[W1] "Jaki znak Twój? Orzeł Biały!" - retekstura redańskich żołnierzy w Wiedźminie 1

+
[W1] "Jaki znak Twój? Orzeł Biały!" - retekstura redańskich żołnierzy w Wiedźminie 1


"Barwy królestwa Redanii są: biała i czerwona, a godłem od niepamiętnych czasów jest orzeł srebrny w polu czerwonym. Orła tego, godłem prastarym króla Abrada Starego Dęba będącego, różne były koleje i herbowe postacie, atoli nynie taki jest ów herb, jakim go król Radowid IV Łysy uczynił i edyktem zatwierdził: orzeł ukoronowany dzierży berło złote, na piersi zasię nosi tarczę małą czarną z krzyżem złotym - godło Jamurlaku, kraju w międzyrzeczu Buiny i Braa leżącego, za rządów Radowida Łysego ostatecznie redańskiej koronie zhołdowanego."


Jan z Attre, "Herby zacnych domów królewskich i rycerskich, ich opisanie i dzieje"

Od dawien dawna Orzeł Srebrny godłem jest królestwa Redanii. Nie wiedzieć czemu jednak, w pierwszej części gry redańscy żołnierze zamiast herbu Redanii nosili inny, będący niepoprawnie wykonanym godłem kaedweńskim. Postanowiłem naprawić ten błąd - od teraz wojacy noszą redańskie godła.



Najnowsza wersja (7 luty 2014)

Instrukcja instalacji:
  • Pobrany plik "cr_guard1_c3.dds" wklej do folderu "Wiedźmin Edycja Rozszerzona\Data\Override".

UWAGA!

Jeśli będziesz chciał w przyszłości instalować mod na wysoką jakość tekstur postaci autorstwa k777 (dawniej: Roxtar), zrób to teraz, przed wklejeniem mojej poprawki - jeśli najpierw wgrasz moją reteksturę, a dopiero później mod Roxtara, to jego tekstury automatycznie zastąpią moją.

Prawidłowa kolejność instalacji modów teksturowych:
  1. Hi-Res Character Models (NPCs, Monsters, Animals
  2. The Witcher Texturen Mod!
  3. Retekstura żołnierzy redańskich mojego autorstwa

AKTUALIZACJA
Wspólnie z @Eskadro wykonaliśmy nową teksturę i mapę oświetlenia dla Redańczyka, w oparciu o ich wygląd w dwójce. Oto efekt:


Redańczyk będzie dodany w patchu 1.02 do "Powrotu Białego Wilka".
 
Last edited:
Dobra robota! SMiki55, Ty jesteś jakimś specjalistą od uniwersum wiedźmińskiego. Wielkie brawo za twoją wiedzę!
 
To już wiadomo kto będzie wyróżniony w kolejnym CN.. :p Świetna robota po raz kolejny... Czuje się kurczę leniwy przy takim Tobie, Nighty`im, Michaxie albo Danim...
 
Nie wiem dlaczego, ale większość waszych komentarzy odczytuję jako sarkazm... Może dlatego że ja większość rzeczy traktuję z ironią :p Co do tego herbu, świetna robota naprawdę, ale jakoś ten herb umknął mi w grze :)
 
Dałem orena nie tyle za sam mod, bo w sumie guano mnie taki szczegół obchodzi, co za sam wygląd posta. Przejrzysty, miło się czyta i ogląda przy okazji. :*
 
Ile ja na to czekałem, już miałem sam się za to wziąć, ale mój Photoshop odmówił posłuszeństwa. I zbawienie. Dzięki wielkie SMiki55, zawsze mi to psuło humor. Taka prośba, jakbyś kiedyś nie miał co robić i miał chwilę wolnego czasu, a nie chciałoby Ci się robić nic co zwykle w wolnym czasie robisz, to może taką małą tarczkę z herbem redańskim jakoś wkleiłbyś do Radowida? pamiętam też, że chyba Photoshop pozwalał na zmianę jakiegoś koloru na jakiś, z tak dobrym skutkiem, ze można było nawet kolor całego samochodu zmienić, więc może udało by się też zmienić niebieskie ubiory Redańczyków z W1 na biały kolor. Ale jak mówię, to jak będziesz się naprawdę nudził.

Swoją drogą, bardzo dziwne dlaczego akurat jednorożec, skoro w filmiku potem jest już biały orzeł na czerwonym tle.
 
