Cyberpunk 2077 - TPP vs FPP

+
Mnie ciekawi taka kwestia.
Jak gra będzie z widokiem FPP to czy będziemy widzieć tylko ręce postaci czy też dolne cześć ciała (stopy, nogi, cycki ;)). Czy tatuaże i wszczepy, które wybierz, będą widoczne na rękach? Czy ubiór będzie widoczny po za przerywnikami, np. kołnierz kurtki będzie widoczny przy obracaniu głowy albo okulary przeciwsłoneczne przyciemnia obraz po założeniu?
 
Jestem za tpp/fpp wymiennie, lub tylko tpp. Przyzwyczaiłem się do widoku tpp. Od Mass Effectow, Falloutów, Skyrimów, także Wiedźmin tylko tpp gram. Próbowałem Deusa 3 i 4 przejsć, nie dało się przez widok FPP. Po co tworzyć postać jak będzie ją widać tylko w kilku miejscach? Ekwipunek, czy jakaś jedna cutscenka na 10h? Dla mnie traci to sens. Już lepiej dać zdefiniowaną postać. Dla mnie, jak robi się kreacje postaci, to po to by móc ją widzieć. Jak będę chciał widoku fpp to pogram sobie nie w RPG a zwykłego shootera. Teraz, z pewnego punktu na liście zakupów CP spadł na pozycje: może kupię w edycji GOTY jak będą dawali w przecenie za 20 zł. Serio.
Zatem pytanie do CDP. Będzie tylko FPP, czy dacie TPP jak w Deusie 3i 4? Mam na myśli nie tylko cutscenki, ale też przy rozmowach z postaciami.
 
Będzie FPP, a TPP będzie przy cutscenkach i jeździe pojazdami oraz, oczywiście, w ekwipunku.

Prośby nic tutaj nie zmienią - taki był zamysł, pod to są przygotowywane mechaniki, wywrócenie teraz tego do góry nogami nikomu nie wyjdzie na dobre.

"We've created entire new gameplay driven dialogue system, that works entirely because you are in first person".

Żródło
 
Rzecz odbija się szerokim echem, na angielskiej wersji forum od wczoraj natrzaskali już 61 stron na ten temat i są dużo mniej spokojni, niż my tutaj.
 
Ludzie zawsze narzekają i narzekać będą. Wystarczy sobie przypomnieć zapowiedzi każdej z poprzednich gier studia ;)
 
Rzecz odbija się szerokim echem, na angielskiej wersji forum od wczoraj natrzaskali już 61 stron na ten temat i są dużo mniej spokojni, niż my tutaj.
Reakcja na otwarty świat w W3 była podobna. Nie przekładałbym zachowania na międzynarodowym forum na pojęcie jakiegoś „większego problemu”.
 
Nie przeszkadza mi to, TPP w Wiedźminie był średni do dobrego. Rozumiem ludzkie przyzwyczajenia.
Twórcy powinni sobie zdawać sprawę, że ograniczy to liczbę potencjalnych nabywców.
Jeśli dobrze kojarzę to tylko gry Bethesdy mają opcję przełączania tryby, i tryb trzecioosobowy jest żałosny, ale to jedyna opcja aby zobaczyć swoją postać. A tryby przełącza się bo ani pierwszoosobowy and trzeciosobowy nie są dopracowane. Od początku było trudne do wyobrażenia aby nie było w tej grze perspektywy pierwszoosobowej.
Wydaje mi się, że producent dziwnie się tłumaczy, z tym gadaniem, że będzie widać twoją postać, wiadomo o co chodzi stękającym: przełączanie a la Falllout by Betheseda...i trzeba się do tego jakoś odnieść, naprawdę jest zaskoczenie, że ludzie są trochę niezadowoleni z trybu FPS-only?
Faktycznie jak ktoś tu napisał, jakaś trzeciosobowa opcja na pewno była opracowywana, dodać taką opcję do ulepszeń postaci, ograniczyć do chodzenia biegania i uciszyć niezadowolonych.
 
