Mapa Orteliusa

+
Rzeczywiście rzeki są zrobione tak że to jest na bank brane z jednej z map śmigających po internecie od kilku lat. Generalnie znalazłem na szybko kilka map które rzeki mają zrobione w ten sam sposób więc pewnie też się opierały o mapę orteliusa/mapa orteliusa o nie. Więc możliwe że autor mapy planszowki nawet nie ma pojęcia która mapa była pierwowzorem i nawet jak się zapytają jednego z wstawiających na jakiś serwis mapę o to czy mogą ją wykorzystać to mogą dostać zgodę od kogoś kto nie zaprojektował. Jeśli ktoś nie będzie grzebał za wszelką cenę to nie dojdzie do tego kto był autorem pierwotnej mapy.

Pisałeś maila do Łukasza Woźniaka? Ja bym napisał i mu opowiedział jak wygląda sytuacja.
 
@Torpeda takie pytanie: aż tak Cię uwiera że wzorują się na Twojej mapie? Ja wiem że masz do tego pełne prawo, ale czy Tobie to naprawdę przeszkadza? Ja bym się cieszył :D
 
@krzychukar: Jest to jego własność intelektualna i każdy człowiek może zarządzać swoją tak jak chce. Poświęcił trochę czasu, wiedzy - ma prawo dysponować tym co zrobił. Owszem, to, że daną rzecz wykorzystuje "ktoś bardziej znany" może zostać potraktowane jako "koszty reklamy", ale nawet w takim przypadku powinna zajść jakaś obustronna umowa.
 
Pierwsza mapa to już chyba powstała przy tworzeniu pierwszego rpg'a Wiedźmin Gra Wyobraźni. Póżniej sam Sapkowski siedział raz w studio i coś tam pomagał przy jej tworzeniu do Wiedźmina 1. Każdy dorzucił jakąś cegiełkę. Wątpię aby ktokolwiek po takim czasie udowodnił jaki był w tym całym kilkunastoletnim procesie wkład i jak to udowodni w sądzie. Jeśli już na poważnie chcesz w to brnąć to zaskarż Netflixa - ich mapa też jest bardzo podobna bo sama Lauren ma fotkę z mapą Redów na stole, a potencjalnie jak wygrasz to będziesz ustawiony i nie będziesz już do końca życia musiał robić map :)

A tak na poważnie, to na grafikach chronionych prawnie autor daje napis "Copyright ..."
 
A tak na poważnie, to na grafikach chronionych prawnie autor daje napis "Copyright ..."
Autor każdej grafiki ma do niej bezpośrednie prawo, nie potrzebuje żadnego napisu.
Ewentualny "jakiś napis" może jedynie ułatwić potwierdzenie autorstwa.
 
@Torpeda takie pytanie: aż tak Cię uwiera że wzorują się na Twojej mapie? Ja wiem że masz do tego pełne prawo, ale czy Tobie to naprawdę przeszkadza? Ja bym się cieszył :D
Zarówno Go On Board jak i CDP RED oraz twórca owej mapy Damien Mammoliti twierdzą, że podczas tworzenia mapy do gry planszowej Wiedźmin: Stary Świat nie była wykorzystywana mapa Orteliusa, a jedynie ich "wewnętrzne" mapy i te z gier. Powtórzę: Na żadnym etapie prac mapa Orteliusa nie była brana pod uwagę. To ich oficjalne stanowisko.
 
@Torpeda: A jak odpowiadają na zwrócenie uwagi o podobieństwa w szczegółach? Czy pokazywali na czym konkretnie się wzorowali, czy tylko odpowiadali słownie? Myślę, że jeśli chcesz podjąć kroki prawne, to powinieneś zacząć od zasięgnięcia opinii (najpewniej odpłatnej) prawnika i/lub biegłego.
 
Uważają, że nie ma w ogóle podobieństw, bo obie mapy graficznie się różnią, a ewentualne podobieństwa są wynikiem podobnego kartograficznego układu elementów na obu mapach. Na mapach z gier się wzorowali tych z W1, W2 i W3
 
Zarówno Go On Board jak i CDP RED oraz twórca owej mapy Damien Mammoliti twierdzą, że podczas tworzenia mapy do gry planszowej Wiedźmin: Stary Świat nie była wykorzystywana mapa Orteliusa, a jedynie ich "wewnętrzne" mapy i te z gier. Powtórzę: Na żadnym etapie prac mapa Orteliusa nie była brana pod uwagę. To ich oficjalne stanowisko.
Chodzi mi raczej o to czy tobie przeszkadza, jakby się na twojej wzorowali?
 