Dziękuję za wszystkie pozytywne opinie :)

PATROL said:
Ile ja na to czekałem, już miałem sam się za to wziąć, ale mój Photoshop odmówił posłuszeństwa. I zbawienie. Dzięki wielkie SMiki55, zawsze mi to psuło humor. Taka prośba, jakbyś kiedyś nie miał co robić i miał chwilę wolnego czasu, a nie chciałoby Ci się robić nic co zwykle w wolnym czasie robisz, to może taką małą tarczkę z herbem redańskim jakoś wkleiłbyś do Radowida? pamiętam też, że chyba Photoshop pozwalał na zmianę jakiegoś koloru na jakiś, z tak dobrym skutkiem, ze można było nawet kolor całego samochodu zmienić, więc może udało by się też zmienić niebieskie ubiory Redańczyków z W1 na biały kolor. Ale jak mówię, to jak będziesz się naprawdę nudził.

Za Radowida może się później zabiorę. Kolor niebieskiego munduru też chciałem zmienić, korzystałem jednak z Gimpa, nie z Photoshopa - niestety gdy próbowałem używać narzędzia "różdżka" zaznaczającego obszary, zależnie od ustawień, albo zaznaczały się tylko kawałki ubioru, albo zaznaczało się za wiele - tło, pasy, herb... Dałem więc sobie z tym spokój. Zawsze można uznać, że to jakiś specjalny oddział Radowida, używający niebieskich uniformów. Trochę wyobraźni ;)

PATROL said:
Swoją drogą, bardzo dziwne dlaczego akurat jednorożec, skoro w filmiku potem jest już biały orzeł na czerwonym tle.

Przypuszczam, że najpierw Redzi robili tekstury, a dopiero podczas tworzenia filmików skapnęli się, że nie to godło. Co ciekawe, w glosariuszu w dwójce można znaleźć niezły zonk - tekst informuje, że herb Temerii to "czarna tarcza białymi liliami usiana", natomiast tuż obok znajduje się ilustracja z godłem, zawierającym tylko trzy lilie - kolejny dowód, że skapnęli się zbyt późno.

PATROL said:
Dobra robota! SMiki55, Ty jesteś jakimś specjalistą od uniwersum wiedźmińskiego. Wielkie brawo za twoją wiedzę!

Ech, jaki tam ze mnie specjalista ;) przeczytałem Sagę, opowiadania, zagrałem w gry, przeczytałem podręczniki do Gry Wyobraźni, zapoznałem się z ocalałymi w archiwum internetowym informacjami AS-a odnośnie rodów królewskich - ale nie sądzę, że można mnie nazwać specjalistą. Jedyny prawdziwy specjalista od Wiedźminlandu nazywa się Andrzej Sapkowski :p
 
Co do Redanii w W1, to REDzi chyba już w Kryjówce Radowida, chcieli wstawić jego świtę, ale się wycofali, przecież Geralt mówi, że poznał że jest królem, po spojrzeniach jego ludzi.
 
Popraw trochę wygląd tego godła. Wiem, że jest to godło polskie, ale korona powinna być, w przypadku rzeczywistych zwierząt, ponad głową inaczej jest to uszczerbienie herbu.
 
^up ekhm.. to nie jest godło polskie, tylko redańskie, takie państwo w wiedźmińskiej sadze.
 
Świetna robota chyba zagram w W1 po bardzo długi okresie :) Nie wiedziałem nawet że są takie fajne mody :)
 
Wiem, ale chodzi mi o to, że się powtarza ten sam błąd co w polskim godle. Orzeł nie może mieć korony bezpośrednio na głowie, gdyz jest to uszczerbienie herbu, tylko nieco nad głową. Inna sprawa, gdyby to było fikcyjne zwierzę.
 
Czy jeśli miałbym sobie wszyć godło na piersi w jakiejś koszulce, to też byś je zmienił koronę umieszczając nad głową? Czy raczej przyszyłbyś sobie takie jakie jest? Herb Redanii jest właśnie taki, koronę ma na, nie nad głową, tak się ogólnie przyjęło, dlaczego cały świat ma mieć taki herb, a świta Radowida nieco inny? Swoją drogą, skąd takie pojęcia znasz, studiowałeś coś na ten temat, czy to Twoje hobby?
 
LordYves said:
Wiem, ale chodzi mi o to, że się powtarza ten sam błąd co w polskim godle. Orzeł nie może mieć korony bezpośrednio na głowie, gdyz jest to uszczerbienie herbu, tylko nieco nad głową. Inna sprawa, gdyby to było fikcyjne zwierzę.

