Wiedźmin a matura, praca licencjacka itd.

+
Wiedźmin a matura, praca licencjacka itd.

Witam !!!Drodzy czytelnicy przygotowuje się do matury i prośże Was o pomoc gdzie mogę znaleźć dobre i potrzebne materiały do przygotowania się na nią....mój temat to "Między dobrem z złem zacieranie granic w sadze o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego." Za pomoc z góry dziękuje !!!
 
Po co Ci głowa? Podejrzewam, że nie tylko po to aby włosy miały się czego trzymać. Tylko nie zakładaj kolejnego topiku w nadziei, że ktoś odpowie Ci na to pytanie. Masz banalnie prosty temat, więc zmuś swoje szare komórki do wysiłku. Nie spocisz się od tego.
 
MasPingon said:
Po co Ci głowa? Podejrzewam, że nie tylko po to aby włosy miały się czego trzymać. Tylko nie zakładaj kolejnego topiku w nadziei, że ktoś odpowie Ci na to pytanie. Masz banalnie prosty temat, więc zmuś swoje szare komórki do wysiłku. Nie spocisz się od tego.
Potem, to jeszcze opublikuj. :p :p
 
To teraz już wystarczy na jednej książce (choćby i sadze) oprzeć całą prezentację żeby zdać maturę? Sam nie pamiętam żebym się jakoś specjalnie z tym męczył ale bibliografię miałem ciut obszerniejszą...Skoro w temacie masz napisane: "(..)w sadze o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego" to nie wiem jakich innych źródeł potrzebujesz oprócz Sagi...
 
nie sądzę żebyś do tego znalazł opracowania. a potrzebujesz ich. może jakiś artykuł czy coś.
 
Proszę nie wyśmiewać się z kolegi. Niczym Was nie obraził.Co do tej śmiesznej matury(forma ustnej matury z polskiego mnie bawi, a nie Twój temat :))...Nie wiem jakie tam macie wymagania, ale odnośnie moralności/dobra i zła to sięgnęłabym do starożytności już...Np. Arystoteles porusza ten problem... np pisał on tak: gdyby człowiek miał pierścień zapewniający mu niewidzialność po włożeniu na palec, to z pewnością, posiadając taką gwarancję niewykrycia szkodziłby drugiemu człowiekowi... Tam więcej i to znanych filozofów się tym zajmowało...Myślę, że w innych epokach także pod dostatkiem. Szczególnie polecam Ojców kościoła (jest tylko 4), Machiavellego(może się przydać, choć niekoniecznie, ale uprzedzam, że to trudna lektura) i Tomasza Hobbesa (człowiek jest z natury zły, człowiek człowiekowi wilkiem w stanie natury itd) itdPolecam zajrzeć do Jerzy Szacki - "Historia myśli socjologicznej" - to jako taki drobny drogowskaz którzy myśliciele są godni uwagi w kontekście Twojej pracy. Uprzedzam że to podręcznik dla socjologów.W poezji jest sporo o pierwiastku manichejskim :)Ale ja socjolog tylko jestem, a matura(i to tzw. 'stara' matura) była wieki temu :)Jednak nie wiem, czy do tych lektur nie brak Ci oczytania i ogólnej wiedzy filozoficznej, której miałeś pewnie podstawy... Jednak to już coś. PS. wcześnie się za to zabrałeś....wielu ma to już dawno napisane...PS2. a od czego jest Twój nauczyciel polskiego? W końcu konspekt powinien Ci pomóc stworzyć :)PS3. jeśli temat za trudny, a masz możliwość zmiany, to polecam z niej skorzystać :)
 
Iwona - chyba go troszkę mogłaś zniechęcić :)Podejrzewam raczej, że na maturze nie muszą mieć tak wielkiej wiedzy z zakresu filozofii, socjologii, czy etyki. Choć Noorbiton, jeśli byś się zapoznał z podstawami tych dziedzin było by to niezaprzeczalnym plusem twojej pracy. W tej chwili, raczej nie zdołasz się w to wszystko zagłębić, dla tego do matury polecam tobie "Historia doktryn polityczno-prawnych" Janusza Justyńskiego, tu będziesz mógł wybrać pewne przydatne elementy. Jeśli cię ta tematyka kiedyś zaciekawi to do wyżej wymienionych tytułów przez Iwonę podam jeszcze "Metafizykę moralności" Kanta, ale uprzedzam, że trudna nie jest to łatwa lektura :)Do twojej pracy Noorbiton, to raczej opierałbym się na tym wszystkim co związane z twórczością Sapkowskiego. Zaczynając od książek, kończąc na wywiadach i wypowiedziach samego twórcy. Jeśli do tego wszystkiego dodasz kilka spostrzeżeń filozoficznych znanych ludzi, to super. jako dodatek możesz również sięgnąć po "Kuchnię polityczną" wydaną przez Lektikon. Jest to zbiór aforyzmów - które w fajny i przyjemny sposób mogą ubarwić pracę, jednak za to najlepiej weź się na końcu, ponieważ nie ma tu żadnych komentarzy.Jeśli chciałbyś zagłębić się w tą tematykę, to również polecam "Polityka a moralność" pod red. Marii Szyszkowskiej i Tomasza Kozłowskiego. Książka jest spod wydawnictwa Liber i nie jest łatwo dostępna, ponieważ powstawała głównie materiałów konferencyjnych Uniwersytetu Warszawskiego. Więc będzie albo w ich własnej Księgarni pod wydziałem prawa i administracji, albo w sklepie wydawcy :)
 
