Aktualizacja 0.8.16 - dyskusja

+
Aktualizacja 0.8.16 - dyskusja

Lista zmian: TUTAJ

Co sądzicie o nadchodzących zmianach w najnowszym patchu?

Według mnie sporo jest plusów, ale niektóre zmiany są zbyt duże. Szczególnie w stosunku do talii Królestwa Północy, która strasznie została osłabiona. Mianowicie:
Wzmocniony Trebusz - nie tylko umiejętność wzajemnego wzmacniania, ale zadają tylko 1 pkt. Nie wystarczyła jedna zmiana? Trzeba było zrobić aż 2 osłabienia? Po patchu zostają usunięte z mojej talii, lepsze będą już balisty.
Bomba Dwimerytowa - działa na złote karty, naprawdę? Będzie resetować także pasywną umiejętność KP? Jeśli tak to talia traci swoją umiejętność, jakby jej nie było.
Redańska Elita - przy bombie dwimerytowej staję się bezużyteczna. 3x karty po 4 pkt. Marnowanie miejsca i ruchów w grze.
Nie wspomnę o innych kartach KP, które zostały osłabione.. Cała talia dostała nerfa, a w zamian nic.

Pasywna umiejętność Potworów raczej na plus. Miałem już dość użerania się z taktyką Geralt/Eredin i pass. Ale tu przynajmniej oni dostali pozostanie wzmocnionych punktów jednostek po użyciu czyste niebo.
 
Potwory zostały wzmocnione dużo bardziej niż Ci się wydaje. Nie tylko czyste niebo nie będzie grało przeciw nim podwójnie, ale zmieniając Erendina na srebrną kartę sprawiono, że taktyka na Erendina będzie mogła być grana nadal bo tylko złote karty nie przechodzą. Poza tym teraz róg dowódcy rzucony na jego szereg zrobi z niego jednostkę za 20 punktów. W dodatku będzie chodzącą tarczą przeciwko pożodze np. dla Wiedźm, czy wzmocnionych gromem Jeźdźców Dzikiego Gonu. Jedyne osłabienie w zamian to niemożność przenoszenia złotych kart do kolejnej tury, ale to akurat moim zdaniem był błąd działania gry który został poprawiony, a nie żadne osłabienie.
 
No to Filippa w tym momencie jest useless, szkoda było na nią tracić fragmenty, no ale co zrobić. Bardzo fajne zmiany z pasywką potworów, nerfem trebuszy i kapłanek Frei oraz z wzmocnieniem czystego nieba i bomby dwimerytowej. Dzisiaj na przykład przegrałem grę, gdyż przeciwnik zagrał mgłę, ja wzmocniłem swoje jednostki w tej mgle, po czym użyłem czystego nieba i zamiast 3x7 miałem 2x3 punktów.
 
"Pasywna umiejętność Potworów raczej na plus. Miałem już dość użerania się z taktyką Geralt/Eredin i pass."
No co ty? Nie byłeś pod wrażeniem tej wyrafinowanej strategii :rly?:

Wzmocniony Trebusz - mam cały zestaw u siebie. Też chyba będę musiał się go pozbyć, ale najpierw zobaczę jak sobie poradzi w nowej odsłonie. Przy dłuższych turach nadal pozostaje potencjalnie dobrą kartą.

Redańska Elita - nadal może być przydatna w taliach opartych na ozłacaniu razem z Reinforced Ballista i Reinforced Siege Tower. Nic nie napisali o bugu przyznającym jej dodatkowe punkty.
 
Moim zdaniem wszystkie zmieniane karty powinny być do zniszczenia za większą ilość szczępków.

Zmiany jak najbardziej na + może poza phellipą której dostało się trochę za mocno.
 
TraN999;n6976590 said:
No to Filippa w tym momencie jest useless, szkoda było na nią tracić fragmenty, no ale co zrobić. Bardzo fajne zmiany z pasywką potworów, nerfem trebuszy i kapłanek Frei oraz z wzmocnieniem czystego nieba i bomby dwimerytowej. Dzisiaj na przykład przegrałem grę, gdyż przeciwnik zagrał mgłę, ja wzmocniłem swoje jednostki w tej mgle, po czym użyłem czystego nieba i zamiast 3x7 miałem 2x3 punktów.

Filippa traci tylko gdy spotyka talię opartą na ozłoceniu, a więc w grę wchodzi tylko Północ. Nadal będzie dobra na Scoia, Potwory i Skellige. Szkoda tylko, że zrobili ją nielojalną.
 
pawel274 I teraz sensownych kontr na talie oparte na ozłoceniu nie ma, trzeba będzie dusić takie zagrywki w zarodku. Co do Filippy, to jako legenda jest teraz kartą znacznie gorszą od zwyczajnej pogody. Niby moze być zagrana na dowolny rząd, ale zdecydowanie zbyt dużo daje przeciwnikowi punktów.
 
