Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Nie wiem, skąd zdziwienie, chyba się nie spodziewałeś, że nagle 880 będzie sporo wydajniejszy od 780ti? Teoretyczny wzrost wydajności między "równorzędnymi" modelami (780 vs 880) to ~25%. Więc nie jest źle, a wręcz - dobrze. Jeśli 880ti i 870 również będą o te ~25% wydajniejsze od ich poprzedników, to będą to w miarę udane modele, a skok większy niż między 6xx a 7xx.

Dodatkowo weź pod uwagę, że te 6.1k punktów to pewnie na modelu referencyjnym, a niereferencyjne na pewno będą miały podbite zegary.

Zgadza się, z tym że chodzi mi o to iż w gruncie rzeczy jeżeli ktoś posiada już GTX 780 czy 780 TI to jednak zmiana na 880 nie wiele będzie warta, lepiej przeczekać generację.No chyba że się sprzeda 7xx w dobrej cenie a ceny nowych kart będą "nie głupie".
Wyniki swojej karty które dałem w linkach są po podkręceniu.
GTX 880 rzecz jasna też będzie podkręcalny.
@Rustine - Owszem, jak wyjdą te karty to stanieją za pewne GTXy z serii 7xx więc będzie w czym wybierać :)
 
Zgadza się, z tym że chodzi mi o to iż w gruncie rzeczy jeżeli ktoś posiada już GTX 780 czy 780 TI to jednak zmiana na 880 nie wiele będzie warta, lepiej przeczekać generację.No chyba że się sprzeda 7xx w dobrej cenie a ceny nowych kart będą "nie głupie".
Wyniki swojej karty które dałem w linkach są po podkręceniu.
GTX 880 rzecz jasna też będzie podkręcalny.
@Rustine - Owszem, jak wyjdą te karty to stanieją za pewne GTXy z serii 7xx więc będzie w czym wybierać :)

No tak, ale to tak jakbyś chciał np. zmienić 680 na 770 - sensu większego nie ma i to było oczywiste już przed ich premierą. 780ti na 880ti sens już by miał, jeśli faktycznie będzie te 25-30% wydajniejszy ;)
 
No tak, ale to tak jakbyś chciał np. zmienić 680 na 770 - sensu większego nie ma i to było oczywiste już przed ich premierą. 780ti na 880ti sens już by miał, jeśli faktycznie będzie te 25-30% wydajniejszy ;)

Z tym 680 na 770 , bardzo trafne porównanie z tym że 680 i 770 to te same karty tylko się taktowaniami różnią i GPU Boost 2.0. Ot co kosmetyczne zabiegi.
Przy 780/780 Ti czy 880/880 Ti jeszcze dochodzi zmiana architektury i różnice w pamięci. Bo 4 gb vs 3 gb vram to wielkiej różnicy nie ma, no ale 8gb to już do 1440p+. Może nieźle dać kopa :)
Dla mnie w tym wszystkim jest jeszcze jeden pozytyw, przy tak niedużych różnicach wydajnościowych utwierdzam się w przekonaniu iż moje jeszcze niedawne lamenty na zasadzie "czy 780 Ti uciągnie mi W3 na ultra w 1080p z 50/60 fps?" - Były wręcz dziecinne, haha ;-)
 
To teraz tylko czekać na Tongę od AMD. Ciekawe jak poziomy wzrostu wydajności będą się miały w modelach typu 290x a 390x.
Jeżeli 380X będzie w 28nm a na 99.9% będzie no to myślę że jak będzie wydajność większa o 15% to będzie sukces i coś, i tak samo trzeba patrzeć na Nvidie z 28nm juz dużo nie wycisną, przy takim samym rozmiarze chipa no chyba ze zwiększą rozmiar o 100 mm2 ale wtedy tez zwiększy się ilość wydzielanego ciepła i pobór.
 
