Aktualizujcie sterowniki!

+
Jeśli to miało jakoś pomóc, to nie bardzo pomogło...

Na wszelki wypadek postaram się jeszcze wgrać nowszy BIOS.
 
Jeszcze powinno być dopisane żeby odinstalować mody
Post automatically merged:

Jeśli to miało jakoś pomóc, to nie bardzo pomogło...

Na wszelki wypadek postaram się jeszcze wgrać nowszy BIOS.
A odinstalowałes po przez DDU
 

Vattier

CD PROJEKT RED
Jeśli to miało jakoś pomóc, to nie bardzo pomogło...

Na wszelki wypadek postaram się jeszcze wgrać nowszy BIOS.
Bardzo często pomaga :)

Kilka innych opcji znajdziesz tutaj:

A jeśli nic z wymienionych rzeczy nie pomogło, to zachęcam do kontaktu z pomocą techniczną przez formularze dostępne na:
 
Zaktualizowałem sterowniki dosłownie godzinę temu (czysta instalacja) i bazując na propozycjach Nvidia Experience włączyłem sobie RT. Mam średnio ok. 30 fps, ale to jest na pograniczu namiastki jakiegokolwiek komfortu:

Ray tracing - włączone wszystkie cztery
Antyaliasing - DLSS
Jakość DLSS - wydajność
Wyostrzanie - niskie
Oba rozmycia i Bloom - wyłączone
DoF - włączone
Aberracja - wyłączone
Winietowanie, Promienie światła i Efekt soczewki - włączone
HairWorks - włączone
HairWorks AA - 4
Predefiniowane ustawienia HairWorks - wysokie
Wszystkie ustawienia Uber+ - maksymalnie w prawo

Rozdzielczość 3440x1440 (panorama)
Ryzen 5 5600X
RTX 3070
32 GB DDR4 @3200 MHz
SSD M.2 1 TB

Gra od tamtego czasu nie wysypała się ani razu, nawet pomimo wielokrotnego Alt-Tabowania (nawet teraz jest włączona w tle i działa - przed chwilą sprawdzałem :)).
 
Wejdź do zaludnionego miasta, a szybko ten komfort stracisz :p ...

Optymalizacja leży i kwiczy - a mówię to z pozycji posiadacza RTX 3090 :howdy:.

CP 2077 wygląda zdecydowanie lepiej (co nie dziwi bo to nowsza gra), a chodzi o niebo lepiej (mimo powszechnego RT).
 
Co by jednak nie mówić, od czasu aktualizacji sterowników gra nie wysypała mi się ani razu.

Dobrze , że to last dance Red enigne:)
Jako gracz wcale nie uważam by RE był złym silnikiem. Przeciwnie, ma swój charakterystyczny, magiczny "look", Wiedźmin na nim nie wygląda jak generyczny, randomowy rpg, jak to bywa np. z grami na Unity.
 
Co by jednak nie mówić, od czasu aktualizacji sterowników gra nie wysypała mi się ani razu.


Jako gracz wcale nie uważam by RE był złym silnikiem. Przeciwnie, ma swój charakterystyczny, magiczny "look", Wiedźmin na nim nie wygląda jak generyczny, randomowy rpg, jak to bywa np. z grami na Unity.
Zgadzam się w 100 procentach. Czego by nie mówić, jeżeli chodzi o gry "podobne" do wiedźmina 2 czy 3 to żadna z nich nie zestarzała się tak dobrze jak wlasnie wieśki na Red enginie.
 
Co by jednak nie mówić, od czasu aktualizacji sterowników gra nie wysypała mi się ani razu.


Jako gracz wcale nie uważam by RE był złym silnikiem. Przeciwnie, ma swój charakterystyczny, magiczny "look", Wiedźmin na nim nie wygląda jak generyczny, randomowy rpg, jak to bywa np. z grami na Unity.
Ale optymalizacja tych gier z tym silnikiem to masakra . Grafika ładna owszem. Ale długi proces powstawania i łatania. Oby UE5 był łatwiejszy w produkcji .
 
Ja mam raptem RTX 2070 Super, czyli nic nadzwyczajnego, ale zanim zacząłem grać, to po kolei:
- aktualizacja sterownika NVidia
- aktualizacja wszystkich sterowników sprzętu do najnowszych
- poczytałem o zmianach i o DLSS (wczesniej nie używałem)
- ustawiłem wszystko na Ultra+, podstawowy ray tracing (tylko oświetlenie) i DLSS na auto i wszystko pięknie śmiga w 45 klatkach w Białym Sadzie, momentami podczas walki spada do 40 - 39. Ale generalnie trzyma się w okolicach 45.
Bez DLSS jest 29 - 35 klatek, to już nieco za mało aby czerpać pełnię przyjemności z gry.
Bez RT mam 70 - 80 klatek.
A więc nawet na nie najnowszym już sprzęcie można mieć RT i cieszyć się piękną grą, wystarczy coś zrobić samemu, zanim zacznie się chlastać po oczach deweloperów w bzdurnych komentarzach na "profesjonalnych" portalach...
 