Sylvin said:
Iwona - chyba go troszkę mogłaś zniechęcić :)
Niewykluczone, jednak ja nie kazałam mu Szackiego czytać bo się nie wyrobi (pustak ma jakieś 800stron)... jednak poprzeglądać. Od razu by wychwycił co może się przydać, a co nie.Ponadto, polecałabym może profesora Kołakowskiego. Też się tym zajmował jeśli dobrze pamiętam. Skoro nawet diabeł może być zbawiony ^^No i mógłby się zacząć sprężać, bo maj już blisko niestety :dead:
 
ja swoja prace ustna pisalem 5 dni przed ustna matura :D 90% jakoś wyłapałem bez najmniejszego trudu. A temat miałem równie ciekawy jak kolega.Co do materiałów - szukaj po stronach internetowych, mało to różnych streszczeń, przytoczeń, opowieści, recenzji, opisów Wiedźmina/ o Wiedźminie/ z Wiedźmina ? :)Na pewno przydadzą ci się konkretne cytaty i sytuacje z książek, czyli książki na pamięć a przynajmniej najlepsze fragmenty. Trzeba poszukać najtrudniejszych i najprostszych wyborów Geralta/innych postaci w sadze. Bo skoro saga, to nie znaczy że o samym tylko Geralcie Twoja praca byś musi :)Im więcej smaczki - ciekawie i w miarę konkretnie i szybko zaprezentujesz, tym lepsza punktacja. Powinieneś znać słownictwo, nie wkurzać swoich egzaminatorów, a język - bynajmniej nie mus być ugładzony, pamiętać że jak w cytacie jest jasno powiedziane "kurwa" to to zaakcentuj i nie bój się, moim zdaniem dobre zaprezentowanie cytatów i histori w swoim tekście to spora część sukcesu - żeby sprowokować i zainteresować egzaminatorów :) Bo ileż muszą w kółko słuchać o tym jak to Konrad cierpiał za miliony i gdzie w tym sens ludzkiego istnienia i poświęcania się dla ojczyzny :p itp ^^ja pamiętam, że zarzuciłem cytat na swojej maturze "Ta książka, była dla mnie jak dobry seks" cytat z mini recenzji jednej czytelniczki, jednej z książek dotyczących mojej pracy :D miałem dwie panie w komisji, cóż obie się uśmiechnęły po postawieniu oczu w słup :D hehehe./ Ale też pamiętaj że nie wart przesadzać :D jak będziesz kurwami na lewo i prawo rzucał to wesoło nie będzie ;D- ale i tak cię pochwalam - że dopiero a w sumie już teraz się za to zabierasz :D hehehe
 
Witam, na wstępie, wraz z moim pierwszym postem chciałbym przywitać cala społeczność Wiedźminowską, wszystkich REDów itd.Niedawno zaczął się wrzesień, dla niektórych zaczyna się zwykły rok szkolny dla drugich niestety nie, tudzież dla mnie, bowiem w tym roku szkolnym czeka mnie matura.Któregoś tam dnia z rzędu dostaje kartki z tematami do matury ustnej z j.Polskiego, patrze, patrze, żaden nie przypada pod moje gusta, nagle, o! Świetny temat ukazał się mym oczom.
Gry komputerowe a literatura - podobieństwa i różnice w sposobie prezentacji fabuły. Zbadaj zagadnienie na kilki wybranych przez siebie przykładach.
Bez wahania podjąłem wybór, jaki będzie mój pierwszy przykład, wszyscy już pewnie się domyślają, tak, Wiedźmin.I tutaj przyda mi się Wasza pomoc, otóż bez bicia się przyznam, że nie przeczytałem ani jednego tomu Wiedźmina;ogdybyście mi podali tytuły tomów do których jest odniesienie w grze mniejszym lub w większych stopniu to znacznie skróciło by mi prace nad prezentacja ustną..Prośba oczywiście skierowana dla osób zaznajomionych z prozą Sapkowskiego.Temat będę często odwiedzał, w razie pytań odpowiadam.Pozdrawiam, Emil "Geni"
 
