Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Ok tylko gadali że zen3 ma być ostatnią serią kompatybilną z socketem am4. Ktoś kto kupił wcześniej płyty może czuć się lekko oszukany...
 
Ok tylko gadali że zen3 ma być ostatnią serią kompatybilną z socketem am4. Ktoś kto kupił wcześniej płyty może czuć się lekko oszukany...
To nie jest wina AMD że płyty X370/B350 nie mają wsparcia dla Zen3 główny problem leży w kościach pamięci BIOS, praktycznie wszystkie te płyty mają kości 16MB, i nie ma za bardzo miejsca na nowe BIOSy już.
Rok temu ten problem miało już MSI na części B450/X470 dali niektórym modelom kości 16MB i nie było za bardzo miejsca na aktualizacje dla zen2.
Tutaj winę ponoszą bardziej producenci płyt głównych którzy dali ciała, może celowo, a może za bardzo cieli koszty gdzie się dało.
 
Ja już przygotowuje się pod premierę nowych Zenów i zamówiłem płytę na X570 (dla wsparcia PCIE 4.0, bardziej dla jakiegoś szybkiego SSD na M.2 niż dla GPU, bo te obecne od zielonych praktycznie nie wykorzystują możliwości szyny) i chłodzenie wodne, co by karta nie dmuchała ciepłem na CPU (jakby wypadło zakupić Founders Edition - aczkolwiek z zakupem karty powstrzymam się do RTX 3080 z 20 GB VRAM).

Odnośnie RAM to zamówiłem też DDR 4 (2x16GB w dualu) z zegarami 3600 i opóźnieniami CL 16.

Od początku kolejnego miesiąca (po sklepowej premierze AMD) zaopatrzę się w AMD Ryzen 9 5900X.
W międzyczasie zapewne wpadnie jakieś SSD na M.2 i na takim zestawie (czyli z moją starą GTX 970 :coolstory: ) będę po raz pierwszy ogrywał CP 2077.
 
Ja już przygotowuje się pod premierę nowych Zenów i zamówiłem płytę na X570 (dla wsparcia PCIE 4.0, bardziej dla jakiegoś szybkiego SSD na M.2 niż dla GPU
Grubo naprawdę grubo muszę przyznać, a ramy były na liście QVL producenta płyty głównej czy to po prostu dedykowane ramy dla zen?
Zastanawiam się tylko nad jednym, dlaczego X570 a nie B550 ?
Jedyna różnica że slot M2 który podlega pod chipset (czyli ten dolny) nie jest na 4.0 tylko 3.0 i cała różnica.

Co prawda sam siedzę na X570 i na chłodzenie chipsetu nie narzekam, załącza się tylko podczas obciążenia w grach a i tak jego nie słychać, no ale obecnie to bym chyba brał coś na B550, chyba że ci na większej ilości wyjść zależało, no to wtedy zrozumiem.
Ciekawe 970 w takim kompie heh w takim wypadku na pewno nie będzie innych bottlenecków w CP niż te graficzne.
 
Last edited:
Grubo naprawdę grubo muszę przyznać, a ramy były na liście QVL producenta płyty głównej czy to po prostu dedykowane ramy dla zen?

Muszę przyznać, że ten konkretny model akurat nie widniał na liście, więc to nieco taka loteria, aczkolwiek stosunkowo znana firma (G.SKILL) daje pewne nadzieje (zadziała albo będzie komputer wyłączać lub coś innego dziwnego robić - jak przekonałem się kilka lat wstecz na komputerze, który składałem dla siostrzeńca). Jednak w razie czego spróbuję zwrócić towar (w końcu zamówienie online daje mi taką możliwość).

Poza tym muszę wymienić budę aby chłodnica z tego ustrojstwa się zmieściła :) ...

 
Ja już przygotowuje się pod premierę nowych Zenów i zamówiłem płytę na X570 (dla wsparcia PCIE 4.0, bardziej dla jakiegoś szybkiego SSD na M.2 niż dla GPU, bo te obecne od zielonych praktycznie nie wykorzystują możliwości szyny) i chłodzenie wodne, co by karta nie dmuchała ciepłem na CPU (jakby wypadło zakupić Founders Edition - aczkolwiek z zakupem karty powstrzymam się do RTX 3080 z 20 GB VRAM).

Odnośnie RAM to zamówiłem też DDR 4 (2x16GB w dualu) z zegarami 3600 i opóźnieniami CL 16.

Od początku kolejnego miesiąca (po sklepowej premierze AMD) zaopatrzę się w AMD Ryzen 9 5900X.
W międzyczasie zapewne wpadnie jakieś SSD na M.2 i na takim zestawie (czyli z moją starą GTX 970 :coolstory: ) będę po raz pierwszy ogrywał CP 2077.

Montuje coś mocno podobnego.

8d9.png


Procek rzecz jasna placeholder. Czekam już tylko na premierę Zen 3 i chcę zobaczyć, czy AMD namiesza coś w GPU lub nVidia zapowie serię TI jak sugerowały plotki.
 
@Nars
Ja bym jednak zmienił Mobasa bo z tego co się orientuje to A-pro ma słabą sekcje na taki 3600 styknie ale nie na ładowanie tam 5900 to już lepiej X570 Tomahawk albo Tomahawk w wersji B550 którego sekcja VRM wymiata w porównaniu nawet do mojego Carbona, tak tylko piszę żeby nie było bo akurat część płyt MSI na X570 ma albo słabe albo co najwyżej przeciętne sekcje, chociaż kompatybilność z pamięciami jest dobra jak i ich OC.


