Kingdom Come: Deliverance

+
Ja gram od piątku po parę godzin dziennie i tylko raz mi grę wywaliło. Dwa razy musiałem ją wyłączyć, bo dialog się zapętlił. Także nie jest źle. Co do poprawy wydajności, polecam obniżyć cienie i jakość zaćmienia do średnich wartości. Reszta na ultra. W moim przypadku dało mi to z 10 fps więcej.
 
Oo... poprawka kradzieży kieszonkowych się przyda (chociaż akurat na to sobie jeszcze trochę poczekamy).

Ani razu nie wywaliło mi gry, ani nie zacięło tak abym musiał coś wczytywać (nie liczę tych kilku postaci, które stanęły mi na drodze w wąskim przejściu, bo je dało się w końcu ominąć).
 
Polecam moda Perfection Reshade który wyciska ostatnie soki z Kingdoma jeśli chodzi o grafikę ;)
https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/68

Świetnie to wygląda ;)

Odpaliłem wczoraj na chwilę żeby sprawdzić jak wypada sterowanie k+m i nie ogarniam :p Jestem na początku w trakcie ucieczki konnej i serio tam nie da się za pomocą myszki sterować koniem gdzie ma jechać (jak w W3 :p), tylko trzeba wciskać W lub D chcąc skręcić w którąś stronę, dodatkowo trzymając Shift + W żeby galopował? To praktycznie wymusza użycie wszystkich palców u lewej ręki :cool:
 
rafal12322;n10513952 said:
To praktycznie wymusza użycie wszystkich palców u lewej ręki
Cztery palce to jeszcze nic. Nie takie kombinacje się wyczyniało. ;)

Fakt, sterowanie wierzchowcem w W3 było przyjemniejsze, ale walka była mniej skomplikowana. Tutaj oprócz kontroli wierzchowca trzeba jeszcze celować bronią, więc decyzja twórców jest zrozumiała.

PS. Kilkadziesiąt godzin za mną i nie spotkałem jeszcze przeciwnika na koniu. Wiem, że z Henryka żaden rycerz, ale przyznam, że to trochę rozczarowujące.
 
Pojawiło się kilka screenów porównawczych z wersją beta








Najbardziej ucierpiały lasy, roślinność i oświetlenie.

 
Byłem świadkiem grania kolegi w ten tytuł i ogólnie zachęciło mnie to do kupna, bo plusów jest mnóstwo. Śliczna grafika (ale dawngorad niestety był), przedni klimat, o dziwo bardzo fajne cutsceny (nie spodziewałem się), jak i generalne mechaniki gry.

ALE

I to duże ale. Zacinające się przyciski, gra na średnich ustawieniach wyciskająca na GTX 780 20 FPS i mniej, koszmarna mimika (a przede wszystkim przejścia z neutralnego wyrazu twarzy do jakiegokolwiek innego, to podpada pod glitch) i to głównie Henryka, NPCe jakoś mniej mnie raziły, pierdyliard informacji na ekranie, to wszystko i jeszcze kilka rzeczy przesądza o tym, że muszę poczekać aż gra zadziała lepiej i będzie kosztować mniej, bo nie wyrobię nerwowo przy tym tytule.
 
To ja powiem coś od siebie dziwne ale większość upierdliwych błedów ustąpiła (głownie te z fizyką i blokowanie się ) po obniżeniu detali i po zejściu na medium, kolega ma niemal stabilne 60fps non-stop i tym samym liczba błędów zmniejszyła sie diametralnie, tak jak by za sporą częśc błędów odpowiadała niestabilna wydajność i skaczący frame-rate.

Nic tak nie wkurza jak bugi niespotykane wręcz w innych tytułach, bardzo błache, ale bardzo irytujące, wchodzimy po schodach i nagle Heniek nie może wejść wyżej bo coś go blokuje jakby niewidzialna ściana, wchodzimy do domu jakby nigdy nic, i nie możemy wyjść z tego domu, bo blokujemy się w drzwiach mimo że nikt nie stoi, ale znowu jakby niewidzialna ściana, na szczęście na to pomógła stabilniejsza płynność, poniżej 50 choćby nie wiem co to nie schodzi.

 
Nie grałem w betę, ale widać iż grę (jak każdą niestety... ) nieco "przycięli".

Tam gdzie poleciały tesktury i modele zapewne nic się nie zrobi do czasu wypuszczenia wsparcia dla modów (oby nie skończyło się na obietnicach jak u RED'ów). Oświetlenie naprawi odpowiedni ReShade.

P.S. Wolumeryczną mglę da się włączyć z poziomu konsoli "e_VolumetricFog=1" ale efekt obecny przez cały dzień wygląda nieco dziwnie.
 
Przeczytałeś, zamieściłeś odnośnik, czyli zrobiłeś dokładnie to, czego oczekiwał autor. Clickbaity należy ignorować, a nie rozprzestrzeniać.
 
