Aktualizacja 11.3 — lista zmian

+

Alicja.

CD PROJEKT RED
Cześć wszystkim!

Już tylko miesiąc dzieli nas od pierwszej puli nowych kart zaplanowanych na 2023 rok. Na razie przychodzimy do Was z listą zmian aktualizacji 11.3, która skupia się na Trybie Draftu i Bandytach takich jak Gascon!

Zmiany

Tryb Draftu: aktualizacja GWENTFINITY — wprowadziliśmy kilka kluczowych zmian, dzięki którym Draft stanie się bardziej wyrazistym i permanentnie aktualnym trybem.
 • Proces draftu uległ zmianie. Po wybraniu zdolności przywódcy gracze osiem razy dobierają paczki trzech kart, a następnie wybierają swój Fortel. Gracze otrzymają możliwość dodania, a następnie usunięcia jednej paczki po każdym meczu.
 • Paczki nie są już tworzone ręcznie, a generowane losowo z puli kart, które gracz może posiadać. Każdy pakiet jest przypisany do którejś z frakcji, a jego całkowity koszt werbunku wynosi od 20 do 26
 • Czas trwania tur został zmniejszony z dotychczasowych 60 sekund do 25 sekund.
Celem tych zmian jest zrobienie z Draftu bardziej zróżnicowanego środowiska oraz uaktualnienie tego trybu na przyszłość w kontekście GWENTFINITY. Zmiana czasu trwania tur ma również na celu przyspieszenie rozgrywek, co będzie odróżniać Draft od standardowych meczów. Obejrzyjcie filmik twórców, by dowiedzieć się więcej!

Neutralne
 • Angoulême
Koszt werbunku zmieniono z 10 na 11.

Zdolność zmieniono na:

Rozmieszczenie: Utwórz i zagraj artefakt z wrogiej talii startowej. Jeśli w talii startowej twojego przeciwnika nie ma artefaktu, zamiast tego wzmocnij tę kartę o 6.
 • Wolna Kompania
Pancerz zmieniono z 1 na 0.

Koszt werbunku zmieniono z 8 na 10.

Zdolność zmieniono na:

Rozkaz: Wybierz sojuszniczą jednostkę z więzią, a następnie zagraj jej kopię z góry swojej talii.

Odnowienie: 3
 • Gascon
Siłę zmieniono z 1 na 2.

Zdolność zmieniono na:

Gdy ta karta znajduje się w ręce, talii lub na polu bitwy, ilekroć zagrywasz w danej rozgrywce drugą kopię jednostki z więzią, wzmocnij tę kartę o 3.
 • Kulawy Gerwin
Siłę zmieniono z 3 na 5.

Pancerz zmieniono z 0 na 1.

Koszt werbunku zmieniono z 7 na 9.

Zdolność zmieniono na:

Za każdym razem, gdy zagrywasz kolejną jednostkę, zadaj 1 pkt obrażeń wszystkim wrogim jednostkom o identycznym koszcie werbunku.
 • Jednooka Baśka
Siłę zmieniono z 4 na 7.

Koszt werbunku zmieniono z 10 na 8.

Zdolność zmieniono na:

Rozmieszczenie: Dobierz jednostki (maks. 2) z więzią, a następnie wtasuj taką samą liczbę kart z powrotem do swojej talii.

Rozkaz: Zagraj ponownie sojuszniczą jednostkę z więzią.
 • Renfri, Hanza Renfri – umiejętności rozmieszczenia aktywują się teraz także, jeśli wszystkie karty w talii są jednostkami. To zmiana dla Trybu Draftu, w którym rozmiar talii startowej został zmniejszony do 24.
 • Miotacz Petard – koszt werbunku zmieniono z 5 na 4.
 • Nożownik
Siłę zmieniono z 3 na 5.

Koszt werbunku zmieniono z 4 na 5.

Zdolność zmieniono na:

Rozmieszczenie: Zniszcz wrogą jednostkę o sile 2 lub mniejszej.

Więź: Zamiast tego zniszcz wrogą jednostkę o sile 4 lub mniejszej.
 • Rezuni
Siłę zmieniono z 4 na 1.

Koszt werbunku zmieniono z 4 na 5.

Zdolność zmieniono na:

Gdy zagrywasz jednostkę z więzią, której kopię już kontrolujesz, wezwij tę kartę ze swojej talii do rzędu bliskiego starcia.

Wrażliwość: Przenieś tę kartę na górę swojej talii.
 • Kondotier piechur
Siłę zmieniono z 4 na 3.

