Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
eustachy_j23;n7979760 said:
Początkowo też byłem lekko zawiedziony wynikami. Liczyłem, że nowy proc AMD będzie bardziej przewidywalny, równiejszy, ale i tak chyba nie jest źle. Mocy toto wydaje się mieć sporo, owszem w niektórych grach 1800x spisuje się nawet słabiej aniżeli i3, ale coś takiego można wybaczyć sprzętowi, który nie jest stricte dedykowany grom.
W takim Fallout 4 (gwoli ścisłości to żaden Fallout ino jakaś popierdółka, a w dodatku technologiczny bubel) R7 1800X wyciąga średnio 40.7 klatki, podczas gdy Pentium G4560 41.6.
Czyli co? Proc za niespełna 300 złociszy lepszy od tego za 2500? Niekoniecznie, bo w tej samej grze i7 5960X, kosztujący bagatela 4900 PLN, pochwalić się może wynikiem 42.5.
Pentium jest kilkanaście razy tańszy od Hashwella, a wydajność oferuje z zasadzie taką samą. Wniosek, na śmietnik z drogimi procami, Pentium rządzi. Tylko, że to nie takie proste. Wspomniane proce (R7 i i7) sprawdzą się przede wszystkim w zastosowaniach profesjonalnych, a i w grach wykorzystujących wielowątkowość odjadą budżetowym konstrukcjom. Żeby ocenić należycie nową rodzinę cpu trzeba zaczekać na testy jednostek dla ludu, wtedy zobaczymy. Wydaje się jednak, że potencjał jest i oby faktycznie tak było, to wówczas modernizując blaszaka zakupu Intela nie wezmę nawet pod uwagę.
W 2011 za najmocniejsze i5 dałem 730 złotych, obecnie to już około 1500. Sorry, nie wiem jak inni, ale ja czuję się dymany i to solidnie. W rezultacie takiej nie innej polityki nadal siedzę na 2500k i nie myślę o wymianie. Mam nadzieję, że wreszcie coś drgnie, będzie w końcu wybór i ceny bardziej adekwatne do oferowanej wydajności, bo póki co, jeśli idzie o Intela, to z ichniej oferty jedynie wymieniony wyżej Pentium jest dobrze wyceniony.

Ja tam Ryzena nie przekreślam, widać że trapią go problemy wieku dziecięcego, a to biosy słabe, a to problemy z SMT, a to problemy z ramami i stabilnością na niektórych płytach.
Intel miał bardzo podobne problemy z pierwszą generacją core, dlatego specjalnie mnie to nie dziwi, ba spotkałem się z opiniami przed premierą że jak nie wyjdą żadne kwiatki na X370 to się zdziwią, widac wszystko rodzi się w bólach, X99 też miał problemy na starcie.

No i jak dla mnie to z Ryzenów obecnie najbardziej kusząca jest 1700, koszt ciut mniejszy niż i7 7700k, spokojnie można podkręcić do 3.8-3.9 a wtedy mamy wydajność 1800X,i w sumie tyle, a temperatury niższe niż 1800X (w grach czytałem o 74-76 stopniach) no ale ciekawsze mogą się wydać 6rdzeniowe jednostki cena zanosi się ok.1100-1200zł może mniej.

Jeżeli przyszłe tytuły które będą wychodzić po premierze Ryzena bedą pokazywać coraz lepszą wydajność procesora to można uznać procesor za jak najbardziej godny uwagi i zakupu, chociaż moim zdaniem to tylko przetarcie i AMD może pokazać przy następnej generacji, jak to intel zrobił przy przejściu z pierwszego Core na Sandy Brigde, tam skok był ogromny (chyba IPC 25%) tutaj wcale bym się nie zdziwił jakby było podobnie.

Może i niższa wydajnośc w grach na Ryzenie ale koszty całej platformy są mniejsze i jak ktoś ma napięty budżet to wcale tak słabo nie wyjdzie z Ryzenem, czas pokaże czy zyska na wydajności w grach skoro na dzień dzisiejszy pracuje 300 developerów nad grami uwzględniając ryzena a do końca roku liczba ma wzrosnąć do 1000, cóż zapewne REDzi też już dłubią na nim do CP2077, czas pokaże jaki w nim potencjał i czy jest wart zakupu.

Moim zdaniem trzeba dać trochę czasu na aklimatyzacje dla nowej architekury, i nie należy skreslać na starcie bo jest nierówno.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale to już skłania do zastanowienia

 
Last edited:
__-__MOORWEN__-__
Z tego co widzę, różnica w cenie to jakieś 70zł. Jeśli już miałbym dopłacać, to wyszarpałbym 160 zeta i brał 6600k z odblokowanym mnożnikiem (6500 i 6600 różnią się jedynie zegarem bazowym i turbo).
 
arturius_c;n8003690 said:
__-__MOORWEN__-__
Z tego co widzę, różnica w cenie to jakieś 70zł. Jeśli już miałbym dopłacać, to wyszarpałbym 160 zeta i brał 6600k z odblokowanym mnożnikiem (6500 i 6600 różnią się jedynie zegarem bazowym i turbo).

To akurat nie ma sensu, bo na płycie z chipsetem H110 i tak tego procesora nie podkręci. Jeśli różnica w cenie nie jest problemem, to do tej płyty 6600 oczywiście będzie trochę lepszy.
 
Mały test GTX 180 Ti od Digital Foundry - widać w 4K da się grać w W3 niemal ze stałymi 60 klatami na sekundę.


Jak widać po peszcie tytułów nie jest to jeszcze idealna karta do komfortowej gry w 4K, ale jesteśmy już blisko i sądzę, iż kolejna generacja powinna ten cel osiągnąć.
Tylko ta zaporowa (sugerowana?) cena - 3 650 PLN :( .
 
