Co nowego w Night City? [Aktualizacja 1.2 oczami twórców]

+

Alicja.

CD PROJEKT RED


Witajcie w specjalnym wydaniu wiadomości N54 – zapewniamy najświeższe wieści wszystkim mieszkańcom Night City, którzy utknęli z dala od domu! Zostańcie z nami, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat nadchodzących zmian. Nazywam się Gillean Jordan, a oto co nowego w Night City:

Oddział szybkiego reagowania NCPD reaguje za szybko?

Dobrze słyszeliście! Oddział szybkiego reagowania NCPD znalazł się pod ostrzałem zatroskanych obywateli Night City oraz korporacji. Problemem okazała się używana przez policję taktyka szybkiego rozmieszczenia, która sprawiła, że najemnicy muszą zastanowić się dwa razy, zanim wycelują w kogoś broń. Teraz zostanie ona zmieniona, by dać drugiej stronie nieco wytchnienia.

Taktyka, która miała zapewnić obywatelom Night City bezpieczeństwo na ulicach, poskutkowała ogromnym spadkiem zaufania do oficerów NCPD.

„Któregoś dnia mój ziomek Jake wdał się w strzelaninę z gangerami Tyger Claws, ale raz spudłował i trafił przechodnia po drugiej stronie ulicy. Gliniarze z NCPD w jednej chwili dopadli go i załatwili. Zupełnie jakby pojawili się znikąd! Moim zdaniem to zbyt brutalna reakcja w odpowiedzi na przypadkowe morderstwo!” – Mike z Kabuki, 28 lat.

Reakcje lokalnej społeczności to nie wszystko. Nadzwyczajna skuteczność NCPD doprowadziła do zawirowań na korporacyjnym rynku ochrony.

„Bezpieczeństwo osobiste w Night City zawsze było naszym priorytetem. Niedawny wzrost skuteczności NCPD wydaje się być krokiem we właściwym kierunku, ale tak nie jest. Naruszenie kruchej równowagi w sektorze ochroniarskim może wkrótce doprowadzić do anulowania abonamentów na prywatną ochronę. A to będzie praktycznie zaproszeniem do miasta gangów i terrorystów”. – Andrey Fomin, PR Manager, Militech.

Niezależnie od punktu widzenia z pewnością jest to długo wyczekiwana zmiana. Poprosiliśmy naszych ekspertów o analizę sytuacji:

„To ważny krok na drodze do naprawienia zachowań policji w naszej grze. Zmiany powinny pomóc z problemem NPC-ów pojawiających się za plecami postaci i stworzą wrażenie, że policja potrzebuje trochę czasu, by dotrzeć na miejsce zdarzenia, kiedy ktoś zgłosi przestępstwo. Dodaliśmy również drona rozpoznawczego, by gracze mieli poczucie, że policja obserwuje i analizuje sytuację na bieżąco”. – Patryk, Lead Gameplay Designer & Łukasz, Lead Technical Designer, CD PROJEKT RED.

Śmiertelne wypadki drogowe zbierają najwyższe żniwo w historii

Spójrz w lewo, potem w prawo, i znów w lewo – a potem biegnij, ile sił w nogach. Kostnice są pełne ludzi potrąconych na ulicach. Statystycznie rzecz biorąc, bezpieczniej jest przejść się po targu Kabuki z nowiutkimi cyberwszczepami niż przejść na drugą stronę ulicy w Night City. Rada miasta podjęła uchwałę, która nakłada na producentów pojazdów obowiązek aktualizacji oprogramowania sterującego.

Wkrótce obowiązkowa aktualizacja oprogramowania ulepszy synchronizację między systemem CrystalDome a pojazdami, skutkując płynniejszą jazdą, nawet jeśli sygnał obrazu przeskoczy o klatkę lub dwie.

Co więcej, kierowcy będą mogli lepiej personalizować swoje doświadczenia za kółkiem, dostosowując poziom czułości kierowania pojazdami do komfortowego poziomu – to powinno zapewnić odrobinę wytchnienia firmom ubezpieczeniowym.

Czy to będzie zmiana na lepsze, czy też doprowadzi ona do wysadzenia z biznesu kostnic, sprzątaczy ulic oraz mechaników? Oto opinia naszego eksperta:

„Analizując opinie dotyczące naszego modelu kierowania pojazdami, zauważyliśmy, że gracze mieli najwięcej problemów z szybkością sterowania. Większość zastrzeżeń pochodziła od graczy korzystających z klawiatury na PC oraz graczy, których platformy miały problemy z płynnością, i skupiały się na tym, jak trudno utrzymać samochody w torze jazdy.W menu opcji dodaliśmy teraz suwak czułości sterowania. Umożliwia on spowolnienie szybkości sterowania wszystkimi pojazdami i z użyciem wszystkich urządzeń wejściowych, bez wpływania na maksymalny kąt skrętu.

Samochodami trudno było kierować szczególnie przy spadkach płynności gry. Przyczyna tkwiła w kodzie gry, który nie radził sobie z nagłymi zmianami liczby klatek na sekundę. Obecnie szybkość sterowania powinna działać tak samo w przedziale od 20 do ponad 60 klatek na sekundę.