Uważają, że nie ma w ogóle podobieństw, bo obie mapy graficznie się różnią, a ewentualne podobieństwa są wynikiem podobnego kartograficznego układu elementów na obu mapach. Na mapach z gier się wzorowali tych z W1, W2 i W3
"Wzorowali" się na mapach z gier, a twoją skopiowali 1:1?
Albo mają Cię za ślepego albo za głupca.
 
@Torpeda: Pokazywali Ci konkretne grafiki na których się wzorowali, czy tylko o nich opowiadali?
Jeśli tylko opowiadali, to poproś ich o pokazanie.
 
Jeśli by się procesować to jedynie pokrywanie się detali mogło by być jakimś tam dowodem - czyli nakładamy mapy na siebie i cyk piktogramy górek, trasy rzek itd się pokrywają 1:1. Tego nie da się obronić bo nie ma szans że akurat identycznie te detale zrobiliśmy "przypadkiem". Natomisat jeśli się znajdzie inna wcześniejsza mapa z tymi dokładnie detalami to pozamiatane.

p.s. widziałem kiedyś próbę obejścia praw autorskich (chodziło o model 3d) że pojawia się w sieci jakiś noname/słup i publikuje model na jakiejś znanej stronie-markecie za free i firma bierze model z tej strony (ale nie wiem jak się sprawa skończyła, czy jakiekolwiek działania były).

p.s.s Jeszcze trzeba udowodnić że Twoja mapa była pierwsza (że Ty nie skopiowałeś od nich) normalnie to data publikacji w czasopiśmie/wydawnictwie pisanym, natomiast nie wiem jak to jest w przypadku publikacji elektronicznej.
 
Last edited:
Ja dalej nie rozumiem o co tyle krzyku...
O własność intelektualną. Mamy coś takiego jak własność prywatna. Kiedy ktoś wykorzystuje coś co należy do ciebie masz wszelkie prawa czerpać z tego zyski. CDPR także ma w swoim regulaminie zapisy iż jeśli stworzysz coś na bazie gwinta dajmy na to tylko oni mogą czerpać z tego zyski finansowe. I tak defakto mimo że ty to zrobiłeś to to jest ich mówiąc w skrócie.
 
>I tak defakto mimo że ty to zrobiłeś to to jest ich mówiąc w skrócie.

Masz niezbywalne prawa autorskie autorstwa i to zawsze będzie Twoje (w Polsce).
Natomiast zrzekasz się praw majątkowych na rzecz CDP, czyli tak jak pisze Piotr.

>Ja dalej nie rozumiem o co tyle krzyku...

Tak mówią ci, co w życiu nie zrobili nic wartościowego (materialnie).
 
O własność intelektualną. Mamy coś takiego jak własność prywatna. Kiedy ktoś wykorzystuje coś co należy do ciebie masz wszelkie prawa czerpać z tego zyski. CDPR także ma w swoim regulaminie zapisy iż jeśli stworzysz coś na bazie gwinta dajmy na to tylko oni mogą czerpać z tego zyski finansowe. I tak defakto mimo że ty to zrobiłeś to to jest ich mówiąc w skrócie.
Bruh. Ja wiem jak to działa ale tak czy siak raczej nikt nie cierpi przez to zbytnio. A jak komuś chce się biegać po sądach jego sprawa.
Post automatically merged:

>I tak defakto mimo że ty to zrobiłeś to to jest ich mówiąc w skrócie.

Masz niezbywalne prawa autorskie autorstwa i to zawsze będzie Twoje (w Polsce).
Natomiast zrzekasz się praw majątkowych na rzecz CDP, czyli tak jak pisze Piotr.

>Ja dalej nie rozumiem o co tyle krzyku...

Tak mówią ci, co w życiu nie zrobili nic wartościowego (materialnie).
Słuchaj no... sam jestem grafikiem, kilkukrotnie ktoś wykorzystywał moje różne grafiki bez pozwolenia, ale raczej zwykłem mieć to w dupie.
 
Podpisuję się pod tym co @Inzynier_Bombka napisał - tworzę własną grę, więc chętnie wykorzystam jakieś dobre grafiki, jeśli mógłbym to zrobić za darmo / bez żadnych dalszych konsekwencji prawnych.
 
To może pokażesz te grafiki, jak masz takie podejście, to może i ja z nich skorzystam?
Jak będę miał czas to poszukam i wyślę...
Post automatically merged:

No jakby kogoś interesowały z takich plików znalazłem w zasadzie dwa, z których jeden i tak nie jest w wersji ukończonej i obydwa to wersje w dziwnie niskiej jakości, bo gdzieś je kompresowałem bodajże do emotek na discordzie.
1624832606871.png
bruh.png
 
Last edited:
Top Bottom