Ekranizacja Sagi - czy za drugim razem będzie lepiej? (Hollywood, Platige Films, Netflix)

+
Status
Not open for further replies.
Gdzieś widziałem making - off z tej sceny, gdzie pokazywali, że ten las dookoła kikimory to tylko namalowane tło. Nie wiem czy tylko mi, ale teraz gdy o tym wiem, bardzo mi się rzuca to w oczy, że te drzewa i otoczenie to tylko namalowana ściana

A to tak jest :) Co się zobaczy na making - offie to się już potem nie da odzobaczyć :) Ja sobie tak np. wszystkie Bondy "zepsułem" i GW - wszędzie widzę już miniatury.

Patrząc świeżym okiem, bo nie wiedziałem że tak powstała ta scena, to tym bardziej doceniam jakość wykonania, bo w ogóle mi się to nie rzuciło w oczy, a interesuję się tematem i nie znalazłem żadnego uchybienia technicznego. No i kadr ma świetne kolory, kompozycję, proporcje, no wszystko - a przede wszystkim ma klimat, a to jest coś czego ten serial bardzo potrzebuje.
 
Gdzieś widziałem making - off z tej sceny, gdzie pokazywali, że ten las dookoła kikimory to tylko namalowane tło. Nie wiem czy tylko mi, ale teraz gdy o tym wiem, bardzo mi się rzuca to w oczy, że te drzewa i otoczenie to tylko namalowana ściana.

Myślę, że jak ktoś wie, że to jest namalowana ściana to faktycznie może to zauważyć, ale ktoś kto nie śledzi każdej wiadomości na temat serialu to raczej nie zwróci na to uwagi.
 
A takie ujęcia jak powyższe, są właśnie sztuczne, mimo swego, w podstawowym sensie kompozycyjnym, pewnego uroku.

Ale to jest tzw. kadr ogólny, jeden z planów dalekich, klasyka w kinematografii. To tak, jakby napisać, że portrety w malarstwie są "tak zajechane, że aż spowszedniałe".
 
Ale sam przyznasz, że można to było zrobić mniej nachalnie. A to jest jak prosto z podręcznika. Grupka z lewej, grupka z prawej, grupka w centrum, z tyłu stół. Ktoś bardzo chciał pokazać, że nie obce mu są podstawy filmowania.
 
Podoba mi sie też outfit Fringilli, dokładnie tak sobie wyobrażałam ciuchy czarodziejow z Nilfgaardu- proste, czarne, ale z charakterem. Wydaje mi sie, że mocno inspirowane projektami Hogana McLaughlina, którego Lauren obserwowała na insta.
 
Ktoś też ze zdjęcia Stregobora mikrofonu nie wyciął (bo to chyba nie miały być zdjęcia "prosto z planu").
 
Osoba nieznająca wiedźmina pomyśli pewnie że cały ten serial jest o wojnie z Nilfgaardem.
No i super, jeśli więcej osób dzięki temu obejrzy serial (bo takie bitwy zawsze fajna rzecz) to tylko się cieszyć bo może ktoś się wkreci i będzie więcej widzów i dzięki temu sezonów :) bo przecież Ci co się interesują tematem wiedzą o czym będzie serial.
 
A to jest jak prosto z podręcznika. Grupka z lewej, grupka z prawej, grupka w centrum, z tyłu stół. Ktoś bardzo chciał pokazać, że nie obce mu są podstawy filmowania.

Tak jak tutaj?

1576155566893.png


Mam inne zdanie. Dla mnie nie można mówić o czymś nachalnym, gdy jest klasyką. Nachalne to będzie, jak sceny akcji będą kręcone modnie z łapy i pociachane montażem :)
 
Ktoś też ze zdjęcia Stregobora mikrofonu nie wyciął (bo to chyba nie miały być zdjęcia "prosto z planu").

