Risen

+
Risen

Jakby jeszcze ktoś nie wiedział, Piranha Bytes zapowiedziała swoją kolejną grę. Będzie to trzecia część serii Risen. Co zaskakujące, premiera przewidywana jest na sierpień 2014, a więc gra wyjdzie szybciej niż Wiedźmin 3.
Póki co znanych jest kilka faktów odnośnie gry:

  • Podczas prologu gry otrzymamy dostęp do wysokopoziomowych umiejętności, abyśmy mogli oswoić się z produkcją i poeksperymentować z rozwojem postaci. Jednak krótko po nim, wrócimy do pierwszego poziomu doświadczenia.
  • Bloki są skuteczne w walce z potworami.
  • Szczególnie przydatnymi trikiem podczas pierwszych godzin rozgrywki, będzie możliwość robienia salt oraz umiejętność teleportacji na krótki dystans, w celu uniknięcia cięższych potyczek.
  • Magia Voodoo prawdopodobnie powróci.
  • Nieprzytomnych NPCów będzie można okraść z ekwipunku.
  • Nasz bohater nie będzie wędrował sam. Powrócą towarzysze, którzy wspomogą nas w walce i szepną dobrym słówkiem.
  • System walki opiera się na czterech różnych "akcjach" i podstawowym systemie combosów
  • DLC zaoferują więcej dodatkowej treści.
  • Klimat - przede wszystkim świat przywodzący na myśl czasy środkowoeuropejskiego średniowiecza. Pojawią się jednak elementy atmosfery śródziemnomorskiej oraz tropikalnych regionów.
  • Pływanie będzie możliwe.
  • Podobnie jak w "Risen 2", mapa została pocięta na specyficzne kawałki, dając możliwość swobodnego podróżowania między nimi. Ekran załadunku pojawi się dopiero wtedy, gdy gracze będą chcieli wkroczyć z jednej strefy w drugą, ale nic poza tym.
  • Podobnie jak w poprzednich częściach serii, spotkamy frakcje (mówi się o trzech, ale sprawa jest nadal otwarta) z różnymi zasadami i celami, do których będziemy mogli przystąpić. Jedną z nich są "Strażnicy", przywodzący na myśl paladynów z poprzednich gier studia.
  • Nowy typ przeciwników - Cienie.
  • Na początku gry dusza protagonisty zostanie pożarta przez potężnego Władcę Cieni. W konsekwencji tego wydarzenia, podczas przygód nasz heros będzie zdobywał tak zwane walory duszy, które mogą go pociągnąć albo w stronę człowieczeństwa, albo zrodzić w nim demoniczną naturę.
  • Żegnamy Bezimiennego z poprzednich części. Wcielimy się w skórę zupełnie nowego herosa, jednakowoż poprzedni protagonista będzie nadal odgrywał ważną rolę w całej intrydze.
  • Kolejny raz gra zostanie zintegrowana z platformą Steam, nie będzie też żadnych narzędzi modderskich.
  • Platformy docelowe - PC, PlayStation 3 i Xbox 360. O konsolach nowej generacji ani widu, ani słychu.
  • Gra powstaje na tym samym silniku co "Risen 2" z delikatnie usprawnioną oprawą graficzną. Oznacza to tyle, że wady poprzednich części, jak sztywne animacje postaci podczas dialogów, będą nadal widoczne w "trójce".
  • Potencjalna data premiery - sierpień 2014.

Przyznam, że kilka faktów mnie niepokoi. Trudno mi sobie wyobrazić te teleporty na krótką odległość (niczym z Dishonored), klimat poprzednich części polegał m.in. na tym, że przed silniejszymi przeciwnikami uciekaliśmy gdzie pieprz rośnie i modliliśmy się o to by nas nie dogonili ;P
Trochę dziwne mi się wydaje to, iż poznamy najpotężniejsze umiejętności już na samym początku gry. Przecież w erpegach o to chodzi by było to zaskoczenie, kiedy już rozwiniemy dobrze postać i czujemy satysfakcję, iż jesteśmy coraz to silniejsi. Tutaj karty zostaną odkryte na początku, a później przejmiemy kontrolę nad mięczakiem.
No i przemieszanie voodoo i broni palnej z magią, łukami, ciężkimi zbrojami wydaje mi się chybione. Ciekawe jak to zostanie rozwiązane.
Graficznie nie powinno być źle, wszak oba Riseny są nadal ładne. Szkoda, że świat będzie podzielony na osobne mapki. W Gothic 3 świat był całkowicie otwarty od początku do końca i podczas eksploracji nie widzieliśmy ani jednego ekranu wczytywania.
Tutaj jest kilka pierwszych screenów: http://www.allgamesbeta.com/2014/02/risen-3-titan-lords-first-screens.html
W starciu z Wiedźminem 3 czy Dragon Age Inkwizycja, pod względem grafiki raczej nie ma szans, ale nadal zapowiada się klimatycznie. No i przynajmniej jestem spokojny o to, że gra pójdzie na moim kompie, co w przypadku Wiedźmina 3 nie jest takie oczywiste.
Póki co trzeba czekać na kolejne info i trzymać kciuki by wyszedł dobry erpeg w gotyckim stylu. Nieoczekiwanie ten rok dla fanów erpegów może okazać się bardzo urodzajny. Nie licząc już trzech wspomnianych, na rynek wyjdzie jeszcze kilka gier sfinansowanych za pomocą Kickstartera.

Numerek i podtytuł usunięte z tytułu wątku. Tematy zakładamy dla wszystkich gier w danej serii.

Nars
 
Last edited by a moderator:
Platformy docelowe - PC, PlayStation 3 i Xbox 360.
Gra powstaje na tym samym silniku co "Risen 2" z delikatnie usprawnioną oprawą graficzną.

Śmiech na sali... generalnie po zapoznaniu się z różnymi informacjami i obejrzeniu fotek wygląda to bardziej jak duży dodatek do dwójki niż nowa odsłona. Piranha skończyła się na Nocy Kruka, rzekłem.
 
Niekoniecznie. ten cytat:

"Najważniejszą zmianą w porównaniu do drugiej odsłony serii utrzymanej w pirackich klimatach będzie powrót do klasycznego i wzorowanego na europejskim średniowieczu świata fantasy. Uniwersum Risen 3 zostało opuszczone przez bogów i spustoszone przez wojny tytułowych Tytanów. "

daje wg mnie nadzieję na coś bliższego Gothikom niż dwie pierwsze części. A silnikiem i oprawą graficzną się nie przejmuję w ogóle, dla mnie to rzecz drugorzędna.
 
Kilka nowych info:
  • NPC będą posiadały ulepszony system AI, nie będą oddalały się zbytnio od bohatera oraz gubiły ścieżek,
  • Nowa, lepsza fizyka zastosowana w grze, poniekąd przez ulepszony system walki (combosy) oraz śmierci/ogłuszeń przeciwników,
  • Zostanie zaimplementowany "Physically Based Rendering" na potrzeby lepszego ładowania otoczenia, lecz ciągle nie obejdzie się bez ładowania poziomów,
  • Wzorowanie się ogólnie na Gothic 3 (jako ulubioną część projektantów poziomów), chodzi tutaj o mapę oraz tereny
  • Gra będzie posiadała największy świat jaki kiedykolwiek powstał z ręki studia Piranha Bytes, mówi tu się o świecie większym niż Gothic 3 wypełnionym różnymi stworami i postaciami,
  • Oficjalnie potwierdzono wersje na PC, Xbox 360 oraz PS3. PB nie ma w planach wydania gry na Xbox One oraz PS4,
  • Zbroje, Szaty, Ubrania, Łuki, Kusze, Muszkiety, Pistolety - to nie wszystko co Piranha Bytes nam zaoferuje w ich najnowszej produkcji

Śmiech na sali... generalnie po zapoznaniu się z różnymi informacjami i obejrzeniu fotek wygląda to bardziej jak duży dodatek do dwójki niż nowa odsłona.

Mi tam stary silnik nie przeszkadza, przynajmniej będę miał pewność, że gra pójdzie na moim PC, a pierwsze screeny pokazują, że oprawa będzie ładna. Do tego ręcznie modelowany świat, twórcy pod tym względem wzorują się na G3 co jest najlepszą rekomendacją. Jeśli chodzi o wielkość świata to w R3 mamy ujrzeć największy świat jaki dotąd wyszedł spod ręki PB. I to mnie zadowala. Przy tak dużym świecie ekrany wczytywania nie będą problemem, tym bardziej, że jakoś nie przeszkadzały mi w pierwszym Wiedźminie czy TESach gdzie były przy wejściu do nawet najmniejszej chaty. Poza tym dwa pierwsze Riseny są niczego sobie nawet te kilka lat po premierze. Oczywiście R3 pod względem oprawy nie zagrozi Wiedźminowi 3, ale przecież nie tylko o grafikę w grach RPG chodzi.
Piranie dobrze kombinują. Next-geny dopiero raczkują sprzedały się dopiero w kilku milionach egzemplarzy. A X360 i PS3 rozeszły się w łącznym nakładzie ponad 160 mln egzemplarzy, a pewnie jeszcze się ich trochę sprzeda po tym jak stanieją. To sprawia, że grono odbiorców jest dość duże i R3 może się całkiem nieźle sprzedać.
Sam trochę na początku byłem nieco rozczarowany tym, że nie stworzyli nowego silnika. Ale było to spowodowane tym, iż tak późno zapowiedzieli grę, przez co spodziewałem się, że przez pierwszy rok pracowali na technologią. Dopiero gdy poznałem tak szybką datę premiery, zrozumiałem, że nie ma na to co liczyć. Ale gdy patrzę na takie widoczki to tego nie żałuję:
http://risen.info.pl/wp-content/uploads/2014/02/risen3_screen_area.jpg
 
Last edited:
Gothic ! :w00t: znaczy się Risen

Mam nadzieję że Piranie w końcu otrząsną się z szoku po Gothicu 3 i wrócą do dawnej świetności :)

A ten silnik Risenowy był w porządku, gra wyglądała ładnie to mi wystarczy
 
Last edited:
Teaser mi się podoba, tylko te czerwone ślepia potworka wyglądają trochę sztucznie. I jednak jest to wersja pre-renderowana, więc w grze może nie prezentować się tak efektownie. Ale mi to w sumie nie przeszkadza. Albo nie będzie przeszkadzać, jeśli naprawdę wrócimy do klimatów Gothicowych :).
 
Potwory jak z Gothica :laughing: Zagrałbym w końcu w prawdziwego następcę G3
Bo obydwa Riseny to były raczej słabe gry a szkoda :/
 
Normalnie niesamowite te informacje co to będzie można robić :]
To wszystko było już ponad dekadę temu w Gothicach, a golemy były lodowe,kamienne i jeszcze jakieś tam ;)
 
Normalnie niesamowite te informacje co to będzie można robić :]
To wszystko było już ponad dekadę temu w Gothicach, a golemy były lodowe,kamienne i jeszcze jakieś tam ;)
Co prawda to prawda, jednak w obu częściach risena o pływaniu można było tylko pomarzyć, także ta informacje jest dla mnie w jakimś sensie nowością.:D
 
Wygląd głównego bohatera :w00t:

 
Mam nadzieję, że nie. Trudno będzie mi wczuć się w łysiejącego gościa po czterdziestce.
Na okładce wygląda inaczej, może to tymczasowy model albo będą zmienne fryzury?
 

addar

Forum veteran
ZA MUZYKE ODPOWIADA DUET SKORUPA& WIERZYNKIEWICZ, no tak euro pewnie lepiej pachnie od złotówki :p
 
Coś mam przeczucie że nic odkrywczego nie dostaniemy, co najwyżej poprawne rzemiosło, bez radykalnych zmian i udoskonaleń, z tradycyjną archaiczną walką od Pirahni która od czasów G2 nie doczekała się powiewu świeżości I renowacji (drewno-animacje były i pewno będą) Tak bym chciał konkretnych zmian właśnie w walce i questach bo to trąci strasznie archaizmem u Pirahni. Risena2 kupiłem na premierze i się zawiodłem, dlatego do trzeciej części podchodzę sceptycznie, ewentualnie mega-ostrożnie,
 
@frog67

Dokładnie !
Byłem zdziwiony ze niektore rozwiązania w Risenie były rodem z 2001
Przedewszystkim walka z ostatnim bossem, to był wielki zawód :/
 
Top Bottom