Cyberpunk 2077 - Dyskusja ogólna

+
Pad czy klawiatura, że tak z ciekawości zapytam? Ja gram na padzie i motory sprawiają mi jednak więcej przyjemności z jazdy. Adrenalina większa i wszędzie się mieszczą.
Klawiatura.
Brat w sumie tez mi mowil, ze jezdzi czesciej motorami i tez na klawiaturze, wiec ... rzecz gustu ;)
 
Pomijając błędy, na które osobiście trafiam bardzo sporadycznie i zwykle są to drobiazgi pokroju lewitujących przedmiotów czy przenikania tekstur to jednak sztuczna inteligencja tłumu i model jazdy są tym co mnie bardzo rozczarowało.

Samochody wyglądają i brzmią fantastycznie, a do tego mamy rewelacyjne stacje radiowe więc aż się chce wskoczyć za kierownicę i jechać przed siebie. Niestety w ogóle nie czuć wagi pojazdów, mam wrażenie jakby ślizgały się po nawierzchni. Do tego wszelkie kolizje są bardzo delikatne. Nie czuję też większej różnicy między poszczególnymi pojazdami poza prędkością jaką można osiągnąć. Jakąś różnicę zauważyłem dopiero wyjeżdżając za miasto. Tam faktycznie typowo miejską furą jeździło się z problemami w przeciwieństwie np. do jeepa.

Brak reakcji ludzi na to co się dzieje na ulicy i na chodniku też wybija z klimatu. To że nikt nie reaguje widząc typa biegającego z bronią w ręce jest ok, bo taki to świat. Boli jednak brak reakcji kiedy przekroczę granicę i np. rozjadę kogoś albo wjadę w inne auto. Nie zauważyłem też żeby policja cokolwiek robiła. Kilka razy przypadkiem kogoś potrąciłem, pojawiła się informacja, że wysłano za mną list gończy i nic. Nigdy nawet nie zwróciłem uwagi że gwiazdka już mi zniknęła, bo żadnej reakcji nie było.

Z tłumami to też dziwna sprawa. Zdarzają się momenty, że na chodniku jest tłoczno, a jadąc autem stoję w korku i to jest spoko. Zdarzają się też jednak momenty, że jadę przez centrum w środku dnia i ulica pusta jakbym trafiał do miasta duchów. Ciekaw jestem czy to błąd czy może celowy zabieg żeby odciążyć sprzęt podczas szaleńczej jazdy. Jeśli jednak działanie celowe to myślę że jakieś fanowskie modyfikacje zadbają o odpowiednie zagęszczenie ludzi i pojazdów w mieście.
 
Wydaje mi się, że gdyby nie kiepski stan techniczny gry, mało kto pewnie robiłby aż taką aferę o kiepską SI przechodniów i kierowców czy brak interakcyjności, tak samo jak mało kto psioczył na te elementy przy okazji Wiedźmina 3 (pomijając to, że nie było tam kierowców, ale SI jeźdźców działało na podobnej zasadzie). Ludzie są wściekli o problemy z jej działaniem, stąd też zaczynają ostro atakować każdy aspekt gry, który nie spełnia ich oczekiwań, gdy normalnie byłoby to coś, co określiliby jako "szkoda, że nie zrobili tego lepiej", zamiast "to dowód na to, że ta gra to istny syf, którego nie naprawią żadne patche". Liczę na to, że gdy już poprawią stan techniczny gry i optymalizację na konsole, z czasem coraz więcej ludzi zacznie zwracać większą uwagę na to, co w grze zrobiono dobrze, a nawet bardzo dobrze, bo obecnie wydaje mi się, że wielu ludzi zwyczajnie nie widzi tej gry, a jedynie postrzega ją przez pryzmat własnych rozbuchanych oczekiwań.

A co do aktywności pobocznych, kompletnie się nie zgadzam. Względem Wiedźmina 3 wypada to o wiele lepiej, także pod kątem integracji z fabułą, ale niestety ze względu na spoilery, nie mogę się podzielić na razie szczegółami tego, co wywarło na mnie aż tak wielkie wrażenie pod tym względem.

