Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Może w przyszłym roku, jak już szał opadnie, pomyślę o zmianie komputera. Tymczasem w CP2077 zagram na średnio-niskich. Jak (jeśli) zmienię kompa, to będę miał większą motywację przejść grę ponownie. Na pewno jednak nie wydam takich chorych pieniędzy na peceta, jakie musiałbym wydać dzisiaj. Konsola odpada, nie potrzebuję kolejnego klamota który miałby służyć tylko do gier i to w dodatku w cenie wyższej, niż na PC.
 
Jak by Microsoft poszedł po rozum do głowy i series x dał możliwość zainstalowania Windowsa klawiature i mysz to bym się nawet nie zastanawiał i bym brał .Stałem dziś w media expert nad pudełkiem series x i tak się zastanawiam ... Ale jednak nie za drogo mnie to na razie wychodzi:) trzeba by monitor dokupić abonament itd....
 
Potrzebuję rady. Mam obecnie 8 GB RAMu, bardzo rzadko spotykanego - Goodram gaming ledlight DDR3 CL10

Myślę nad wzmocnieniem PC właśnie o RAM do 16 GB. Ceny DDR3 są z kosmosu vs. DDR4, no ale niestety budżet w tym roku się kończy i gruntowna modernizacja PC odłożona jest na bliżej nieokreślony termin w 2021.

Myślałem nad dokupieniem takiej samej kości ale niestety nie ma ich nawet na rynku wtórnym. W takim razie pytanie czy iść w pamięć DDR3 używaną czy nową - bardzo niewielkie różnice cenowe Allegro vs. np. Komputronik. 16 GB to koszt ok 300 zł za VIPER 3 DDR3 16 GB CL9 1600 MHz.
 
Potrzebuję rady. Mam obecnie 8 GB RAMu, bardzo rzadko spotykanego - Goodram gaming ledlight DDR3 CL10

Myślę nad wzmocnieniem PC właśnie o RAM do 16 GB. Ceny DDR3 są z kosmosu vs. DDR4, no ale niestety budżet w tym roku się kończy i gruntowna modernizacja PC odłożona jest na bliżej nieokreślony termin w 2021.

Myślałem nad dokupieniem takiej samej kości ale niestety nie ma ich nawet na rynku wtórnym. W takim razie pytanie czy iść w pamięć DDR3 używaną czy nową - bardzo niewielkie różnice cenowe Allegro vs. np. Komputronik. 16 GB to koszt ok 300 zł za VIPER 3 DDR3 16 GB CL9 1600 MHz.
Na morele za ADATA Gammix D10, DDR4, 16 GB, 3200MHz zapłacisz 299 zl

Chyba że za wszelką cenę nie chcesz mieć DDR4 lub nie możesz mieć DDR4
 
Na morele za ADATA Gammix D10, DDR4, 16 GB, 3200MHz zapłacisz 299 zl

Chyba że za wszelką cenę nie chcesz mieć DDR4 lub nie możesz mieć DDR4
Niestety mam PC składanego w 2014 roku i płyta nie obsługuje DDR4. Niestety wymiana płyty to wymiana procesora, pamięci, obudowy i zasilacza, a to wszystko to ok. 3000 zł, których w tym roku nie wydam. 300 zł mogę dołożyć, a przyszłościowo mam na oku DDR4 32 GB :)
 
Są nawet zabezpieczenia w samych płytach głównych (odpowiednie wycięcie), aby żaden "roztropny" tego triku nie dokonał.
 
