Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Ja się wstrzymam z zakupem RTX 3080, naiwnie licząc na rychłą premierę wersji Ti (z większą ilością V RAM - bawet nie musi być to te 20 GB).

Cóż... albo się przejadę albo zyskam (ewentualnie wnerwię i na nowy rok kupię RTX 3090 :p).
 
@UP
U mnie podobnie, chociaż raczej 7 tysi za 3090tkę nie dam. Swoją drogą, pomyśleć, że 9 lat temu za cenę takiego RTXa 3080 złożyłem cały komputer pod Wiedźmina 2 (łącznie z systemem operacyjnym) :D
Inna sprawa, że wstrzymanie się z zakupem może być korzystne dla kieszeni - raz, że przed nami jeszcze premiera Big Navi. Dwa - pamiętam, że GTX 1080 na premierę kosztował ponad trzy tysiące. Swoją sztukę kupiłem jakiś rok później za nieco ponad 2k zł, kiedy wyszła już wersja Ti.
 
Jak zjedziesz z jakością grafiki, to tak, jak najbardziej, ale chyba nie o to chodzi, by przy takim rzekomo next genowym gpu za 699$ ciąć detale na dzień dobry i to w dwuletniej grze, a zgodnie z testami PurePC w RDR2, w 4k stałych 60 klatek RTX 3080 niestety nie zapewnia.
Jak to Nvidia szumnie głosi?
"8K HDR Gaming Is Here With The GeForce RTX 3090"
Cóż, śmiem wątpić, no chyba że karta ma wydajność na poziomie 2x3080.

Przecież na teście GamersNexus RDR2 gania na "high" w 4K. A spadki poniżej 60FPS zdarzają się w 0,1% przypadków. W porównaniu do RTX2080Ti 3080 jest o prawie 20 klatek szybsza. 700$ vs. 1200$. Sorry, ale nie udowadniajmy na siłę, że karta jest zła. To ze marketing Nvidii popłynął to jedno (w końcu to marketing), ale od 20% do 50% (raytracing) więcej wydajności za nieco ponad polowe ceny to nie w kij dmuchał.
Post automatically merged:

Ja nie rozumiem trochę tych, którzy już, natychmiast muszą wymieniać swoje karty serii 10 i 20 na trzydziestki. Sorry, ale nagle wam wszystko wolniej zaczęło działać czy jak? Poczekajcie, pojawią się karty od innych producentów , będzie BigNavi, będą warianty Ti...
 
Last edited:
Sorry, ale nie udowadniajmy na siłę, że karta jest zła. To ze marketing Nvidii popłynął to jedno
No jak dla mnie to karta nie jest zła, ba ! jak się zobaczy na stosunek perf/$ to wypada nawet lepiej niż cokolwiek obecnie na rynku, a jak pisałem Ampere będzie tylko zyskiwać z czasem. Spokojnie można założyć że 5-10% dołożą w sterownikach w ciągu pół roku.
Jedyne mankamenty dla mnie to takie jak dla większości, mało Vram i wysoki pobór (ale pobór jako tako można wybronić wydajnością) gorzej z Vram bo jak jego zacznie brakować, to trzeba będzie ciąć a RT swoje dokłada w wymaganym Vram.
 
Proszę. lepsze i dokładniejsze testy ciężko będzie znaleźć:

Dla mnie jedna rzecz jest interesująca: największym problemem dla Ampere jest... obecna generacja procesorów. Praktycznie w każdym benchmarku to CPU był bottleneckiem, niezależnie AMD czy Intel. Cala nadzieje w Zen 3.
 
Świetny artykuł. Łap punkcika za linka :)

Z tego co ja wywnioskowałem i co mnie w tej chwili najbardziej interesuje, to to, że 650 W zasilacz starczy na tą kartę, chyba że się mylę?

No i dzięki dllss karta zżera mniej prądu :)
 
Świetny artykuł. Łap punkcika za linka :)

Z tego co ja wywnioskowałem i co mnie w tej chwili najbardziej interesuje, to to, że 650 W zasilacz starczy na tą kartę, chyba że się mylę?