A mi się wydaje, że narzekali by, ponieważ mnóstwo ludzi oczekiwało fuzji GTA/RDR i RPG. Ludzie maja prawo na to narzekać, już napisałem w innym temacie, gra miała być Open Worldem, ale mechaniki Open Worlda są, lekko mówiąc, słąbe. W Wiedźminie nie było to tak eksponowane, ale w tak gęstym mieście, takie niedoróbki aż kłują w oczy. Jak już pisałem, jakby Redzi stworzyli coś ala Wiedźmin 2, historia po sznurku (bo historia nadal jest fantastyczna a miasto jest świetnym tłem dla tej historii, choć glicze graficzne psują odbiór w newralgicznych, emocjonalnych momentach) to mielibyśmy super grę. Natomiast jeżeli wychodzimy poza ramy historii i zwiedzamy miasto, robimy jakieś poboczne aktywności, tutaj wychodzi wiele niedociągnięć, czy nawet braków w dizajnie. Projekt miasta i okolic jest fantastyczny, niestety zawartość szwankuje, i nie piszę tutaj o bugach. W końcu to chyba Redzi mówili coś o immersji?
 
Boli jednak brak reakcji kiedy przekroczę granicę i np. rozjadę kogoś albo wjadę w inne auto. Nie zauważyłem też żeby policja cokolwiek robiła. Kilka razy przypadkiem kogoś potrąciłem, pojawiła się informacja, że wysłano za mną list gończy i nic. Nigdy nawet nie zwróciłem uwagi że gwiazdka już mi zniknęła, bo żadnej reakcji nie było.
A to dziwne, bo ja mam nawyk uciekania z miejsca zdarzenia, jesli kogos potrace, bo do tej pory zawsze ktos do mnie natychmiast zaczynal strzelac. Z tym ze niezbyt czesto mi sie to zdarza.

Z tłumami to też dziwna sprawa. Zdarzają się momenty, że na chodniku jest tłoczno, a jadąc autem stoję w korku i to jest spoko. Zdarzają się też jednak momenty, że jadę przez centrum w środku dnia i ulica pusta jakbym trafiał do miasta duchów.
Tez sobie nie przypominam, zebym takie cos zauwazyl.
 
Słuchajcie, ludzie piszą w komentarzach, że grają w CP2077 nie dla fabuły :D , no to do jasnej ciasnej nie dziwcie się że na metacritic mają ocene 2....

Przypominam, że w kazdym wywiadze redzi grubym boldem podkreslali, ze CP2077 to głównie fabuła...
 
Co do wrażeń na temat gry napiszę później bo jeszcze IMO za mało widziałem (chociaż to co widziałem mi się podobało).

Ale jest jedna sprawa, którą Redzi powinni poprawić (zwłaszcza biorąc pod uwagę jak łatwo w teorii to naprawić - chociaż tutaj dużo zależy od tego jak porządnie gra jest napisana). Mianowicie chodzi tutaj o opcje romansowe dla postaci transeksualnych bo na razie mają do wyboru tylko opcje hetero, jako że postacie homoseksualne wymagają konkretnej kombinacji głos+genitalia (a to w ogóle jest dziwne bo oficjalny poradnik mówi tylko o budowie ciała-co też nie jest idealnym rozwiązaniem, ale byłoby o wiele lepsze). Tak więc jeżeli Redzi na serio biorą sobie reprezentacje do serca to powinni to poprawić.
 
SeverynSenSen
No tak w 2077 nie bedzie sie pewnie dalo juz zadnej opony przestrzelic,a jak wpadniemy do wody autem to nawet nie chlusnie wodą, miasto fragmentami bedzie znikac, ruch uliczny bedzie pod sznurek i auta nie beda nas wyprzedzaly, policja bedzie tylko piszo nas atakowac i jak uciekniemy autem to przestana nas szukac .
Przestancie w taki sposob tlumaczyc to wszystko bo są jakies granice absurdu.
Post automatically merged:

undomiel9
Przepraszam bo jestem tutaj od niedawna. Nie wiedzialem ze nie mozna uzywac duzych liter i ze takie cos bedzie uznane za ''krzyk''. Nie mialem takiej intencji zeby krzyczec tylko chcialem podakcentowac swoj przekaz. Ale dziekuje za poinformowanie mnie obiecuje ze to juz sie wiecej nie powtorzy.
 