Przede wszystkim perspektywa w grze to nie jest rzecz błaha. Nie dziwie się że cały twitter, forum (zarówno nasze, jak i anglojęzyczne) szaleją. Szantażowanie nie kupieniem gry (tutaj mówię tylko o zagranicznym forum) brzmi śmieszne, ale ciężko odmówić tym ludziom powodu do frustracji. Kamera w grze to element jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy (tak jak na przykład - otwarty świat).
Ja z kolei pamiętam burzę, jaką wywołała kusza w Wiedźminie - tylko, że tam RED'zi dali nam wybór. Osoby, którym ona przeszkadzało, mogły jej nie używać i spokojnie przejść grę bez tego elementu. Tutaj RED'zi sami pod sobą dołek wykopali.
Nie powinni byli moim zdaniem podejmować tak radykalnej decyzji - szczególnie przy grze tych rozmiarów. I szczególnie dlatego, że większość RPG'ów dzisiaj oferuje wybór. Ba - nawet GTA, które nie jest RPG'iem oferuję wybór w tej kwestii.

Skoro już planowali pójść jedną ze ścieżek: TPP lub FPP, mogli się zdecydować na to pierwsze - łatwiej byłoby potem stworzyć jakiegoś moda do grania w pierwszej osobie (tak jak to było w z Wiedźminem). Tymczasem stworzenie moda TPP będzie raczej graniczyło z cudem.

Tak jak pisałem wcześniej - nie chodzi o snucie jakiś teorii spiskowych - ale coś mi się wydaję, że decyzja nie była podyktowana immersją, ale prawdopodobnie obsuwą, jaką spowodowałoby tworzenie TPP.
 
Gra z pewnością będzie świetna, bo tworzą ją REDzi, ale to dalej nie zmienia faktu, że FPP moim zdaniem nie jest najlepszym wyborem...
Wystarczy spróbować przejść (nie zagrać przez 5 minut, tylko przejść) GTA w pierwszej osobie i można dostrzec, ze nijak się ten tryb ma do gier RPG. Redzi tą decyzją niestety bardzo mocno podzielili ludzi. Przełączanie się widoku na inną perspektywę w cutscenkach, tudzież jadąc autem nie spowodują, że gra stanie się nagle RPGiem z krwi i kości (przynajmniej według mnie RPG i TPP idą ze sobą nieodłącznie w parze).
Prawda jest taka, że jeżeli wziąć pod uwagę jakieś egzoszkielety, cyborgi, roboty i inne tego typu rzeczy znajdujące się w grze, to na jednym ze wczorajszych screenów (tym w którym nasz bohater trzyma karabin) gra wyglądała jak COD Black Ops i wcale nie oznacza to niczego dobrego.

Kolejnym argumentem przeciw FPP może być fakt, że skoro w grze dostępne są zdolności typu bieganie po ścianach, to już widzę, jak co drugiej osobie przy widoku z pierwszej osoby będzie się robiło niedobrze. Tutaj raz jeszcze można jako przywołać GTA jako przykład i tak dobrze zrobionego TPP - zobaczcie co się dzieje jak dostaniemy po mordzie, albo ukrywamy się za zasłonami - cały obraz szaleje. Ja osobiście za tym nie przepadam. Rozgrywka wydaję się bardziej męcząca.

Poza tym, jakoś nie kupuje gadania RED'ów, że była to decyzja projektowa podyktowana tylko i wyłącznie testami i wiekszą immersją (jedni ją czują w TPP, inni w TPP). Moim zdaniem - studio dąży do tego, aby gra wyszła w jakimś normalnym terminie (do 2020 roku?). FPP jest łatwiejsza do stworzenia (tak jak ktoś pisał w poście - nie trzeba tworzyć dodatkowych animacji, kolizji kamer i masy innych rzeczy). Ja osobiście, wolałbym poczekać pół roku dłużej (bo nie sądzę, żeby potrzebne było więcej) na dołożenie innego widoku do gry. Dla mnie niestety gra dużo traci na FPP. No ale zobaczymy.

