnika studiującego Xięgi...

+

Z pamiętnika studiującego Xięgi...

  • książka papierowa

    Votes: 134 80.2%
  • audiobook

    Votes: 12 7.2%
  • ebook

    Votes: 21 12.6%

  • Total voters
    167
Przyznaję bez bicia, że z powodu zagubienia podczas przeprowadzki swego jedynego egzemplarza "Krwi elfów", z niecnymi zamiarami wpisałem w wujka google hasło "Krew elfów PDF". Jeden z wyników mnie przeraził...

Charakterystyka Geralta z Riwii. Wypracowanie stanowi pełną charakterystykę Geralta z Riwii, będącego głównym bohaterem powieści A. Sapkowskiego pod tytułem „Krew elfów”. Jako sierota od najmłodszych lat był szkolony na wiedźmina w zamku Kaer Morhen, gdzie poddawany był wielu ciężkim próbom i przemianom, niezbędnych do pełnienia funkcji wiedźmina. Posiadł on ogromną siłę i moc. Był wysoki i mężny, silny i waleczny. W wyniku kolejnych transformacji jego skóra stała się jasna a włosy białe. Wypracowanie zawiera 464 wyrazy.

Charakterystyka Ciri. Jeśli potrzebujesz charakterystyki Ciri, jednej z bohaterek powieści „Krew elfów” Andrzeja Sapkowskiego to zapoznaj się z poniższym wypracowaniem. Może się okazać, że praca jest właśnie tym, czego potrzebujesz na przygotowanie się do lekcji języka polskiego. Wypracowanie stanowi pełną charakterystykę tej bohaterki. Ciri była nazywana „Lwiątkiem z Cintry” i pochodziła z rodu królewskiego. Była ona legendarnym dzieckiem niespodzianką, które miało zmienić losy świata. Wypracowanie zawiera 553 wyrazy.

Charakterystyka Yennefer. Praca dotyczy Yennefer i stanowi charakterystykę tej postaci. Yennefer występuje w powieści A. Sapkowskiego pod tytułem „Krew elfów” będącej lekturą w szkole gimnazjalnej. Jeśli potrzebujesz charakterystyki tej postaci to zapoznaj się z poniższą pracą. Być może spełni ona Twoje oczekiwania i okaże się przydatną. Yennefer była czarodziejką o wielkiej mocy, którą starała się wykorzystywać dla dobra bezbronnych i ciemiężonych istot. Była też nauczycielką i opiekunką Ciri, którą z czasem obdarzyła macierzyńskimi uczuciami. Wypracowanie zawiera 480 wyrazów.

Charakterystyka Triss Merigold. Praca dotyczy Triss Merigold i stanowi charakterystykę tej postaci. Triss występuje w powieści A. Sapkowskiego pod tytułem „Krew elfów” będącej lekturą w szkole gimnazjalnej. Jeśli potrzebujesz charakterystyki tej postaci to zapoznaj się z poniższą pracą. Być może spełni ona Twoje oczekiwania i okaże się przydatną. Triss jest czarodziejką specjalizującą się w uzdrawianiu za pomocą eliksirów. Wypracowanie zawiera 486 wyrazów.

Charakterystyka Jaskiera. Jednym z bohaterów powieści A. Sapkowskiego pod tytułem „Krer elfów” był Jaskier. Julian Pankratz, bo tak nazywał się bohater był osobą wykształconą, studiował na Akademii Oxenfurckiej, ale wykładowcą był tylko przez rok, bowiem marzył o przygodach i chciał wieść życie pełne zabaw i przyjemności. Lubił śpiewać i układać pieśni. Był około czterdziestoletnim i przystojnym mężczyzną. Jaskier nie stronił od kobiet, żadnej kiecce nie przepuścił. Był typem bawidamka, skłonnym do biesiadowania. Wypracowanie zawiera 399 wyrazów.
 
Lektura w gimnazjum? Dobrze by było... ;p

Charakterystyka Jaskiera...
Triss jest czarodziejką specjalizującą się w uzdrawianiu za pomocą eliksirów.
A może to specjalnie jakiś fan sagi wymyślił, żeby zrobić żart z tych, którym nie chce się pomyśleć i samemu napisać... ;)
 
Yennefer była czarodziejką o wielkiej mocy, którą starała się wykorzystywać dla dobra bezbronnych i ciemiężonych istot. (...)