Last edited:
Grałem tylko kilka godzin, więc trudno się wypowiedzieć na temat gry, ale są dwie rzeczy których zupełnie nie rozumiem.
Dlaczego klawisz akcji jest przypisany pod "F" i nie da się tego zmienić w ustawieniach i czemu nigdzie nie można zmienić wyglądu V w czasie gry? Nie mówię tu o zupełnej modyfikacji (chociaż w tym uniwersum to chyba nie problem) a raczej zwykła zmiana fryzury czy zarostu taka jaka była chociażby w Wiedźminie? Jeśli można coś zrobić z tymi dwiema sprawami to dajcie znać, ja niestety nie nie znalazłem ani takiej opcji ani miejsca.
 
n0mjaS
Jesli chodzi o model jazdy to ja caly czas sie upieram przy tym ze powinien byc prosty przyjemny nie idacy w jakis realizm bo to niezadowoli wielu graczy gdy beda sie slizgac po ulicach.
Dlatego powinien byc typowo arkadowy z dobra przyczepnoscia taki jaki byl w NFS carbon albo MW z roku 2005. Jeszcze jakies turbodoladowanie dla tych super szybkich bryczek ktore niby to maja byc w roku 2077 a poruszaja sie w grze Cyberpunka niestety wolno. Popatrzcie na ranking gier na portalu gryonline jesli chodzi o gry rajdowe wszechczasow jak wysoko znajduje sie NFS MW. to mowi samo za siebie.
Post automatically merged:

Rybakus
Niech Pan zajrzy na stronke nexusmods tam chyba byl jakis mod do cp77 ktory pozwalal na dostosowanie klawiszy w grze.
Post automatically merged:

Grafika wygląda fenomenalnie w tej grze oczywiscie mam na mysli PC komputer. Gempley jest swietny i ta muzyka wspaniala na koncowych napisach ten kawalek z ostatniego trailera idealnie. Cyberpunk ma olbrzymi potencjal bo Redzi zrobili kawal wspanialej roboty i az zal ze te bledy tak to wszystko przykrywaja bo za duzo ich jest gdyby nie to to byscie obecnie byli noszeni na rekach przez olbrzymia ilosc graczy na swiecie. Nie wiem czy nawet zdajecie sobei z tego sprawe? Gdy byscie popracowaliscie nad ta gra dluzej jeszcze z rok i dopiero wypuscili albo przynajmniej pomineli w takim stanie wydanie na starsze konsole to by gracze nie poczuli sie przez was oszukani a i tak byscie zarobili duzo jestem tego pewien bo gracze konsolowi by kupowali dla tej gry nowe komputery PC .
Post automatically merged:

Jeszcze bym dodał to że przydałaby się troche wieksza różnorodność samochodów bo za bardzo się powielają gdzie jeden za drugim jedzie ten sam model a to psuje klimat. W scisłym centrum powinny jezdzic fajne przewaznie hiper sportowe auta a tam widzimy w stylu fallouta i to sie gryzie moim zdaniem z tym miastem. Takie auta to tylko poza miastem tak jak i ciezarowki tez nie pasuja zeby tak czesto po scislym centrum smigaly. Gdy sie auto zapali to powinna przyleciec straz pozarna i gasic pozar a takze pomoc drogowa i zabrac takie auto. Jest sporo do zrobienia i mam nadzieje ze beda nad nia ciagle prace trwaly.
 
Last edited:
sebogothic
Nie ma co sie dziwic bo hype byl gigantyczny trailery znakomite ktore nie ukazywaly prawdy stanu faktycznego. Dlugi czas robienia gry wiele razy przekladanie premiery no i najwiekszy budzet podobno w historii gier komputerowych na swiecie zatrudnienie aktora z holywood wiec tym samym balon glosno musial peknac! Mogli zachowac twarz wystarczylo nie wydawac tej gry na starsze konsole bo przeciez dobrze wiedzieli jak gra wyglada i gracze by im jeszcze wybaczyli bledy na PC poniewaz gra ma naprawde duzo fajnego do zaoferowania a graficznie to majsterszytk tylko ze oni wychodzi na to ze byli zapatrzeni na sprzedaz gry slupki podskoczyly ale teraz juz leca z gorki niestety w dol.
 