Pierwszy słyszę takie herezje

Pozwól, że na początek zacytuję Ci wikipedię, gdyż chyba źle rozumiesz termin "uszczerbienie herbu":

Uszczerbienie (zaprysk, abatement) – wprowadzenie w herbie zmian mających odróżniać go od wersji podstawowej herbu nieuszczerbionego.

Według wielu legend herbowych było to swego rodzaju poniżenie herbu, stosowane jako kara za dopuszczenie się przez rycerza czynu niegodnego jego stanu.

Uszczerbienie herbu jest popularne zwłaszcza w heraldyce brytyjskiej i francuskiej jako oznaczenie herbu młodszego członka rodu, odróżniające go od herbu aktualnej głowy rodu. Zwłaszcza heraldyka angielska i szkocka drobiazgowo oznacza herby kolejnych synów, uwidaczniając w ten sposób ich precedencję w dziedziczeniu tytułu głowy rodu. W Anglii oznacza się to dodając do herbu tzw. marks of cadency (znaki kolejności), w Szkocji głównie systemem bordiur. W większości krajów europejskich znany jest kołnierz turniejowy – uszczerbiający herb głównego dziedzica tronu, tytułu lub majętności. W ten sposób np. odróżnia się herb księcia Walii od herbu królewskiego.

Uszczerbiano również herby dzieci z nieprawego łoża – najczęściej kładąc w poprzek tarczy ukośny pas – skos lub barre, zwykle skierowany w lewo. Czasem ten symbol nieprawego pochodzenia bywał minimalizowany do figury uszczerbionej (tzw. baton) – zależało to zwykle od pozycji społecznej posiadacza herbu i jego naturalnego ojca.

W heraldyce zachodniej stosowano najczęściej czarny element kładziony na tarczy. I tak np. za tchórzostwo był to kwadrat, za zdradę – skos, za niesubordynację i rabunek – odwrócona tarcza sercowa. W heraldyce polskiej ten system się nie przyjął. Uszczerbienia przybrały postać polegającą na dodaniu bądź odjęciu elementu z tarczy herbu.

Wiele polskich legend herbowych przypisujących powstanie danego herbu właśnie uszczerbieniu bądź udostojnieniu nie jest opartych na prawdzie historycznej i stanowi raczej fantazyjną twórczość dawnych polskich heraldyków.

Zapewne pisząc "uszczerbienie herbu" miałeś na myśli jego niepoprawne wykonanie. Tu również muszę Cię zmartwić. Ukoronowane zwierzęta nie są błędem - ba, są powszechnie spotykane w heraldyce. Czy według Ciebie, błędny jest herb Holandii? Czech? Rosji? Czy błędne jest godło Austrii?



Polecam lekturę eseju Andrzeja Sapkowskiego pod tytułem "Urodzeni herbowi".
 
SMiki55, trochę bawiłem się tą teksturą (na potrzeby moda Wiedźmin 1: Powrót białego Wilka) i zmieniłem kolor na szary. Niestety nie mam jak sprawdzić jak mi to wyszło, ponieważ po wypiciu eliksiru dopplera wczytuje mi standardowe tekstury. Podobnie było z Radowidem, ale jak dopadłem go normalnie w grze nosił już nowe "wdzianko". Posiada ktoś save gdzie znajdę redańskich żołnierzy?
 
Eskadro said:
SMiki55, trochę bawiłem się tą teksturą (na potrzeby moda Wiedźmin 1: Powrót białego Wilka) i zmieniłem kolor na szary. Niestety nie mam jak sprawdzić jak mi to wyszło, ponieważ po wypiciu eliksiru dopplera wczytuje mi standardowe tekstury. Podobnie było z Radowidem, ale jak dopadłem go normalnie w grze nosił już nowe "wdzianko". Posiada ktoś save gdzie znajdę redańskich żołnierzy?

Żeby w Dopplerze działały nowe tekstury, musisz wrzucać je także do folderu "Wiedźmin Edycja Rozszerzona\Data\z_doppler\dds", a następnie zmienić nazwę tekstury tak, by jej początek (4 pierwsze znaki) wyglądał tak: "cr_z" - czyli zmieniasz czwarty znak na literę "z". Pozdrawiam i dzięki za pomoc w przemalowaniu :)
 
Top Bottom