Aktualizacja Świąteczna jest już dostępna!

+
puszatek_kun;n10190832 said:
To jest decyzja AS'a i tylko od niego to zależy. Sam o tym mówił że uniwersum growe nie jest kanoniczne. Oczywiście obraca się w ramach świata stworzonego przez AS'a, korzysta z niego, ale równie dobrze za miesiąc Sapkowski może napisać książkę, która dzieje się po sadze i przedstawia zupełnie inne wydarzenia niż gry. Ale tak jak mówię to też dobra wiadomość z pk widzenia karcianki. CDPR może dowolnie wymyślać nowe postaci, wydarzenia itp.

Andrzej Sapkowski wiele rzeczy mówi. A może lepiej, plecie. Np. to, że ludzi grających w gry komputerowe nie uważa za osoby rozumne.
Postać Wiedźmina jakkolwiek oczywiście stworzona przez Sapkowskiego i ma do niej pełne prawa, obecnie funkcjonuje w popkulturze również bez jego wpływu na to.
Zresztą sam na to zezwolił sprzedając prawa do Wiedźmina CDPR.
Oczywiście kanonicznym uniwersum jest to opisane w książkach. To stworzone przez CDPR to pewna reinterpretacja.

Jednakże wydaje się, że najlepszą drogą dla Gwinta to trzymać się tego książkowego uniwersum jak najbliżej.
Co by nie mówić o samym Sapkowskim, to świat Wiedźmina, który stworzył zasługuje na wielką pochwałę.
Wystarczy zobaczyć co dzieję się gdy deweloperzy zapuszczą się trochę dalej od wiedźmińskiego lore.
Powstają karty jak: Przygoda Sklepa (immersja poziom 0), pracownicy studia zaczynają umieszczać swoje twarze na kartach.. Ogólnie piaskownica.
Jeśli CDPR chce, żeby Gwint osiągnął sukces niech lepiej zaprzyjaźnią się z lorem i książkami Sapkowskiego, to póki co dawało o wiele lepsze rezultaty.
 
puszatek_kun;n10190322 said:
Małe sprostowanie. Gra to nie lore, wszystko co stworzyli CDPR nie wlicza się w świat Wiedźmina, choćby nie wiem jak było fajne.
Gra to też lore choćby nie wiem co Sapek mówił... kwestia kanoniczności nie jest w tym momencie istotna. W 1 kolejności dla czerwonych ważna jest ich wizja tego świata i tak samo oni ten świat tworzą za pomocą gier jak Sapek za pomocą książek, choćby się w pewnych kwestiach rozmijali.
 
Last edited:
slow_cheeetah;n10191032 said:
Andrzej Sapkowski wiele rzeczy mówi. A może lepiej, plecie. Np. to, że ludzi grających w gry komputerowe nie uważa za osoby rozumne.
Postać Wiedźmina jakkolwiek oczywiście stworzona przez Sapkowskiego i ma do niej pełne prawa, obecnie funkcjonuje w popkulturze również bez jego wpływu na to.
Zresztą sam na to zezwolił sprzedając prawa do Wiedźmina CDPR.
Oczywiście kanonicznym uniwersum jest to opisane w książkach. To stworzone przez CDPR to pewna reinterpretacja.

Jednakże wydaje się, że najlepszą drogą dla Gwinta to trzymać się tego książkowego uniwersum jak najbliżej.
Co by nie mówić o samym Sapkowskim, to świat Wiedźmina, który stworzył zasługuje na wielką pochwałę.
Wystarczy zobaczyć co dzieję się gdy deweloperzy zapuszczą się trochę dalej od wiedźmińskiego lore.
Powstają karty jak: Przygoda Sklepa (immersja poziom 0), pracownicy studia zaczynają umieszczać swoje twarze na kartach.. Ogólnie piaskownica.
Jeśli CDPR chce, żeby Gwint osiągnął sukces niech lepiej zaprzyjaźnią się z lorem i książkami Sapkowskiego, to póki co dawało o wiele lepsze rezultaty.

Ale to są dwa oddzielne tematy. To co My myślimy, co byśmy chcieli i "co najlepiej", a stan faktyczny. Też bym chciał żeby gry wliczały się do świata Wiedźmina, tego oficjalnego i tworzyły kanon. Ale tak nie jest. Cytując samego AS'a, który ma wyłącznie prawo takie rzeczy orzekać (jak i zmienić zdanie w dowolnej chwili) "Ale kanoniczną gra być nie może i nie wolno ją za kanon uważać. Świat gry i świat literatury to światy całkowicie odrębne"
I tak, w interesie CDPR jest wierność temu co możemy przeczytać w książce, ale to jest ich wybór. Równie dobrze jak sam wspominasz mogą dodawać Przygody Sklepa, a za rok np dodatek o Zombie w świecie Wiedźmina, albo cyborgach (a co, kolejna koniunkcja sfer). To oddzielny świat.

luk757;n10191102 said:
Gra to też lore choćby nie wiem co Sapek mówił...

Różnica między tym co mówi "Sapek" a tym co mówisz Ty jest taka, że to on ma prawa do uniwersum i jego zdanie jest końcowe i wiążące w tym temacie. Świat gry nie wlicza się do tego stworzonego w książkach.

