Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Nowe karty wyjdą w tym roku.
Raz że na dniach wychodzi GTX 960, a kolejnych miesiącach będzie w końcu karta na którą czekam z niecierpliwością

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/nvidia_gm200_maxwell_specyfikacja_i_zdjecia_nowego_gpu

Potem pewnie 980Ti. Także Nvidia spokojnie może sobie kolejną generację wydawać w połowie 2016 i później. Na 2015 plany już mają konkretne :)

Tylko wiesz ja tych kart 960 / 980ti za bardzo nie liczę, bo chodziło mi o nowy proces.Karty wymienione będą na pewno w 28nm dalej, więc skok w 980ti będzie zapewne bez szału i typowe 15-20% szybciej, no przy dobrych wiatrach ponad. Zapewne w 980Ti będzie wszystkiego więcej niż 980, więcej ROP (96?) więcej bloków SMM (24?) i prawdopodobnie 192 TMU. Ale to co daje największego kopa - nowy proces, już zabraknie, o to mi chodziło.
 
Zastanawiam się nad wyborem karty graficznej między 970 a 980. Czy opłaca się kupować 980? Czy wydajność/cena do 970 opłaca się aby ją kupić?
 
Zastanawiam się nad wyborem karty graficznej między 970 a 980. Czy opłaca się kupować 980? Czy wydajność/cena do 970 opłaca się aby ją kupić?
980 vs 970 to jest +20% wydajności za +60% wyższą cenę. Jeśli jesteś zainteresowany najwyższą możliwą wydajnością (biorąc pod uwagę pojedyncze karty), to się opłaca, w każdym innym przypadku - nie. Chociaż jakby tak wszystkie karty porównywać, to pewnie najlepszy stosunek cena / wydajność miałyby karty z segmentu za sto złotych :teeth:
 
Zastanawiam się nad wyborem karty graficznej między 970 a 980. Czy opłaca się kupować 980? Czy wydajność/cena do 970 opłaca się aby ją kupić?

Ludzie którzy twierdzą że nie opłaca się kupować 980, nie wiedzą co piszą ;-) Nie mieli w rękach obydwu tych kart.
Podam Ci prosty przykład. Znajomy miał SLI z 970, wymienił na JEDNĄ 980 i jest znacznie bardziej zadowolony, dlaczego?
Prosta sprawa, dwie 970 w SLI rzecz jasna były wydajniejsze niż jedna 980 ALE... SLI różnie się skaluje a czasem ma to do siebie że nie działa.
Przez co zmuszony był do grania tu i tam na jednej karcie i miał spadk fps poniżej 30... A to dla niego (jak i dla mnie) niedopuszczalne.
Na 980 nie ma spadków w tych samych tytułach, ustawieniach, poniżej 45.
970 to fajna karta ale już wielokrotnie pisałem że nie ma co jej porównywać do 780Ti czy 980. Jeżeli masz środki finansowe to bierz 980 bo nie jest to wcale "tylko" 20% większa wydajność, testy testami ale realnie byś się zdziwił. :)

Przykładowo dziś się dowiedziałem że Titan II, ma być droższy od Titana Black o jakieś 200 euro...Co za tym idzie to będzie mega nieopłacalna karta, no ale...Wydajnościowo totalnie pozamiata. Potem zapewne 980Ti wyjdzie w bardziej przystępnej cenie ;-)

Jeśli chcesz grać tylko w 1080p to bierz GTX 970.
Jeżeli chcesz grać w 1440p czy 4k bierz GTX 780Ti/980.
970 też sobie poradzi w 1440p czy 4k ale znacznie gorzej niż 780Ti i 980.
Inna sprawa to to że na 780Ti czy też 980 w najnowszych tytułach będziesz miał fps w granicach 30-35. No ale na 970 poniżej 30/25.
 
Last edited:
Nie oszukujmy się, patrząc na relację cena/wydajność 970 wychodzi dużo korzystniej, o czym pisał wyżej szypek. Co innego jak ktoś chce koniecznie najwyższą wydajność bez względu na koszty ;)

970 to fajna karta ale już wielokrotnie pisałem że nie ma co jej porównywać do 780Ti czy 980.

