Batman Arkham

+
Po 34 godzinach gry mogę powiedzieć, że skończyłem Batmana (nie na 100%, a na około 93%).



Jeśli chodzi o samą produkcję to muszę powiedzieć, że mamy chyba najlepszą część przygód o Batmanie (chociaż tutaj o podium można się spierać z Arkham City). Generalnie świetna fabuła oraz rozwiązania w rozgrywce, które co chwila zaskakiwały. Człowiek nie zdawał sobie sprawy ile można jeszcze nowości dać na tym polu. Teraz mamy przeciwników, którzy nie tylko minują planszę, ale też rozstawiają działka-wieżyczki, posiadają ubrania niewidoczne dla naszej "x-wizji", latające drony oraz medyków ocucających ogłuszone ofiary. Dodatkowo potrafią nie tylko zaminować wysokie punkty, ale też wrzucić pociski zapalające do "podłogowych kanałów". Ich inteligencja oraz spostrzegawczość pozostała jednak nie zmieniona (a przynajmniej ja takowych zmian nie odczułem), stąd też raz są sprytniejsi, a często wykazują się brakiem logiki. Różnie to bywa, ale ogólnie nie jest źle.
Batman też nauczył się kilku sztuczek. Największa zmiana (poza kilkoma gadżetami) to możliwość podnoszenia przedmiotów w trakcie walki i rzucania ich w przeciwników (wcześniej mogliśmy to robić gdy ciskał nimi w nas wróg), nokauty (w tym wielokrotne) za pomocą środowiska (już nie tylko kraty pod napięciem) oraz oczywiście batmobil. Na ten ostatni element został położony taki nacisk, że w sumie mamy w nim aż dwie potyczki z "bossami" oraz sesje "skradankowe" (nie wspomnę o zwykłych pościgach). Samochód potrzebny jest też do rozwiązywania niektórych łamigłówek jak również walki... z armią.



Bo Batman jest teraz niemal na wojnie stąd też posiada "czołg" (z czego z resztą żartują nawet sami twórcy - poprzez komentarze zbirów). Sam pojazd prowadzi się jednak przyjemnie (da się kontrolować zdalnie - w ograniczonym obszarze), a w starciu pieszym zbirem czujemy się nieśmiertelni (Rycerz jednak nikogo nie rozjeżdża oraz nie zabija z działka, a ogłusza z paralizatora odrzucając spod kół - śmieszne jest tylko to iż po nieprzytomnym możemy do woli jeździć bez strachu zabrudzenia na czerwono kół). Wciąż jednak najlepszą i najszybszą metodą poruszania się jest szybowanie (możemy się również wybijać z samochodu). Trzeba jednak mieć na uwadze, że teraz patrolowana jest też przestrzeń powietrzna.



Scenariusz już chwaliłem, więc czas na pochwały względem strony technicznej. Po pierwsze genialnie zagrane dialogi (nie będę wymieniał kto się pojawił ;) ) oraz ładna i "mroczna" grafika. Deszcz, dym, światła czy odbicia stanowią piękny wizualny spektakl. Czasem tylko gdzieś postraszy słabszej rozdzielczości tekstura czy mniej dopracowany model 3D. Ogólnie jednak jest bardzo ładnie, a postęp w grafice widać zwłaszcza na modelach postaci (najlepiej tych ważnych dla fabuły). Spora część otoczenia ulega też destrukcji co jest jest miłe zwłaszcza przy pościgach batmobilem (pytanie tylko jakie szkody wyrządza przy tym Wayne - miastu które przecież miał chronić, a nie dewastować).
Oczywiście zdarzają się błędy natury technicznej (przenikania, błędy w detekcji kolizji czy "lewitowanie" ), ale są one znikome jak na tak złożony otwarty świat. Produkcja jest też w miarę stabilna (wywaliło mnie w sumie 5 razy - przy czym raz był to niejako mój błąd gdyż wcześniej zrobiłem Alt-Tab) i dość sprawnie chodząca (bez tych legendarnych pokazów slajdów - chociaż w późniejszych etapach - przy swobodnej jeździe - zdarzały się sporadyczne spowolnienia, jednak tylko chwilowe).



Generalnie jestem zadowolony z tej produkcji i polecam ją każdemu fanowi Mrocznego Rycerza.
 
No świetny ten bacior nowy.
Nawet jak ktoś nie jest mega fanem to bedzie zadowolony.
Świetna zabawa batmobilem :)
 
Znalazłem ostatnio jeszcze dwa nawiązania do Supermana oprócz tych trzech z filmiku, który wrzucił @Kuboniusz :)

1) Jeden ze zbirów, których możemy podsłuchać przez radio mówi coś w stylu "Brakuje tu jeszcze żeby przyleciał ten świr z Metropolis".

2) Tutaj jest to już poważny spoiler fabularny więc na wszelki wypadek schowam.

Kiedy tożsamość Batmana zostaje ujawniona to można usłyszeć jak jeden ze zbirów mówi coś w stylu "Wayne zawsze wydawał mi się podejrzany jak na milionera, nie to co Oliver Queen czy Lex Luthor.". Tutaj przy okazji nawiązanie do Zielonej Strzały. W przypadku tego ostatniego, w mieście znajdziemy też bannery Queen Industries.
 