Najlepsze jest to, że nawet po daniu ograniczenia na 30 fps (gdzie moje GPU ma spory luz bo zwykle siedzi pomiędzy 50-60 obciążenia) gra ma swoje problemy i co pewien czas wyświetli te 25 klatek (lub mniej) bez żadnego powodu. Nie muszę chyba już wspominać o strasznie skaczących opóźnieniach i rwaniu obrazu.

Tragedia.
 
Last edited:
@I_w_a_N , grasz na pełnym ekranie czy w bezramkowym okienku? Jeżeli to drugie, to spróbuj przełączyć na normalnego fullscreena - powinno to poprawić kwestie związane z rwaniem obrazu.
Od siebie dodam, że (podobnie jak w Plague Tale: Requiem) genialną robotę robi Frame Generator, praktycznie podwajając liczbę fps. Jak fanem DLSS'a nigdy nie byłem, tak tutaj przyznaję, że FG się zielonym udał.
 
Ja na gtx 1070 komfortowo grałem z 60 klatkami w białym sadzie, po podróży do velen, fps średnio 50 z dropami do 40:shrug:
Z innych problemów, to intro mi się nie uruchomiło i mam zbagowany tryb foto. Po włączeniu cały ekran przykrywa jakiś ciemny filtr/odcień.
 
U mnie cudowną robotę zrobiła aktualizacja sterowników: gra stoi stabilnie jak pomnik Lenina, klatki się w miarę ustabilizowały i naprawdę da się grać. Wyłączyłem tylko to, co i tak bym wyłączył (rozmycia i aberrację), a jedynym wyrzeczeniem jest zejście z HairWorks AA z 8 do 4. Reszta na maksa. Wprawdzie 30 klatek to nie jest to, o czym marzyłem, ale za to gra wygląda bajecznie. Na poprzednich sterownikach (mniej-więcej sprzed miesiąca) grę często z byle powodu (albo i bez) wywalało, miałem koszmarne dropy i nie dało się grać. Zobaczymy, jak trafię z Białego Sadu do jakiejś cywilizacji, między ludzi :p . Ale może do tego czasu REDzi coś jeszcze poprawią?
RTX 3070, 3440x1440

Ed.:
Czasami po jakimś czasie - może to być minuta gry albo dwie godziny, nie ma reguły - gra dostaje totalnego dropa, aż klatki spadają do 12-14. Jedynym rozwiązaniem tego problemu, jakie na chwilę obecną odkryłem, to restart gry. Po ponownym uruchomieniu gra znowu rusza w ponad 40 fps, by następnie ustabilizować się w ciut ponad 30.
 
Last edited:
@arturius_c

Nie mam karty z serii RXT 4xxx, więc FG jak i DLSS 3.0 nie wchodzi w grę.

@Wroobelek

U mnie w 4K miałbym sporo miejsca do stabilnych 30 fps oczywiście z DLSS (którego ustawienia zdają się nie mieć przełożenia na wydajność - albo mają śladowe - a jedynie jakość) ale gra cierpi na straszne rwanie ekranu i pojedyncze (acz częste) "dropy" o połowę klatek (albo więcej).
 
po aktualizacji next-gen wiedzmin sie wogole nie odpala. wyskakuje tylko okienko do reportu po crashu. rx580
Wyłącz RT, odinstaluj mody jak daj upgrade Windows jaki tam masz,i pamiętaj że zainstaluj nowe sterowniki karty graficznej ale najpierw odinstaluj stare po przez program DDU
 
po aktualizacji next-gen wiedzmin sie wogole nie odpala. wyskakuje tylko okienko do reportu po crashu. rx580
Miałeś jakieś mody przed aktualizacją? Jeśli tak, to gorąco zalecałbym odinstalowanie całości z usunięciem foldera (ewentualnie zarchiwizuj sejwy) i ponowna, czysta instalacja. O sterownikach nawet nie wspominam, bo to chyba oczywiste.
Post automatically merged:

gra cierpi na straszne rwanie ekranu i pojedyncze (acz częste) "dropy" o połowę klatek (albo więcej)
Rwania ekranu bardzo nie widzę - albo mam cały czas, bo w Velen mam 20-25 fps. Ale dropy występują, nieregularnie. Mogę grać dwie godziny i nie dropuje, by następnie uraczyć mnie dropami co kilka minut. A u mnie na taki drop najskuteczniejsze rozwiązanie, to restart gry.
 
Last edited:
Top Bottom