Gdyby nie krypto szał prawdopodobnie wymieniłbym sprzęt cztery lata temu. Jak już się trochę uspokoiło, to stwierdziłem, że zakup platformy tak blisko premiery nowej generacji konsol nie ma sensu i lepiej zaczekać jeszcze trochę.
Ja kupiłem jakieś 3 lata temu, bo mój poprzedni pecet padł. Niby działał jako tako, ale coraz częściej po prostu się zacinał i nic nie można było zrobić poza ewentualną wymianą jakiejś części, ale nie bardzo wiedziałem czego to wina, raczej karty graficznej, poczciwego GTS 450. Ostatecznie kupiłem taki zestaw: https://www.morele.net/inventory/info/ahGllJ/
Z perspektywy czasu żałuję tylko, że nie kupiłem i7. No i może dysk SSD przydałby się większy, ale jakieś 100GB miejsca na ewentualne gry jest, więc jedną czy dwie można zainstalować. Aktualnie siedzi tam Wiedźmin 3 i Far Cry 5, który zainstalował się tam przez przypadek. Gdyby nie to, że nie chce mi się go odinstalowywać i ściągać na HDD to miałbym 70 GB miejsca w sam raz na CP2077.
 
Panowie, dziękuję za wszelkie rady, ale niestety moja płyta główna obsługuje tylko DDR3 - MSI Z97 Pc Mate. Sprzęt jest mocny, Wiedźmin 3 śmigał na wysokich, naprawdę byłem zadowolony, natomiast RAM jest moim zdaniem słabym punktem patrząc na wymagania sprzętowe pod CP2077.

Ponawiam pytanie - iść w stronę używanego czy nowego DDR3?
 
Skoro różnice cen niewielkie to lepiej kup nową. W razie czego będziesz mógł zareklamować, chociaż RAM chyba nie jest jakąś awaryjną częścią.
 
Panowie, dziękuję za wszelkie rady, ale niestety moja płyta główna obsługuje tylko DDR3 - MSI Z97 Pc Mate. Sprzęt jest mocny, Wiedźmin 3 śmigał na wysokich, naprawdę byłem zadowolony, natomiast RAM jest moim zdaniem słabym punktem patrząc na wymagania sprzętowe pod CP2077.

Ponawiam pytanie - iść w stronę używanego czy nowego DDR3?
Teraz masz te 8gb w jednej, czy dwóch kościach?
 
@Karesh wszystko zależy od tego co uda się tobie znaleźć. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Na twoim miejscu, jakbym znalazł naprawdę dobre kości używane, w fajnej cenie to możliwe żebym się skusił :)
 
@Karesh wszystko zależy od tego co uda się tobie znaleźć. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Na twoim miejscu, jakbym znalazł naprawdę dobre kości używane, w fajnej cenie to możliwe żebym się skusił :)
To jeszcze pytanie czy lepiej 2x8GB czy 4x4GB?
Teraz masz te 8gb w jednej, czy dwóch kościach?
1x Goodram DDR3 8GB CL10 2133 MHz

EDIT: Pytanie dodatkowe - czy jeśli dokupię 2x Goodram 8GB 1600 MHz to będzie mi działać poprawnie 3x kość RAM - razem 24 GB?
 
Last edited:
Zależy jakie tryby pamięci obsługuje Twój PC i jakie są jego główne zastosowania (mój obsługuje quad channel, mam 4x8GB).
 
EDIT: Pytanie dodatkowe - czy jeśli dokupię 2x Goodram 8GB 1600 MHz to będzie mi działać poprawnie 3x kość RAM - razem 24 GB?

Działać pewnie będzie, ale bez Dual Channel i z niższą częstotliwością (szybsza kość zjedzie do tych 1600 MHz). Zgodnie z instrukcją twojej płyty, pamięci będą działały w dual channel jeśli obsadzisz 2 lub 4 sloty pamięciami tego samego typu i pojemności.
 
Działać pewnie będzie, ale bez Dual Channel i z niższą częstotliwością (szybsza kość zjedzie do tych 1600 MHz). Zgodnie z instrukcją twojej płyty, pamięci będą działały w dual channel jeśli obsadzisz 2 lub 4 sloty pamięciami tego samego typu i pojemności.
Dzięki. Rozumiem, że bez znaczenia czy będzie to 2x8GB czy 4x4GB?
 
Top Bottom