Wasz poranny growy przegląd prasowy.

+

Scani

Forum veteran
Wasz poranny growy przegląd prasowy.

Zapewne tak jak nasi rodzice i dziadkowie przeglądali poranną prasę przy śniadaniu, tak i my mamy swoje określone źródła i rytuały dotyczące najnowszych informacji ze świata gier. Jestem ciekaw z jakich stron korzystacie i w jakim zakresie, czy codziennie śledzicie newsy, a może interesuje was już tylko publicystyka? Może uda nam się razem odkryć jakieś wartościowe, ale mało znane zakątki sieci gdzie pisze się o grach.

Zacznę od siebie. Praktycznie od afery ze skasowaniem Powrotu Białego Wilka byłem codziennym czytelnikiem Polygamii, która była moim głównym źródłem informacji o grach. Potem doszły do tego wideorecenzje Quaza na Gaminatorze i sporadycznie GOL i GRAM. Obecnie nie ciągnie mnie do żadnej z tych stron, Polygamia po objęciu stanowiska naczelnego przez Marcina Kosmana przyciągnęła mnie na chwilę niezłą publicystyką, ale potem znowu powrócili do niezbyt regularnych newsów.

Obecnie w sieci jest tylko kilka miejsc, które odwiedzam regularnie.

Pierwsze to Jawne Sny Pawła Schreibera i Olafa Szewczyka - praktycznie jedyne miejsce w polskim internecie gdzie oprócz bardzo interesujących artykułów okołogrowych można znaleść też na prawdę merytoryczną i kulturalną dyskusję, która niekiedy otwiera oczy bardziej niż sam tekst.

Drugie to dość nowy na polskim rynku Eurogamer - moim zdaniem obecnie najlepsze miejsce dla hmmm... reportażu growego (?). Znajdziemy tam tłumaczenia prawdziwych światowych perełek jak artykuł o wspieraniu przez gamedev przemysłu zbrojeniowego czy powstaniu niesławnego moda Hot Coffee. Na prawdę warto śledzić tamtejszy dział publicystyki.

Kolejna strona to Gamasutra, gdzie znajdziemy blogi i artykuły pisane przez developerów - bardzo techniczne, ale jednocześnie bardzo ciekawe dla osób, które chcą wiedzieć "jak to działa" od strony designu gier. Praktycznie pozycja obowiązkowa dla każdego zainteresowanego branżą od środka.

Podobnie oczy na design otwiera świetny kanał na YouTube Errant Signal, gdzie prowadzący uprawia bardzo dobrą krytykę grową.

A gdzie newsy, zapytacie? Odpowiedź jest prosta - mam ustawiony Alert Google na ulubione gry i gdy tylko w sieci pojawi się o nich coś nowego, dostaję odpowiedniego maila. Niestety w ten sposób bardzo łatwo sobie uświadomić, że 80% tak zwanego "dziennikarstwa growego" to tak naprawdę przepisywanie newsów z Kotaku i innych blogów lub puszczanie w eter plotek z NeoGAF'a. Trochę smutne.

A jak wygląda wasz poranny przegląd growej prasy?
 

RaV47

Forum veteran
Ja to poranną prasę mam raczej ubogą, gdyż na RSS mam wrzucone jedynie cd-action i gram.pl :p
 
Ja najczęściej wchodzę na Eurogamera i na gikz.pl. Jest to fajny nie-serwis założony przez ekipę wypasionego gamecornera. Teraz tam jest trochę bajzlu, bo mają od groma autorów-weteranów z gc, ale nadal czasem jest co poczytać.
PS. Kto pamięta prześwietny e-zin Playback? Szkoda, że upadł. Recenzje gier mieli mega. Jakieś dwa tygodnie temu przez przypadek wywaliłem płytkę z wszystkimi numerami tegoż.
 
Kto pamięta prześwietny e-zin Playback? Szkoda, że upadł. Recenzje gier mieli mega. Jakieś dwa tygodnie temu przez przypadek wywaliłem płytkę z wszystkimi numerami tegoż.