Dzisiaj porobiłem trochę fabuły i spotkałem Hanusza, jedno co mi się od razu rzuciło w oczy to podobizna do Vavry. :cool: Zjechałem też o jeden poziom niżej z grafiką z wysokich na średnie i faktycznie tak jak ktoś tu pisał zyskuje się grę w praktycznie 60fps bez bugów, które występowały poziom wyżej. ;) Jak narazie gra nie przestaje mnie zachwycać :)

Wczoraj zaaplikowałem sobie moda na save i uczyłem się otwierać zamki, po 15min udało mi się otworzyć łatwy :D Co ciekawe imo dużo łatwiej robi się to na k+m gdzie wystarczy obracać myszką i wciskać klawisz D, na padzie jeszcze brakuje mi tej jednoczesnej koordynacji lewego i prawego analoga (głównie prawego) ale myślę że to kwestia czasu ;)
 
Last edited:
Problem z czarnymi rycerzami (ich brakiem w KK:D) kreowany rzeczywiście na wyrost. Jednak wierzę iż na zachodzie (utopionym w "poprawności" politycznej) są grupy, które zastanawiają się czemu czarnoskórzy rycerze nie paradują po średniowiecznych Czechach i czemu główny bohater nie może być gejem.

Aby zakończyć post konstruktywnie zalinkuję wideo od Digital Foundry, które omawia PC'tową wersję gry.

 
Ale sukces nikt się chyba takiego nie spodziewał, sprzedało już się ponad MILION sztuk KCD.(470K to wersja PC, ale to dane niepełne)
Nic tytułowi umniejszać nie będę ale jakaś też zasługa dobrej daty premiery, w takim lutym 2018 to dość mocna posucha jest konkurencji niemal brak,ale sukces cieszy, teraz tylko załatajcie twórcy tytuł i poprawcie optymalizacje.

No ciekawe osobiście najbardziej optymistycznie zakładałem że tytuł sprzeda się do 3KK sztuk , a jeszcze nie miała premiery wersja GOG - która swoje też zapewne dołoży.
 
Last edited:
Sukces KDC mocno cieszy, zwłaszcza że nie ma za wiele tego typu gier (historycznych RPGów). Wydaje się też prawdopodobne, że twórcy będą wspierać i ulepszać KDC przez długi czas, co z pewnością wyjdzie grze na dobre.
 
Robiliście ten quest z tymi ptakami? On jest w ogóle jakiś zbugowany na maksa. Najpierw znikała mi trzecia klatka ze złapanym ptakiem, jak już udało mi się wszystkie złapać to teraz mam problem z oddaniem questa. Daję mu ptaki, dostaję nagrodę i w tym momencie zaczyna się niekończąca cutscenka gdzie Heniek stoi i nic nie robi a normalnie powinien lecieć jakiś tekst. Powtarzałem kilkakrotnie ostatnią fazę i za każdym razem to samo. Szukając odpowiedzi w necie widzę że to częsty bug.

Przeglądając nexusa widzę że pojawiło się już sporo ciekawych modów, m.in. są już takie gdzie zamki w drzwiach otwierają się same :D :D (trochę przesada). Ja jako iż mam nawyk zbieractwa wszystkiego co spotkam to skorzystałem z moda (raczej czita) na praktycznie nielimitowany udźwig. :p Zawsze w tego typu grach wkurza mnie limit udźwigu i ciągłe latanie do sprzedawców którym notorycznie brakuje kasy... A tak to problem rozwiązany ;)

Btw, osoby odpowiedzialne za level design odwaliły swoją robotę należycie, z ciekawości zapuściłem się na najbardziej wysunięty na zachód skrawek mapy żeby sprawdzić czy coś tam zostawili i w rzeczy samej zostawili :D Idę sobie, patrze a tu taki mały
cmentarzyk z kilkoma grobami, w jednym (po otwarciu trumny wytrychem :eek: ) znajdujemy ciekawe rzeczy ;)
 
Zadanie z ptakami podobno da się zakończyć jedynie jeżeli podczas jego wykonywania ani razu nie zapisało się rozgrywki (czyli: bierzemy quest, biegniemy do lasu, łapiemy ptaki i wracamy do zleceniodawcy). Liczę na to, że w najbliższym patchu zostanie to naprawione.
Na liczniku mam na chwilę obecną 25 godzin. Gra bardzo przypadła mi do gustu, pomimo licznie występujących bugów, z których najbardziej irytujące było okresowe zawieszanie się gry (na 1-3 sekundy). Szczęśliwie, ten problem udało mi się rozwiązać, korzystając z tego narzędzia (w skrócie: zapobiega 100% użyciu CPU przez grę, co było przyczyną tych sytuacji).
Moją ulubioną umiejętnością dość niespodziewanie stało się zielarstwo (dobiłem już chyba do 18 poziomu :D )
  • zbieram składniki do potencjalnych mikstur
  • na sprzedaży nadwyżek zarabiam górę pieniędzy
  • po uzbieranie odpowiedniej ilości pokrzyw, dostaje się z automatu perk, który dodaje 2 punkty do witalności
  • od 10 poziomu Zielarstwa dostępny jest perk, który sprawia, że zbierając zioła trenujemy siłę
 
Last edited:
Nie straszcie z tymi ptakami (przejąłem zlecenie ale w międzyczasie poszedłem wykonywać inne zadania) ...

A tak poza tym cieszę się, że gra odnosi sukces i mam nadzieję, że bugi związane z zadaniami (oraz mechaniką) zostaną jak najszybciej załatane, a w przyszłości (wzorem dawnych RED'ów) zostanie wydana jakaś Edycja Rozszerzona (z nieusprawnieniami i ulepszeniami na całej płaszczyźnie).

 
Moim zdaniem przydałoby się coś ułatwiającego kradzieże kieszonkowe - obecny system jest średni (ze swoim przełączaniem się - i zatrzymywaniu - po każdej pozycji koła).

Problem z wytrychami mają raczej grający na padzie, gdyż na PC kontrolujemy jedynie mysz (obracamy za pomocą wciśnięcia jednego klawisza).

 
Top Bottom