Na koniec przyjrzeliśmy się poszczególnym samochodom, w tym Archer Hella gracza, i naprawiliśmy problemy, które sprawiały, że przy mniejszej płynności rozgrywki pojazdy stawały się zbyt narowiste”. – Séamus, Senior Vehicle Programmer, CD PROJEKT RED.

Wyścigowy Rock&Roll

Nie, nie chodzi o nowy gatunek muzyki! Rock&Roll to nowy podsystem pojazdów, który pozwoli nieuważnym kierowcom, którzy ominęli zakręt i wylądowali w stercie śmieci, szybko powrócić na drogę. System pozwala obrócić lub rozkołysać pojazdy, by odzyskać przyczepność.

Czasy, kiedy trzeba było zostawić wóz w środku miasta, tylko dlatego, że coś poszło nie tak, są już za nami. Wypadki się zdarzają, a pośpiech to nie przestępstwo! Teraz, kiedy ktoś znienacka pojawi się na waszej drodze, kiedy przejeżdżacie na czerwonym świetle, nadal dotrzecie w miejsce docelowe na czas, a resztą zajmie się ubezpieczyciel.

Nadal nie jesteście pewni, czy warto zainstalować ten podsystem w pojeździe? Pozwólcie, że przekona was nasz ekspert:

„W pewnych sytuacjach nasz pojazd mógł utknąć lub zawiesić się na elementach otoczenia Night City. Teraz dodaliśmy funkcję odblokowania pojazdu, która włącza się, kiedy próbujecie przyspieszyć, ale się nie poruszacie. Przytrzymując gaz, możecie rozkołysać pojazd w przód i w tył lub obrócić go lewo/prawo”. – Séamus, Senior Vehicle Programmer, CD PROJEKT RED.

Aktualizacja sterowników neuroprocesorów albo śmierć

To nie żart! W Night City nieoczekiwanie wzrosła liczba skoczków. Tylko w ubiegłym miesiącu władze odnotowały prawie 4000 śmiertelnych wypadków związanych z usterką neuroprocesora, która zmuszała użytkownika do wykonania niechcianego uniku. Producent zamierza rozwiązać ten problem.

Według naszej ankiety ponad 30% obywateli Night City doświadczyło nieodpartej chęci nagłego ruszenia naprzód, a większość dotkniętych tą przypadłością przyznała też, że naraziło ich to na upadek z dużej wysokości. Producent twierdzi, że usterka wynika z braku idealnej synchronizacji między falami mózgowymi użytkowników a neuroprocesorem.

Aktualizacja pozwoli użytkownikom lepiej spersonalizować czipy i dostosować reakcje do ich wzorców neuronowych. Nie tylko rozwiąże to problem z nagłymi unikami, ale również ułatwi poruszanie się i korzystanie z czipa, niezależnie od dominującej ręki, zdolności czy osobistych preferencji.

Co te zmiany oznaczają dla laika? Wytłumaczy to nasz ekspert:

„Unik przy podwójnym naciśnięciu klawisza ruchu można wyłączyć w ustawieniach sterowania. Unik nadal można wykonać poprzez podwójne naciśnięcie klawisza przełączającego kucnięcie (domyślnie klawisz „C”).

Można też teraz przenieść sterowania za pomocą WSAD na sterowanie przy użyciu innych klawiszy. Wciąż jeszcze musimy rozwiązać kilka problemów z przypisanymi akcjami, czym zajmiemy się w kolejnych aktualizacjach”. – Wojtek, Tools Programmer, CD PROJEKT RED.

To wszystko w dzisiejszym programie "Co nowego w Night City", do zobaczenia następnym razem!
 
Całkiem niedawno zdarzyła mi się taka sytuacja, że wsiadałem na motor i jeszcze nawet nie ruszyłem, a koleś który przechodził za mną nagle eksplodował, tak sam z siebie, i pojawiła się informacja o wykroczeniu i policja zaczęła do mnie strzelać. Uciekłem, aż gwiazdka policyjna zniknęła, ale późniejsze poruszanie się po mieście było uciążliwe, każdy patrol zaczynał do mnie strzelać. Musiałem odsejwować grę sprzed incydentu, żeby mieć spokój. :)
 
Aż mi się piękne czasy przypomniały, kiedy Redzi tworzyli takie tekstowe perełki i człowiek z przyjemnością czytał porządnie sklecone zdania - to taka rzadkość w zalewie pięciowyrazowych postów, ew. wysilonych strumieni świadomości...
Zawsze ceniłam ten humor i fajnie, że on na Jagiellońskiej jeszcze jest, bo to naprawdę rzadki skill.

Więcej poproszę!
 
Nic wielkiego. Policja dalej się spawnuje, tyle, że nie chamsko za plecami, a trochę dalej. Wciąż żałośnie wyglądają te policjanty nadbiegające znikąd. Reszta zaprezentowanych zmian to też czysta kosmetyka. Ciekawe czy wciąż pod klawiszem kucania jest klawisz pomijania dialogów.
 