CP 2077 dostaje gorszy łomot od Fallouta 76.... Ale go otłukują dzisiaj, tragedia!
Pamiętam jak było z Fallout'em 76 i chyba aż tak źle nie jest. Fallout ma gorsze oceny na metacritic, a Cyberpunk słabo zaczął, ale jego punktacja powoli rośnie. Na PC gra ma już prawie 7 na 10, co nie jest złym wynikiem, a moim zdaniem po świętach (wiele osób dostanie grę na gwiazdkę) mają szansę dojść do oceny zbliżonej do 8. Na konsolach sytuacja też się zapewne poprawi, choć ciężko będzie dotrzeć do średniej ponad 6-7 punktów.

Poza tym widać już pozytywną reakcję na oświadczenie Redów i zapowiedź refundacji. Wpis na twitterze ma prawie 200 tys. polubień, więc był to ruch w dobrą stronę. Mogliby jeszcze np. zrobić jakiś mały poradnik, jak dokonać zwrotu na poszczególnych platformach, żeby podkreślić, że ich propozycja jest realna, ale oczywiście stworzenie maila, na który można się zwrócić z prośbą o pomoc, też jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Była tutaj też dyskusja o tym, żeby od razu zapowiedzieć Wiedźmina 4, ale wydaje mi się, że jest jeszcze na to za wcześnie. Teraz moim zdaniem Redzi powinni się w 100% skoncentrować na Cyberpunku, żeby nie stracić (jeszcze bardziej) zaufania graczy. Osoby kupujące grę powinny wiedzieć, że w przypadku kłopotów nie zostanie ona porzucona dla innego projektu. Ponadto dobre dodatki mogą podnieść również ocenę samej gry. Zresztą tworzony jest serial animowany dla Netflixa w uniwersum Cyberpunka we współpracy z Redami, więc marka ma jeszcze szansę zaistnieć, pomimo początkowych problemów. Warto o tę grę jeszcze zawalczyć i wyciągnąć wnioski na przyszłość.
 
Pamietacie jak Redzi obiecywali ze wszczepy beda waznym elementem tej gry a wyszlo ze tylko na doczepke a szkoda bo to gra RPG i powinny byc waznym elementem tej gry z animacja wszczepiania a tego nie ma...A takze zdobywanie broni jest zaniedbane tak samo rozwoj postaci jak i crafting a to sa powaznie rozbudowane galezie w tej grze mega rozbudowane a nie wykorzystane tak jak trzeba. Walki z bossami powinny byc bardziej epickie i bardziej wymagajace..
 
sebogothic
Nie ma co sie dziwic bo hype byl gigantyczny trailery znakomite ktore nie ukazywaly prawdy stanu faktycznego. Dlugi czas robienia gry wiele razy przekladanie premiery no i najwiekszy budzet podobno w historii gier komputerowych na swiecie zatrudnienie aktora z holywood wiec tym samym balon glosno musial peknac! Mogli zachowac twarz wystarczylo nie wydawac tej gry na starsze konsole bo przeciez dobrze wiedzieli jak gra wyglada i gracze by im jeszcze wybaczyli bledy na PC poniewaz gra ma naprawde duzo fajnego do zaoferowania a graficznie to majsterszytk tylko ze oni wychodzi na to ze byli zapatrzeni na sprzedaz gry slupki podskoczyly ale teraz juz leca z gorki niestety w dol.

Może grałem za mało, ale nie zauważyłem by trailery pokazywały więcej niż jest w grze. A wątpię by Cyberpunk rzeczywiście miał największy budżet w historii nawet pomimo zatrudnienia Keanu. A tutaj wprost widać że ta osoba sama napompowała swój własny balonik bo nic nie sprosta wymaganiom kogoś kto śnił o grze przez 8 lat i myślał że dostanie rewolucję branży.
 
Top Bottom