Zdolność zmieniono na:

Na koniec tury wzmocnij tę jednostkę o 1, jeśli jest jedyną kartą w tym rzędzie.

Więź: Zamiast tego na koniec tury wzmocnij tę jednostkę o 1.
 • Kondotier nożownik
Siłę zmieniono z 2 na 4.

Koszt werbunku zmieniono z 4 na 5.

Zdolność zmieniono na:

Zapał. Rozkaz: Zadaj wrogiej jednostce 1 pkt obrażeń.

Więź: Daj jej też krwawienie (1).

Ilekroć zagrywasz jednostkę z więzią, odśwież umiejętność rozkazu.
 • Kondotier trubadur
Zdolność zmieniono na:

Rozmieszczenie: Stwórz w tym rzędzie zablokowaną kopię jednostki z więzią ze swojej talii startowej o sile 1.
 • Saper
Kategorię zmieniono z Bandyty na Żołnierza.

Siłę zmieniono z 5 na 2.

Pancerz zmieniono z 0 na 2.

Koszt werbunku zmieniono z 5 na 6.

Zdolność zmieniono na:

Rozmieszczenie: Zagraj Bombę z ręki, a następnie dobierz kartę.

Barykada: Za każdym razem, gdy zagrywasz Bombę, zadaj 1 pkt obrażeń losowej wrogiej jednostce.
 • Zwiadowca
Siłę zmieniono z 5 na 4.

Zdolność zmieniono na:

Rozmieszczenie: Przenieś jednostkę do drugiego rzędu.
 • Kundle ze Spalli
Koszt werbunku zmieniono z 5 na 4.

Zdolność zmieniono na:

Rozmieszczenie: Wtasuj do swojej talii złotą kartę z ręki, a następnie dobierz brązową kartę. Wzmocnij tę jednostkę o 4.

Więź: Zamiast tego wzmocnij tę jednostkę o 4.
 • Furgon
Siłę zmieniono z 4 na 5.

Pancerz zmieniono z 0 na 3.

Koszt werbunku zmieniono z 4 na 6.

Zdolność zmieniono na:

Rozmieszczenie: Wygnaj brązową jednostkę po prawej, a następnie zyskaj wytrzymałość.

Rozkaz: Przemień tę kartę w bazową kopię wygnanej jednostki.

Wrażliwość: Oczyść tę kartę.

Potwory
 • Skorupa, Caranthir Ar-Feiniel, Omen Lilith, Mroczny sekret posiadłości, Sabat Czarownic – ograniczenia umiejętności zmieniono z Potworów na nieneutralne.
 • Wąpierz
Umiejętność zmieniono na:

Rozmieszczenie: Daj wrogiej jednostce krwawienie (2).

Więź: Zamiast tego daj wrogiej jednostce krwawienie równe jej sile bazowej."

Skellige
 • Blask Chwały, Eist Tuirseach, Morszczynka, Magiczny kompas, Błogosławieństwo, Svanrige Tuirseach, Tyr: Władca An Skellig, Ofiara dla Freyi – ograniczenia umiejętności zmieniono ze Skellige na nieneutralne.

Królestwa Północy
 • Natchniony zapał, Manewr okrążający, Dodatkowe zasoby, Desant morski, Ildiko, Książę Viraxas, Viraxas Wygnaniec, Król Viraxas, Królowa Adalia – ograniczenia umiejętności zmieniono z Królestw Północy na nieneutralne.

Scoia'tael
 • Harmonia, Zew Lasu, Dana Meadbh: Życiodawczyni, Dana Meadbh: Opiekunka, Dunca, Ithlinne Aegli, Tajemnice Loc Feainn, Pavko Gale, Saskia: Dowódczyni, Krąg życia – ograniczenia umiejętności zmieniono ze Scoia'tael na nieneutralne.

Nilfgaard

Brak zmian.

Syndykat

Brak zmian.

Poprawki
 • Możliwości tworzenia talii z określonymi zdolnościami przywódców (głównie z frakcji Potworów) nie jest już zablokowana w przypadku niektórych graczy.
 • Pasek wyszukiwania w module budowania talii rozpoznaje teraz wszystkie znaki specjalne. Wcześniej niektóre znaki diakrytyczne nie były rozpoznawane.
 • Guillaume de Launfal nie ignoruje już wzmocnienia siebie samego o liczbę sojuszniczych Rycerzy, nawet jeśli brakuje dostępnego wrogiego celu.
 • Umiejętność rozkazu Podróżującej Kapłanki nie dezaktywuje się już tymczasowo, gdy ranna jednostka zostanie wzmocniona do poziomu poniżej jej siły bazowej.
 