No i dzięki dllss karta zżera mniej prądu :)

Tak, jeżeli nie będzie to żadna wersja OC i nie podkręcasz procka, to 650 W powinno spokojnie wystarczyć.

Igor Wallosek wymiata. Wieloletni dziennikarz Tom's Hardware, obecnie samodzielny. Często posiada unikalne informacje od kontaktów z branży. Wsrod bloggerów wyróżnia go jedno: on nie spekuluje, nie rozsiewa plotek, nie robi click-baitow - jeżeli Igor podaje jakieś info, tzn. ze tak po prostu jest / będzie. Jak ktoś zna niemiecki, to polecam jego kanał na YT:

 
Przecież na teście GamersNexus RDR2 gania na "high" w 4K. A spadki poniżej 60FPS zdarzają się w 0,1% przypadków. W porównaniu do RTX2080Ti 3080 jest o prawie 20 klatek szybsza. 700$ vs. 1200$. Sorry, ale nie udowadniajmy na siłę, że karta jest zła. To ze marketing Nvidii popłynął to jedno (w końcu to marketing), ale od 20% do 50% (raytracing) więcej wydajności za nieco ponad polowe ceny to nie w kij dmuchał.

Tak, ale "high", to mimo wszystko zjeżdżanie z detalami w blisko dwuletniej już grze, a to jednak za mało, jak na układ do 4K w 60 klatkach. I nie, ta karta nie jest zła, nikt tak nie twierdzi, przeciwnie. Jest bardzo mocna i co ważniejsze oferuje zauważalnie lepszy stosunek wydajności do ceny aniżeli 2080Ti. Nadal nie jest to wprawdzie optymalna relacja w tym aspekcie, ale to krok w dobrym kierunku.
Krótko mówiąc jest to bardzo dobre gpu, tyle że raczej do 1440p, a nie 4K, jak sugerowali marketingowcy.
Poza tym istnieje parę problemów, przede wszystkim ilość pamięci. Nie ma pewności, że karty wyposażone w 8GB wystarczą na dłużej choćby do 1080p, więc te 10 w high endzie, to tym bardziej mało. Odkąd pamiętam Nvidia sępiła na ramie, czyli przynajmniej od jakiś 11 lat, a AMD z RX 5600XT stwierdziło, że co ma być lepsze i też poskąpiło. To tak na marginesie.
Oszczędzanie na tym elemencie w sytuacji, gdy z roku na rok zapotrzebowanie na VRam rośnie jest słabe.
Obstawiam, że za jakiś czas goła 3080 będzie dostawać po tyłku od 3070Ti (16GB), a kto wie czy i nie od 3060Ti.
Druga sprawa to RT, Moore's Law Is Dead twierdzi, że pomimo poprawy, wydajność oferowana tutaj przez 3080 jest niewystarczająca i powinna być w najgorszym wypadku nieco powyżej 2x2080Ti aby raytracing stał się czymś więcej aniżeli mało istotnym bajerem i ja się z tym zgadzam. Na RT na dużą skalę w grach nadal jest za wcześnie i w nadchodzącej generacji będzie to bardziej kosmetyka niż ewolucja.

Pozostając w temacie, RTX 3080 w wersji referencyjnej był i znikł. Dosłownie.
Na stronie Nvidii widniała podobno adnotacja "powiadom o dostępności", która po odświeżeniu z miejsca zmieniła się na "wyprzedane". Karty były na stanie mniej niż minutę. To ile tego było można spytać, bo wygląda na to, że niemal całość nakładu poszła do rozmaitych redakcji na testy.
Z kolei to co klientom udało się dostać można już odkupić za jedyne 1200/2000$, a nawet, uwaga okazja, 9999$. Uff...
Mają ludzie rozmach.
Na szczęście są też niereferenty, część w zawyżonych cenach, ale i w sugerowanych coś się znajdzie.
 
Już praktycznie potwierdzone info. Podrasowany 3080 z 20 GB DDR6X na pokładzie będzie miał premierę jakiś czas po prezentacji układów AMD.

Jak dla mnie to są brudne zagrywki.

