Smaczki, szczególiki, tajemnice czyli rozmaitości wiedźmińskiego świata

+
Smaczki, szczególiki, tajemnice czyli rozmaitości wiedźmińskiego świata

W "Sadze wiedźmińskiej" jest spora liczba niedopowiedzeń, często pojedynczych zdań, ale jakże ciekawych :) Zachęcam do tego aby każdy kto znalazł taki interesujący "szczegół", wpisał go tutaj - przedyskutujemy.

Spis odnośników do ciekawych tematów oraz dyskusji.
  1. Dyskusje:
  2. Materiały związane z Sagą:
  3. Inne:

Spis aktualizacji tematu:
11.02.2014: Naprawienie większości linków do tematów - do podmiany zostały jedynie odnośniki do konkretnych postów.
16.02.2014: Ostateczne wyczyszczenie tematu z niedziałających linków.
07.05.2014: Dodanie linku do dyskusji o szkole Kota
16.05.2014: Kolejny rewelacyjny materiał od Torpedy (Historia Starszej krwi) oraz ciekawy artykuł o magii w świecie wiedźmina
19.05.2014: Dyskusja o pochodzeniu genu Starszej Krwi i lingwistyce w świecie wiedźmina
20.05.2014: Dodano link do biografii i genealogii władców wiedźmińskiego świata, odzyskanych dzięki SMikiemu.
28.09.2014: Dyskusja o kulisach przybycia ludzi do wiedźminlandu
4.01.2015: Dyskusja o budowie i właściwościach wiedźmińskich mieczy
 
Last edited by a moderator:
Ja umieszcze tu kilka fragmentów z wywiadu z A.Sapkowskim które są w mojej kolekcji Sagowych smaczków. Jacek Suliga: Czy wiedźmini pochodzą od druidów? Ich "kodeks", a raczej schemat postępowania, posiadane umiejętności i poglądy wskazują właśnie na ten kierunek poszukiwań praprzodków pierwszego wiedźmina. AS: Początki "wiedźminizmu" giną w pomroce dziejów, nie ma nawet pewności, czy wiedźmini nie są aby niepożądanym produktem ubocznym jakiegoś magicznego eksperymentu, obliczonego na krańcowo inny efekt. Produktem, który całkiem kto inny postanowił wykorzystać. Nie ma pewności, czy się to wszystko nie wymknęło spod kontroli i nie potoczyło własnym torem. W akcji była jednak ponad wszelką wątpliwość magia, i to magia naturalna, oparta na komponentach biologicznych, a taka była i jest specjalnością druidów. Ale "zwykli" czarodzieje też się na takiej magii wyznają. A kapłani nie są gorsi - choć nie chwalą się tym. ******Piotr Szczygielski: Ile (choćby w przybliżeniu) lat ma Geralt? Z naszego szacowania wynika, że około 45 lat... AS: Ma (w chwili "Chrztu ognia") ponad pięćdziesiąt. Ale nie przyznaje się i nikomu nie powiedział, ile ponad. Wiedźmini starzeją się wolniej od zwykłych ludzi i mniej widocznie, niż zwykli ludzie. Wiedźminowi, który ma lat sześćdziesiąt, też nikt nie da więcej niż czterdzieści pięć. W świecie wiedźmina ludzie osiągają co prawda wyższą średnią wieku, niż w "naszym" średniowieczu, ale jednak i tu wahano by się zlecać mokrą robotę, walkę z potworami "dziadowi po pięćdziesiątce". Dlatego Geralt ukrywa wiek. Mam takich fragmentów jeszcze kilka.
 
Bez wątpienia wiek Geralta jest zagadką. Próbowałem kiedyś dociec ile ma lat i wyszło mi że dużo więcej niż 45. Dlaczego? Choćby dlatego że Triss kiedy pierwszy raz spotyka Ciri, rozpamiętuje atak na Kaer Morhen i wypowiada w myślach takie zdanie że Kaer Morhen zostało zniszczone blisko pół wieku przed jej narodzinami. Jak wiadomo była ona młodą czarodziejką miała coś koło 30. 30 + 50 =80. A że Geralt w momencie ataku był już wiedźminem nawet jeśli bardzo młodym to nie mógł mieć wtedy mniej niż 20 lat. Czyli do 80 dodajemy 20 i wychodzi nam 100. Czy to możliwe? Co o tym sądzicie czy Geralt mógł mieć koło setki?
 
