Gothic

+
W tej kolejności? Playerkita 2.6 nie potrzeba?
Myślę, że kolejność ważna nie jest, bo te modyfikacje i patche nie wchodzą sobie w paradę. Co do Playerkita to jeśli nie zamierzasz uruchamiać klasycznych, fabularnych modyfikacji, to nie jest potrzebny. L'HIVER nie do końca współpracuje z niektórymi modyfikacjami, bo zmienia wygląd niektórych lokacji. Jeśli zamierzasz instalować mody to użyj L'Hiver Grafikpatcha: http://themodders.org/index.php?topic=24680.0
Zmiany są nieco mniejsze, bo dodaje on tylko tekstury, nie zmieniając lokacji.
 
Sądziłem, że zapowiedź odbędzie się na gamescomie, ale to dobrze, że już za dwa dni poznamy nad czym pracują od roku. Mam nadzieję, że popracują nad nową grą jakieś 3-4 lata by wyszedł tytuł naprawdę niezapomniany - na miarę pierwszego Gothica. Risen 3 został stworzony w 2 lata i choć jest to bardzo dobra gra (aktualnie gram) to jednak czuć, że pewne elementy Piranie zaniedbują. Choćby mapy - idą na łatwiznę i dzielą świat na wyspy a w dodatku te wyspy są pokryte w co najmniej 50% górami tworzącymi swego rodzaju korytarze. W R3 jest to mniej odczuwalne niż w "dwójce", bo są bardziej otwarte przestrzenie, ale jednak. Osady czy obozy są malutkie i słabo zaludnione. Nie sposób uwierzyć we wiarygodność świata kiedy jest tam tak mało NPCów. Mógłbym wyliczać dalej, ot choćby świat przepakowany questami z czego większość to śmieci a nie konkretne zadania, które otrzymujemy za kilkusekundową wędrówkę za NPCem czy wejście do jakiegoś pomieszczenia. Często też zdarza się wykonać zadanie, nim je otrzymamy. Gram w Risen 3 jakieś 20 godzin i już mam wykonane 213 zadań.
Pierwsze informacje wydają się być uspokajające, powróci wiele gothicowych mechanik: http://risen.info.pl/news-piranha-b...ytes-wkrotce-zapowiedz-teraz-garsc-informacji
Mamy też otrzymać jeden, duży kontynent po którym będziemy się poruszać. Sam nie wiem czy wolałbym Gothica, Risena czy nową markę. Serce mówi Gothic, ale rozum podpowiada, że PB nie byliby raczej zdolni by dorównać legendzie. No, ale nie ma co spekulować tylko poczekać te 2 dni i dopiero wtedy komentować. Gameplaya raczej nie zobaczymy, prędzej jakieś CGI.
Informacje z podanego przez Ciebie linka są dość skromne, ale uspokajają. Przede wszystkim to, że chcą zrobić zakończenie zamiast nie wiadomo czego z Risena 3. Powrót do różnych rodzajów jedzenia zamiast kategorii prowianty jest zmianą raczej kosmetyczną, ale dla mnie na plus. I liczę, że dotrzymają obietnic w związku z mroczniejszym klimatem. Ogromny plusik mają za rozdziały, pozwoli im to kontrolować jakoś fabułę (Gothic III był w tej kwestii zbyt luźny, nudno było bez modów). Natomiast to o czym nic nie mówią, a czego od nich oczekuję to:
- normalny system walki mieczem, mogliby się wzorować na Naszym Wieśku, albo od biedy na Risenie 1, bo ten akurat miał całkiem przyzwoity system,
- balans(!),
- lepsza czułość sterowania (responsywność postaci),
- dużo gnoo with shiny dingi and tredo (oki doki, yip, yip),
- drzewko umiejętności na wzór Gothica II z paroma dodatkami z Gothica III i Risenów byłoby całkiem przyjemne,
- żeby w końcu zrobili porządne sterowanie na padzie, coby Angry Joe przestał pieprzyć o tym, jakie Riseny są złe,
- niech soundtrack będzie na poziomie pierwszych Gothiców,
- przynajmniej jedno duuuuuuuże miasto.
O mniej błędów nawet nie prosiłbym, bo to piranie, oni nie wiedzą co to znaczy "mniej bugów". Lista marzeń spisana, zobaczymy co z tego wyniknie. Swoją drogą, jak dawno nie byłem w tym temacie. Miło wrócić na stare śmieci. I D3D11 idzie do przodu, i jest deszcz. Dobre wieści, żebym tak jeszcze jutro zdał egzamin z podstaw automatyki i robotyki (polecam, transmitancje widmowe są bardzo istotne i logika rozmyta taka ważna, wielomiany charakterystyczne transmitancji operatorowej, modele matematyczne układów elektrycznych, dyskretne całkowanie, różniczki (...)). :)
 
Last edited:
@Fifu
Czyżby zbiornik z odpływem jako modelowy przykład układu inercyjnego I rzędu? :D
Co do nowego projektu, jak dla mnie mogliby jako bazę rozwojową wziąć pierwszego Risena, który był najsolidniejszą częścią trylogii.
 
Dokładnie z tego na labkach robiłem sprawozdanie. Najpierw z regulatorem PID, a potem z dyskretnym PID. A teraz wkuwam teorię i zastanawiam się, po co, skoro i tak siedzę obecnie, jako java developer. No cóż, ale taki urok mojego wydziału na poli - podstawy technik mikroprocesorowych, systemy operacyjne(nie powiem, przyjemne nawet), technologie sieciowe(spoko, gdyby nie uraz do wkuwania specyfikacji mediów transmisji na zeszłym semestrze) i właśnie pairy (gdyby ktokolwiek jeszcze rozumiał wykłady).
Tak, rozwinięcie mechaniki pierwszego Risena byłoby dobrym pomysłem. W piątek się dowiemy co nam piranie szykują dobrego.
 