To śmiechłem. Cudne znalezisko .
 
Gra Endera przeczytana. Jestem nieco zawiedziony. Odnoszę wrażenie, iż wiedza pana Carda o świecie jest bardzo płytka i oparta na stereotypach. Polak = katolik, koniecznie o imieniu Jan Paweł. Europa = Rosja i jakieś inne kraje satelickie. Nie usprawiedliwia go w ogóle okres w którym powieść była pisana. Z drugiej strony czytam sobie kolejny raz Perfect Imperfection, może dlatego Dzieło Carda zrobiło na mnie słabsze wrażenie. Widuję na bilboardach plakaty, z filmową wersją Gry Endera. Nie widzę tego dzieła na dużym ekranie. Wkładam tę ekranizację do szufladki "kino familijne, obrzydliwi robale, efekty specjalne".

A czemu nikt nie przełożyłu na inne języki Dukaja? Przecież sukces murowany, jeśli nie komercyjny, to przynajmniej artystyczny. O ile tłumacz nie zmarnowałby materiału.
 
Parachrist said:
Gra Endera przeczytana. Jestem nieco zawiedziony. Odnoszę wrażenie, iż wiedza pana Carda o świecie jest bardzo płytka i oparta na stereotypach. Polak = katolik, koniecznie o imieniu Jan Paweł. Europa = Rosja i jakieś inne kraje satelickie.

Z tego co pamiętam, po prostu Card założył, że ZSRR podbiło całą Europę. W 1989 niewielu wyobrażało sobie rozpad bloku wschodniego, a co dopiero kilkanaście lat wcześniej.

Co do Polaków - z tyłu mojego wydania "Gry Endera" jest następujący dopisek:

"W twórczości Carda ogromną rolę odgrywa wyznawana przez niego religia mesjanistyczna"

Imię "Jan Paweł" w tym kontekście nabiera nieco innego wymiaru.
 
Parachrist said:
A czemu nikt nie przełożyłu na inne języki Dukaja? Przecież sukces murowany, jeśli nie komercyjny, to przynajmniej artystyczny. O ile tłumacz nie zmarnowałby materiału.

Przetłumaczono jakieś opowiadanie czy dwa i... chyba Lód. Z tego co pamiętam, to miał wyjść w 2012.
 
Nie wiem czemu odmawiasz mu akurat takiej wizji świata przyszłości, jest jakaś jedynie słuszna? ;)
Kolejne tomy mogą ci się bardziej spodobać, bo są bardziej filozoficzno-polityczne
 
O, to samo miałam napisać. Że pierwszy tom jest relatywnie lekki, ale nie powiedziałabym, że familijny (co zrobią w filmie, trudno orzec), natomiast dalej jest głębiej. I bardzo dużo tego "dalej".
 
Chciałbym zwrócić się z prośbą do forumowych miłośników literatury fantasy (najlepiej polskiej).

W najbliższej przyszłości będę modelował postać humanoidalną w środowisku do grafiki 3D (zapewne 3ds Max, bądź ZBrush). Obrałem sobie za cel:

- wizualizacja bohatera z kart powieści,
- selekcja, a następnie zebranie informacji, które osobiście dostarczę artystce (ta wykona dla mnie concept arty),
- z powstałych ilustracji powstanie model 3D, wraz z materiałami (włosy itp.).

Na czym polega prośba:

Wstępnie - pojawił się pomysł zrobienia modelu postaci Vuko Drakkainena z powieści Grzędowicza. Jeśli pamięta ktoś mniej więcej, w których fragmentach/rozdziałach/tomach znaleźć można opisy wyglądu wspomnianego protagonisty (aparycja, wygląd i opis wyposażenia, charakteryzacja jego facjaty - by wyglądał jak miejscowi mieszkańcy Midgardu, itd.), proszę o kontakt, najlepiej poprzez prywatną wiadomość - nie chcę ciągnąć tego tematu tutaj.

Ewentualnie - jeśli ktoś zna inną literaturę, z której warto byłoby przenieść bohatera w świat wirtualny, chętnie wysłucham innych propozycji. Liczy się przede wszystkim oryginalność i wartość artystyczna - to po prostu musi dobrze się prezentować. Zostałbym raczej przy Vuko, ale dobry pomysł zawsze warto rozważyć.