Jeżeli 380X będzie w 28nm a na 99.9% będzie no to myślę że jak będzie wydajność większa o 15% to będzie sukces i coś, i tak samo trzeba patrzeć na Nvidie z 28nm juz dużo nie wycisną, przy takim samym rozmiarze chipa no chyba ze zwiększą rozmiar o 100 mm2 ale wtedy tez zwiększy się ilość wydzielanego ciepła i pobór.
Dlatego z wymianą mojej 280x czekam na 20nm Nvidia Pascal albo coś z stajni AMD.
 
Jakiś prosty program, który naprawi bad sectory na dysku twardym? Nie mogę odpalić Windowsa, więc muszę robić to z biosu.
 
Jakiś prosty program, który naprawi bad sectory na dysku twardym? Nie mogę odpalić Windowsa, więc muszę robić to z biosu.

Płytka z Hirensem i bootujesz sobie z CD/DVD czy nawet Pendriv'e. No i tam masz np HDD regenerator, przerzuci bad sectory, z tym że jak już na dysku są owe to kiszka niestety, przygotuj się do kupna nowego dysku.
 
Czy na nowej płycie głównej da się*podłączyć stary procesor (Athlon x2 6000+). W przyszłości chciałbym na niej mieć i5 czy i7, więc pewnie lipa?

I tak samo lipa jeśli teraz mam dysk talerzowy a chcę mieć SSD, nie da się*tego połączyć?

W gruncie rzeczy chodzi o to, by modernizację PC zrobić częściowo a nie na raz :)
 
Czy na nowej płycie głównej da się*podłączyć stary procesor (Athlon x2 6000+). W przyszłości chciałbym na niej mieć i5 czy i7, więc pewnie lipa?

I tak samo lipa jeśli teraz mam dysk talerzowy a chcę mieć SSD, nie da się*tego połączyć?


W gruncie rzeczy chodzi o to, by modernizację PC zrobić częściowo a nie na raz :)

Chcesz na płytę pod Intela , wsadzić AMD? :) No "wejdze" ale jak młoteczkiem postukasz ;-)
NIe, jeżeli chcesz kupić płytkę nową np pod lga 1150 a nie stać Cię na procesor kalsy I5/I7 to kup sobie Pentiuma najtańszego i tak będzie ZNACZNIE lepszy niż Athlon X2 6000+).
Napisz jaki masz budżet, i obecną konfigurację komputera.
Zaraz wychodzę z domostwa i dopiero jutro będę ale jak tylko będę mieć chwilę to pomogę :)
 
@GosuPl

Athlon x2 6000+
6GB RAM DDR2 800MHz
GeForce 9600GT 512MB
dysk twardy, który chyba nabawił się*bad sektorów, wymienię go na SSD 120/250 GB i tu pytanie da radę wsadzić go teraz na płytę główną starą a potem na nową?
zasilacz 600W

Chciałbym zatrzymać zasilacz i wymienić w sumie wszystko inne... DDR3 4/8 GB 1600MHz, i7, GeForce 780 (czy coś*podobnego), SSD, płyta główna (nie wiem jaka, taka, która wszystko ogarnie)

:)
 
@Karesh Dysk twardy, czy to SSD, czy HDD możesz sobie podłączyć do dowolnej płyty głównej. Jednak w przypadku gdy płyta nie posiada łączy SATA 3, to nie wykorzystasz w pełni możliwości szybkościowych SSD. Kartę też możesz sobie podłączyć do dowolnej płyty. Natomiast jeśli chcesz zmienić procesor na i7, to konieczna jest wymiana jednoczesna płyty i procesora. Tutaj przy wyborze musisz sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czy będziesz chciał podkręcać procesor i kartę, a także, czy będziesz kiedyś chciał podłączyć drugą kartę w SLI.
 
@Yakin, dzięki za info! :)

Co do płyty/procka/grafy/ssd:

Nie będę podkręcał procka. Raczej nie przewiduję wkładania drugiej takiej samej grafiki, ale kto wie, co przyniesie przyszłość.

