Wiedźmin a matura, praca licencjacka itd.

+
Badanie licencjackie- Potencjał twórczy gry komputerowej Wiedźmin w percepcji aktywnych graczy.

Witam, jestem studentką III roku Psychopedagogiki kreatywności na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Prowadzę badanie licencjackie odnośnie potencjału twórczego gry Wiedźmin w opinii graczy. Potrzebuje waszej pomocy :) Pragnę udowodnić, że gry komputerowe mogą rozwijać nasze zdolności umysłowe, zdolności twórcze a także kształtować nasze postawy. Każdej osobie która zechce poświęcić 3 minuty na uzupełnienie mojej krótkiej ankiety będę niezmiernie wdzięczna.

Link do ankiety:http://www.survio.com/survey/d/O2D8Q8E7G9N3O7K8T

W razie wszelkich pytań, proszę pisać. :)
 
Last edited:
Psychopedagogiki kreatywności. To specjalność nienauczycielska pedagogiki ogólnej bazująca głównie na pojęciu twórczości i kreatywności :)
 
możesz powiedzieć trochę szerzej o tym, co się z taką wiedzą robi i do czego to w ogóle potrzebne? brzmi trochę jak wydział automatyki piątego koła u wozu. krótko mówiąc, dziwnie.
 
Misie Pysie Kolorowe!

Nie orientuje się ktoś gdzie mogę dorwać jakieś przykłady działań w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (nazwijmy to działaniami na rzecz społeczeństwa: wspieranie lokalnej społeczności, wolontariaty, dobroczynność, dbanie o własnych pracowników, wspieranie jakichś tematów - jak choćby ostatnia obecność Marcina Irwińskiego na Woodstocku, czy dorzucenie się do puli licytowanych przedmiotów w ramach WOŚP) w wykonaniu CDP? Bo niby trochę to tu to tam się udaje wyszukać, ale to raczej pojedyncze wzmianki...
Ktoś? Coś? Czy muszę bezpośrednio do kogoś u REDów uderzać i liczyć na ich odpowiedź? :)

Magisterkę by wypadało skończyć ;)
 
[SPOILERY] Wierzenia , tradycje, mity i legendy wgrze W3 - potrzebna wasza pomoc do pracy licencjackiej

Witam was serdecznie!
Na początek długo się zastanawiałem jak taki temat ugryźć i gdzie zamieścić, żeby zbytniego chaosu nie narobił, dlatego jeśli nie jest w odpowiednim miejscu poprosiłbym o przemieszczenie. Drugą sprawą jest że jeden z wątków kultury słowiańskiej już jest na forum ale jest bagatela sprzed ponad roku i to jeszcze w dyskusji przed wydaniem trzeciej części. I nie jest to dubel tematu o mitologi słowian, a po prostu można rzecz że zbiór wszystkich tych odnośników (o ile tak można to nazwać) no i przede wszystkim pomoc dla mnie i pewnie innych też.

Do sedna:
Mam zamiar napisać pracę licencjacką na temat ogólnie pojętej (obecnie) kultury/mitologi/religii Słowian i german bazując na samej tylko części 3 gry komputerowej. Niestety wstyd mi się przyznać ale nie czytałem żadnej z tych książek, samą zaś grę ogrywam drugi raz, ale do rzeczy:

Sam nie jestem w stanie wyłapać wszystkich/większości nawiązań do wymienionych w tytule odnośników, dlatego liczę na waszą pomoc że chociaż wspomożecie mnie waszymi odkryciami/nawiązaniami. Chciałbym sobie uporządkować przede wszystkim na czym skupię się najwięcej, na pewno będą to bestie zawarte w grze ( i nie tylko), ale oprócz tego chciałbym również:


  • O religii jaka występuje w grze i ogółem (w sieci znalazłem to: http://www[dot]witchersite[dot]pl/ wierzenia-i-tradycje-nordlingow, lecz nie wiem czy wszystkie to wierzenia znajdują się w 3 części)
  • Obrzęd Dziadów (miejsce akurat jako jedno z niewielu wiem), czy istnieją jeszcze jakieś w grze ?
  • Mitach i legendach (legenda o Popielu i mysiej wieży) nie mogę sobie teraz przypomnieć czy coś więcej jest na szybko
  • Wierzeniach (sabat czarownic, niestety nie pamiętam w którym miejscu i misji mamy możliwość odwiedzenia lokacji?)
  • Obiło mi się o uszy że na wyspach Skellige również jest nieco inna kultura i kulty
  • O mieczach Geralta - srebrnym i stalowym (na potwory i ludzi)
  • Chciałbym też nieco o orężu i budynkach, wiem jedynie że stary żuraw z gdańska jest w grze w novigradzie, no i znalazłem w sieci temat odnośnie budynków wzorowanych na starych formach budowy
  • Wyczytałem tez gdzieś że wiele posągów jest odniesieniem do prawdziwych rzeźb i miejsc
  • W dodatku (swoją drogą genialny dodatek ;)) jest również odniesienie do sporego contentu ale z tego już totalnie nic nie pamiętam (jedynie Legenda o Twardowskim no i nawiązana do wesela)

Lista jest dość spora, ale niestety muszę jak najwięcej materiału zebrać zanim zacznę cokolwiek analizować, no i grę będę z przyjemnością musiał ograć jeszcze raz dla sprawdzenia i udokumentowania materiałów :)
 
Połączenie kultury, reklamy i mediów - totalne dno jeśli chodzi o ukierunkowanie specjalizacji :p, ale na szczęście temat prac mamy bardzo szeroki więc postanowiłem się tym zająć. Obecnie mam takie książki w przygotowaniu:
Andrzej Szyjewski - Religia Słowian
Piekarczyka - Mitologia germańska
mitologia słowian aleksander gieysztor
Ale chciałbym trochę rzeczy jednak wyciągnąć z gry mimo wszystko bo na tym część pracy opierać się będzie )
 

Piękna książka, również polecam. Zdziwisz się ile stworów poznasz po samych ilustracjach ;)
mitologia słowian aleksander gieysztor
Dobry wybór. Postaram się wyciągnąć od kolegi jutro parę tytułów, wiem że ma kilka książek na ten temat.

Co do nawiązań występujących w grze - właściwie najlepiej u źródła - napisz do Redów co i jak, może podpowiedzą z jakich książek czerpali
 
Witam was serdecznie!
Na początek długo się zastanawiałem jak taki temat ugryźć i gdzie zamieścić, żeby zbytniego chaosu nie narobił, dlatego jeśli nie jest w odpowiednim miejscu poprosiłbym o przemieszczenie. Drugą sprawą jest że jeden z wątków kultury słowiańskiej już jest na forum ale jest bagatela sprzed ponad roku i to jeszcze w dyskusji przed wydaniem trzeciej części. I nie jest to dubel tematu o mitologi słowian, a po prostu można rzecz że zbiór wszystkich tych odnośników (o ile tak można to nazwać) no i przede wszystkim pomoc dla mnie i pewnie innych też.

Do sedna:
Mam zamiar napisać pracę licencjacką na temat ogólnie pojętej (obecnie) kultury/mitologi/religii Słowian i german bazując na samej tylko części 3 gry komputerowej. Niestety wstyd mi się przyznać ale nie czytałem żadnej z tych książek, samą zaś grę ogrywam drugi raz, ale do rzeczy:

Sam nie jestem w stanie wyłapać wszystkich/większości nawiązań do wymienionych w tytule odnośników, dlatego liczę na waszą pomoc że chociaż wspomożecie mnie waszymi odkryciami/nawiązaniami. Chciałbym sobie uporządkować przede wszystkim na czym skupię się najwięcej, na pewno będą to bestie zawarte w grze ( i nie tylko), ale oprócz tego chciałbym również:


  • O religii jaka występuje w grze i ogółem (w sieci znalazłem to: http://www[dot]witchersite[dot]pl/ wierzenia-i-tradycje-nordlingow, lecz nie wiem czy wszystkie to wierzenia znajdują się w 3 części)
  • Obrzęd Dziadów (miejsce akurat jako jedno z niewielu wiem), czy istnieją jeszcze jakieś w grze ?
  • Mitach i legendach (legenda o Popielu i mysiej wieży) nie mogę sobie teraz przypomnieć czy coś więcej jest na szybko
  • Wierzeniach (sabat czarownic, niestety nie pamiętam w którym miejscu i misji mamy możliwość odwiedzenia lokacji?)
  • Obiło mi się o uszy że na wyspach Skellige również jest nieco inna kultura i kulty
  • O mieczach Geralta - srebrnym i stalowym (na potwory i ludzi)
  • Chciałbym też nieco o orężu i budynkach, wiem jedynie że stary żuraw z gdańska jest w grze w novigradzie, no i znalazłem w sieci temat odnośnie budynków wzorowanych na starych formach budowy
  • Wyczytałem tez gdzieś że wiele posągów jest odniesieniem do prawdziwych rzeźb i miejsc
  • W dodatku (swoją drogą genialny dodatek ;)) jest również odniesienie do sporego contentu ale z tego już totalnie nic nie pamiętam (jedynie Legenda o Twardowskim no i nawiązana do wesela)