I przepraszam, trochę temat zboczył z głównego. :)
 
puszatek_kun;n10191242 said:
Różnica między tym co mówi "Sapek" a tym co mówisz Ty jest taka, że to on ma prawa do uniwersum i jego zdanie jest końcowe i wiążące w tym temacie. Świat gry nie wlicza się do tego stworzonego w książkach.

Sapek może orzekać co będzie w jego książkach i tylko tyle... sprzedał prawa i w tym momencie się zgodził na "modyfikację" uniwersum przez Redów.
 
luk757;n10191282 said:
Sapek może orzekać co będzie w jego książkach i tylko tyle... sprzedał prawa i w tym momencie się zgodził na "modyfikację" uniwersum przez Redów.

Przepraszam, ale naprawdę ciężko się rozmawia w tak abstrakcyjny sposób. Sprzedaż praw do gry, filmu, musicalu, komiksu nie równa się zrzeczenia praw do całości twórczości czy też uniwersum. AS nie sprzedał im świata, tylko prawa do wykorzystania marki Wiedźmin w grach. I nie ma to nic wspólnego ze zgodnością ze światem gry i nie musi mieć! Dlaczego tak ciężko Ci to zaakceptować? Lucas przez wiele lat udostępniał/sprzedawał prawa do książek, komiksów, gier (nie wszystkie był kanoniczne!) w świecie SW. Aż sprzedał całą markę (czyli i uniwersum) Disneyowi, a Ci jednym machnięciem uznali 99% powstałych dzieł za niekanoniczne. To tylko wykreowane światy, nie ma co się spinać.
 
puszatek_kun;n10191432 said:
Przepraszam, ale naprawdę ciężko się rozmawia w tak abstrakcyjny sposób. Sprzedaż praw do gry, filmu, musicalu, komiksu nie równa się zrzeczenia praw do całości twórczości czy też uniwersum. AS nie sprzedał im świata, tylko prawa do wykorzystania marki Wiedźmin w grach. I nie ma to nic wspólnego ze zgodnością ze światem gry i nie musi mieć! Dlaczego tak ciężko Ci to zaakceptować? Lucas przez wiele lat udostępniał/sprzedawał prawa do książek, komiksów, gier (nie wszystkie był kanoniczne!) w świecie SW. Aż sprzedał całą markę (czyli i uniwersum) Disneyowi, a Ci jednym machnięciem uznali 99% powstałych dzieł za niekanoniczne. To tylko wykreowane światy, nie ma co się spinać.

No właśnie nie ma co się spinać i stawiać swojego ulubionego autora na piedestale ;) Czy ja napisałem, że gra należy do kanonu wymyślonego przez Sapkowskiego? Nie. Jednak uniwersum to nie tylko kanon, przynajmniej moim zdaniem i lore można czerpać zarówno z kanonu jak i nie kanonu. Czy ja napisałem, że Sapek się zrzekł całości twórczości? Nie. Natomiast sprzedając prawa wyraził zgodę na wykorzystanie tej twórczości na rzecz stworzenia czegoś nowego związanego z nią, czegoś co także tworzy uniwersum a więc i lore.
 
luk757;n10191512 said:
No właśnie nie ma co się spinać i stawiać swojego ulubionego autora na piedestale ;) Czy ja napisałem, że gra należy do kanonu wymyślonego przez Sapkowskiego? Nie. Jednak uniwersum to nie tylko kanon, przynajmniej moim zdaniem i lore można czerpać zarówno z kanonu jak i nie kanonu. Czy ja napisałem, że Sapek się zrzekł całości twórczości? Nie. Natomiast sprzedając prawa wyraził zgodę na wykorzystanie tej twórczości na rzecz stworzenia czegoś nowego związanego z nią, czegoś co także tworzy uniwersum a więc i lore.

Nigdzie na napisałem że to mój ulubiony autor (lubię jego książki, choć też są takie które lubię bardziej), w ogóle mój i Twój stosunek do AS'a w tym temacie nie jest ważny. Mówiłem tylko o faktach, a że są takie a nie inne, to nie moja wina. :) Po raz ostatni, nie gry nie tworzą jednego uniwersum z książkami. Niezależnie od tego co Ty albo ja uważamy. W tej materii nie mamy żadnej mocy sprawczej. Z mojej strony EOT. I dzięki za rozmowę.
 
puszatek_kun;n10191612 said:
Po raz ostatni, nie gry nie tworzą jednego uniwersum z książkami.
Jak najbardziej tworzą uniwersum (jednego? to zależy co masz na myśli), nie podałeś żadnych argumentów, które by temu przeczyły. Zresztą rozmowa była o tym co jest lore a co nie, a nie co jest kanonem.

I powtórzę, uniwersum to nie tylko kanon. Postacie, miejsca itp nie muszą należeć do kanonu żeby być częścią uniwersum, pogódź się z tym ;)
To są Panie fakty wynikające ze znaczenia takich słów jak uniwersum, lore, kanon. Nie ma tu żadnej własnej interpretacji i tutaj nawet Sapek nie ma nic do gadania :)
 
Last edited:
Top Bottom