Duckingman;n6976520 said:
Potwory zostały wzmocnione dużo bardziej niż Ci się wydaje. Nie tylko czyste niebo nie będzie grało przeciw nim podwójnie, ale zmieniając Erendina na srebrną kartę sprawiono, że taktyka na Erendina będzie mogła być grana nadal bo tylko złote karty nie przechodzą. Poza tym teraz róg dowódcy rzucony na jego szereg zrobi z niego jednostkę za 20 punktów. W dodatku będzie chodzącą tarczą przeciwko pożodze np. dla Wiedźm, czy wzmocnionych gromem Jeźdźców Dzikiego Gonu. Jedyne osłabienie w zamian to niemożność przenoszenia złotych kart do kolejnej tury, ale to akurat moim zdaniem był błąd działania gry który został poprawiony, a nie żadne osłabienie.
I bardzo dobra zmiana. Ludzie zaczną myśleć jak go wykorzystać. A nie tylko wyrzucenie go w pierwszej rundzie i pass.

pawel274;n6976700 said:
"Pasywna umiejętność Potworów raczej na plus. Miałem już dość użerania się z taktyką Geralt/Eredin i pass."
No co ty? Nie byłeś pod wrażeniem tej wyrafinowanej strategii :rly?:
Ale taktyka bardzo skuteczna jak nie trafia się w miarę dobrych kart i musisz niekiedy wywalić nawet 3 katy (w przypadku Geralta). A tak ludzie zaczną myśleć, jak go wykorzystać.

pawel274;n6976700 said:
Redańska Elita - nadal może być przydatna w taliach opartych na ozłacaniu razem z Reinforced Ballista i Reinforced Siege Tower. Nic nie napisali o bugu przyznającym jej dodatkowe punkty.
Przeważnie brałem 2x Reinforced Siege Tower, by potem ich ozłocić i po czym ładnie ich plusować z kolejnymi złotymi kartami, szczególnie ładne combo wychodziło z Redańską Elitą+Posiłki. A teraz przy bombie dwimerytowej będę miał 2x 3 pkt i 3x4pkt. 18 punktów przy 5 kartach + użyta karta ozłocenia i posiłków? Nieopłacalne. Już lepiej posiłki używać choćby z [Redanian Knight i je ozłocić. Mamy 24 punkty przy 3 kartach + ozłocenie i posiłki.

Nie wspomnę już o Dun Banner Heavy Cavalry. Bomba Dwimerytowa niweluje ich bonus. Mamy zwykłą złotą kartę za 4 pkt, którą nie możemy ani przyzwać lub wskrzesić.

 
TraN999 W zamian Filippy do której dostęp miały tylko talie KP wprowadzono nową zdolność Bomby dimerytowej która teraz jeszcze bardziej stała się must have bo jest jedyną karta zdolną zwinąć Heltestowy pasjans jak już się rozłoży.

pawel274 Jak zobaczę jeszcze kiedyś Filippe w jakimś topowym decku to się bardzo mocno zdziwię bo ona teraz nie ma racji bytu. jedyne co tam zrobiono moim zdaniem na plus to, że zrobili ją definitywnie nielojalną. Brak oddziaływania na złote karty też nie jest złe skoro teraz każdy ma dostęp do Bomby dimerytowej działającej jeszcze lepiej od Filippy. Natomiast te 12 punktów to gruba przesada. Zbyt mało jest w meta talii gdzie miałaby zastosowanie wiec po co ktoś ma ją nadal trzymać w talii?
 
Ogólnie zmiany jak najbardziej na +, są jednak 2 wyjątki.
1. Nad tym, jak OP była Filippa pisałem chyba w 3 tematach, teraz po wzmocnieniu czystego nieba i bomby dwimerytowej, ta karta nie ma naprawdę żadnej racji bytu. Więc miło, że już po tym koszmarze, kiedy całą grę składasz sobie strategię i przeciwnik szyderczo śmieje się Ci w twarz grając Filippe. Z drugiej strony to teraz potrzebuje buffow, żeby nie być bezużyteczna.
2. Bomba dwimerytowa, no niestety to jest lekkie nieporozumienie. NR żyją z buffowania kart i ozłacania ich w odpowiednim momencie, po dodatkowym nerfie Priscilli i medyków to nie widzę jakoś teraz tej frakcji.
 