Ja bym nie przesadzał. 780ti jest wydajniejsze, owszem, ale nie aż tyle. Dorwałem dzisiaj 970 i robię testy i jej, i mojej 780ti. Jak skończę, to wrzucę wyniki. I na stocku, i po OC :)

---------- Zaktualizowano 19:06 ----------

Dobra, jakby kogoś interesowało - 780 ti vs 970.
Wyniki stockowe, później dodam po OC :)



Do testów użyte wbudowane benchmarki z powyższych gier. Każdy test zrobiony po trzy razy, wynik jest średnią z nich.

Jak widać - o ile w Unigine 780 ti ma sporą przewagę, o tyle już w grach (poza Batmanami) - niekoniecznie. Wyniki podczas samego grania są dość podobne do tych z wbudowanych benchmarków, ale te drugie są bardziej obiektywne, więc zdecydowałem je wrzucić.
 
Last edited:
@Keth

Dobra robota, tylko teraz, sprawdź w 1440p :) A potem w 4k
Nawet przez DSR. 4k to bardziej ciekawostka ale 1440p to rozdziałka która dużo osób interesuje.
Zobaczysz dlaczego 970 jest do 1080p dobrą kartą a w 1440p i 4k (4k jak ktoś dwie do SLI kupuje) już takie kolorowe nie jest :)
 
Cześć.
Moglibyście mi powiedzieć jaką najlepszą kartę mogę wsadzić do i5-750 3,4 GHz (płyta GA P55M-UD3)? Obecnie mam hd6870 OC i spodziewam się że raczej W3 to nie pociągnie. A chciałbym dalej grać w FHD. Mam zasilacz Chieftec 500W i 8GB Ram 1600. Pchać się tylko w wymianę GPU czy jednak odkładać oreny na zmianę chipsetu?
Z góry dzięki.
 
@Keth

Dobra robota, tylko teraz, sprawdź w 1440p :) A potem w 4k
Nawet przez DSR. 4k to bardziej ciekawostka ale 1440p to rozdziałka która dużo osób interesuje.
Zobaczysz dlaczego 970 jest do 1080p dobrą kartą a w 1440p i 4k (4k jak ktoś dwie do SLI kupuje) już takie kolorowe nie jest :)

Słuszna uwaga. Z tym, że jak ktoś planuje grać w 1440p czy 4k, to pewnie i tak zrobi SLI :p

Swoją drogą to, co mnie zaskoczyło w 970 to kultura pracy. Jak widać z tabelki jest sporo chłodniej, co za tym idzie rzadko wentyle są powyżej 50%, co przekłada się na o niebo niższą głośność niż w 780ti (przynajmniej od Zotaca).
 
Słuszna uwaga. Z tym, że jak ktoś planuje grać w 1440p czy 4k, to pewnie i tak zrobi SLI :p

Swoją drogą to, co mnie zaskoczyło w 970 to kultura pracy. Jak widać z tabelki jest sporo chłodniej, co za tym idzie rzadko wentyle są powyżej 50%, co przekłada się na o niebo niższą głośność niż w 780ti (przynajmniej od Zotaca).

Do 1440p spokojnie starcza jedna 780Ti :)
Na 970 też będzie ok z tym że jednak minimalny fps czasem za bardzo spada (za mało siły przerobowej przez ograniczoną liczbę CUDA, przez co spora ilość ROPów i tak i tak nie daje takiej wydajności jak by mogła)/ Do tego jednak szyna obcięta do 256 + NIedopracowane stery NV.
Z 980 jest o tyle lepiej że nie mają obciętych CUDA przez co jednak nawet od 780Ti radzą sobie lepiej. A trzeba pamiętać że CUDA w Maxwellu są jakieś 40% wydajniejsze niż te Keplerowskie.

Co do kultury pracy i temperatur to owszem, Maxwelle są świetne :)
 
Last edited:
Odkładaj oreny :)
Tak pewnie zrobię :) Ale czy mimo to mógłbyś mi powiedzieć co tam najmocniejszego mogę wstawić? 760? Czy gtx 970? Procesor jest już wiekowy, ale po podkręceniu dalej w miarę wydajny :) No chyba, że mimo podkręcenia będzie w jakiś sposób ograniczał GPU, to wtedy nie ma sensu.
 