Na jeszcze innym zdjęciu, którego nie wkleiłem widać całą ekipę, więc może miały być "prosto z planu"(choć nie sądzę, żeby tak było, bo inne wyglądają na normalne zdjęcia promocyjne).
 
Dokładnie właśnie tak jak tutaj. Przy czym na powyższym przykładzie z LotR wiesz, że to jest bardziej symbol, a nie scena, która ma pokazywać normalne zdarzenie, to pierścienie są ważne. I coś takiego też znajdziesz w ostatnim trailerze i nie tylko w nim. Spójrz choćby na scenę z maszerującymi żołnierzami. Mijają kamerę, a ci z prawej noszą broń w prawej ręce, a ci z lewej zupełnie przypadkiem, noszą w lewej, choć nie ma to żadnego większego sensu, poza próbą zachowania symetrii. To samo jest w scenie z wcześniejszych trailerów, gdy Geralt stoi pod bramą przed strażnikami w zbrojach. Oni też broń trzymają tak, by wystawała po lewej i po prawej, robiąc ramę dla grupy. Dla mnie takie pozycjonowanie wybija się z obrazu, bo jak pisałem, wygląda sztucznie i dziwnie.
 
Mijają kamerę, a ci z prawej noszą broń w prawej ręce, a ci z lewej zupełnie przypadkiem, noszą w lewej, choć nie ma to żadnego większego sensu, poza próbą zachowania symetrii.

Z tym przykładem (na który uwagi nie zwróciłem) się zgadzam, ale nie odnajduję w nim analogii z kadrem, który wskazałem jako bardzo dobry. Jest to po prostu daleki plan, ładnie skomponowany, wygląda dobrze. Nie widzę w nim nic sztucznego.
 
Zaraz. Z tego zwiastuna wynika, że Geralt ostrzega Myszowora, że Ciri jest w niebezpieczeństwie, potem ma odnaleźć Ciri i przywieźć ją bezpieczną spowrotem? To tu jest spora zmiana. No chyba, że zmontowali to znowu dziwacznie. A ja i tak najbardziej się nie mogę doczekać Cahira.
 
No właśnie skomponowany. To jest ten problem dla mnie, że jest ułożony tak bardzo, że aż to wychodzi z ekranu. Ty nie zwracasz uwagi, a ja gdy oglądam, to czuję zgrzyt w tym momencie, bo ta kompozycja jest zbyt widoczna. Ale pewnie to tylko mój problem.
 
bo ta kompozycja jest zbyt widoczna.

Ale z tego wniosek, że nie można pokazywać dalekiego planu z postaciami w jego centrum, bo kompozycja i sztuczne - gdyż w omawianym kadrze nic innego tak naprawdę nie ma. No ale dobra, temat chyba wyczerpaliśmy, let's agree to disagree :)
 
Też was irytuje w bitwach, jak wszyscy sobie biegną na "uraaaa"? Zero formacji, zero marszu. Nie ma to jak zmachać się w pancerzu zanim jeszcze dojdzie do walki. Mam nadzieję, że przy Brennie to będzie wyglądać inaczej. Tam i pierdolona piechota trzymała szyk, krasnoludy szły w zbitej kupie, osłaniane przez kawalerię. Poza tym gdzie NG zgubił konnicę?:D
 
Też was irytuje w bitwach, jak wszyscy sobie biegną na "uraaaa"?
To wygląda jakby rzucały się na siebie dwie grupy kiboli wyklętych na ustawce gdzieś pod lasem, a nie dwie armie dowodzone przez, wydawałoby się, doświadczonych oficerów, którzy powinni wiedzieć, że taki atak piechoty na kawalerię, to nie jest rozwiązanie przyjęte w podręcznikach dla dowódców polowych. To są uproszczenia, chociaż trafniej by to było nazwać głupotkami, które trudno wyjaśnić i zrozumieć. Nikt tam nie ma pojęcia, jak w przybliżeniu choćby może wyglądać podobne starcie?
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom