Gothic

+
Co oprócz grafiki będą mieli do zaprezentowania ? Gothic jest strasznie przestarzały jeśli chodzi o konstrukcje świata . Zabij dziesięciu ścerwojadów to typu questy dziś nie przejdą .
Wiedźmin 3 ze swoimi pytajnikami, poziomowaniem wszystkiego (zadań, przeciwników, przedmiotów) i losowym lootem pod względem konstrukcji świata jest 100 lat za Gothikiem. Zaś same zadania oparte są na podążaniu za wiedźmińskimi zmysłami jak po nitce. A tak w ogóle to miałem na myśli moda Kroniki Myrtany, który wychodzi 10 grudnia, a nie remake o którym jak na razie mało wiadomo.
 
Last edited:
Co oprócz grafiki będą mieli do zaprezentowania ? Gothic jest strasznie przestarzały jeśli chodzi o konstrukcje świata . Zabij dziesięciu ścerwojadów to typu questy dziś nie przejdą .
W 2019 wyszedł grywalny Teaser, na którym twórcy zaprezentowali swój pomysł na nowego Gothica. Był jechany za zbyt wygadanego Beziego, słabą walkę i zbyt kolorowy świat. Ale poza tym, miał fajny pomysł na eksplorację świata, rozbudowane zadania poboczne z różnymi sposobami ich ukończenia (Wzięte żywcem z Wiedźmina, nawet muzyka w czaie walki jest nim wyraźnie inspirowana) itd. Tak więc mają oni moim zdaniem dobry zamysł na grę, a że po zebraniu opini fanów przyrzekli że będzie tak wierny orginalnemu Gothicowi jak to możliwę, to myślę że ma szansę się udać. Ten pełzacz z grafiki wygląda zupełnie jak z orginału, tylko lepiej, podobnie ścierwojady które też wcześniej publikowali. Wyobraź sobie Gothica z najlepszymi rozwiązaniami Wiedźmina 2 i 3 i już myślę że to będzie coś.
 
Czy jest jakaś opcja pobrania Kronik Myrtany bez posiadania Gothica II na GOG-u lub Steamie? Trochę mi się nie uśmiecha płacenie 40 zł za grę którą już mam na dysku, po to żeby zagrać w darmowego moda.
 
Jestem w podobnej sytuacji - złota edycja zakupiona dawno temu w cdp.pl. Może za jakiś czas autorzy dodadzą możliwość pobrania dla posiadaczy wersji spoza steam/gog. Na chwilę obecną pozostaje chyba tylko zakup klucza steam w keyshopach (~6 - 10 zł).
 
Czy jest jakaś opcja pobrania Kronik Myrtany bez posiadania Gothica II na GOG-u lub Steamie? Trochę mi się nie uśmiecha płacenie 40 zł za grę którą już mam na dysku, po to żeby zagrać w darmowego moda.
Jeszcze wczoraj można było zainstalować Kroniki Myrtany poprzez launcher, ale twórcy mieli problem i musieli go wyłączyć. Napisali, że w najbliższym czasie mod będzie dostępny na moddb dla tych, którzy nie mają gry np. na Steamie.
https://www.moddb.com/mods/the-chronicles-of-myrtana

Jeżeli nie chcesz czekać to można zakupić klucz Steam do Gothica na innych stronach, tak jak napisał kolega wyżej.
 
Mod jest już dostępny nam modbb, właśnie go pobieram.
Trochę mi się nie uśmiecha płacenie 40 zł za grę którą już mam na dysku, po to żeby zagrać w darmowego moda.
Nie wiem co im w ogóle strzeliło do głowy, że to dobry pomysł.
 
Nie wiem co im w ogóle strzeliło do głowy, że to dobry pomysł.
Wg mnie założyli po prostu, że wielu graczy ma grę kupioną na jednej z tych dwóch platform (Steam, GOG) i dla nich opcja pobrania tego moda stamtąd jest bardzo wygodna.
 
Wg mnie założyli po prostu, że wielu graczy ma grę kupioną na jednej z tych dwóch platform (Steam, GOG) i dla nich opcja pobrania tego moda stamtąd jest bardzo wygodna.
No to źle założyli, tym bardziej, że z tego co czytałem, sporo osób miało z tym problem, bo im klucz licencyjny nie działał. Ogólnie to udało mi się to uruchomić, ale cholera, tyle roboty z czymś co w ogóle nie powinno być problemem, bo nie dość, że najpierw trzeba mieć czystą Złotą Edycję, a potem pościągać i poinstalować różne poprawki by to szło. A mogli to po prostu wrzucić na Spine.
 
Czy jest jakaś opcja pobrania Kronik Myrtany bez posiadania Gothica II na GOG-u lub Steamie?
Mam G2 na GOGu ale ten dodatek pojawił się w mojej bibliotece gier jako zupełnie osobna pozycja, a nie jako DLC "w środku" G2, co mnie osobiscie zdziwiło. Założyłem więc, że każdy go może sobie dodać "osobno" - to nie tak tam działa?
 
Last edited:
Mam G2 na GOGu ale ten dodatek pojawił się w mojej bibliotece gier jako zypełnie osobna pozycja, a nie jako DLC "w środku" G2, co mnie osobiscie zdziwiło. Założyłem więc, że każdy go może sobie dodać "osobno" - to nie tak tam działa?
Teraz zainstalowałem Kroniki Myrtany ze Steam. Mimo iż nie mam Gothica 2 na Steamie tylko ze Złotej Edycji to i tak mogę grać, czyli tak jak pisałeś - jest to traktowane jako oddzielny program a nie jako mod do Gothica.
 
Ja nie mogę ze Steama pobrać, bo nie wykrywa tego co mam zainstalowane. A na GOG-u nie mogę nawet dodać do biblioteki.
 
Trochę mi się nie uśmiecha płacenie 40 zł za grę którą już mam na dysku, po to żeby zagrać w darmowego moda.
Na promocjach trylogia Gothic jest do kupienia za grosze, chyba mniej niż 5 zł. I co najważniejsze, wszystkie trzy części na Steam mają polski dubbing, choć w sklepie dalej nie ma o tym informacji.

Nie wiem co im w ogóle strzeliło do głowy, że to dobry pomysł.
To chyba oczywiste. Gdyby każdy mógł pobrać moda twórcy mogliby być oskarżeni o piractwo, wszak mod korzysta z silnika G2:NK. A tak przynajmniej jest dowód, iż pobierający posiadają G2:NK w swojej bibliotece.


Zaś jeśli chodzi o moda to jest naprawdę świetny. Pograłem nieco ponad 5 godzin, jestem w II rozdziale i jeśli taka sama jakość zostanie utrzymana do końca to będzie to najlepszy mod do Gothica jaki kiedykolwiek powstał. Ba, nazywanie Kronik modem jest trochę ujmą gdyż to praktycznie spin-off czy samodzielny dodatek do G2:NK. Podoba mi się to jak gracz wprowadzany jest w fabułę. Questy płynnie przechodzą w inne zadania, nie jesteśmy rzucani na głęboką wodę jak w innych modach, gdzie twórcy najczęściej nawet dobrze nie umieją wytłumaczyć co, gdzie i jak. Większość modyfikacji popełnia podstawowe błędy w konstrukcji zadań. Ich autorzy nie zastanawiają się nad tym by przekazać graczowi wystarczającą ilość informacji by ten sam mógł wykonać dane zadanie. Ot, kilka lakonicznych zdań i szukaj wiatru w polu czy igły w stogu siana. Kroniki Myrtany takie nie są. Wszystkie niezbędne informacje mamy podane zarówno w dialogach, jak i dzienniku, czyli dokładnie tak jak w oryginalnych Gothicach!

Podoba mi się też to jak gra tłumaczy niektóre nowe mechaniki: robienie strzał, pozyskiwanie drewna z przewróconych drzew, przepisywanie zwojów. Od razu można skorzystać i zobaczyć jak dana rzecz działa. Riordian daje nam nawet zwój telekinezy i mówi, że można go wykorzystać by móc zauważyć przedmioty trudne do znalezienia, co było słynnym patentem graczy. :) To jest dobre, bo z własnego doświadczenia wiem, iż w grach, które nie tłumaczą zasad działania craftingu to później rzadziej się z tego korzysta za bardzo, bo w dalszej części gry już się nie chce w to wgłębiać. Już czuję, że regularnie będę wytwarzał strzały czy gotował różne potrawy. No i wreszcie dostajemy normalny świat: z miastem, wioskami. W ostatnich grach PB osady to bardziej siedziby gildii niż miejsca w których żyją zwykli ludzie, a to było siłą świata w Gothicu 2. Póki co dalej jestem w początkowej wiosce Silbach. Innym fajnym patentem są tablice ogłoszeniowe na których można wziąć jakieś pomniejsze zadania, zobaczyć nauczycieli w danym miejscu czy spojrzeć na mapę osady bez kupowania jej.

