Wiedźmin a matura, praca licencjacka itd.

+
Taaa, fajnie ale... przeczytaj dokładnie temat jaki podałem. Muszę omówić 6 książek - 2 obyczajowe (polska i zagranicza), 2 przygodowe (polska i zagraniczna) i 2 fantastyczne (polska i zagraniczna), za mniej polecą mi po punktach. 6 książek w 15 min, to mam 2 i pół minuty na jedną. I z każdego rodzaju mam po jednej pozycji, tylko z fantastyki polskiej wziąłem całą sagę, bo o tym mogę dość dużo mówić.
 
Deithwenser-ek said:
Taaa, fajnie ale... przeczytaj dokładnie temat jaki podałem. Muszę omówić 6 książek - 2 obyczajowe (polska i zagranicza), 2 przygodowe (polska i zagraniczna) i 2 fantastyczne (polska i zagraniczna), za mniej polecą mi po punktach. 6 książek w 15 min, to mam 2 i pół minuty na jedną. I z każdego rodzaju mam po jednej pozycji, tylko z fantastyki polskiej wziąłem całą sagę, bo o tym mogę dość dużo mówić.
Tylko nie zrób tej pracy na odwal się, bo to nie o to chodzi, że z każdej pozycji cośtam liźniesz :p
 

jiti

Forum veteran
Deithwenser-ek said:
Taaa, fajnie ale... przeczytaj dokładnie temat jaki podałem. Muszę omówić 6 książek - 2 obyczajowe (polska i zagranicza), 2 przygodowe (polska i zagraniczna) i 2 fantastyczne (polska i zagraniczna), za mniej polecą mi po punktach. 6 książek w 15 min, to mam 2 i pół minuty na jedną. I z każdego rodzaju mam po jednej pozycji, tylko z fantastyki polskiej wziąłem całą sagę, bo o tym mogę dość dużo mówić.
Ale temat przeczytałem dokładnie! "Sposoby kreacji bohatera w literaturze fantastycznej, przygodowej i obyczajowej. Omów na wybranych przykładach z literatury polskiej i obcej" Po pierwsze po punktach mogą polecieć ci jeśli nie omówisz 2 książek, jedną z literatury polskiej i jedną obcej (a i to nie koniecznie, zależy jakich byś miał egzaminatorów, ale jak by się uparli to by rzeczywiście mogli) Książki te mogą być fantasy, przygodowe i obyczajowe - tak Wiedźmina jak i Hobbita (czy Władce Pierścieni) spokojnie podepniesz pod każdą z tych pozycji! Po drugie, po punktach polecą ci też jeśli wybierzesz jakąś książkę do bibliografii i jej nie będziesz dobrze znał, nie wykorzystasz w dobry sposób itp. Nawet jeśli przeczytałeś wszystkie te książki (jeśli nie to i tak polecam, bo wybrałeś świetne pozycje, może oprócz Lalki ;))to przy dużej ich ilości łatwiej o głupi błąd, tym bardziej jeśli będziesz szybko mówił by ze wszystkim nadążyć.
 
Matura zbliża się nieubłaganie a ja nawet bibliografii nie mam. Wybrałem temat "Różne sposoby kreowania światów alternatywnych w literaturze fantasy. Omów zagadnienie na wybranych przykładach utworów.". Zdecydowałem się na sagę o wiedźminie, Pierwszy krok Adama Przechrzty i Malowanego człowieka Petera V. Bretta.Mam problem z wybraniem pozycji do literatury przedmiotu. Chodzi o to, że nie mam pojęcia co mogę tam wcisnąć. I tutaj mam prośbę do Was, widział ktoś może jakiś artykuł, opracowanie czy cokolwiek co mógłbym tam umieścić? Z góry dzięki.
 
zwierzch said:
Książka "Historia i fantastyka" - wywiad-rzeka Stanisława Beresia z A.Sapkowskim - bardzo się przyda i ładnie wygląda w literaturze przedmiotu :)Wiem, bo sam na maturze nawijałem o Wiedźminie ;-)
 
Są książki Katarzyny Kaczor, np Geralt, czarownice i wampir. Niestety pojawiają się w nich błędy merytoryczne i trzeba na to uważać. Oprócz tego warto przejrzeć stare numery pism takich, jak Fantastyka czy Felix. Przydatne w znalezieniu odpowiednich mogą się okazać bibliografie prac pisanych na podobny temat.
 