Znalazłem ostatnio jeszcze dwa nawiązania do Supermana oprócz tych trzech z filmiku, który wrzucił @Kuboniusz :)

1) Jeden ze zbirów, których możemy podsłuchać przez radio mówi coś w stylu "Brakuje tu jeszcze żeby przyleciał ten świr z Metropolis".

2) Tutaj jest to już poważny spoiler fabularny więc na wszelki wypadek schowam.

Kiedy tożsamość Batmana zostaje ujawniona to można usłyszeć jak jeden ze zbirów mówi coś w stylu "Wayne zawsze wydawał mi się podejrzany jak na milionera, nie to co Oliver Queen czy Lex Luthor.". Tutaj przy okazji nawiązanie do Zielonej Strzały. W przypadku tego ostatniego, w mieście znajdziemy też bannery Queen Industries.

Kwestia czasu jak ogłoszą, że pracują nad Supermanem, są znani z gry o superbohaterze, więc za jaki inny temat mogliby się wziąć? a Superman jest wolny, bo o ile się orientuje Spiderman ukazał się jakiś czas temu.
 
Prawa do Spider-mana ma niestety Activision (niestety, bo nic fajnego z nim nie robią) natomiast WB trzyma łapę na całym uniwersum DC więc ten trop wydaje się najsensowniejszy. Aczkolwiek osobiście wolałbym grę z całą Ligą, a nie tylko z Supermanem. Mnóstwo postaci o zróżnicowanych zdolnościach, jeszcze ciekawszy Dual Play, globalna fabuła itd.
 
Oczywiście zdarzają się błędy natury technicznej (przenikania, błędy w detekcji kolizji czy "lewitowanie" ), ale są one znikome jak na tak złożony otwarty świat.
Te, które wymieniłeś rzeczywiście mogą wydawać się znikome. Mój gacek bardzo często miał problemy z dobijaniem leżących na ziemi przeciwników. Zbir ogłuszony, animacja skończona, a delikwent nic sobie z tego nie robi i wstaje psując mi combo.
Na ten ostatni element został położony taki nacisk, że w sumie mamy w nim aż dwie potyczki z "bossami" oraz sesje "skradankowe" (nie wspomnę o zwykłych pościgach).
Największa nowość jest jednocześnie największą bolączką. Głównie za sprawą pewnej misji pobocznej, która bombarduje nas setkami czołgów do zniszczenia. Ktoś może powiedzieć, że to czynność opcjonalna. Nie jest jednak taką jeśli chcemy złapać wszystkich przestępców i obejrzeć pełne zakończenie.
Potyczki z bossami oraz sekwencje skradankowe przy użyciu batczołgu są wykonane bardzo słabo. Walka z Deathstrokem jest po prostu żenująca, a starcia z kobrami są po prostu głupie.

Co więcej, wszystkie walki z bossami zaliczyły wyraźny regres względem poprzednich części. Jeśli ktoś czekał na pojedynki takie jak ten z Deathstrokem w Origins, czy z Ra's al Ghulem w City to się przeliczył.
Kwestia czasu jak ogłoszą, że pracują nad Supermanem, są znani z gry o superbohaterze, więc za jaki inny temat mogliby się wziąć? a Superman jest wolny, bo o ile się orientuje Spiderman ukazał się jakiś czas temu.
Mam nadzieję, że tak się nie stanie. Nigdy nie byłem fanem Supermana i nie bardzo orientuję się w tym uniwersum. No i nie bardzo mi to pasuję do stylu rozgrywki serwowanym przez Rocksteady.
 
Te, które wymieniłeś rzeczywiście mogą wydawać się znikome. Mój gacek bardzo często miał problemy z dobijaniem leżących na ziemi przeciwników. Zbir ogłuszony, animacja skończona, a delikwent nic sobie z tego nie robi i wstaje psując mi combo.

Też takie przypadki miałem ale naprawdę sporadycznie i chyba wiele zależało tutaj od ustawienia postaci względem siebie.

Największa nowość jest jednocześnie największą bolączką. Głównie za sprawą pewnej misji pobocznej, która bombarduje nas setkami czołgów do zniszczenia. Ktoś może powiedzieć, że to czynność opcjonalna. Nie jest jednak taką jeśli chcemy złapać wszystkich przestępców i obejrzeć pełne zakończenie.

Też za tym nie przepadałem (i szczerze nie wypełniłem jeszcze tych wszystkich misji) bo robi się z tego straszny chaos.

Potyczki z bossami oraz sekwencje skradankowe przy użyciu batczołgu są wykonane bardzo słabo.

Powiedziałbym, że skradanie się batmobilem było dobrym dodatkiem kiedy mieliśmy swobodę i toczyliśmy walkę z czołgami Kobra, ale potyczki z bossami (zwłaszcza ta pierwsza) to porażki. Skradanie się aby zadać cios, a później paniczna ucieczka pod ciągłym ostrzałem przy szybkiej próbie nawigowania się po krętych ulicach/kanałach - coś strasznego. Tym bardziej jak na coś wpadaliśmy, bo mu przecież musimy być szybcy (a przeciwnik wolny nie jest).