Duckingman;n6977060 said:
TraN999 W zamian Filippy do której dostęp miały tylko talie KP wprowadzono nową zdolność Bomby dimerytowej która teraz jeszcze bardziej stała się must have bo jest jedyną karta zdolną zwinąć Heltestowy pasjans jak już się rozłoży.

pawel274 Jak zobaczę jeszcze kiedyś Filippe w jakimś topowym decku to się bardzo mocno zdziwię bo ona teraz nie ma racji bytu. jedyne co tam zrobiono moim zdaniem na plus to, że zrobili ją definitywnie nielojalną. Brak oddziaływania na złote karty też nie jest złe skoro teraz każdy ma dostęp do Bomby dimerytowej działającej jeszcze lepiej od Filippy. Natomiast te 12 punktów to gruba przesada. Zbyt mało jest w meta talii gdzie miałaby zastosowanie wiec po co ktoś ma ją nadal trzymać w talii?

Bombę możesz użyć tylko raz, a do tego działa na obie strony. Z Henseltem jest taki problem, że jak tylko widzisz, że przeciwnik go ma to już doskonale wiesz co będzie chciał zrobić.

Powinni zostawić 8 pkt u Filippy i pozostawić możliwość zagrywania jej na swojej stronie. W takim wypadku byłaby bardziej wyważona - przy 12 pkt i jej nielojalności... będzie ciężko.
 
pawel274 Filippy też mogłeś użyć tylko raz, a bombę używa się zawsze przed wzmacnianiem własnych jednostek. Teraz myk z napompowaniem jednej jednostki, danie jej adrenaliny, potem kopia z Foltesta i następnie nobilitacja nie będzie miała racji bytu bo w kolejnej rundzie na dzień dobry można otrzymać strzał z bomby nim przeciwnik zacznie wystawiać swoje jednostki. To akurat nie jest złe bo tak kręcony Foltest to było praktycznie OTK jak się udało to odpalić. Natomiast moim zdaniem za tą zmianą powinna iść zmiana sprawiająca, że zdolność frakcyjna KP zwiększa bazową siłę złotych jednostek. Wówczas bomba nie oddziaływałaby na tą zdolność.
 
Duckingman;n6977590 said:
pawel274 Filippy też mogłeś użyć tylko raz, a bombę używa się zawsze przed wzmacnianiem własnych jednostek. Teraz myk z napompowaniem jednej jednostki, danie jej adrenaliny, potem kopia z Foltesta i następnie nobilitacja nie będzie miała racji bytu bo w kolejnej rundzie na dzień dobry można otrzymać strzał z bomby nim przeciwnik zacznie wystawiać swoje jednostki. To akurat nie jest złe bo tak kręcony Foltest to było praktycznie OTK jak się udało to odpalić. Natomiast moim zdaniem za tą zmianą powinna iść zmiana sprawiająca, że zdolność frakcyjna KP zwiększa bazową siłę złotych jednostek. Wówczas bomba nie oddziaływałaby na tą zdolność.

Zgadzam się. W tym momencie zdolność frakcyjna może być bezużyteczna, jeśli tylko przeciwnik ma srebrną kartę bomby. Co więcej niestety wszystkie myki pogodowe niewiele straciły na wzmocnieniu czystego nieba. Fillippa niestety w praktyce będzie bardzo rzadko używaną kartą. Wbrew pozorom 12 punktów to bardzo dużo.
 
Tak sobie patrzę na te zmiany i myślę, że chyba wewnętrznie u siebie Redania ogrywa już karty do pierwszego dodatku bo inaczej jaki sens miałyby poniższe zmiany? Karta "Dar Natury" nie będzie już kopiować złotych kart.
"Elfi Najemnik" dzięki swojej zdolności nie dobiera już złotych kart specjalnych.
Obecnie jest tylko jedna złota karta specjalna i wątpię by ze względu na nią wprowadzano te zmiany. Może zatem niektóre z dziwnych dla nas zmian wynikają nie z naszych spostrzeżeń tylko ze spostrzeżeń wynikających z ogrywania pierwszego dodatku.

PS. Kto mi wyjaśni o co w tym chodzi: Odrzucanie Harcowników Klanu An Craite teraz będzie liczyć się jako "odrzucenie" mimo tego, że ich zdolność zostaje uruchomiona.
 
Duckingman;n6978050 said:
Tak sobie patrzę na te zmiany i myślę, że chyba wewnętrznie u siebie Redania ogrywa już karty do pierwszego dodatku bo inaczej jaki sens miałyby poniższe zmiany? Karta "Dar Natury" nie będzie już kopiować złotych kart.
"Elfi Najemnik" dzięki swojej zdolności nie dobiera już złotych kart specjalnych.
Obecnie jest tylko jedna złota karta specjalna i wątpię by ze względu na nią wprowadzano te zmiany. Może zatem niektóre z dziwnych dla nas zmian wynikają nie z naszych spostrzeżeń tylko ze spostrzeżeń wynikających z ogrywania pierwszego dodatku.