I to jest naprawa spawnujących się glin? Ja tam różnicy nie zauważyłem. W GTA przynajmniej podjeżdżali autami z za rogu, a nie że już wygodnie na ulicy czekali.
 
Właśnie odinstalowałem tą grę. Wrócę jak zaczną poważnie nas traktować :). Ale hej? Kto wie do 31 marca jest jeszcze trochę czasu. Może 1.2 przyniesie jednak jakieś istotne naprawy błędów. Oby to nie były najcięższe działa CDPR.
 
Patchnotes normalne, a nie jakieś pierdupierdu. Ciężko to po ludzku podsumować?
Aż mi się piękne czasy przypomniały, kiedy Redzi tworzyli takie tekstowe perełki i człowiek z przyjemnością czytał porządnie sklecone zdania - to taka rzadkość w zalewie pięciowyrazowych postów, ew. wysilonych strumieni świadomości...
Zawsze ceniłam ten humor i fajnie, że on na Jagiellońskiej jeszcze jest, bo to naprawdę rzadki skill.

Więcej poproszę!

Proponuję skrót info w punktach i taki opis. Bardzo klimatycznie, zdecydowanie na plus, ale ludzie bywają leniwi / spieszą się.

Co do zaś samych zmian, idea dobra, ale fakt, gracze oczekują chyba aż takich standardów jak w GTA... Cóż, na pewno dodałoby to immersji, a o to chodzi większości osób by sztuczne sytuacje nie psuły klimatu. Bo powstaje kontrast - z jednej strony wielki realizm i immersja przygody, z drugiej może nieco zbyt arkadowe zachowanie mechanik gry. W teorii mogło zadziałać, w praktyce możliwe że jednak lepiej byłoby ograniczać takie wymuszone uproszczenia do minimum. Szczególnie jeśli wyglądają na niedoróbki.
 
Last edited:
Dlaczego cywile sami się nie bronią? To Ameryka tam nawet dzieci mają spluwę. Babcia z obrzynem w torebce robi grę. Policja mogła by być ograniczona do konkretnych dzielnic, dalej wolność jak trafisz cywila to na pewno odpowie. To jest Cyber tam nie ma miłych ludzi i bezpieczny jesteś dopiero za pancernymi drzwiami. Spodziewałem się że strzelaniny szybko się eskalują jak przypadkiem trafię "cywila".
 
Dlaczego cywile sami się nie bronią? To Ameryka tam nawet dzieci mają spluwę. Babcia z obrzynem w torebce robi grę. Policja mogła by być ograniczona do konkretnych dzielnic, dalej wolność jak trafisz cywila to na pewno odpowie. To jest Cyber tam nie ma miłych ludzi i bezpieczny jesteś dopiero za pancernymi drzwiami. Spodziewałem się że strzelaniny szybko się eskalują jak przypadkiem trafię "cywila".
Dokładnie, o tym pamiętali twórcy np. Syndicate czy Syndicate Wars przed laty. Rzadko, ale zdarzało się że jakiś cywil brał sprawy w swoje ręce. Tutaj mamy reklamy broni, nawet dzieci bawią się nią w uliczkach.
Ale to stwarza kolejny problem - gracz broniący się przed cywilami dostawałby coraz więcej policji ogarnięcia, co odciąga gracza od rozgrywki. Policja w CP2077 to raczej obecnie przeszkadzajka. Chyba żeby wyłączyć takich cywilów spod ochrony policyjnej...
 
Dobrze, że coś się ruszyło w kwestii policji, lecz liczymy na więcej. W tym momencie z czegoś mega głupiego i psującego kompletnie immersje, zrobiono coś co wygląda po prostu mega przeciętnie jak na grę tych czasów. Policja wciąż musi podbiec żeby w ogóle zacząc strzelac. Na pościgi czy przyjazdy samochodem NCPD nie ma co wiecej liczyc w tej grze, skoro tak długo zajmuje naprawa zwykłego spawnowania sie policji i to jest smutne. Chcialbym sie mylic, ale CDP sprawia wrazenie naprawiac cos co musza naprawic bo ziemia sie pali, ale najchetniej by tego nie robili. To tylko swiadczy o tym jak trudne jest to zadanie i cos tu ewidentnie nie zagralo podczas tworzenia. Albo silnik niedomaga, albo wypuszczenie nie skonczonej gry odbija sie teraz tym, ze CDP nie spelni oczekiwan i po najmniejszej linii oporu cos tam podłubie zanim zacznie wydawac DLC, zostawiajac wiekszosc mechanik tylko troche poprawionych. Nie liczcie na NMS bo tego nie bedzie. Niemniej dobrze, że jakiś krok został poczyniony. Reszta poprawek też na plus. Należy naprawic znikanie NPC, jeszcze bardziej poprawic najglupsza policje ever. Dodajcie wreszcie te cholerne motocykle na ulice (co pewnie też się nie wydarzy) gdy mysle o A.I) i bedzie lepiej.
 
Top Bottom