Chyba ciut zły dział, ale to ONI zdecydują.Co do tematu to siedmioksiąg cały jest wykorzystywany w grze. Swoją drogą, to wstyd, że nie przeczytałeś, a to, że teraz chcesz o tym pisać to już w ogóle dziwne jest.
 
FirnomirIFRIT said:
Swoją drogą, to wstyd, że nie przeczytałeś, a to, że teraz chcesz o tym pisać to już w ogóle dziwne jest.
Nic dodać, nic ująć... Przeczytaj całą Sagę, a nie pytaj o konkretne tomy, jak na maturzystę 7 tomów to chyba nie jest tak dużo, wierzę, że Ci się uda...Przenoszę.
 
Do kwietnia 7 tomów przeczytać chyba zdążysz? Temat pewnie będzie na tyle popularny, że musisz stawiać na coś oryginalnego. Mała rada - często konsultuj się z nauczycielem j. polskiego
Geni1 said:
Niedawno zaczął się wrzesień, dla niektórych zaczyna się zwykły rok szkolny dla drugich niestety nie, tudzież dla mnie, bowiem w tym roku szkolnym czeka mnie matura.
Za stary już jestem na to forum ;)
 
Geni1 said:
nie przeczytałem ani jednego tomu Wiedźmina;o
Żałuj! To Naprawdę świetna książka i czyta się ją bardzo szybko, łatwo i przyjemnie.Tytuły tomów? Emmm... raczej wszystkie ale tak:
  • O Catrionie (zaraza) i o Dziadku masz w Pani Jeziora [rozdział 7]
  • O BPP ;D(z plakatów) i Bitwie pod Brenną także w Pani Jeziora [rozdział 8]
  • O Geralcie jest raczej rozrzucone po całej Sadze i opowiadaniach - jeśli chodzi o charakter, wygląd masz w opowiadaniach tom: Miecz Przeznaczenia [Wieczny Ogień (a dokładniej IV część tego opowiadania]
Na razie tyle, może potem coś znajdę ;)
 
A ja Ci tylko napisze, że ustnym polskim nie należy się w ogóle przejmować. W rzeczywistości wygląda to tak, że zmęczona komisja wywołuje Twoje nazwisko i znużona słucha Twoich wypocin.Osobiście olałem ustny polski, prezentacje przygotowałem w dniu egzaminu, a i tak dostałem się na polonistykę na Śląski.
 
ja ci powiem tak znam jedną osobę co zdawała mature z sagi sapkowskiego bo przeczytała ja 3 razy i zdała ledwo bo jak jakis nauczyciel ci debilne pytanie zada na jakie normalnie sie nie zwraca czytając taka książke to masakra jest:)Ale życze powodzenia:)
 
DrthKwas said:
ja ci powiem tak znam jedną osobę co zdawała mature z sagi sapkowskiego bo przeczytała ja 3 razy i zdała ledwo bo jak jakis nauczyciel ci debilne pytanie zada na jakie normalnie sie nie zwraca czytając taka książke to masakra jest:)Ale życze powodzenia:)
Tym niemniej chyba i tak lepiej odpowiadać z Wiedźmina, którego się przeczytało parę razy niż z jakiejś lektury którą przeczytaliśmy raz i niedokładnie. ;)Ja chyba zaryzykuję. ;D
 
Mój temat z ustnej matury z polskiego był także o literaturze fantasy. A mówiąc ściślej było to porównanie prozy Sapkowskiego i Tolkiena. Pytania mego polonisty były kompletnie nie związane z treścią książek, tylko odnosiły się do archetypów zawartych w omawianych powieściach. Więc moim zdaniem nie masz się co obawiać pytań związanych ściśle z treścią książek, jeżeli twa prezentacja będzie oparta na kilku przykładach, a nie będzie się kurczowo trzymać jednej lektury czy gry.P.S Moje doświadczenia opieram na pierwszym roku obowiązywania nowej matury (tak byłem królikiem doświadczalnym reformy oświaty 8))P.P.S. Jeżeli chciałbyś zapoznać się z moją pracą lub potrzebował pomocy to napisz mi priva. W miarę moich skromnych możliwości postaram Ci się pomóc.
 
Top Bottom