Większość gier tego typu oferuję graczom opcje wyboru. Może REDzi też powinni o tym pomyśleć... w końcu jest to kwestia która faktycznie podzieliła całą społeczność Cyberpunka.



To ja mam takie pytanie, pomijając już immersję i fakt, że w FPP o wiele lepiej dla nas będzie walczyć (broń palna): Świat będzie ogromny. Nie tylko horyzontalnie, ale również wertykalnie.. Jak w trzeciej osobie planujesz patrzeć w górę? (góra = ogromna część tego świata. Wieżowce, drapacze chmur etc) Jednocześnie oglądając dupę/jajka swojego bohatera, starając się coś dojrzeć między jego nogami?
 
Jakaś opcja podglądania postaci, poza menu na pewno się przyda. Ludzie są przyzwyczajeni do gier Bethesdy, ale tam postać możesz zobczyć wyłącznie w trybie trzecioosobwym, nie ma innej opcji. Do tego tryb trzecioosobowy jest tam słabiutki. Niech Redzi pomyślą nad tym. Nie sądzę aby wymagano pełnego gejmpleja z trybem trzeciosobowym, bo tego, na dobrym poziomie w połączeniu z FPS, nie ma w żadnej grze, ale coś sprytnego by się przydało. Jak sądzę, grę tworzono również z myślą o VR.
Resident Evil też przeszedł do trybu FPS, i odniósł sukces, jeśli fabuła i rozwój postaci, oraz otwarty świat będą na wysokim poziomie, będzie podobnie z Cyberpunkiem, ludzie muszą się jedynie przekonać, ale wykonanie musi stać na wysokim poziomie.
 
To wszystko zależy od tego jak gra wypadnie gameplayowo. Abstrahując od sytuacji osób, które mają 'motion sickness' i nie będą mogły zagrać, to część osób nastawiona raczej negatywnie z innych względów może zmienić zdanie, jeżeli ten widok naprawdę będzie się dobrze sprawdzał i faktycznie będzie wykorzystywany w pełni (HUD, inne efekty wizualne jak w DX, ten specjalny system dialogów itd.). Moja preferencja się nie zmieni, ja po prostu lubię TPP i kamera zza pleców jak np. w Mass Effect imo świetnie by się tu sprawdziła, ale ostatecznie widok jest rzeczą ważną, ale nie najważniejszą. Jak będzie trzeba, to go przełknę, szat rozdzierać nie będę. Mam tylko nadzieję, że większość dialogów z NPCami zostanie potraktowana jak w W3 i będzie w formie cutscen, gdzie będziemy widzieć swoją postać.

Jak sądzę, grę tworzono również z myślą o VR.

Mogło tak być i to by faktycznie tłumaczyło poniekąd wybór FPP.
 
Zdecydowaliśmy się na widok FPP ponieważ zwiększa on imersję - pozwala doświadczyć gry oczami głównej postaci. Będzie wiele okazji, żeby zobaczyć swoją spersonalizowaną postać w cutscenach, widoku ekwipunku i lustrach.
Ja p:#.-#;*%&. Serio? Dzięki za możliwość wyboru.
 
To ja mam takie pytanie, pomijając już immersję i fakt, że w FPP o wiele lepiej dla nas będzie walczyć (broń palna): Świat będzie ogromny. Nie tylko horyzontalnie, ale również wertykalnie.. Jak w trzeciej osobie planujesz patrzeć w górę? (góra = ogromna część tego świata. Wieżowce, drapacze chmur etc) Jednocześnie oglądając dupę/jajka swojego bohatera, starając się coś dojrzeć między jego nogami?

No widzisz, to jest właśnie to o czym pisze - jedni wolą FPP i widzą w nim same superlatywy, jedni wolą TPP z tego samego powodu. Nie mówię, że jeden jest lepszy od drugiego. Problem jest w tym, że perspektywa została narzucona z góry. Ja uważam, że powinien być wybór. Wtedy mógłbym oglądać świat z perspektywy krocza swojego bohatera, a Ty cieszył byś się grając w pierwszej osobie :)

A tak serio - odpowiadając na Twoje pytanie - wystarczyłoby, żeby widok był od kolan w górę (tak jak w W1/W2). Nie sądzę, żeby problem patrzenia w górę by wtedy istniał.
 
