Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Dzisiaj był ciemny dzień w życiu moim i mojego PC. Otóż, po około 4 latach szlag trafił mojego DELL'a i nastała ciemność. Na początku myślałem, że to coś w PC poszło (nie daj boże GPU), albo Windows w dziwny sposób odmówił posłuszeństwa (jednak to niezwykle stabilna "siódemka", praktycznie nie do zdarcia - jedyne nieliczne momenty, w których padała wywoływał Flsah Player gryzący się z coraz bardziej skopanym Fire Fox'em).
Tak więc, po sprawdzeniu (podłączeniu mojego netbook'a) i upewnieniu się (wpięciu "zapasowego LCD" 17" ) wiem, że wszystko działa poza DELL'em (który okazjonalnie po włączeniu na chwilę zaświeci, a później gaśnie na dobre).

Mój problem jest więc następujący - nie chcąc siedzieć na tej małej 17" zastanawiam się nad zakupem nowego monitora. Problemem są ograniczone fundusze (maksymalnie 1000 PLN, ale chciałbym celować w granicę 800 PLN), przekątna 24" (albo więcej), coś co NIE BĘDZIE na matrycy TN i zbytnio nie smuży.
Wbudowane głośniki w ogóle nie są istotne (najlepiej gdyby ich nie było).

Mam dwie opcje:

"Tania" IIYAMA 24" ProLite XB2483HSU-B1 za 707 PLN z przesyłką (689 + 18 PLN)

http://www.gento.pl/monitory-lcd-i-led/18483-wyprzedaz-iiyama-24-prolite-xb2483hsu-b1-gwarancja-36-m-cy-kurier-od-15zl-4948570112807.html

Wersja "ekstremalna":
IIYAMA 27" ProLite XB2783HSU-B1 za 1007 PLN z przesyłką (989 + 18 PLN)
http://www.gento.pl/monitory-lcd-i-led/18537-wyprzedaz-iiyama-27-prolite-xb2783hsu-b1-gwarancja-36-m-cy-kurier-od-15zl-4948570112821.html

Oba monitorki obsługują Full HD (1920x1080), mają matrycę AMVA+ podświetlaną LED'em oraz czas reakcji 4 ms (gtg).

Tak więc na papierze wygląda nieźle. Nie jest to IPS, ale też nie TN, a czas reakcji ma lepszy niż mój śp. DELL (on miał bodajże 6 ms gtg). Poziome kąty widzenia są równie dobre - 178°/ 178°. Kontrast według producenta 3 000 :1, a dynamiczny rzędu 5 000 000 : 1 (mój DELL miał - według producenta - 1 000:1, a dynamiczny 80 000:1 ). Jasność typowa 250 cd/m² (jedynie tutaj DELL miał przewagę bo standardowo miał 400 cd/m2).

Moje pytanie jest więc następujące - co myślicie o tych monitorach (jakieś inne propozycje?) i ogólnie o firmie IIYAMA jako producencie monitorów?
 
http://www.komputronik.pl/product/223025/Sprzet_komputerowy_/Peryferia/25_LG_25UM65.html
Ludzie chwalą sobie ten monitor. Jeśli lubisz więcej widzieć w grach typu lol czy cs. Matryca AH-IPS. Czas reakcji 5ms, jeśli cię to interesuje. Dobry jest też do pracy. Możesz wyświetlić na nim obraz z 2 źródeł. Np. z DVD i twojego kompa, albo nawet z 2 komputerów. 800 zł za taki monitor to chyba nie jest zła cena.

Ps. i5-4690k czy może jakiś i7? Słyszałem, że i7 do gier jest bez sensu, bo są bardziej przydatne są do renderingu.
 
Last edited:
@Ksivo

Rozdzielczość i parametry (no może poza opóźnieniem, które jest takie jak w moim martwym DELL'u i gorsze o 2ms od IIYAMA) niezłe. Teraz sobie przypominam, że nie tak wiele stron wstecz ktoś pisał o tym monitorku. Jedyny poważny szkopuł to ten dziwny format 21:9, czyli dość niestandardowa, a dodatkowo wyższa rozdzielczość daje też większe wymagania w grach (które mogą tych dziwnych proporcji nie obsługiwać poprawnie).

Tak sobie teraz myślę, że inna sprawa to takie 27" Full HD miałoby gorsze DPI (około 81.59) od 24" Full HD (około 91.79 DPI ). Stąd też zwracał bym się bardziej w stronę monitorów 24" w formacie 16 : 9.
 
@Ksivo

Rozdzielczość i parametry (no może poza opóźnieniem, które jest takie jak w moim martwym DELL'u i gorsze o 2ms od IIYAMA) niezłe. Teraz sobie przypominam, że nie tak wiele stron wstecz ktoś pisał o tym monitorku. Jedyny poważny szkopuł to ten dziwny format 21:9, czyli dość niestandardowa, a dodatkowo wyższa rozdzielczość daje też większe wymagania w grach (które mogą tych dziwnych proporcji nie obsługiwać poprawnie).