To są jakieś jaja?

Aż sprawdzałem czy dzisiaj nie jest Prima Aprilis. To ma być aktualizacja?

Zamiast kończyć wsparcie dla Gwinta zatrudnijcie kompetentnych ludzi bo macie grę która może być najlepszą karcianką na rynku tylko nie potraficie tego wykorzystać.
 
A moim zdaniem to jest ciekawa aktualizacja. Przynajmniej z opisu wynika, że nie są to kosmetyczne zmiany jak ostatnio. Losowe paczki zamiast przedefiniowanych mogą sprawić, że draft stanie się znowu ciekawy. A neutralne karty bandytów dostały sporo interesujących mechanizmów i może przez to chociaż część z nich stanie się grywalna. Większość z tych kart nie pojawiała się praktycznie nigdy w rozgrywce, a teraz można je będzie ciekawie łączyć np z kartami z więzią.
 
Myślę że zmiany są bardzo pozytywne, szczególnie w kontekście draftu - może w końcu nie będzie zupełnie martwy. Nowi bandyci zapowiadają się ciekawie, nie jakoś wyjątkowo super ale na pewno będzie można nimi pograć lepiej niż obecnie. Boli tylko niewielka ilość zmian. Jeśli tak dalej pójdzie to twórcy nie zdążą (o ile wgl chcą zdążyć) ze wskrzeszeniem martwych kart za pomocą reworków przed zakończeniem wsparcia. Balans punktowy nie naprawi beznadziejnych założeń niegrywalnych kart, a tych niestety nadal nie brakuje. Mam cichą nadzieję że wraz z wrzuceniem paczki nowych kart, twórcy ruszą też stare, a reworków pojawi się zdecydowanie więcej niż w tej aktualizacji
 
To jest buff dla NG i Rębaczy? :ohstopit: Magiczny kompas pokaże teraz wszystkie frakcyjne złote karty (w tym SK, których nie ma w decku)??
 
Last edited:
To jest buff dla NG i Rębaczy? :ohstopit: Magiczny kompas pokaże teraz wszystkie frakcyjne złote karty (w tym SK, których nie ma w decku)??
Kompas tworzy tylko jednostki legendarne Skellige. Opis karty. Zatem np. Leo Bonharta ci nie stworzy. Trochę niekonsekwencja ze strony Redów, bo to nawet nie jest błąd w tłumaczeniu.
 
Brak jakiegokolwiek balansu frakcyjnego(2 miesiąc z rzędu ta sama nudna meta) za to BUFF dla toxic rębaczy,w zasadzie nasuwa mi się tylko jedna myśl że twórcy chyba mają w zamiarze zniechęcić pozostałych graczy Gwinta by odeszli przed końcem tego roku i firma nie musiała utrzymywać serwerów tylko je zamknąć w 2024.
 
Jak dla mnie to bardzo ciekawa aktualizacja, oczywiście głównie w kontekście Draftu! :)

Wygląda na to, że Draft faktycznie będzie teraz bardzo interesującą i dynamiczną rozgrywką. Oczywiście wszystko "wyjdzie w praniu", ale zdecydowanie na to się zanosi i jestem dobrej myśli (nie mogę się doczekać aby go jutro przetestować).
 
Kompas tworzy tylko jednostki legendarne Skellige. Opis karty. Zatem np. Leo Bonharta ci nie stworzy. Trochę niekonsekwencja ze strony Redów, bo to nawet nie jest błąd w tłumaczeniu.

No ok, ale według opisu "Ability restrictions changed from Skellige to non-Neutral.", po patcha druga część testu będzie wyglądać tak: "If there is less than 3 cards in your deck, Spawn and play a Legendary non-Neutral card that was not in your starting deck instead.". Z tego wynika, że będzie można zagrać każdego golda, który nie jest w decku i nie jest Neutralny.


Update: Jest zmienione na "Twojej frakcji".
 