No niestety, jest trochę przedmiotów które najwyraźniej służą za "zapychacze" godzin, coby się punkty ECTS zgadzały. Ja bym chętnie przywitał cały blok poświęcony programowaniu na platformy mobilne (Android, iOS), tylko pewnie Politechnika niespecjalnie ma ludzi, którzy się na tym znają.
A tak z ciekawości, technologie sieciowe z niejakim TB, czy Szwabe?
 
Hmm... wydawało mi się, że jest to temat o serii Gothic. :)

Dla tych którzy nie wierzą, że Gothic wygląda tak jak na filmikach kilka moich screenów:






Tymi napisami się nie przejmujcie, jest to pozostałość po SweetFX, najwyraźniej nie usunąłem jakiegoś pliku. :p

---------- Zaktualizowano 11:21 ----------

Pogłosek ciąg dalszy. W komentarzu na GOLu znalazłem coś takiego:

Od World of Piranha Bytes said:
To już prawie pewne, ELEX to nowa gra PB. Dzięki za detektywistyczną robotę forumowiczów ravenheatha i eddievadera; poniższe tropy wychodzą na jaw:
1. Zdjęcie udostępnione przez PB przedwczoraj i tło z elexgame.com pasują do siebie niemal perfekcyjnie.
2. Piranha Bytes i Nordic Games mają ze sobą świetne relacje, Nordic jest obecnym wydawcą gier Gothic.
3. Lars Wingefors (dyrektor Nordic Games) polubił zdjęcie z kodem binarnym na profilu PB.
4. Rozmazane logo na stronie ELEX jest nieprawdopodobnie podobne do logo PB. Gdy to zostało zauważone przez fanów, zastąpiono je przez logo zlikwidowanej firmy Vigil Games, też przejętej przez NG.

A tu wspomniana strona: http://www.elexgame.com/
Licznik dobije do mety za niespełna 3 godziny i wtedy się okaże. Ciekawe, ciekawe zważywszy na to, że to Nordic Games przejął JoWood, który de facto doprowadził do upadku serii Gothic.
 
Ten mod przenosi Gothica z D3D7 na D3D11, więc obiekty są tak samo kanciaste. Natomiast wydaje mi się, że L'Hiver polepsza obiekty, ale głowy nie dam. Z L'Hiverem też jest taki myk, że można przywrócić normalną kolorystykę spalonej Górniczej Doliny, tylko trzeba chyba jednego *.zen'a ściągnąć.
 
Obiekty też są poprawione, bo jest używana teselacja, choć ja to akurat wyłączone mam. Pod F1 bodajże jest menu i tam można to sobie ustawić.





Nie wiem czy działa to też na NPCów. Nie ma też co za dużo wymagać, bo i tak sporo zrobiono by unowocześnić G2 bez przenoszenia go na nowy silnik. Postaci z W3 raczej tu nie uświadczycie. :p

---------- Zaktualizowano 10:57 ----------

Jeszcze kilka screenów, tyle że już ze SweetFX:







A to przykład jak działa teselacja na modelach postaci, włączamy F1, wybieramy dowolną teksturę i ustawiamy. W grze i tak jakiejś dużej różnicy nie widać a silnik dość mocno obciąża.
PRZED:

PO:


PRZED:

PO:


PRZED:

PO:
 
Last edited:
To jest zbyt ambitne, by mogło się udać.
Też tak myślę. Podobno robi to jakiś niedoświadczony gościu, to robota dla kilkunastu osób. Poza tym to wygląda jak koncept całej gry, a nie moda. Ale fajnie jest pomyśleć, że G3 mógłby tak wyglądać. Raczej nie ma szans, że to wypali.
 
Wygrzebałem Making of Gothic 3. Może kogoś zainteresuje, można się dowiedzieć o filozofii i stylu tworzenia gier przez Piranie, co nieco mówią także o pracach nad wcześniejszymi częściami. Zwłaszcza spostrzeżenia Mike'a Hoge'a są ciekawe. Można poznać zespół, który stworzył trylogię Gothic. Dzisiaj Piranha Bytes pewnie zasila masa nowych osób, więc ewentualny remake raczej by się nie udał.

[video=youtube;--KDgKahSB4]https://www.youtube.com/watch?v=--KDgKahSB4[/video]
 
Last edited:
Moje screeny z demka Gothic Reloaded Mod + D3D11 + SweetFX:








Trzeba przyznać, że prezentuje się to ciekawie. Reloaded Mod działa na Gothic II, a demko zawiera niewielki wycinek świata. Wyszło w 2012 roku a premiera moda ma odbyć się jeszcze w to lato.
 
A gdzie jest trawa z tego screena?:

Nie to, że się czepiam, to i tak wygląda bardzo dobrze (jak na silnik G1), ale na stronie moda znalazłem zdjęcie powyżej. U ciebie wygląda to troszkę inaczej.
 
Te screeny są dosyć świeże, widziałem je wcześniej, a demko z którego wrzuciłem obrazki jest z 2012 roku jak już pisałem. Tam mamy niewielki wycinek świata bez obiektów, NPCów i niektórych tekstur, do tej pory już pewnie prace są na wykończeniu. A inna kolorystyka to oczywiście sprawka SweetFX.

---------- Zaktualizowano 21:59 ----------

Gothic i też dałngrejd. Żadnej świętości.
Raczej upgrade. :D
 
Top Bottom