PS. Kto mi wyjaśni o co w tym chodzi: Odrzucanie Harcowników Klanu An Craite teraz będzie liczyć się jako "odrzucenie" mimo tego, że ich zdolność zostaje uruchomiona.

Albo po prostu zabezpieczają się na przyszłość.

Kapitan piratów klanu Dimun nie dostawał bonusu za odrzucenie Harcownika klanu an Craite ponieważ trafiał on na stół zamiast na cmentarz. Teraz będzie to liczone jako trafienie na cmentarz i wskrzeszenie go na stół.
 
Dalthair Dzięki za wyjaśnienie. Nie testowałem tej synergii jeszcze bo dopiero od niespełna tygodnia bawię się Skellige wiec nie wiedziałem, że jest taki bug.
 
Moim zdaniem większość zmian jest jak najbardziej na plus. Zarówno kwestia potworów (pomimo tego, że zabija mój ulubiony deck :( ) jak i Philippy, która była po prostu imbunią. Trochę współczuję graczom Królestw jako, że ich frakcja obrywa najbardziej. Cieszy mnie fakt, że liderzy zostaną kartami epickimi. To wyjdzie całej grze na zdrowie, więcej różnorodnych decków, czyli ciekawsze środowisko :)
Mam nadzieje, że łatka wyjdzie jeszcze w tym tygodniu :)
 
Zastanawiam się, czemu talia Potworów oparta na pogodzie jest, przynajmniej w moim odczuciu, faworyzowana. Może wynika to z ograniczonych strategii na tę talię? Przecież pojawiło się wiele głosów, że Potwory są za mocne, żeby zmienić coś z działaniem pogody, ale w tej kwestii zmieniło się tylko tyle, że teraz Potwory mają lepiej. Natomiast głosy dotyczące Fillipy, Trebuszy, Medyków itp. poskutkowały osłabieniem tych kart. Nie wiem, jaki jest w tym cel. Może się wkrótce dowiem, w końcu od tego są testy :).
 
Chciałbym aby REDzi podzielili się chociaż ogólnymi statystykami, które do tej pory zebrali (wiem, marzenia ściętej głowy). Bo to również na ich podstawie dokonują zmian. Np, jakimi frakcjami gracze najczęscie grają, jakie najczęsciej wygrywają itp. Bo to również zapewne w znacznym stopniu wpłynęło no to która frakcja poszła na pierwszy ogień do poprawek :)
 
Keymaker7, to oczywiste, że najczęściej grany był Foltest. Z prostej przyczyny - dość łatwo było zrobić dobry deck niskim nakładem surowców. Taktyka na buff/aktyw Foltesta nie wymagała specjalnych kart, większość można było wycraftować dość szybko. Ja w ciągu tych 4 dni grania w Gwinta, zrobiłem sobie dość mocny deck KP, a to dlatego że poza Geraltem wydropiłem tylko jedną złotą kartę, właśnie Filippe. Jakieś 80% gier zagrałem właśnie KP i wcale nie było tak, że ogrywałem wszystkie gry jak leciało. Wiele gier przegrałem, ale te które wygrywałem, były po prostu miazgą. Pewnie dlatego w świadomości graczy panowało przeświadczenie ze KP jest OP, bo jak się na początku nie skontrowało tej taktyki, później ciężko było to zatrzymać. Po tym nerfie, KP staje się prawdopodobnie najsłabsza frakcją, a ja w gruncie rzeczy nie mam czym grać. Nerf jest po prostu za mocny. Podsumujmy:

- nerf Filippy (to karta staje się uselessem, nie dość, że nie działa już na złote karty, to jeszcze zwiększono jej siłę. To absurd, bo jej celem jest rzucenie jej na stół przeciwnika. Ilość sytuacji w jakich będzie można użyć tą kartę z powodzeniem jest teraz naprawdę znikoma. Dodam jeszcze, iż od teraz nie można rzucić Fillipy na własny stół, chcąc wykorzystać ją jako zwykłą gold kartę),
- nerf medyków,
- nerf Trebuszy (obniżenie ich dmg nie jest tak istotny, bo to był tylko taki + tej taktyki, ale zabranie im +1 selfbuff'a uderza jednocześnie w passyw Foltesta. Teraz jedna pożoga zmiata zarówno trebusz jak i klon),
- buff Bomby dwimerytowej jest jednocześnie nerfem Nobilitacji.

krótko mówiąc, nie mam czym grać.

EDIT: Zagrałem 5 gier tą talią, 5 przegranych. W żadnej nie miałem nic do powiedzenia. Balanced, kappa.
 
Last edited:
Top Bottom