Tak sobie teraz myślę, że inna sprawa to takie 27" Full HD miałoby gorsze DPI (około 81.59) od 24" Full HD (około 91.79 DPI ). Stąd też zwracał bym się bardziej w stronę monitorów 24" w formacie 16 : 9.

Z tego co się orientuje, a mogę to źle robić to wszystkie najnowsze gry obsługują 21:9. Te "starsze" mogą nie obsługiwać np W2 (chociaż taka stara gra nie jest).
 
http://www.komputronik.pl/product/223025/Sprzet_komputerowy_/Peryferia/25_LG_25UM65.html
Ludzie chwalą sobie ten monitor. Jeśli lubisz więcej widzieć w grach typu lol czy cs. Matryca AH-IPS. Czas reakcji 5ms, jeśli cię to interesuje. Dobry jest też do pracy. Możesz wyświetlić na nim obraz z 2 źródeł. Np. z DVD i twojego kompa, albo nawet z 2 komputerów. 800 zł za taki monitor to chyba nie jest zła cena.

Wg mnie kupowanie monitora o tej rozdzielczości jeśli nie jest on niezbędny do pracy jest bez sensu. Prawie żadna gra nie obsługuje formatu 21:9 oferując po włączeniu czarne pasy po bokach. Lepiej kupić taniej normalny 1920x1080, albo już szarpać się na 2560x1440 (ale to może być ciężko do 1000 zł za 24 cale).
 
Tak sobie teraz myślę, że inna sprawa to takie 27" Full HD miałoby gorsze DPI (około 81.59) od 24" Full HD (około 91.79 DPI ). Stąd też zwracał bym się bardziej w stronę monitorów 24" w formacie 16 : 9.

Czy ta różnica w DPI wpływa bardzo na wrażenia wizualne? Sam się zastanawiam nad nawet 28'' w FullHD, ale nie wiem, czy ta rozdzielczość nie jest za mała na taki format, by z bliska piksele nie przeszkadzały.

"Tania" IIYAMA 24" ProLite XB2483HSU-B1 za 707 PLN z przesyłką (689 + 18 PLN)

http://www.gento.pl/monitory-lcd-i-l...570112807.html

Ten monitor posiada PIVOTa więc cena trochę jest wyższa. Za podobną cenę jest np. 23'' IPS
http://www.morele.net/monitor-iiyam...fuJp1TwEsm5dSuyyrdnBEaAunc8P8HAQ&gclsrc=aw.ds
 
Wg mnie kupowanie monitora o tej rozdzielczości jeśli nie jest on niezbędny do pracy jest bez sensu. Prawie żadna gra nie obsługuje formatu 21:9 oferując po włączeniu czarne pasy po bokach. Lepiej kupić taniej normalny 1920x1080, albo już szarpać się na 2560x1440 (ale to może być ciężko do 1000 zł za 24 cale).

Prawie żadne gry, czyli te starsze. Wszystkie nowsze i te oparte na rywalizacji online bf,cs czy lol obsługują 21:9.
 
I5 w zupełności wystarcza. Sam posiadam ten procesor.
Obecnie na pewno.

Osobiście jednak zastanawiam się, jak pełnowymiarowe next-geny (gry wychodzące tylko na X1, PS4, PC) będą zachowywać się w kontekście wielordzeniowości. Może się nagle okazać, że 4 rdzenie + 4 wątki (czy tam nawet więcej) będą mocno premiowane przez gry. Mocne 4 rdzenie na pewno szybko nie oddadzą pola, natomiast całkiem możliwe, że w najbardziej wymagających sytuacjach "wysoka" wielordzeniowość nagle odskoczy reszcie stawki...
To oczywiście czyste teoretyzowanie, ale jestem bardzo ciekawy, jak się rozwinie sytuacja w tej kwestii.
Food for thought.
 
Niestety 8-wątkowe procesory są znacznie droższe niż taka i5 4690 którą dorwałem za 780 zł. Pewnie za 3-4 lata gry będą wymagały więcej rdzeni, no ale cóż.
 
@Ksivo
Zależy do czego:
- do gier niespecjalnie: dość egzotyczny format wyświetlania obrazu może sprawić problemy; do tego natywna rozdzielczość będzie wymagała bardzo solidnego sprzętu (z naciskiem na SLI/CrossFire) jeżeli chcesz mieć przyzwoity framerate
- można rozważyć do pracy, jeżeli potrzebujesz sporo przestrzeni na pulpicie.

Edycja
No tak, nie zauważyłem, że otworzyło mi na poście sprzed 3 dni...
 