Dubbing jest utrzymany w Gothicowym stylu, dialogi też są tak napisane, więc dobrze się tego słucha. Już spotkałem postaci dubbingowane przez Cezarego Żaka czy Artura Barcisia. Niestety, nie występują obok siebie i nie ma easter egga z Miodowych Lat. Urzekł mnie natomiast bard spotkany poza wioską, który śpiewał "Przez mgły widzę wyspę jak z dziecinnych snów..." oby było więcej takich spotkań i smaczków.
 
Last edited:
Na promocjach trylogia Gothic jest do kupienia za grosze, chyba mniej niż 5 zł.
Pokaż gdzie niby jest za 5zł, bo na gogu i steamie widziałem gothic 2 jest po 40-30 zł.
To chyba oczywiste. Gdyby każdy mógł pobrać moda twórcy mogliby być oskarżeni o piractwo,
No to zostaną oskarżeni, bo każdy może już pobrać z modbb. A konieczność użycia klucza licencyjnego była debilizmem, bo ludzie którzy mieli kupioną płytową wersję już dawno temu temu klucze potracili, a nawet jak mieli to im nie działał (XD) Tak więc to było zwykłe niepotrzebne utrudnienie i falstart na premierę.
Urzekł mnie natomiast bard spotkany poza wioską, który śpiewał "Przez mgły widzę wyspę jak z dziecinnych snów..." oby było więcej takich spotkań i smaczków
Chłopie dawaj takie rzeczy w spoiler, nie każdy jeszcze zdążył zagrać w moda, lub zobaczyć wspominane przez ciebie rzeczy, a takie smaczki każdy powinie móc odkryć samemu.
 
Pokaż gdzie niby jest za 5zł, bo na gogu i steamie widziałem gothic 2 jest po 40-30 zł.
Pisałem, że na promocjach. Teraz nie ma promocji.

No to zostaną oskarżeni, bo każdy może już pobrać z modbb. A konieczność użycia klucza licencyjnego była debilizmem, bo ludzie którzy mieli kupioną płytową wersję już dawno temu temu klucze potracili, a nawet jak mieli to im nie działał (XD) Tak więc to było zwykłe niepotrzebne utrudnienie i falstart na premierę.
Ale wersja na MODDB wymaga zainstalowanego G2:NK, a na GOG i Steam jest samodzielna wersja.
Chłopie dawaj takie rzeczy w spoiler, nie każdy jeszcze zdążył zagrać w moda, lub zobaczyć wspominane przez ciebie rzeczy, a takie smaczki każdy powinie móc odkryć samemu.
Nie popłacz się. :ROFLMAO: Dla takich jak ty wszystko jest spoilerem, nawet jakbym napisał, że są ścierwojady to byś się czepiał. Wymieniłem jeden z wielu smaczków, które można znaleźć w Kronikach Myrtany.
 
Nie wiem co im w ogóle strzeliło do głowy, że to dobry pomysł.
Jak dla mnie to rewelacyjny pomysł, żeby mod był dostępny bezpośrednio na Steamie. Nie dość, że wystarczy tylko kliknąć "zainstaluj" i już wszystko masz, to jeszcze przygoda posiada osiągnięcia co dla niektórych może być sporym plusem. A jak ktoś nie ma gry na tych platformach to może sobie ściągnąć mod osobno(wcześniej launcher, teraz moddb). Fakt, były małe problemy na premierę, ale w końcu to fanowski projekt i myślę, że nie ma powodów, aby się o to wściekać.
Założyłem więc, że każdy go może sobie dodać "osobno" - to nie tak tam działa?
Jeżeli masz Gothica 2 na jakiejś z tych platform to możesz sobie dodać ten mod jako osobą pozycję.
Pokaż gdzie niby jest za 5zł, bo na gogu i steamie widziałem gothic 2 jest po 40-30 zł.
Na promocjach cały pakiet Gothica jest do kupienia na Steamie na niecałe 6zł.
Dla takich jak ty wszystko jest spoilerem, nawet jakbym napisał, że są ścierwojady to byś się czepiał.
Faktycznie, większość osób nie będzie traktowała tego jako spoiler(a jak już to minimalnego kalibru), ale niektórzy lubią odkrywać takie rzeczy samemu. Lepiej dać to w spoiler i mieć "czyste sumienie".
 