Jak mówiłem wyżej, wszystkie rpg co przechodziłem miały widok tpp. ewentualnie fpp/tpp jak fallout. Próbowałem deusa 3 niestety odbiłem się. Jestem fanem RPG, nie strzelanek. Naprawdę ciężko mi się przestawić jak widzę fpp. Czuję się wtedy jak w jakimś Doom, Queke, etc. Deus HR udało mi się przejść do spotkania z pierwszym bossem. Potem niestety dałem sobie spokój. I to nie dlatego że fabuła była kiepska, bo dopiero co zacząłem grę. Po prostu widok fpp odrzucił. Nie ratowało tego wstawki tpp podczas krycia się, czy w rozmowach, cutscenkach. I tyle w temacie.
 
Cóż, w takim razie będziesz się musiał prawdopodobnie pogodzić z myślą, że Cyberpunk nie będzie grą dla ciebie. Śmieszy mnie ta panika na forach, ale jest zrozumiała. Poruszenie i oczekiwania są ogromne, więc gorące dyskusje są na każdy, choć trochę kontrowersyjny temat.
Zobaczmy najpierw ten fragment gameplaya. Graczy trzeba słuchać, ale jestem pewien, że CDP jest mądrzejsze, niż spanikowani, rozgorączkowani gracze na forach i nie będą pochopnie zmieniać przemyślanych decyzji.
 
Wybory wyborami, klimat klimatem ale niektóży po prostu chcą poprowadzić swoja postacią w tym świecie. A o wiele trudniej się w postać wczuc nie widząc jej.
Plus...właśnie...bieganie po ścianach itd...po mirrors edge mam chorobe lokomocyjną przez 3 godziny. Jeśli źle zrobią rozmycia itd to wiele osób będzie musiało robić godzinne sesje z grą i półdniowe dogorywanie na mdłości aah :D

Mam nadzieje że jednak będzie do wyboru TPP - tak się cieszyłam na swoja postać w tym świecie
 
Podejrzewam, że jedną z głównych przyczyn braku TPP, o której Redzi nam wprost nie powiedzą, były różne turbulencje podczas produkcji tej gry. Była informacja, nie wiem na ile wiarygodna, że na pewnym etapie spora część gry trafiła do kosza i zaczęto od nowa. Zasoby, w tym pieniężne i ludzkie, na produkcję nie są z gumy i pewnie zapadła trudna decyzja o wycięciu tego trybu z gry.

Czy to dobrze czy źle, nie wiem, bo nie mam pojęcia jak wygląda gameplay.

wystarczyłoby, żeby widok był od kolan w górę (tak jak w W1/W2). Nie sądzę, żeby problem patrzenia w górę by wtedy istniał.
Na angielskim forum rzuciłem pomysł, żeby zrealizować TPP z użyciem drona podążającego za postacią. Ciekawe, czy Redowie podłapią ten pomysł :unsure:
 
Last edited:
Problem z wyborem widoku jest taki, że imo trochę ciężko jest zrobić grę, która pod względem gameplay'u, możliwości interakcji i grywalności byłaby dobra w obu widokach. Potrafię sobie wyobrazić przykładową sytuację, gdzie mamy umiejętności lub przedmioty w ekwipunku, które rozbudowują elementy związane z oczami i widocznością bohatera, jakimś skanowaniem czy czymś w tym stylu. Przeniesienie takiego elementu na widok ttp byłoby nie tyle kłopotliwe, co pewnie niemożliwe. A to tylko 1 przykład. W grze, w której nastąpi skok technologiczny (i nie chodzi o ten fabularny) względem znanych nam dzisiaj tytułów zapewne będzie cała masa takich małych rzeczy związanych z chociażby konstrukcją zadań, czy interakcją z jakimiś małymi przedmiotami. Pamiętajmy, że gry Bethesdy nie są jednak zbyt rozbudowane pod względem mechanik czy animacji.
 
Top Bottom