Chyba padł mi dysk, każda instalacji Windowsa kończyła się*po restarcie systemu jego padnięciem, a teraz nawet XP po samej instalacji nie chce wstać...

EDIT: No i dysk do wymiany, 7 lat posłużył :) przymierzam się do SSD i to do kupna na dniach, jakieś rady?
 
Last edited:
@Karesh Dysk twardy, czy to SSD, czy HDD możesz sobie podłączyć do dowolnej płyty głównej. Jednak w przypadku gdy płyta nie posiada łączy SATA 3, to nie wykorzystasz w pełni możliwości szybkościowych SSD. Kartę też możesz sobie podłączyć do dowolnej płyty. Natomiast jeśli chcesz zmienić procesor na i7, to konieczna jest wymiana jednoczesna płyty i procesora. Tutaj przy wyborze musisz sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czy będziesz chciał podkręcać procesor i kartę, a także, czy będziesz kiedyś chciał podłączyć drugą kartę w SLI.
@Karesh, @Yakin bardzo dobrze Ci odpowiedział, natomiast jest jeszcze jedna ważna kwestia.
Przy zmianie płyty na lga 1150 (a rozumiem że taka Cię interesuje) i I5/I7 zmiana zasilacza będzie w Twoim wypadku na 99% niezbędna.
Ponieważ Haswelle (procesory I5/I7 na LGa 1150) mają tak zwane "stany zasilania" które potrzebują do prawidłowego dzialania, kompatybilnego zasilacza.Można co prawda w UEFI ( nowa wersja BIOS) wyłączyć to i owo, natomiast raz że mija się to z celem, dwa mniej doświadczony użytkownik może sobie nie poradzić.
Kolejna sprawa to to że za mało podałeś informacji na temat zasilacza, bo samo 600 W NIC nie mówi, Jeżeli jest to jakiś no name, to nawet koło 600 W nie leżał. Tak to wygląda, napisz jaki masz dokładnie model zasilacza to odpowiem Ci na pytanie czy zmiana będzie potrzebna czy nie.
Chociaż na logikę, skoro komp ma swoje lata to i zasilacz kompatybilny nie będzie, no chyba że niedawno go zmieniałeś :)

Napisz również kiedy przewidujesz swoją planowaną zmianę, oraz w jakim budżecie chcesz się ze wszystkim zmieścić, pomogę Ci wtedy w doborze konfiguracji tak żeby zmieścić się w cenie :)
 
Last edited:
@GosuPl ok, więc po kolei:

Moja obecna konfiguracja:
AMD Athlon 64 X2 6000+
Gigabyte GA-M57SLI-S4 nVidia nForce 570 SLI
2GB Patriota i 4GB nie pamiętam jakiej firmy obie 800Mhz
GeForce 9600GT 512MB
Be-quiet Dark Power PRO P6 ATX 600W
dysk mi padł, więc do wymiany, a chciałem go i zasilacz zostawić :/

Teraz to co chciałbym mieć:

i7-4790 1150 3.6GHz 8MB - http://allegro.pl/procesor-intel-core-i7-4790-1150-3-6ghz-8mb-box-i4421681049.html to jest chyba Haswell? 1099zł
płyta główna (nie mam pojęcia)
1 kość 8GB RAM (250zł widziałem na Allegro Patriota, Goodram, Corsair, Kingston) 1600MHz
ASUS GeForce GTX770 2GB - myślałem na czymś*takim: http://allegro.pl/asus-geforce-gtx770-2gb-256bit-direct-cu-ii-oc-gra-i4455029957.html
Jakiś dysk SSD 120/250 GB - proszę*o radę :)

Chciałbym wymienić nie wszystko na raz. Z konieczności w następnym tygodniu muszę kupić dysk SSD, bo mój stary talerzowy padł na amen. Ale dalej, czy jest sens najpierw wymienić samą grafikę, a np. za 3 miesiące procesor+płyta+RAM?