Lista jest dość spora, ale niestety muszę jak najwięcej materiału zebrać zanim zacznę cokolwiek analizować, no i grę będę z przyjemnością musiał ograć jeszcze raz dla sprawdzenia i udokumentowania materiałów :)

Pomądrzę się, bo lubię. Po pierwsze - musisz wybrać coś z tej listy i tego się trzymać, bo jeśli chcesz opisać to wszystko, co jest w grze i do tego znaleźć źródła (solidna literatura naukowa), to właśnie przekraczasz limit (o ile macie na studiach limity) objętości magisterki. Prawda jest taka, że jeśli nie jesteś specjalistą od dawnych wierzeń, to nie ogarniesz nawet stanu badań, niezbędnego do uzasadnienia, dlaczego taki lub śmaki element gry łączysz z mitologią Słowian.
Po drugie - odwołania w grze są chronologicznie od Sasa do Lasa. Najlepiej więc będzie skupić się na odwołaniach nie do samej kultury Słowian, ale do jej obrazu, który wytworzył się dzięki badaniom z XIX wieku. To jest mierzalne i nie musisz wtedy odtwarzać dyskusji naukowych, dotyczących zasadności takiej lub innej rekonstrukcji dawnych wierzeń. A z pewnością wiesz, że przed początkiem wieku XIX w Polsce nie prowadzono żadnych badań, które można "podpiąć" pod badania etnograficzne. Dlatego wcześniejsze zapisy o kulturze ludowej są tak trudne do interpretacji.
Po trzecie (łączy się z "po drugie") - podziel od nowa te kwestie może, na przykład na: odniesienia do literatury (dziady w grze to "Dziady" Mickiewicza, a nie odwołanie do tradycji zadusznych jako takich, świadczy o tym posługiwanie się cytatem z Mickiewicza, prawda?), odniesienia do wiedzy powszechnej (stereotypu lub "wszyscy wiedzą, że" - nawet Geralt spotyka coś takiego i komentuje to, gdy w jednym z zadań widzi w domu linię z soli, mającej uniemożliwić przejście wszelkim złym siłom), odniesienia do kultury ludowej (wzory w chatach odpowiadają malowaniu chałup w Zalipiu, gdzie taka tradycja pojawiła się chyba dopiero pod sam koniec XIX wieku) itd., itd.
Po czwarte wreszcie - zastanów się, czy chcesz badać easter eggs, czyli nawiązania i cytaty (do gier, książek, popkultury, filmów, kanonu wielkich dzieł etc. - jest o tym cały spory temat), czy chcesz badać konstrukcję świata (i tutaj będziesz szukać wśród wyglądu domów i miast, potworów i ich pochodzenia z ludowych wierzeń), czy może zbadasz religie świata gry (tutaj musisz też zapoznać się z książkami Sapkowskiego).

Zatem moja rada w skrócie - zrób listę rzeczy, które Cię interesują. Zastanów się, jak wiele chcesz o tym napisać. Idź do promotora i zapytaj o radę, bo nie da się opisać wszystkich tych nawiązań w licencjacie, jeśli chce się dobrze udokumentować źródła. Bo nie możesz napisać "chałupy są malowane jak w Zalipiu", tylko musisz znaleźć solidną książkę, która potwierdzi, że chałupy w Zalipiu wyglądają tak i owak, a zatem to, co jest w grze, z rzeczywistymi malunkami łączą takie i owakie cechy wspólne. I ten proces musisz przeprowadzić dla wszystkich porównywanych elementów. W przypadku mitologii słowiańskiej będzie to spory wysiłek.
I na koniec podrzucę link do dość skromnej rzeczy, którą wrzuciłam ostatnio (szukanie, selekcja i kartkowanie tych książek zajęło mi parę godzin, a naprawdę dobrze radzę sobie z obsługą biblioteki), tam możesz znaleźć jakieś podpowiedzi bibliograficzne. I na koniec - wiem, że napisałam mnóstwo podstawowych rzeczy (przepraszam, ale doświadczenie uczy, że ludzie chcą wszystko opisać tak szeroko, jak się da... a to się nie da, nie chciałam Cię traktować z góry!) i że to jest dość zniechęcające, ale po prostu wydaje mi się, że musisz trochę uporządkować to, czego chcesz, lepiej poznać samą grę i dopiero wtedy będziesz w stanie przemyśleć koncepcję tego licencjatu.
 
Z góry przepraszam za dość długi czas braku odpowiedzi, ogólnie rzecz biorąc jest tego zbyt dużo na takie szerokie opracowanie, postanowiłem więc bardziej zabrać się za zamieszone w grze multum ilości easter eggów i nawiązań do popkultury, temat w zasadzie już mam odnośnie tego spory, więc będe musiał sobie przyporządkować. Bardziej w kierunku złożoności świata z cudzych tekstów, rozmaitych fragmentów i przedstawionego świata za pomocą intertekstualności . Jedynie czego bym potrzebował to informacji czy są jakieś opracowania odnośnie gier komputerowych bądź rozebrania gry na czynniki pierwsze? ;)
 
Wulgaryzmy w Wiedźminie 3

Cześć!
Piszę właśnie pracę licencjacką i potrzebuję waszej pomocy. Robię analizę tłumaczenia przekleństw w "Wiedźminie 3: Dziki Gon" z wersji angielskiej na polską i przydałoby mi się mini badanie waszej opinii o tych dwóch wersjach językowych. Chodzi mi o ogólne wrażenie, czy waszym zdaniem wulgaryzmy są mocniejsze w wersji polskiej, czy może w angielskiej?
Jeśli macie ochotę, to proszę o wypełnienie króciutkiej ankiety - > http://goo.gl/forms/kEXMIgjISklYy5nT2 ;)

Możecie też napisać tutaj o swoich ogólnych wrażeniach. Może jakieś szczególne dialogi, które zapadły wam w pamięć?

Z góry dziękuję za pomoc :)
 
@Abhorsen_ Szczerze mówiąc, żaden z tekstów w tej ankiecie nie jest zbyt ciekawy :p Dziki Gon jest pełen tekstów o wiele bardziej naturalnych, mogących pretendować do miana kultowych.
 
Doskonale wiem, ale ekspertem w tworzeniu ankiet nie jestem ;) Ledwo tę jakoś skleciłem naprędce, bo to nie jest jakieś badanie, na którym opiera się moja praca. Ot, raptem we wnioskach pojawi się wzmianka, że polscy gracze uważają, że polska wersja jest ogółem bardziej wulgarna (jak na razie tylko jedna osoba się wyłamała) ;)

I tak swoją drogą, to mógłbyś przytoczyć te kultowe teksty? Jakieś z wątku głównego, bo głównie w nim szukam przykładów...
 
Humor w Wiedźminie 3 oparty na grze słów, ironii, parodii i satyrze

Jako, że jestem studentem lingwistyki i fanem universum Wiedźmina zastanawiałem się nad podjęciem próby napisania licencjatu na temat problemu tłumaczenia humoru w Wiedźminie 3 włącznie z dodatkami i tu się pojawia moje pytanie czy w wieśku uda mi się znaleźć na tyle materiału żeby zrobić z tego pracę? Sam podczas przechodzenia nie zwracałem na to bardzo uwagi więc pomyślałem, że zapytam na forum.
 
Zróżnicowanie językowe w Wiedźminie 3

Cześć!

Nazywam się Tomek i jestem studentem 3 roku filologii angielskiej UMK w Toruniu :) Aktualnie piszę pracę licencjacką o zróżnicowaniu językowym w Wiedźminie 3: Dziki Gon. Chciałbym bardzo serdecznie zaprosić Was do udziału w ankiecie, którą muszę przeprowadzić do mojej pracy (a czas nagli :pP). Dziękuję za każdą odpowiedź i poświęcony na nią czas :) Zapraszam również do zamieszczania komentarzy odnośnie ankiety.

https://goo.gl/forms/O5zT8nAr9dIVkAd43
link do ankiety :)
Dobrego dnia wszystkim :D
 
Last edited:
Top Bottom