Przycinanie się W1 ER na GTX 660

+
Przycinanie się W1 ER na GTX 660

Witam forumowiczów. Jakiś czas temu wszedłem w posiadanie nowego w miarę mocnego kompa i postanowiłem zagrać w Wiedżmina. Zainstalowałem W1 ER i zaraz po przejściu pierwszego etapu gra zaczęła się lekko przycinać. Komp ma procka pentium i7 na czterech rdzeniach, grafikę GTX660 2GB, 16 GB RAM, tak więc raczej nie jest to problem sprzętowy. Zacząłem szukać w sieci rozwiązania i na jednym z widźmińskich forów przeczytałem na silniejszych kompach z Win7, W1 nie działa poprawnie. Przeczytałem też że problem ten występuje głownie na Wyzimie Handlowej i Obrzeżach Wyzimy. Jednak na Bagnach jest podobnie, także domyślam się że jest to szerszy problem. Sterowniki do karty mam aktualne. Sterowniki do gry zgodnie z tym co piszą o W1 ER też chyba są nowe. Próbowałem kombinować z ustawieniami gry, karty graficznej i z trybem zgodności. Nic nic skutkuje. Czy ktoś z tu obecnych orientuje się jak temu zaradzić?
 
Raczej nic z tym nie zrobisz mi podobnie gra chrupie na mocnym kompie i sadze, że to wina samego silnika na którym zrobiona jest gra.
 
Ile masz mniej więcej FPS? Tak, aby zorientować co dokładnie oznacza to "lekkie ścianie się".
Generalnie W1 czasem się ścina ze względu na procesor. Silnik gry obsługuje tylko jeden rdzeń co bardzo przydusza sprzęt, nieważne jaki by nie był.

Jaki dokładnie masz procesor? Chodzi o model i taktowanie.
Mam tę samą kartę i mi W1 działa płynnie, bez większych zwolnień, poza Dzielnicą Handlową w III akcie, gdzie czasem wydajność spada do ~30 FPS.
 
Procesor Intel(R) Core(TM) i7-3770 CPU 3,40GHz. Cztery rdzenie. Co do FPS to potrzebuję wskazówkę gdzie tego parametru szukać :) Laik jestem jeśli chodzi o te kwestie.
 
Ściągnij program FRAPS, uruchom go a potem odpal grę. W którymś z rogów ekranu powinieneś mieć pokazaną aktualną ilość klatek na sekundę (FPS)
 
W paru miejscach na razie (jestem na początku gry): w Wyzimie Klasztornej, na Obrzerzach Wyzimy, i trochę na bagnach. Idąc Geraltem cały ekran się przycina, jakby gra co kilka sekund coś doczytywała. Taka typowa przycinka. Sugestia o pracy silnika gry na jednym rdzeniu dała mi do myślenia. Gdzieś wyczytałem że można zmieniając kilka danych w jednym z plików gry tak jakby wymusić aby gra pracowała na określonej ilości rdzeni.
 
Dzięki Parachrist za zainteresowanie tematem. W linku który przesłałeś zdjęcia są nieaktywne, także nie wiedzę na nich nic, aczkolwiek napisane jest że ma być tylko zaptaszkowany/odhaczony tylko 2gi rdzeń. Ale pewien jesteś że akurat to dotyczy problemu z którym się borykam? Artykuł z linka jest taki raczej ogólnikowy. Przeczytałem na tym forum że silnik W1 wykorzystuje tylko jeden rdzeń, więc to nie jest kwestia zmniejszenia tylko raczej zapędzenia drugiego rdzenia do pracy. Chyba że wymuszenie pracy na jednym rdzeniu spowoduje poprawną pracę gry. Co o tym sądzisz Parachrist? Lub inni forumowicze :D
 
Tak naprawdę - jaka to różnica? :p W niektórych przypadkach ustawienie koligacji na tylko jeden rdzeń (nieważne, czy to rdzeń #1 czy #45) pomaga. Sprawdź u siebie, inaczej się nie przekonasz.

 
post #1

W porządku, próbuję.

post #2

Wygląda na to że poskutkowało. Jeszcze nie chwalę dnia, pogram trochę ale już widzę chyba poprawę. Wielkie Dzięki chłopaki!!!

post #3

W zasadzie to jeszcze lekko czka, ale i tak jest dużo lepiej, Dzięki raz jeszcze.

scalam posty
zamiast pisać posta pod postem, proszę używać opcji "edytuj" - jeśli nie umiesz, przeczytaj Forumowy Samouczek
szypek
 
Ewentualnie możesz jeszcze spróbować ograniczyć liczbę klatek (paradoksalnie, ale niektórym pomaga) do np. 45 przy użyciu programu Dxtory http://www.dobreprogramy.pl/Dxtory,Program,Windows,31673.html
Jak do tej pory ten program stosowali forumowicze z problemami z Wiedźminem 2, ale nie widzę powodu, dla którego miałby nie zadziałać z Wiedźminem 1. Spróbować nie zaszkodzi.

Ewentualnie dochodzi jeszcze kwestia ograniczeń silnika gry (bo to stare ustrojstwo jest i swoje bariery ma), ale tego już nie przeskoczysz w żaden sposób.
 
1. Włącz Manager Zadań (Ctrl+Alt+Del).
2. Uruchom Wiedźmina, wejdź do gry.
3. Przejdź do Managera (Alt+Tab lub poprzez "salut na trzy palce").
4. Na zakładce "Procesy" Managera kliknij prawym klawiszem proces "witcher.exe". Z menu wybierz "Ustaw priorytet". Nadaj procesowi wyższy priorytet, niż obecny (na przykład "wysoki"). Ustawiając priorytet "czasu rzeczywistego" należy liczyć się z możliwością zachwianej stabilności systemu, choć mi osobiście nigdy nic podobnego się nie zdarzyło.

Nadanie priorytetu nie ma charakteru trwałego - to znaczy, że będziesz musiał go zwiększać każdorazowo po uruchomieniu gry. Tym samym nic nie da się w ten sposób popsuć. Procedura ta pozwalała mi niegdyś na komfortowe oglądanie tv dvb-t w HD na komputerze wyposażonym w AMD Athlon 2200+, 1 GB RAM i GF 6200. TV HD włączona z priorytetem domyślnym (normalnym) cięła się niesamowicie po kilkunastu sekundach oglądania, a z priorytetem "czasu rzeczywistego" chodziła płynnie cały czas.

Powodzenia
 
Zmiana priorytetu też nie pomogła :] Tak czy owak dziękuję wszystkim, za poświęcony czas. Póki co pogram tak jak jest.
 
Wiecie co Panowie? Teraz grałem w Far Cry 2 i tam był podobny problem. Też przycinało. Pomogła zmiana DirectX, z 10 na 9. Co prawda w W1 nie ma opcji wyboru (W FC 2 jest takowa). Ale może ogólnie tu leży też problem?
 
Top Bottom