Co więcej, wszystkie walki z bossami zaliczyły wyraźny regres względem poprzednich części.

Origin miało tych starć aż za dużo ale AK kilku brakowało.

P.S. Tak przy okazji - za nieco ponad 10 dni zadebiutuje pierwsze DLC. Niestety obecnie jedynie dla konsol, bo jak wiadomo Batman na PC został wycofany.
 
Rozbroiłem te wszystkie miny (chaos był wielki, ale zdzierżyłem) w nadziei na ciekawą potyczkę z Deathstroke, a tutaj.. dupa.

Ktoś się wykazał zerową kreatywnością i dał... kopię wcześniejszego pojedynku z tej części gry (dodatkowo tego, którego najbardziej nie znosiłem). Dziękuję postoję.

Muszę za to pochwalić taki detal grafiki jak.. woda. I nie mówię tutaj jedynie o deszczu oraz kałużach, a o samym akwenie otaczającym wyspy. Coś stanowiące jedynie tło oraz rodzaj ściany zostało potraktowane z takim zaangażowaniem, że aż szkoda iż inne produkcję, w których woda stanowi element istotny dla rozgrywki, nie poszły w tą stronę (jak chociażby Wiedźmin 3).

[SPOILER="ciężki" animowany gif]
[/SPOILER]
 
Ktoś się wykazał zerową kreatywnością i dał... kopię wcześniejszego pojedynku z tej części gry (dodatkowo tego, którego najbardziej nie znosiłem). Dziękuję postoję.
Tak jak pisałem. Starcia z bossami w AK leżą i kwiczą.
Coś stanowiące jedynie tło oraz rodzaj ściany zostało potraktowane z takim zaangażowaniem, że aż szkoda iż inne produkcję, w których woda stanowi element istotny dla rozgrywki, nie poszły w tą stronę (jak chociażby Wiedźmin 3).
Nie zapominajmy, że od premiery poprzedniej części minęły prawie 4 lata, a AK jest grą zdecydowanie mniejszą. Nie ma tam żadnych cykli dobowych i pogodowych. Rocksteady nie strudziło się nawet wersją pecetową. Mieli sporo czasu na dopieszczenie szczegółów.
 
Last edited:
Pięć godzin grania.(PS4)
Netopyrz raz zawiesił mi konsole, nie dało sie nic zrobić:/
Raz mnie przejechał samochód i Batman zapadł sie pod ziemie hyhy
To znaczy wpadł gdzieś pod tekstury drogi.
Ogólnie nie jest źle ale widać że ta gra nie jest tak dopracowana jak poprzedniczki ;)
 
Last edited:


Basia Gordon w akcji :) Dodatek wyjdzie w przyszłym tygodniu, więcej informacji tutaj.

Tutaj z kolei mamy co nieco o innym DLC, które wprowadzi do gry nowych łotrów. Zakładam, że będą to misje poboczne wklejone do fabuły na takiej zasadzie 'poszukiwanych' z podstawki. Ciekaw tylko jestem czy trzeba będzie przechodzić grę ponownie żeby móc się nimi zająć :hmmm:

Oczywiście daty dotyczą tylko konsol, dodatki na PC pojawią się kiedy ta wersja wróci do sprzedaży.
 
Oczywiście daty dotyczą tylko konsol, dodatki na PC pojawią się kiedy ta wersja wróci do sprzedaży.
Jeśli wróci. Naprawić się tego raczej nie da, trzeba robić od nowa. A i tak po ewentualnym wydaniu będą na cenzurowanym. Nie wiem, czy w bilansie zysków i strat nie zechcą darować sobie zachodu i kolejnych wydatków. Wnioskując po zaangażowaniu w produkcję portu (to słowo brzmi już jak wulgaryzm), to chyba nie czują wielkiej chęci do stawiania czoła graczom pecetowym i ich nadmiernym wymaganiom.
 
Jeśli wróci. Naprawić się tego raczej nie da, trzeba robić od nowa. A i tak po ewentualnym wydaniu będą na cenzurowanym. Nie wiem, czy w bilansie zysków i strat nie zechcą darować sobie zachodu i kolejnych wydatków. Wnioskując po zaangażowaniu w produkcję portu (to słowo brzmi już jak wulgaryzm), to chyba nie czują wielkiej chęci do stawiania czoła graczom pecetowym i ich nadmiernym wymaganiom.

Na pewno wróci. Na braku wersji PC stracili by obecnie wizerunkowo znacznie więcej, niż nawet na stworzeniu tego portu od nowa. Tym bardziej, że część osób jednak gra, pierwszy patch już się ukazał, więc nie może być aż tak tragicznie, żeby nie dało się tego naprawić.
 
Recenzja Wściekłego Janka, który nie jest zachwycony. I nie chodzi tylko o port PC...
[video]https://youtu.be/buB5pI5w61w[/video]
 
Top Bottom