Temat mojej pracy maturalnej brzmi: "Przedstaw funkcjonowanie postaci fantastycznych (elfów, krasnoludów itp.) w świecie przedstawionym wybranych utworów."Jako taki koncept już mi się w głowie zrodził. Literaturę podmiotu zdążyłem sobie dobrać, więc w tym punkcie nie potrzebuję waszej pomocy. Liczę natomiast na waszą kreatywność w temacie literatury przedmiotu. Jak do tej pory zdecydowałem się na historię i fantastykę Beresia. Moje pytanie do was, co by tu jeszcze dodać?PS. Liczę na szybką odpowiedź gdyż jutro mija ogólnopolski termin składania bibliografii :p
 
Rękopis Znaleziony w Smoczej Jaskini - A.Sapkowskiego Co prawda nie samej książki, ale z jej opisów oraz zasłyszanych opinii wnioskuję, że jest to małe kompendium świata fantasy. Przyda się do rzucenia komisji paru efektownych definicji :)
 
Rękopis na pewno się przyda. Możesz też spróbować tutaj. Siedzą tu ludzie związani z fantastyką, jest szansa, że ktoś Ci pomoże:p
 
Wykorzystałem Rękopis, Fantasy:ewolucja gatunku oraz historię i fantastykę. To nieprzyjemne taka praca pod presją czasu. Kompletnie zapomniałem, że jutro upływa termin oddawania bibliografii. Co dziwnie nie było największym problemem napisanie bibliografii, tylko znalezienie mojego tematu maturalnego, który wybierałem kilka miesięcy temu. W każdym razie dzięki za pomoc ;)
 
Tu wyniki wyszukiwania w bazie Biblioteki Narodowej:
Fantasy - ewolucja gatunku,Trębicki G., Kraków:Kraków : Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, 2007
Stacja kontroli chaosu:zjawiska i pisarze współczesnej fantastyki., Oramus (ew. Materska) Dominika, Warszawa : Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa, 2004.
Kobiety opowiadają świat : szkice o fantastyce.,Grażyna Lasoń-Kochańska, Słupsk : Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej, 2008.
Poza światem... : baśniowość, magia, oniryzm w literaturze., pod red. Marzeny Woźniak-Łabieniec i Tomasza Cieślaka,Łódź : Drukarnia Cyfrowa i Wydawnictwo "Piktor", 2007
Rozważając fantasy : etyczne, dydaktyczne i terapeutyczne aspekty literatury i filmu fantasy = Considering fantasy : ethical, didactic and therapeutic aspects of fantasy in literature and film., red. Justyna Deszcz-Tryhubczak, Marek Oziewicz, Wrocław : Oficyna Wydawnicza Atut - Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, 2007.
Fantasy jako dobra nowina., red. nauk. Małgorzata Mikołajczak, Paweł Urbaniak, Wałbrzych : Wydawnictwo Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa, 2005.
Magiczny urok Narnii : poetyka i filozofia "Opowieści z Narnii" C. S. Lewisa., Marek Oziewicz, Kraków : Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, cop. 2005.
Geralt, czarownice i wampir : recykling kulturowy Andrzeja Sapkowskiego.,Katarzyna Kaczor, Gdańsk : Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria, cop. 2006.
Baśnie nasze współczesne., pod red. Jolanty Ługowskiej, Wrocław : Polskie Towarzystwo Ludoznawcze : Uniwersytet Wrocławski, 2005
Polska literatura fantastyczna : interpretacje., pod red. Andrzeja Stoffa i Dariusza Brzostka, Toruń : Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2005.Encyklopedia fantasy.,Judy Allen ; [tł. Piotr Lewiński], Warszawa : Muza, 2006. Opowiadania o ... krawędzi epok i czasów Johna Ronalda Reuela Tolkiena czyli Metafizyka, powieść, fantazja., Jakub Zdzisław Lichański spisał, Warszawa : "DiG", 2003.
Postaci fantastyczne w poezji i prozie baśniowej dla dzieci : (dla nauczycieli, studentów i uczniów)., Aneta Bizoń, Marian Gancarczyk, Bielsko-Biała : RODN "WOM", 2004.
Czytając fantasy....,Grażyna Lasoń-Kochańska, Gdańsk : Gdański Klub Fantastyki, 2002. Fantastyka polska 1945-2001 : poradnik bibliograficzny.,[materiały do bibliografii zebr. Artur Nowakowski, Michał Stankiewicz], Łódź : Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego, 2001.
Fantastyka, fantastyczność, fantazmaty / pod red. Anny Martuszewskiej,Gdańsk : Wydaw. UG, 1994
Można sprawdzić gdzie są dostępne za pomocąKARO i
NUKATatu i
tujakieś dwa artykuły(można je ściągnąć w jako pdf)
tu wyniki wyszukiwania z BZCZTygiel kultury - numery archwialne są dostępne online - ten numer jest częściowo poświęcony fantastyce.
 