Last edited:
Największy buff w historii dla nilfgardu. Teraz nilfgbard zaczyna grę nie z jedna talią ale i z połowom przeciwnika. Zmiany ogólne dla kart jak Błogosławieństwo czy Ofiara dla Frey praktycznie nie przynoszą skutków pozytywnych dla frakcji. Jaki sens? Zabić praktycznie już nie istniejącą lojalność?
ps. w części zmiany dla nilfgardu powinniście wkleić opisy tych wszystkich kart frakcyjnych których zmieniliście opisy na nieneutralne
 
Last edited:
Ktoś chyba próbując rozwiązać problemy draftu mocno nie przemyślał konsekwencji dla standardowych rozgrywek. "Przechera" Nilfgaardu dostała olbrzymiego boosta, mogąc grać karty które wcześniej były niedostępne, bo były zastrzeżone tylko dla frakcji przeciwnika...
 
Po przeczytaniu zmian odnośnie draftu i kart neutralnych myślę sobie "ok - może warto wrócić?" Po czym przechodzę przez listę kolejnych frakcji i widzę "brak zmian"... :giveup:

Btw, zmiana czasu tury w drafcie conajmniej dziwna. Tam raczej potrzeba więcej czasu niż w normalnej rozgrywce a nie mniej.
 
Last edited:

Lexor

Forum veteran
Nie wiem kto wpadł na taki dziwny pomysł tych zmian, ale przypomnę, że wcześniej Arena jakoś radziła sobie bez takich aktualizacji (które teraz nieprzemyślanie wpływają na resztę trybów gry), a pomimo tego wciąż dawała mi więcej przyjemności.

Nie wiem też dlaczego ktoś wciąż na siłę usiłuje poprawić coś, co w zamierzeniach bez intensywnej pracy twórców (czytaj: częstych aktualizacji) nie miało szans na bycie dobrym trybem - a jak widać / wiadomo, twórcy nigdy nie byli skorzy do intensywnej pracy nad grą, więc tym samym stworzony tryb nazwany Draftem (który z typowym Draftem, znanym z innych gier karcianych, mało ma wspólnego) nie miał tu racji bytu od samego początku swego istnienia.

Powtórzę więc za @luk757 ale z nieco innych powodów: :giveup:
 
Na papierze zmiany w Drafcie na pewno nie są tym, czego oczekiwałem, jednak za sam plus poczytuję fakt, że w ogóle się pojawiły (Vlad w roadmapie wspominał, że może nie starczyć im czasu i zasobów do jego przerobienia). W filmie omawiającym aktualizację Żą przyznał, że mieli ograniczone możliwości co do zmian (i ich ilości) w Drafcie. Tak więc najpewniej nie jest to Draft, jaki ostatecznie zespół Gwinta chciałby widzieć, mamy więc swego rodzaju betę Draftu 2.0.

Fragment z filmu, mowa o balansie: "wszystko wygląda naprawdę dobrze, mamy dużo talii, które wróciły do średniej i jesteśmy w takim stanie, że nie wiemy czego dotykać, żeby tego nie popsuć, nie przeszkadzając mecie przed 11.4. Tym bardziej, że zaraz nowy drop kart" - tak jak mówiłem, patche przeddropowe będą bezpieczne/minimalistyczne.

Przejrzałem na Gwent.one zmiany w balansie, parę uwag:
- szkoda, że karty działające wokół mechaniki pancerza zostały pozmieniane, chyba nigdy nie doczekamy się archetypu pancerza z prawdziwego zdarzenia,
- Rezuni i Wolna Kompania to kolejne neutralne skracajki. Elfy płaczą, że wypadły z kompaniji,
- Kulawy Gerwin pewnie średnio grywalny, jednak jest potencjał do kombinowania/zabawy, nie to co przy Gasconie (idea punktów "na chama" nigdy mnie nie przekonywała),
- Furgon jest intrygujący, na pierwszy pozór stwarza spory wachlarz możliwości,
- Wsparcie dla bomb w postaci Sapera zawsze mile widziane ; Miotacze Petard za to wciąż za słabi by ich grać zamiast dajmy na to kolejnej bomby,
- Zwiadowca jak był niegrywalny tak jest - nie ma to jak zreworkować kartę dając jej umiejętność innej niegrywalnej karty :smart:

Na koniec zapytanie językoznawcze: czy nie lepiej byłoby słowo "nieneutralne" zamienić na "frakcyjne"? :confused:
 
Last edited:
Nie rozumiem tylko takiej jednej rzeczy. Skoro Arena była już w obecnym Gwincie, to co za problem ją przywrócić, tak jak to miało miejsce ze starymi podróżami. Większość graczy chciała by znowu zagrać w ten tryb, tym bardziej że nie wymaga on tyle pracy co Draft. Chyba przywrócenie trybu który już był w grze nie powinno zajmować dużo czasu. I CDPR byłby zadowolony, bo nie musiałby już dłubać przy Drafcie a gracze tym bardziej.
Post automatically merged:

- Furgon jest intrygujący, na pierwszy pozór stwarza spory wachlarz możliwości,
Furgon daje ci carryover + od razu możesz zaczynać następną rundę z 1 rębaczem. Co prawda 5 zamieniasz w 2, ale nie o to chodzi w rębaczach. Nie ma to jak po kryjomu wprowadzić buff dla rębaczy, jakby bez tego nie byli już dostatecznie wkurzający
- Wsparcie dla bomb w postaci Sapera zawsze mile widziane ; Miotacze Petard za to wciąż za słabi by ich grać zamiast dajmy na to kolejnej bomby,
Podwójny Madoc w NG się cieszy, albo potrójny w potworach.
Na koniec zapytanie językoznawcze: czy nie lepiej byłoby słowo "nieneutralne" zamienić na "frakcyjne"? :confused:
To jaką masz frakcję jest definiowane przez dowódcę, więc jak zagrywasz Renfri to zmieniasz dowódcę na neutralnego. Może to ma jakieś znaczenie jakbyś chciał coś tworzyć mając neutralnego dowódcę.
 
Last edited:
@Iorweth15 Arena i jej system nagradzania był mocno niedopasowany do Homecoming już w momencie wyrzucania jej z gry a co dopiero teraz po latach kiedy doszło masę kart, dodano podróże itd. Imho z Areną to jest trochę tak, że ludziom brakuje czegoś co im zabrano, tak po prostu, tutaj działa sentyment. Pewnie niektórzy zapomnieli jak sytuacja wyglądała pod koniec jej żywota (czyli niewiele lepiej niż draftu w zapaści). Nie wiem czy te zmiany, które teraz wprowadzili to jest jakiś game changer dla draftu (trochę juz za późno) ale to jedyna rzecz, która wywołała we mnie zainteresowanie w tych patchnotesach.
 
Last edited:
@luk757 Tutaj niekoniecznie działa sentyment. W Drafcie (tym obecnym) możesz trafić na paczkę kart, z których jedna jest totalnie useless. Natomiast na arenie miałeś wybór 4 czy 5 kart i wybierałeś 1. To z kolei powodowało że miałeś większą kontrolę nad budową swojej talii. Poza tym arena miała też różne fajne tryby. Może pamiętasz tryb gdzie budowałeś talię dla przeciwnika :). Wtedy wybierało się karty, które są totalnie useless. Na przykład - 2 duplikaty i pusty Sklep :D. Albo Ciri Nova, która wchodziła wtedy za 1. Albo wybierało się jakąś wyciągarkę kart - np. takiego Vesemira, który zagrywał kartę alchemii, ale żadnej karty alchemii nie dawałeś. To był chyba mój ulubiony tryb na arenie. A co do nagród to mogliby jakoś je dostosować do obecnych standardów.
 
Może pamiętasz tryb gdzie budowałeś talię dla przeciwnika :). Wtedy wybierało się karty, które są totalnie useless. Na przykład - 2 duplikaty i pusty Sklep :D. Albo Ciri Nova, która wchodziła wtedy za 1. Albo wybierało się jakąś wyciągarkę kart - np. takiego Vesemira, który zagrywał kartę alchemii, ale żadnej karty alchemii nie dawałeś. To był chyba mój ulubiony tryb na arenie.

Haha pamiętam ten tryb Mimika, to faktycznie była fajna zabawa :D grało się takimi "śmieciami", które Twój przeciwnik wybrał, a on z kolei głowił się jak wygrać talią, którą się dla niego przygotowało ;)

Po pierwszym dniu przyznam, że zmiany w Drafcie są zdecydowanie na plus! To, że w niektórych paczkach są beznadziejne karty oznacza, że czasem trzeba dwa razy się zastanowić, którą paczkę ostatecznie wybrać, albo np. zaryzykować (tak też czasem było na Arenie).

Jedno co mi się trochę nie podoba, to ta zmiana na "nieneutralne", bo niektóre karty w Drafcie mogą przez to robić naprawdę przegięte punkty, a chyba nie o to chodziło... wolałbym mieć chyba takie "martwe" karty i np. liczyć, że dostanę kartę z Królestw Północy pod Desant Morski, niż mieć tak bardzo uniwersalne jak teraz (np. Saskia wyciągająca jednostki z każdej frakcji...), ale może to trochę takie wrażenie, że taka umiejętność do tych kart nie bardzo pasuje ;)
 
Top Bottom