 
Last edited:
ktoś tu wie czy pamięć RAM z CL16-18-18-38 rożni się od CL16-18-18, czy w dual channel będzie dalej działać?
 
ktoś tu wie czy pamięć RAM z CL16-18-18-38 rożni się od CL16-18-18, czy w dual channel będzie dalej działać?

Zasada jest taka, żeby raczej nie mieszać kości RAM. Jeden producent, ten sam produkt, jeszcze lepiej ta sama seria produkcyjna.
 
Już praktycznie potwierdzone info. Podrasowany 3080 z 20 GB DDR6X na pokładzie będzie miał premierę po jakiś czas po prezentacji układów AMD.

Jak dla mnie to są brudne zagrywki.
Ale to chyba dobrze świadczy o AMD, Nvidia chyba coś wie konkretnego, bo nie przypominam sobie kiedy ostatnio działali z takim wyprzedzeniem tak agresywnie ?!
 
Zasada jest taka, żeby raczej nie mieszać kości RAM. Jeden producent, ten sam produkt, jeszcze lepiej ta sama seria produkcyjna.
No właśnie teraz mam problem bo znalazłem 1 sklep który niby ma tą samą kość ale nie wiem skąd wzięli cenę (440zł za 16GB gdzie inne kosztują normalnie po 300zł) a z olx to nie chce brać bo w razie czego nie zwrócę :/
 
Ale to chyba dobrze świadczy o AMD, Nvidia chyba coś wie konkretnego, bo nie przypominam sobie kiedy ostatnio działali z takim wyprzedzeniem tak agresywnie ?!

Moim zdaniem AMD nie ma nic do rzeczy. Te 10 GB RAMu w 3080 zwyczajnie już teraz zaczyna być niewystarczająca, a trzymanie "normalniej" w tym kontekście karty z 20 GB w odwodzie, to zwyczajne chamstwo i wprowadzanie klienta w błąd. Jakbym kupił 3080 na premierę i dzisiaj dowiedział się o nowej 3080, to byłbym wściekły.
 
Jakbym kupił 3080 na premierę i dzisiaj dowiedział się o nowej 3080, to byłbym wściekły.
Chyba że kupiłeś wysyłkowo przez intenet to masz 14 dni na zwrot produktu bez podania przyczyny, trochę Januszowanie, ale skoro Nvidia tak postępuje z klientami to trzeba krótko
 
Moim zdaniem AMD nie ma nic do rzeczy. Te 10 GB RAMu w 3080 zwyczajnie już teraz zaczyna być niewystarczająca, a trzymanie "normalniej" w tym kontekście karty z 20 GB w odwodzie, to zwyczajne chamstwo i wprowadzanie klienta w błąd. Jakbym kupił 3080 na premierę i dzisiaj dowiedział się o nowej 3080, to byłbym wściekły.

Bo na premierę się nie kupuje żadnego sprzętu, serio mówię. Wszelkie bolączki wieku dziecięcego wychodzą z reguły w początkowym okresie i można się przejechać. Dlatego lepiej zaczekać kilka tygodni, niczego nie stracisz.
Ja mam nadzieję, że uda się w przyszłym roku wyrwać jakieś przyzwoite gpu, w cenie dla ludu, z więcej aniżeli 8 GB ramu, bo skoro nawet skąpiąca po całości Nvidia zamierza rzucić na rynek wersje z 2x większą ilością pamięci, to znaczy, że ta pamięć bardzo się przyda w nadchodzących latach.

Aha, jakby ktoś chciał, to można jeszcze dostać RTX'y 3080 od ręki, ceny zaczynają się od 12,500$ i dochodzą do 95,000$. Może trochę drogo, ale dla prawdziwych entuzjastów, a takich nie brakuje na przykład na PurePC, to nie powinien być problem, wszak wiadomo, że jakość kosztuje. Zatem nic tylko brać ;)
 
Last edited:
 
Słuchajcie, tak sobie przeglądam ceny DDR3 (nowe i używane na allegro) i są one po prostu absurdalne vs. ceny DDR4 (nowe) :facepalm:mam niestety płytę główną pod DDR3 i wymiana płyty to wymiana procesora, płyty, pamięci i obudowy PC. Masakra a taka przyjemność to ok. 2100 zł obecnie.
 
Top Bottom