Szejm on ju!
Recenzje były naprawdę dobre.
 
Newsy biorę z Poly, acz może się na Eurogamera przerzucę, ciągle o nim zapominam.

JawneSny - pozycja obowiązkowa, polecam też wpaść kiedyś gdzieś, gdzie będą występować osoby tam piszące, ciekawe dyskusje przy piwku. A Olaf Szewczyk prowadzi od niedawna blog technologiczny Duch w Maszynie - http://szewczyk.blog.polityka.pl/

RockPaperShotgun - pozycja obowiązkowa dla pececiarzy i wielbicieli gier indie. Do tego świetne teksty Cardboard Children o grach planszowych.

GoGamers http://www.gogamers.pl/ - info o grach mobilnych i promocjach.

DeadEndThrills http://deadendthrills.com/ - śliczne screeny z gier, koleś dostaje czasem wersje developerskie gier, żeby mógł ładniejsze fotki walnąć :)
 
Aż dziwne, że nikt nie zaznaczył tematu o grach na naszym forum jako dobre źródło informacji ;)
 
Karesh said:
Aż dziwne, że nikt nie zaznaczył tematu o grach na naszym forum jako dobre źródło informacji ;)
W sumie chciałam to napisać. Temat o grach + http://www.lowcygier.pl to moje jedyne źródła informacji. Chociaż to drugie to bardziej do wyszukiwania okazji. :)

@mrrruczit Dzięki za link do DeadEndThrills, ŚWIETNE!
 
Jawne Sny to w tej chwili dla mnie podstawa. Plus rzeczy, które w różnych miejscach piszą osoby stamtąd. Plus czasem się trafi faktycznie perełka na Polygamii, na gramie w zasadzie tylko to, co stworzą Lucas albo Myszasty. Czasem też zaglądam na Altergranie i Femina ludens, czy bloga Marcelego Szpaka, żeby wyłowić, co pisuje o grach. Lubię też bloga Cubitussa - Zagraconych. Choć często nie zgadzam się z oboma panami, ale czyta się ich dobrze.
 
Przypomniał mi się jeszcze pr0gram, czyli podcast na gram.pl - szalenie ciekawe rozmowy z ludźmi z gamedevu, świetnie się słucha w pracy :)

http://www.gram.pl/tag/pr0gram.shtml
 
Gamezilla, to najczęściej przeze mnie odwiedzana polska strona giercowa. Sam do końca nie wiem czemu, panuje tam swego rodzaju luz, który mi odpowiada. Z drugiej strony jest natomiast polski eurogamer, który aktualnie według mnie, jest najbardziej profesjonalną stroną gamingową. Tytuły newsów są konkretne i nie zalatują onetowską manierą (co zaczyna być plagą w innych serwisach giercowych), co jakiś czas pojawiają się tłumaczenia ciekawych zagranicznych artykułów, z przyjemnością czytam również cykl Digital Foundry, czyly czysto techniczne artykuły dedykowane sprzętowi i grafice w grach. Jedyny minus strony, to nieco zbyt sztywny format i brak czegoś, co mogę określić jedynie mianem polotu. Kiedyś byłem również stałym czytaczem polygamii (wciąż ich lubię), acz aktualnie chłopaki aktualizują się skandalicznie rzadko.

Z zagranicznych stron, to oczywiście rps, konkretne artykuły, specyficzny styl, rzetelność, recenzje bez punktowego systemu ocen. Z minusów wspomniałbym, o nieco zbyt dalece posuniętej poprawności politycznej. Do tego dochodzi jeszcze kotaku, po pierwsze primo są bardzo na bieżąco, często są źródłem wszelkiego rodzaju półoficjalnych newsów. Po drugie primo, mają cykl ciekawych artykułów o "dziwactwach" Japonii (a że się interesuje ichnią kulturą, to lubię). Największy minus, to częste gonienie (mało rzetelne), za tanią sensacją.

