Gothic

+
Czekaj, Małolacie, będziesz miał moje lata, to jeszcze zatęsknisz za ledwo domkniętym trzecim krzyżykiem ;) . Ja pomimo faktu, że jestem w wieku naturalnie współczesnym dla Gothiców (rocznik '74), to nigdy nie połknąłem ich bakcyla - zanim mnie wciągnęła fabuła, to zawsze odrzucało mnie sterowanie. Coś się zmieniło w tej kwestii w "Kronikach"? Może zacząłbym od czegoś bardziej przystępnego, by dopiero później ponownie zmierzyć się z demonem sterowania.
W kwestii sterowania nic się nie zmieniło. Ale to też kwestia przyzwyczajenia. Niektórzy mówią że sterowanie w Wiedźminie 1 jest archaiczne. Pojęcie względne.
 
Dla mnie sterowanie z G2 było o wiele lepsze od tego z G1.
W końcu nie trzeba było wciskać kilku klawiszy, by kogoś zaatakować.
 
Gothic ma takie samo sterowanie jak wszystkie inne gry tego typu które wychodzą do dzisiaj tylko w Gothic 1 mogły być trudności z zabieraniem przedmiotów ze skrzynek i handel z jakąś postacią natomiast nie wiem czym takie sterowanie w Gothic 2 rożni się od sterowanie w Wiedźminie 3.
 
Mi sterowanie w G1 kompletnie nie podeszło . Za to G2+noc Kruka to jest z tego kanonu gier moja ulubiona część . Tam sterowanie było lepsze . Choć grafika itd takie samo. G3 no niestety słaby. Wyzwalania miast w pojedynkę . Gra w ogóle nie miała balansu .
 
G3 no niestety słaby. Wyzwalania miast w pojedynkę . Gra w ogóle nie miała balansu .
Mało tego że nie miała balansu to miała mnóstwo tak zwanych fedexów (w stylu przynieś mi 10 roślin, wygraj walki na arenie), na dłuższą metę to było nudne + fabuła jakby zeszła na dalszy plan, albo czasami miałem wrażenie że jej nie ma. Do tego zrąbany system walki, którego praktycznie nie rozwijamy. Dlatego jak ktoś chce pograć w Gothica 3 to polecam maga (rozgrywka nie jest taka nudna a miasta wyzwalamy na samym końcu + mag od początku ma pod górkę, przynajmniej do pewnego momentu - regeneracja many) i Quest Pack (trochę daje takich zadań gdzie musimy pobiegać po różnych miejscach). Gothic 3 jest przykładem tego jak nie robić gry z otwartym światem.
 
fabuła jakby zeszła na dalszy plan, albo czasami miałem wrażenie że jej nie ma.
Fabuła dopiero się w Nordmarze zaczyna, a żeby się tam dostać trzeba kilkanaście godzin w Myrtanie spędzić, inaczej jesteś na kilka strzałów jak tam pójdziesz.
Gothic 3 jest przykładem tego jak nie robić gry z otwartym światem.
I jak nie robić Gothica.
Gra się po prostu nie sprawdzała, jeżeli nie działa się w jakimś małym miejscu, jak kolonia, czy wyspa.
Post automatically merged:



Trzeba przyznać że nawet jak gra będzie 7/10, to będzie bardzo wiernie odwzorowana.
 
Last edited:
Były Prima Aprilisowe heheszki, ale jednak nie do końca ;D
Potrzebowałem pretekstu by znowu wrócić, i właśnie mi go dali.
 
Też sądziłem że sobie jaja robią na 1 kwietnia, ale jeszcze trochę sobie na edycję 2.0 poczekamy. Specjalnie czekam z drugim przejściem (tym razem strażnikiem) aż wyjdzie tryb hardcore.
 
Widzę że nikt tu tego jeszcze nie wrzucił, zwiastun prezentujący Stary Obóz.
Ogółem widzę, że chcą tu pokazać Kolonię Karną jako brudne i trudne miejsce do życia, co nie dziwi biorąc pod uwagę że to więzienie. Jest oczywiste spore przywiązanie do detali, jak szkielet w klatce, stroje strażników, cieni, sekciarzy, architektura zamku, fajnie są prezentowane są gothicowe mechaniki, jak ta próba skradania się do czyjejś chaty i natychmiastowa reakcja jej właściciela wyciągającego broń.
Nie wiem jak, ale to gothicowe "drewno" jest tu wyczuwalne, mimo zupełnie innego, nowoczesnego silnika, bardziej dopracowanych modeli i animacji.
Jako fan, trochę mnie bawi że ze wszystkich istotniejszych postaci, jakie mogli tu pokazać są to akurat Snaf i Wrzód, a ci nie są do siebie za bardzo podobni.
bandicam 2023-08-12 20-40-16-488.jpg

Cóż, nie każdego pewnie ten remake zadowoli. Czytałem już opinie, że to była okazja, by zrobić zgodnie z pierwotnymi planami PB Stary Obóz dużo większy, by bardziej przypominał więzienne miasto, a tak chcąc pozostać wiernymi oryginałowi zmarują potencjał. Jak dla mnie dość dobrze idzie im balans między wiernością a dodawaniem czegoś od siebie, na przykład fajnie że Obozowa arenie będzie większa, i widocznie będzie można bić się na niej ze zwierzętami, oby był z tego miejsca w końcu jakiś użytek.
 
Nie wiem jak, ale to gothicowe "drewno" jest tu wyczuwalne
Hehe, nawet poprzedzili to pokazując drewniane logo THQ, które zaczęło próchnieć. Wtedy to byłem pewien że Gothica zaraz pokażą.
Jako fan, trochę mnie bawi że ze wszystkich istotniejszych postaci, jakie mogli tu pokazać są to akurat Snaf i Wrzód, a ci nie są do siebie za bardzo podobni.
View attachment 11359507
Snaf tym razem z czapką i chudy. Ten koleś obok to Wrzód? Nie zjarzyłem.
 
No, w filmie Snaf mówi do niego Mud, a to angielskie imię Wrzoda.

W polskiej wersji filmiku krzyczy na Wrzoda, więc lokalizacja zgodna z oryginalem :)

Co do samego zwiastuna wydaje się, że może być mocno "podkręcony" w stosunku do grywalnej wersji.

Niedawno wróciłem do górniczej kolonii na kilkanaście godzin i jeżeli ktoś ogrywał ten tytuł 20-parę lat temu to nadal da się to zrobić, natomiast jeżeli ktoś jest zupełnie nowym graczem to zdecydowanie należy poczekać na remake.
 
Last edited:
Co do dubbingu to pojawiła się petycja, żeby Snafa zagrał Makłowicz
Śmieszki śmieszkami, ale ja wolałbym, by Snafa grał po prostu jego oryginalny aktor, Łukasz Nowicki.
Zastanawiam się też, czy Mikołajczak wróci do roli Beziego, ponoć nie jest specjalnie chętny do grania większych ról przez swój wiek.
Gdyby nie wrócił, myślałem nad tym jaki inny aktor mógłby go zastąpić, również mający charakterystyczny, niski głos, może Artur Dziurman? (Kratos z nordyckich God of War)
 
Top Bottom