Możliwe :) W "Grze Wyobraźni" jest kalendarium, z którego wynika, że Geralt był 4 lata starszy od Yennefer ;) EDIT : Sprawdziłem dokładniej ;)
Geralt urodził się rok po Yennefer, a jak wiemy Yennefer miała 94 lata
 
Jednym z nich (smaczków i tajemnic) jest zagadkowy doppler... skoro ,,[..]Zresztą natychmiast utraciłyby (portki ;)) cechy wełny...''. A tu wręcz przeciwnie... ,,Ręka dopplera i ręka wiedźmina jednocześnie dotknęły rękojeści, oba miecze jednocześnie wyskoczyły z pochew''. Więc dlaczego nie zamieniły się w skórę dopplera??? Wiem, wiem czepiam się szczegółów, ale jeśli dobrze myślę, to jednak jest ciekawostka, prawda??? Oba cytaty ze zbioru opowiadań [size=11pt]Miecz przeznaczenia[/size] , Wieczny Ogień''.
 

Liwra

Forum veteran
Za mało czasu na reakcję? Wydarzenie kontrolowane przez Telico? Wartka akcja świetnego opowiadania, do którego szczegółów przyczepić się może tylko kilku świrów z Polski? Doprawdy, tylko Wy tak możecie... ;D
 
Za mało czasu na reakcję? Wydarzenie kontrolowane przez Telico? Wartka akcja świetnego opowiadania, do którego szczegółów przyczepić się może tylko kilku świrów z Polski? Doprawdy, tylko Wy tak możecie... ;D
Ja nie krytykuję, to tylko taka ,,magia''... może jak on puściłby miecz to zamieniłby się w wiecheć ;)
 
Myśle, że dopóki Doppler trzymał miecz w ręce (miał z nim styczność) nie mógł się zmienić.
 
Geralt Jest synem Vissenny i jakiegoś rębajły , spłodzonym najprawdopodobniej gdy ta 2 spotkała się podczas polowania na kościeja (czytałem kiedyś takie opowiadanie Sapkowskiego) . A to że tytułuje się z Rivi tak mu się po prostu podobało i dlatego jest Geralt z Rivi a nie np z Mahakamu :peace:. Edit:Sprawdziłem - ojcem Geralta jest najprawdopodobniej niejaki Korin, bohater opowiadania " Droga, z której się nie wraca" 8)
 
geraltus26 said:
A to że tytułuje się z Rivi tak mu się po prostu podobało i dlatego jest Geralt z Rivi a nie np z Mahakamu :peace:.
Geralt dobrał sobie przydomek "z Rivii" bo Vesemir go do tego zmusił.Propozycji Geralta na przydomek nie jestem nawet w stanie powtórzyć. ;)
 
Vesemir go do tego nie zmusił, powiedział mu tylko, że Geralt Roger Eryk du Haute-Bellegarde jest śmieszne pretensjonalne i kretyńskie ;)
 
geraltus26 said:
Geralt Jest synem Vissenny i jakiegoś rębajły , spłodzonym najprawdopodobniej gdy ta 2 spotkała się podczas polowania na kościeja (czytałem kiedyś takie opowiadanie Sapkowskiego) . A to że tytułuje się z Rivi tak mu się po prostu podobało i dlatego jest Geralt z Rivi a nie np z Mahakamu :peace:. Sprawdziłem - ojcem Geralta jest niejaki Korin. 8)
Z tego co kojarzę to ojcostwo Korinowi przypisał któryś z rysowników komiksu. W kanonie jest mowa tylko o Vissennie.
 
Tak, ale ze zbioru pt. 'Coś się kończy, coś się zaczyna'. Właśnie zaznaczam, że sugeruje. ;p
 
Top Bottom