Dziękuję za uwagę.
 
Skok na kasę rozpoczęty :D

Dopóki nie przeczytam to nie uwierzę, że to coś więcej niż zwykłe odcinanie kuponów.

Z kronikarskiego obowiązku: skończyłem "Mówcę umarłych" i muszę przyznać że podobała mi się znacznie bardziej niż przewidywałem. Mimo wszystko wciąż nie czuję, aby cykl o Enderze wciągnął mnie "jak odkurzacz"...

Tak na przyszłość? Który tom jest następny? Na wiki nie chcę zaglądać, bo spoiler na spoilerze.
 
Jednak? Ostatnio już niezbyt mi się chciało wierzyć, że kolejny Wiedźmin pióra Sapkowskiego faktycznie trafi do sprzedaży, a tu proszę. Jakieś przecieki kiedy można się spodziewać premiery? Jeszcze w tym roku czy raczej nie?
 
I tak pewnie wszyscy rzucimy się na tę książkę, gdy tylko pojawi się w księgarniach . Ja jestem ciekaw, co tam Sapek wydłubał. Wygląda na dzieło dość obszerne, więc może będzie wystarczająco dużo "mięsa", by było smaczne. Cieszę się, że to nie jest żadna kontynuacja cyklu czy jakiś prequel.

Mnie osobiście starczy więcej tego samego, w stylu opowiadań.

EDIT: Jeden wielki atut powieść już ma:
(...) przeżywa burzliwy romans z rudowłosą pięknością, zwaną Koral
Biorę :D.
 
kptwlodzimierz said:
Skok na kasę rozpoczęty :D/>/>

Dopóki nie przeczytam to nie uwierzę, że to coś więcej niż zwykłe odcinanie kuponów.

Z kronikarskiego obowiązku: skończyłem "Mówcę umarłych" i muszę przyznać że podobała mi się znacznie bardziej niż przewidywałem. Mimo wszystko wciąż nie czuję, aby cykl o Enderze wciągnął mnie "jak odkurzacz"...

Tak na przyszłość? Który tom jest następny? Na wiki nie chcę zaglądać, bo spoiler na spoilerze.
Jeśli dobrze widzę, to po Mówcy Umarłych jest Ksenocyd, potem Dzieci Umysłu.
A potem Saga Ciena - Cień Endera, Cień Hegemona, Teatr Cieni, Cień Olbrzyma.

Ja po Sapkowej Żmii poczekam na recenzje...
 
mrrruczit said:
Jeśli dobrze widzę, to po Mówcy Umarłych jest Ksenocyd, potem Dzieci Umysłu.
A potem Saga Ciena - Cień Endera, Cień Hegemona, Teatr Cieni, Cień Olbrzyma.

Ja po Sapkowej Żmii poczekam na recenzje...

A "Ender na wygnaniu"? To uzupełnienie pomiędzy "Grą..." a "Mówcą umarłych"?
 
kptwlodzimierz said:
A "Ender na wygnaniu"? To uzupełnienie pomiędzy "Grą..." a "Mówcą umarłych"?
wydane w 2008 roku: "opowiada o tym co działo się z Enderem między Grą Endera a Mówcą Umarłych."

A nowy Wiedźmin jest o:

„Nigdy nie mów nigdy!” W powieści pojawiają się osoby doskonale czytelnikom znane, jak wierny druh Geralta – bard i poeta Jaskier – oraz jego ukochana, zwodnicza czarodziejka Yennefer, ale na scenę wkraczają też dosłownie i w przenośni postaci z zupełnie innych bajek. Ludzie, nieludzie i magiczną sztuką wyhodowane bestie. Opowieść zaczyna się wedle reguł gatunku: od trzęsienia ziemi, a potem napięcie rośnie. Wiedźmin stacza morderczą walkę z drapieżnikiem, który żyje tylko po to, żeby zabijać, wdaje się w bójkę z rosłymi, niezbyt sympatycznymi strażniczkami miejskimi, staje przed sądem, traci swe słynne miecze i przeżywa burzliwy romans z rudowłosą pięknością, zwaną Koral. A w tle toczą się królewskie i czarodziejskie intrygi. Pobrzmiewają pioruny i szaleją burze. I tak przez 404 strony porywającej lektury.
 
Top Bottom