Z jutubowych kanałów, to przede wszystkim TotalBiscuit. Koleś jest bardzo konkretny i bardzo subiektywny, z czym się szczególnie nie kryje. Zatem można go albo lubić, albo nie. Ja go lubię. :) Dochodzi jeszcze AngryJoe, ale tu zasadniczo ograniczam się wyłącznie do jego recenzji growych, które są jednymi z najbardziej wyczerpujących, szczerych i nie boję się użyć tego słowa, obiektywnych w sieci. Trzeba tylko jakoś strawić, te jego wszystkie dziwactwa, w stylu przebieranek i reżyserowanych scenek, które mogą irytować. No i chłopak często krzyczy. Do tego jego "publicystyka" jest zwyczajnie słaba. Wystarczy porównać język i argumenty jakimi się posługiwał przy okazji ogłoszenia słynnego Xbone'owego DRM'u, do takiego w/w TB. Różnica kilku klas.
 
Nars said:
Z zagranicznych stron, to oczywiście rps, konkretne artykuły, specyficzny styl, rzetelność, recenzje bez punktowego systemu ocen. Z minusów wspomniałbym, o nieco zbyt dalece posuniętej poprawności politycznej.
W jakim sensie? Bo potrafią bluzgać. acz z pewnym smakiem, w swoich artach i wyśmiewać się z wielkich tego e-świata...
 
Od czasu do czasu, czymś walną, ostatnie co pamiętam, to rozkminianie trailera teasera CP2077, pod kątem niewątpliwie zawartego tam seksizmu. Potem przez jakiś czas męczyli ten temat w wywiadach z Czerwonymi.
 
Ostatnio pojawia się coraz więcej blogów i kanałów na Youtube, których autorzy zabierają się za krytykę gier wideo - i bynajmniej nie chodzi tutaj o mieszanie gier z błotem, ale o ich dogłębną analizę, nastawioną bardziej na rozwijanie samego medium i edukację przyszłych projektantów, niż na ocenę konsumencką (znane nam aż za dobrze recenzje, zapowiedzi itd.).

No i jak zapewne się domyślacie, przyszła pora i na Wiedźmina, który jest tym razem rozpatrywany jako przykład "dojrzałości" w grach wideo. I mimo, że autor filmiku nie jest najbardziej znanym przedstawicielem krytyki growej na Youtubie i nie wysnuwa jakiś przełomowych wniosków, to zawsze miło posłuchać jak inni ludzie doceniają Wiedźmina i uważają go za ważny kamień milowy w rozwoju gier.

http://www.youtube.com/watch?v=qRsqAmuxjNk

PS. Polecam poszperać po kanale autora tego filmiku, szczególnie warte uwagi są dwa materiały: o przemocy jako złym nawyku branży gier i o prowadzeniu nieliniowej narracji - to ostanie szczególnie przydatne przy okazji Wiedźmina 3, który zdaje się realizować podobne podejście do konstrukcji świata.

PS2. Innym bardziej znanym kanałem o podobnym profilu jest Errant Signal, gdzie można znaleźć świetne analizy poszczególnych tytułów (Wiedźmina niestety brak) Oczywiście trzeba nadmienić, że jakakolwiek analiza gry nie może się obejść bez spoilerów, więc oglądanie jakiegokolwiek filmiku przed skończeniem omawianej gry nie jest dobrym pomysłem


PS3. Znacie jakieś inne warte uwagi opracowania dotyczące Wiedźmina lub kluczowych dla tej gry elementów jak wybory, dialogi itd. ? A może nie zgadzacie się z tym co mówi MrBtounge lub sama idea analizy gier jest dla was jedynie sztuką dla sztuki? Chciałbym poznać Wasze zdanie.

Z powodu braku odzewu scalam wątek do istniejącego. Przegląd prasowy może też obejmować prywatne kanały na YT.
Vatt
 
Top Bottom