Last edited:
Ja niestety nie zdążyłem skorzystać z twojej wyliczanki. Na pewno będzie pomocna dla potomnych ;) Oren za chęć niesienia pomocy należy się bezsprzecznie.
 
No właśnie, jak już wszystko pracowicie zebrałam do kupy i wysłałam, to się doczytałam, że to na jutro ;)Ale dzięki za docenienie :)
 
Wybrałem sobie temat maturalny związany właśnie z Wiedźminem:" Mity i legendy w twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Omów na przykładach dwóch, trzech utworów pisarza." Macie może jakieś pomysły co przygotować na taką prezentacje maturalną? Jakie to mity i legendy są przedstawione w jego twórczości?

P.S Co myślicie o tym abym przed komisją stanął w wiedźmińskim rynsztunku, jakiejś zbroi etc?
 
Myślę, że mógłbyś napisać, jaki masz pomysł, co już przeczytałeś, jaki kierunek chciałbyś obrać. No i przydałoby się przejrzenie całego wątku, długi nie jest, a pewnie niektóre propozycje będą przydatne.

Przebieranka tylko pod warunkiem, że merytorycznie będziesz tip top, choć osobiście odradzam.
 
filipzkonopy said:
Co myślicie o tym abym przed komisją stanął w wiedźmińskim rynsztunku, jakiejś zbroi etc?
Koniecznie do tego miecz srebrny-na te POTWORY,co Cię będą odpytywać. ;)
Przepraszam,ale nie mogłem się powstrzymać.
 
A jakie legendy i mity albo ich powiązania z "naszymi" widzicie? Ja zauważyłem legendę o Królu Arturze i Pani Jeziora ale to trochę za mało..
 
Przeczytałem pół tematu i sam się przyznam że zdawałem maturę z Wiedźmina. Więc napiszę coś dla przyszłych zdających z moich własnych doświadczeń... mój temat brzmiał słabo Wiedźmińsko aczkolwiek jako jedyny się nadawał:

"Bohater literacki a jego filmowa kreacja. Przedstaw zagadnienie na wybranych przykładach."

w literaturze podmiotu miałem serial 13 odcinków(a serial to to samo co film jak dla mnie :p ), Miecz Przeznaczenia i Ostatnie Życzenie. Książki w literaturze podmiotu miałem trzy - cała saga jako jedna pozycja. Rękopis znaleziony w smoczej jaskini A.S. I fragmenty dosyć naprawdę dobrej książki która się może co poniektórym przydać, takie małe opracowanie apropo czarów wampirów itp. Niestety ciężko ją zdobyć. Ale kilka mądrych zdań można z niej wyciągnąć i po jej przeczytaniu trochę rzeczy się dowiedziałem. Na pewno piszący o Wiedźminie coś z niej wyciągną tymbardziej że troche ciężko o jakieś inne materiały. Tytuł książki:

Katarzyna Kaczor „Geralt, czarownice i wampir, rycykling kulturowy Andrzeja Sapkowskiego”

I tyle. całość napisałem w sam 2 tyg przed maturą. Zajęło mi to kilka dni(polecam zacząć wcześniej jednak czasu było za mało, a trzeba też się tego nauczyć :D ), wcześniej oglądając serial i czytając książke - (sama przyjemność :) ) wyłapując to co istotne do matury - sporządziłem notatki i jakoś poszło. Znajomi trochę nie rozumieli mojego podejścia bo wiedźmina mało kto czytał, i każdy pisał klasyczne tematy o Panu Tadeuszu Lalce wierszach itp. No cuż. nie każdy bo mi żaden temat "nie pasował" :) Egzaminujący byli troszkę zaskoczeni moim Wiedźminem, choć Pani z komisji która mnie odpytywała znała sagę bo widać było że wie o czym dokładnie mówię, no i dzięki krótkiemu wstępowi kim jest geralt, czym się trudni i jak wygląda jego świat, trudno było nie wywrzec dobrego wrażenia, na pozostałych członkach komisji. I podobało im się to, że nie wykułem czegoś na blachę. A potrafiłem ich wprowadzić w świat, i powiedzieć coś mądrego. Że nie przepisałem połowy rzeczy których nie wiem z opracowania, tylko sam przygotowałem tą prezentację, na temat który mnie interesuje i potrafię zainteresować też tym innych. Byli wciągnięci w to co mówię. Miałem największy problem bo do powiedzenia miałem wiele po sporządzeniu notatek... ale jakoś w domu wszystko co było niezbędne udało mi się upakować w wyznaczony czas choć nie było łatwo. Bo o Geralcie można mówić trochę dłużej niż te 15-20 minut prawda ? :D Z Polskiego jakiś ekstra nigdy nie byłem żeby nie było, a zdałem ustny nie chwaląc się na 90% co na tle klasy było na prawdę jednym z najlepszych wyników mimo że ponoć temat miałem "niepewny" i sam się obawiałem trochę reakcji komisji. Iż nie będzie im leżeć bohater niezbyt standartowy jak np. Kmicic. A Punkciszy mi się zapewne uzbierało właśnie za uczciwe podejście do tematu, i odpowiedź na typowe pytania związane z archetypami, legendami do jakich nawiązuje A.S. itp. Ogółem grzebiąc w necie i pisząc samemu musiało się to przeczytać i wiedzieć.

Dla potomnych - tematów jest tyle do wyboru że jeśli interesuje was sam nie wiem co... np. gotowanie :D to coś pod to podciągniecie, i zdacie dużo lepiej niż pisząc na inny temat. Ja akurat przeczytałem Tylko wiedźmina i akurat oglądałem też film to mi się trafił temat.

Co do mitów i legend w Wiedźminie to nawet w moim temacie miałem o tym coś wspomniane. Teraz nie wiele sobie przypominam ale między innymi:

Królowa śniegu Andersena (Okruch Lodu)
Szewczyk Dratewka (Granica Możliwości)
i ponadto napewno Pani Jeziora - Ona dała Excalibur merlinowi chyba :)

I przebranie sobie daruj, prezentacje w power pointcie też odradzam ale to już zależy od twoich umiejętności - ogółem wtedy musisz mówić o tym co pokazujesz :) Lepiej zrobić po staroświecku i co najwyżej możesz wydrukować kilka fotosów, zdjęć jeżeli do czegoś będa potrzebne by np. pokazać jak wyglądał przykładowo wiedźmin czy coś... bo o takich podstawowych rzeczach też trzeba 2-3 zdania powiedzieć.
 
Top Bottom