Pisałem, że na promocjach. Teraz nie ma promocji.
Więc powinienem specjalnie czekać na promocję aby móc pograć w moda. Spoko.
Ale wersja na MODDB wymaga zainstalowanego G2:NK
No i? Tak działa większość modów, że wymagają gry, do której są robione, nikt o samodzielne wersje nie prosił, a problem związany z kluczami całkowicie ignorujesz. Poza tym, darowałbyś sobie ten komentarz. Tak, dla mnie to jest problem, bo wolałem odkryć to sam. Mod wyszedł dopiero parę dni temu, miałbym to gdzieś gdyby był sprzed paru lat.
A jak ktoś nie ma gry na tych platformach to może sobie ściągnąć mod osobno(wcześniej launcher, teraz moddb). Fakt, były małe problemy na premierę, ale w końcu to fanowski projekt i myślę, że nie ma powodów, aby się o to wściekać.
No i racja, tylko najwyraźniej Sebo tego nie zarejestrował.
 
Last edited by a moderator:
13 godzin na liczniku, 2 rozdział i dopiero co dostałem się do miasta. Jest miodnie. To, że to jest najlepszy mod do Gothiców nie ulega wątpliwości. Kroniki Myrtany powinno się traktować jako spin-off albo samodzielny dodatek do G2:NK. Czuję się tak jakbym ogrywał pełnoprawną produkcję, a nie modyfikację. Twórcy modów popełniają wiele błędów. Często zadania są niejasne i bez poradnika ani rusz, dialogi są słabo napisane (Mroczne Tajemnice) albo gra jest pieruńsko trudna, bo moderzy ubzdurali sobie z Gothiców zrobić pseudosoulsy (vide Returning 2.0). Tutaj nic takiego nie ma. Wszystko jest utrzymane w gothicowym stylu: dialogi, questy, a jeśli dochodzą nowe mechaniki to wpasowują się w klimat. Ot, możemy na przykład ugotować całkiem sporo potraw, przepisywać zwoje magiczne, pozyskiwać lagi z połamanych drzew by następnie wytwarzać z nich strzały albo bełty. Część z tych rzeczy trzeba się nauczyć i potrzebny będzie nam odpowiedni warsztat. Zaś praktycznie każde zadanie można wykonać na co najmniej dwa sposoby. Nawet w oryginalnych Gothicach tak nie było. A sposobów na dostanie się do miasta Archolos jest chyba więcej niż na dostanie się do Khorinis z G2. Dubbing w którym udział wzięli zarówno profesjonalni aktorzy, jak i amatorzy też stoi na wysokim poziomie. Nie piszę też o różnych smaczkach czy easter eggach jakie można napotkać w Kronikach by nie psuć zabawy. Jeśli mod utrzyma taki sam poziom do końca to będzie mógł konkurować z oryginalnym Gothikiem i G2:NK.

Do miasta dotarłem dopiero co, więc jedynie się przebiegłem po jego części i robi wrażenie. Jest kilkukrotnie większe od Khorinis. Wspaniale będzie po nim błądzić i je poznawać. O ile do tej pory przy Kronikach spędziłem 13 godzin to sądzę, że w mieście spędzę drugie tyle. A najlepsze jest to, że nie mamy żadnych znaczników, minimapy, wskaźników. Trzeba będzie nauczyć się topografii miasta samemu je zwiedzając.

Jedyne na co mógłbym trochę ponarzekać to nie za wysoki poziom trudności. Zdecydowanie zbyt dużo doświadczenia dostajemy za niektóre zadania. O ile w G2:NK ciułało się doświadczenie na początku i od razu wydawało się każdy punkt nauki, tak tutaj często mam 30 punktów nauki do wydania, bo nie jestem w stanie się zdecydować na co je wydać, a i tak pokonałem kilku bandziorów za miastem, choć mieli lepszy pancerz i wyższy poziom niż ja. Z drugiej strony wolę to niż bezsensownie zawyżony poziom trudności rodem z Returninga 2.0...
 
Top Bottom