I_w_a_N;n8034420 said:
Jak widać po peszcie tytułów nie jest to jeszcze idealna karta do komfortowej gry w 4K, ale jesteśmy już blisko i sądzę, iż kolejna generacja powinna ten cel osiągnąć.
Tylko ta zaporowa (sugerowana?) cena - 3 650 PLN :( .

Wcale bym się nie zdziwił jakby nowa generacja od Nvidii była jeszcze droższa od obecnej, więc +200zł do ceny za HBM2 w Volcie, bo wiadomo tanie te ramy to to nie są.

 
I_w_a_N
No, cena godna.
Bym pewnie musiał całą budę wymienić pod taką kartę.
Więc sobie poczekam na następną generację. :)
Wtedy sprawię sobie nowy komp. ;)
 
Ja też czekam ze dwie - trzy generacje jeszcze, żeby za rozsądną kasę nabyć sprzęt do 4K.
 
Wpierw trzeba posiadać monitor 4K, a te (mowa o dobrych konstrukcjach, a nie TN) jeszcze tanie nie są. A u progu mamy technologię HDR.
 
Monitory też zaliczam do sprzętu 4K i liczę, że za te 2-3 lata będą standardem w przystępnej cenie.
 
I_w_a_N;n8036800 said:
Wpierw trzeba posiadać monitor 4K, a te (mowa o dobrych konstrukcjach, a nie TN) jeszcze tanie nie są. A u progu mamy technologię HDR.

Z doświadczebnia raczej nie napalałbym bym się na HDR zbyt to raczkuje ledwo kilka tytułów wspiera, gdzie jak dla mnie w Shadow Warrior2 gra robi się dużo mniej czytelna i zaczyna męczyć oczy na dłuższą metę.
Dla mnie to taki kit marketingowy coś jak 3D na czymś trzeba tłuc kasę,

Duzo bardziej bym się ucieszył z monitora z obsługą Freesync/Gsync jednocześnie ale to niemozliwe.
 
Hejkum.
Doradzicie co warto kupić żeby wymienić mojego Phenom II X4 970 na coś nowszego? Płyta chyba sięga AM3+ (płyta asus M4N75TD)
Wchodzi Ryzen więc pomyślałem, że może coś mocniejszego da się tanio wyrwać.... w ogóle mógłby mi ktoś napisać jakie były następne serie amd? Z góry dziękuję.
 
Last edited:
wisielec;n8224900 said:
Hejkum.
Doradzicie co warto kupić żeby wymienić mojego Phenom II X4 970 na coś nowszego? Płyta chyba sięga AM3+ (płyta asus M4N75TD)
Wchodzi Ryzen więc pomyślałem, że może coś mocniejszego da się tanio wyrwać.... w ogóle mógłby mi ktoś napisać jakie były następne serie amd? Z góry dziękuję.

Chcesz wymieniać tylko procesor i płytę, czy coś więcej? Jaki masz budżet? Musisz trochę szczegółów dorzucić, bo bez tego trudno coś doradzać.
 
Myślę o opcji: wymiana procka, płyta zostaje. Czyli co najlepszego na AM3 (bo chyba moja płyta jednak AM3+ nie obsługuje) można dostać. Wydaje mi się, że ceny mogą już być na tyle niskie, że będzie mi się opłacało coś nowego kupić.

Czy po Phenomach następna generacja to były FXy?
Może bardziej opłacałoby się kupić nową płytę, a procka wymienić z czasem?

Budżetu na razie nie ustalam bo nie wiem ile co kosztuje. Najpierw poznam realia - co nowe, ile kosztuje, jak się to ma do starszych i wtedy będę ustalał ile chcę a ile mogę wydać.
 
Witam, chciałbym zakupić nowego laptopa. Fajnie by było móc zagrać na nim w Wiedźmina 2. Ma ktoś propozycje jaki mogłbym kupić? Mój budżet to około 1,5 tyś. Pozdrawiam
 
wisielec;n8251430 said:
Myślę o opcji: wymiana procka, płyta zostaje. Czyli co najlepszego na AM3 (bo chyba moja płyta jednak AM3+ nie obsługuje) można dostać. Wydaje mi się, że ceny mogą już być na tyle niskie, że będzie mi się opłacało coś nowego kupić.

Czy po Phenomach następna generacja to były FXy?
Może bardziej opłacałoby się kupić nową płytę, a procka wymienić z czasem?

Budżetu na razie nie ustalam bo nie wiem ile co kosztuje. Najpierw poznam realia - co nowe, ile kosztuje, jak się to ma do starszych i wtedy będę ustalał ile chcę a ile mogę wydać.

Nigdy się jakoś specjalnie nie interesowałem AMD, ale generalnie tak. FX, to następna generacja po Phenomach. Twoja płyta powinna obsłużyć AM3+, ale po aktualizacji Biosu o ile Asus taka wypuścił (tego niestety nie wiem). Do podstawki AM3 nic nowego lepszego od tego twojego Phenoma raczej nie kupisz, ewentualnie Phenom II X6 używany na allegro na przykład. Generalnie jeśli nie zamierzasz wymieniać płyty, to cała operacja wymiany procka mija się z celem. Nie wymienisz też płyty na taką z nowym socketem i nie zostawisz starego procesora, bo nie będzie pasował. Możesz zostawić praktycznie wszystko pozostałe, ale płytę powinieneś wymienić razem z procesorem. Ale żeby coś tu sensownego doradzać, to musisz podać chociaż w przybliżeniu budżet. Ja tylko powiem, że jak popatrzyłem na ceny, to wg mnie bez zainwestowania około 1000 zł w płytę i procesor nie ma w ogóle co się szarpać.
 
Top Bottom