Last edited:
Niestety 8-wątkowe procesory są znacznie droższe niż taka i5 4690 którą dorwałem za 780 zł..
W sumie jak by tak porównywać, to 4690k kosztuje 1k, a 4790k kosztuje 1400... Przy kompie za 4 koła różnica nie jest już jakaś dramatyczna.
No nic, trzeba zbierać groszaki na kompa pod W3 i obserwować, co się na świecie dzieje :D
 
Mam taki monitor od trzech miesięcy, jest zaskakująco dobry jak za ta cene, nie smuzy wcale w grach ( a gram głównie w fps).

24 cale http://www.morele.net/monitor-lg-24mp55-24mp55hq-p-30-dni-bezplatnej-gwarancji-na-badpixele-621597/

27 cali
http://www.morele.net/monitor-lg-27mp65-27mp65hq-p-30-dni-bezplatnej-gwarancji-na-badpixele-634841/

Też jestem posiadaczem tego modelu (24 cale). Sprawdza się całkiem nieźle, ale trzeba uważać na backlightbleeding (w moim przypadku na szczęście niezbyt duży i w miejscu, w którym za bardzo nie przeszkadza) - gdyby nie ten jeden szkopuł to byłby to monitor idealny - ładne kolory, nie smuży, SuperResolution (przydatne, jeżeli ma się trochę staroci, dla których nie wyszły żadne widescreen mody).

Jeżeli jednak zależy ci na dobrej czerni, to poszedłbym raczej w kierunku tej Ilyamy (AMVA sprawdza się w tym aspekcie lepiej niż IPS).
 
@beforeiforget87

LG (na papierze) parametrami wygląda nieźle i mamy tutaj IPS. Jednak jest nieco podejrzanie tani (jak na tą matrycę), bez USB hub i ze średnim kontrastem (1000:1 wedle producenta http://www.lg.com/ca_en/monitors/lg-24MP55HQ/technical-specifications ). Dodatkowo opinie po sieci ma dość mieszane (http://www.ceneo.pl/28460998#tab=reviews http://www.amazon.com/LG-Electronics-24MP55HQ-P-24-Inch-Monitor/dp/B00IUX6HPQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1420483137&sr=8-1&keywords=lg+24mp55hq-p).

Na dodatek LG ma wręcz paskudny design (zwłaszcza tych podstawek, które wydają się być strasznie niestabilne).

Cóż, poszukam jeszcze czegoś w najbliższych dniach.
 
Prawie żadne gry, czyli te starsze. Wszystkie nowsze i te oparte na rywalizacji online bf,cs czy lol obsługują 21:9.

Wiele nowszych tytułów nie również nie obsługuje tego formatu. Swego czasu toczyła się tu dość długa dyskusja o tym, tylko nie jestem pewien w którym dziale. Na pewno zaczęło się od kwestii braku wsparcia dla 21:9 w W2, a potem padały coraz nowsze tytuły, które tego nie miały. Ale nie mam czasu teraz tego szukać. Trzeba też wziąć pod uwagę, że nawet połowiczne 2K wymaga naprawdę mocnego sprzętu. Oczywiście każdy wybierze jak będzie chciał, ale ja uważam, że zdecydowanie lepiej kupić coś w popularniejszych formatach i nie martwić się, czy gra aby na pewno będzie oferować wsparcie dla tych nietypowych. Coś mi się nawet kołacze, że któryś z Redów kiedyś się wypowiadał, że jest spore prawdopodobieństwo braku obsługi tego formatu przez W3. Ale to dawno było, więc ręki sobie uciąć nie dam.
 
@Ksivo
Zależy do czego:
- do gier niespecjalnie: dość egzotyczny format wyświetlania obrazu może sprawić problemy; do tego natywna rozdzielczość będzie wymagała bardzo solidnego sprzętu (z naciskiem na SLI/CrossFire) jeżeli chcesz mieć przyzwoity framerate

Do gier typu cs czy lol jest to olbrzymia przewaga, bo widać znacznie więcej, wcześniej zobaczysz przeciwnika.

@Yakin
Ja z kupnem takiego monitora poczekam do premiery W3, żeby się przekonać czy ta opcja będzie dostępna.
Myślę, że format 21:9 stanie się kiedyś standardem, tak samo jak kiedyś było z 16:9.

Jeśli chodzi o przyszłość to też polecałbym kupować (sam tak zrobię) czytnik blu-ray. Jak kiedyś było z 5 dysków CD, weszły dyski DVD. Teraz w grach dają 5 dysków DVD.
 
Last edited:
Niestety 8-wątkowe procesory są znacznie droższe niż taka i5 4690 którą dorwałem za 780 zł. Pewnie za 3-4 lata gry będą wymagały więcej rdzeni, no ale cóż.

Master gdzie dorwałeś tak tanio ten procek :)? To ten z odblokowanym mnożnikiem (literka K) czy bez?
 
Top Bottom