No i jak z zasilaczem? :)
 
Teraz to co chciałbym mieć:

i7-4790 1150 3.6GHz 8MB - http://allegro.pl/procesor-intel-core-i7-4790-1150-3-6ghz-8mb-box-i4421681049.html to jest chyba Haswell? 1099zł
płyta główna (nie mam pojęcia)
1 kość 8GB RAM (250zł widziałem na Allegro Patriota, Goodram, Corsair, Kingston) 1600MHz
ASUS GeForce GTX770 2GB - myślałem na czymś*takim: http://allegro.pl/asus-geforce-gtx770-2gb-256bit-direct-cu-ii-oc-gra-i4455029957.html
Jakiś dysk SSD 120/250 GB - proszę*o radę :)

Chciałbym wymienić nie wszystko na raz. Z konieczności w następnym tygodniu muszę kupić dysk SSD, bo mój stary talerzowy padł na amen. Ale dalej, czy jest sens najpierw wymienić samą grafikę, a np. za 3 miesiące procesor+płyta+RAM?

No i jak z zasilaczem? :)

Procesor to oczywiście Haswell :). Można go jednak kupić trochę taniej niż w tym twoim linku.
Co do płyty głównej, to mimo, że nie zamierzasz podkręcać procesora, to ja bym się chyba zdecydował na płytę ASRock Z87 Extreme3, bo umożliwia ona łączenie kart w SLI, czego nie oferują tańsze płyty z chipsetami B85 lub H87. Chyba, że definitywnie nie zamierzasz łączyć kart, to na twoim miejscu wziąłbym ASRock H87 PRO4. Co do dysków SSD, to dużo tu zależy od możliwości finansowych. Jeśli weźmiesz dysk o pojemności 120 GB i nie dokupisz normalnego, to po instalacji systemu nie zostanie ci zbyt wiele miejsca. Może ten ranking ci pomoże w wyborze. Zasilacz wg mnie spokojnie sobie możesz zostawić ten który masz. Natomiast jeśli chodzi o kolejność wymiany to wg mnie wymiana w pierwszej kolejności grafiki, a dopiero potem reszty mija się z celem, bo nijak nie wykorzystasz jej możliwości. Wg mnie jedyna rozsądna opcja, to najpierw płyta główna i procesor, a potem cała reszta (no dysk i pamięci też oczywiście musisz dokupić razem z płytą). Grafikę kupuj na końcu :).
 
Tak jak ci mówił Yakin, nie ma sensu kupować karty graficznej na początku, lepiej najpierw kup sobie procek z płyta i ramem no i ten dysk ssd jakiś musisz mieć, osobiście polecam kingstona 3k, sam mam i bardzo dobrze sie sprawuje, a co do grafiki to nawet jak sprzedasz obecną grafę co bym ci radził to na przeczekanie do kupna gtx 770 będziesz miał gafę zintegrowaną intel hd 4600, która nie jest aż taka zła, a co do zasilacza to sprawdź czy twój obecny zasilacz obsługuje 8 pinowe zasilanie procka.
 
Last edited:
@Yakin, zaczynam od dysku SSD niestety. Ale cieszy mnie informacja odnośnie zasilacza :)

Co do SSD, przeglądam Allegro i widzę aukcję z Lublina (moje miasto):

http://allegro.pl/adata-sx900-ssd-256gb-555mb-s-535mb-s-fv-gw-lublin-i4453318411.html#gwarancja może być?

Inne opcje:

http://www.ceneo.pl/30670941 - Goodram Ssd C40 240Gb Sata Iii 2,5 Retail (SSDPR-C40-240) 377zł
http://www.ceneo.pl/17734288 - GOODRAM SSD 240GB 2.5 SATA3 MLC THUNDER (SSD240G25S3MGTS281) 379zł
http://www.ceneo.pl/25640191 - Intel 530 Series SSD 180GB (SSDSC2BW180A401) 390zł
http://www.ceneo.pl/23634872 - CRUCIAL M500 240 GB (CT240M500SSD1) 389zł

Który z tych? :)
 
Top Bottom