Teścik Der Bauera potwierdza, pierwszy z brzegu (a takich wiele)
za to taki Tomahawk niezależnie od wersji to po prostu kosa i można spokojnie ładować najmocniejsze modele na nim.

 
Last edited:
Ja z kolei przed premierą CP muszę się koniecznie wyposażyć w kolejny SSD bo na obecnym mam zaledwie 20GB wolnego więc CP się tam nie wciśnie :p Myślałem o Samsungu 970 Evo Plus 1TB ale podobno dość mocno się nagrzewa i wpada w throttling... Z kolei powrotu do standardowego ssd na sata raczej bym nie chciał bo tutaj się już przyzwyczaiłem do braku dodatkowych kabli :D
 
Ja z kolei przed premierą CP muszę się koniecznie wyposażyć w kolejny SSD bo na obecnym mam zaledwie 20GB wolnego więc CP się tam nie wciśnie :p Myślałem o Samsungu 970 Evo Plus 1TB ale podobno dość mocno się nagrzewa i wpada w throttling... Z kolei powrotu do standardowego ssd na sata raczej bym nie chciał bo tutaj się już przyzwyczaiłem do braku dodatkowych kabli :D
Od siebie mogę polecić Corsair MP510 używam, nie nagrzewa się tak mocno w największe upały to widziałem max 59 stopni (założony radiator z mobasa na dysk), a transfery takie jak deklarowane przez producenta.
2020.01.22-21.15.jpg
 
Pomyślimy, szkoda że u mnie na mobo nie ma 2 radiatorów na m2 tylko jeden a on już siedzi na jednym ssd... Może nie będzie tak źle ;)
 
@Nars

To ciekawe ale też myślę poważnie o takim szaleństwie jak Gigabyte AORUS 2TB M.2 - porządne chłodzenie i nieźle spisuje się w testach (swoje jednak kosztuje, ale raz się żyje :giggle: ).

U mnie nowa buda to Be Quiet Dark Base 900 - nie zależy mi na okienkach i światełkach (chociaż kilka podzespołów będzie się lekko świecić, ot taka moda, którą trudno przeskoczyć), a jedynie na przestrzeni oraz ciszy. Ta "szafa" to zapewnia.



W moim przypadku płyta to Asus ROG Strix X570-E Gaming.



RAM to G.SKILL Trident Z Neo 32GB.


 
W moim przypadku płyta to Asus ROG Strix X570-E Gaming.
I pomyśleć że składając zestaw też brałem tego Strixa pod uwagę i to bardzo mocno, jedyne co mi się nie podobało że podajże nie ma funkcji Flashback (wersja F brak, wersja E bogatsza posiada), za to ma wyświetlacz post-code! który bardzo ułatwia życie jak coś nie bangla.

Przez tego Flashbacka zdecydowałem się na MSI Pro Carbon, bo wersja na poprzednie generacje płyt była tak dobra! i błąd bo MSI dało ciała i palnęło kiepską sekcje (3900X na stocku robi po 95 stopni :sad:) trudno tak to jest jak się bierze niemal na ślepo za zasługi porzedniej wersji ale z 3700X to nie widziałem więcej na VRM niż 69 stopni.
Co innego dzisiaj jak modeli ci w sklepie dostatek, i opinii również.
 
@Nars

To ciekawe ale też myślę poważnie o takim szaleństwie jak Gigabyte AORUS 2TB M.2 - porządne chłodzenie i nieźle spisuje się w testach (swoje jednak kosztuje, ale raz się żyje :giggle: ).

U mnie nowa buda to Be Quiet Dark Base 900 - nie zależy mi na okienkach i światełkach (chociaż kilka podzespołów będzie się lekko świecić, ot taka moda, którą trudno przeskoczyć), a jedynie na przestrzeni oraz ciszy. Ta "szafa" to zapewnia.


Mam Dark Base 900 Pro i jest wyj... w kosmos. Waży wprawdzie tonę, ale jest genialna - mój komputer jest ABSOLUTNIE niesłyszalny. Nie słychać go nawet w trakcie grania, w środku nocy.
 
Zobaczymy już równo za trzy tygodnie jak nowe Zen się prezentuje.

Do tego czasu już powinienem posiadać wszystkie komponenty (poza GPU oczywiście - do czasu premiery lepszych RTX 3080, będzie siedział tam stary GTX 970 - przynajmniej teraz przez nic nie ograniczany :p ).
 
Podejrzewam że taki 5900X po OC na 4.6-4.7 All core ( a może więcej ) + pamiątki na 4000MHz i CL16 /OC to odjedzie wykręconemu 10900K pod korek, do premiery już niewiele, rozsyłanie sampli do redakcji na testy ma się zacząć już w przyszłym tygodniu.
 
Podobno dostępność 3070 ma być dużo, dużo lepsza niż 3080 i 90, wiec nie powinno dojść do takich absurdów, jak wysprzedanie wszystkich egzemplarzy w ciągu 5 minut od premiery. Z tego względu Igor (Igor's Lab) doradza, aby nie rzucać się na 3070 a zaczekać na testy porównawcze z nowymi Radeonami.
 
Top Bottom