Last edited:
Nowy Wiedźmin wymaga modernizacji sprzętu. Nie stać mnie na kupienie sprzętu rekomendowanego, ale z drugiej strony nie chce jechać zupełnie na minimalnych, a że wypadłem "trochę" z obiegu stąd moje może dosyć dziwne pytania:

1. Czy mój tok rozumowania przedstawiony poniżej jest poprawny?


2. Czy Kingston DDR3 2GB 1333MHz CL9 będzie bezproblemowo współpracował z GOODRAM DDR3 4GB 1333MHz CL9?
Płyta główna: Asus M5A78L-M LX3
Procesor: AMD X8 FX-8320


3. W nowym kompie chcę zostawić mój stary dysk twardy i obecny napęd optyczny.
Czy Samsung SpinPoint F3 500 GB (SATA II, 16MB cache, NCQ) i Sony / NEC (Optiarc) DVD+/-RW AD-7260S bulk black (Serial ATA, bez oprogramowania) dadza się podłączyć do Asus M5A78L-M LX3?
Tutaj właściwie znam odpowiedź ale chcę się upewnić.

4. Zasilacz. Wiadomo - musi być odpowiednia moc i wymiarami musi pasować do obudowy. Czy muszę jeszcze na coś uważać podczas kupna zasilacza względem podanego wyżej sprzętu?
 
Odkąd wymieniłem Internet w UPC z 30Mb/s na 120Mb/s próbuję ogarnąć, czemu praktycznie nie widzę różnicy. Co prawda rekord download na Steam wzrósł z 3.5mb/s do 6.5 mb/s ale to nie to czego oczekiwałem. Zastanawiam się co może być nie tak. Najwięcej urządzeń podłączonych do sieci WiFi mam w swoim pokoju - Smat TV, PC, MacBook, smartfon. Router od UPC stoi natomiast dwa pokoje dalej, co naturalnie zmniejsza jakość sygnału. Przed chwilą zrobiłem test - PC stoi obok MacBooka.

MacBook (late 2009 - więc nie jakiś najnowszy sprzęt) - ping 37ms, download 34.14, upload 9.11
PC (po kablu!) - ping 32ms, download 29.15, upload 9.37

To są chyba jakieś*jaja? MacBook ma lepsze osiągi niż PC po kablu? Pokazuje to jednak, że router na pewno ogranicza transfer, zgadza się?

Co z tym zrobić, czy ktoś się orientuje, czy mogę kupić samemu router i dzięki temu zwiększy się jakość sygnału WiFi i transferu "po kablu"?
 
@messiajah
Do tego procka , szkoda wykładać póki co kasę na kartę.
Zbieraj spokojnie pieniądze i jak już zbierzesz kwotę która Cię interesuje, daj znać. To coś się fajnego wybierze :)
Jaki budżet przewidujesz?

@Karesh
Spróbuj zmienić kanał w routerze, może coś mu sygnał zakłóca.
Jaki to dokładnie router?

@Nivellen_89

1. Tak :)
2.Nie powinno być problemów
3.Dadzą
4. Zasilacz musi być markowy, solidny. Sama moc nic nie znaczy, bo np. Jakiś "zasilacz" no name o mocy 500W ma realnie moc 300w , słabe bebechy, brak zabezpieczeń i jest tykającą bomba zegarową.
Po za tym ważne jest obciążenie na linii 12v.
 
Last edited:
Ciekaw jestem cen tych titanów od NV. Bo jak teraz 980 (autorskie) kosztuje nawet 2700zl to ja nie chce nawet myśleć jaka to będzie kwota. Tyle to powinien Titan kosztować a pewnie grubo przekroczy 3 tysi.
 
Ciekaw jestem cen tych titanów od NV. Bo jak teraz 980 (autorskie) kosztuje nawet 2700zl to ja nie chce nawet myśleć jaka to będzie kwota. Tyle to powinien Titan kosztować a pewnie grubo przekroczy 3 tysi.

Titan II może kosztować coś pod 6 tysięcy :)
 
Top Bottom