[SPOILERY] Wiedźmin 3 - Humor, satyra i easter eggi

+
maritimus;n8441650 said:
Z innej beczki: na najwyższym poziomie zamku Drahim (to ta wieża na przedmieściach Novigradu) widać ślad, który po zbadaniu Geralt komentuje "jakby po przejściu wiru powietrznego". Nie wygląda, aby to było powiązane ze zleceniem na południcę (które badamy w piwnicy tegoż zamku). Ma ktoś pomysł, o co chodzi?

Może Dziki Gon pędził tamtędy? W pobliżu zaginął im przecież ogar.
 
PATROL;n8441880 said:
W pobliżu zaginął im przecież ogar.
No, nie tak w pobliżu. Do miodosytni stamtąd kawałek. Poza tym Gon chyba by raczej zaznaczono jakąś zmarzliną itd.
 
maritimus;n8441650 said:
Z innej beczki: na najwyższym poziomie zamku Drahim (to ta wieża na przedmieściach Novigradu) widać ślad, który po zbadaniu Geralt komentuje "jakby po przejściu wiru powietrznego". Nie wygląda, aby to było powiązane ze zleceniem na południcę (które badamy w piwnicy tegoż zamku). Ma ktoś pomysł, o co chodzi?

W grze jest wciąż sporo pozostałości po cięciach, jak na przykład statek-widmo albo zniszczona przez plagę wioska. Obstawiam, że tę kwestię można traktować podobnie. Może to pamiątka z czasów, gdy Gon miał zaatakować Novigrad. Dasz radę pokazać w którym konkretnie miejscu jest ten ślad? Ja wykonałem to zlecenie i nie mogę wejść z niczym w interakcję.
 
Mehtih_;n8443150 said:
Dasz radę pokazać w którym konkretnie miejscu jest ten ślad? Ja wykonałem to zlecenie i nie mogę wejść z niczym w interakcję.
Musisz wejść na dole od SE strony (drzwi pierwotnie do rozwalenia Aardem; gdzie indziej niż piwnica z trupem ze zlecenia), dalej możesz zejść po drabinie na dół (jest tam coś z poszukiwań rynsztunków), albo kilka kolejnych pięter w górę (z masą lootu, wt. receptur i schematów). Na przedostatnim są dwa balkony i trochę schowana drabina na najwyższe (dach), gdzie na posadzce jest ów ślad.
 
Mehtih_;n8443150 said:
W grze jest wciąż sporo pozostałości po cięciach [...]
Och, jakże marzę o jakimś Restoration Project. Ciekawe, czy coś takiego byłoby możliwe w przyszłości? Oczywiście przy uwzględnieniu, że REDzi "uwolnią" jakieś narzędzia typu RED Kit...
 
Wroobelek;n8445590 said:
Och, jakże marzę o jakimś Restoration Project. Ciekawe, czy coś takiego byłoby możliwe w przyszłości?
Niech się lepiej zaznajomieni wypowiedzią, ale mam wrażenie że "wycięte" lub porzucone elementy dotyczą głównie wątku plagi rozprowadzanej w Velen przez Nilfgaardczyków. M.in. rozmowa między żołnierzami w garnizonie w Białym Sadzie, chyba jakieś notki na tablicy w obozie armii, oczywiście dom gościnny tamże oraz Diabli Dół, rozmowa o zatrutym chlebie w Rudnikach, czy wspomniana wymarła wioska na południe od jeziora. Być może jakimś "ostańcem" tego wątku jest quest z Kłomnicą i Keirą (przypomnijmy, opcjonalny)?

No i sęk w tym, że wygląda to na tyle rozbudowany (i wpleciony w inne) wątek, że na 99% musiał on jakoś wpływać na zakończenie gry (w kontekście wojny), może jako odrębna ścieżka? Zauważmy, że ta kwestia sprowadza się nie tyle do wyboru między różnymi ścieżkami, co rezygnacji z jednej:

Nic nie robimy = Radowid wygrywa;
Robimy (questy z Talarem aż do zabójstwa Radowida) = wygrywa Dijkstra albo Nilfgaard, zależnie od jednego prostego (i głupiego) wyboru gracza;

Być może pierwotnie kombinacji i warunków było więcej, i w to jakoś wpisywał się wątek plagi.

To samo dotyczy Iorwetha bądź Zakonu Płonącej Róży (coś mi się widzi, że początkowo miał on odegrać większą rolę, z obecnością Zygfryda łącznie - ale skreślili, i skończyło się na szczątkowym wykorzystaniu w SzK).

Z Gonem w Novigradzie jest jeszcze gorzej, bo pozostałości na skalę ww. chyba nie ma, tzn. zarzucono to dużo wcześniej.

Podsumowując: gdyby mowa była o jakichś pobocznych, pojedynczych questach, to zapewne "restauracja" byłaby możliwa. Zresztą podejrzewam, że takowej częściowo dokonali już sami RED-zi, w postaci darmowych DLC czy nawet w dodatkach. Ale mamy do czynienia niestety z elementami wplecionymi w wątek główny.

Swoją drogą, jest gdzieś "ostateczne" podsumowanie tego, co wycięto lub porzucono?
 
maritimus;n8445400 said:
Musisz wejść na dole od SE strony (drzwi pierwotnie do rozwalenia Aardem; gdzie indziej niż piwnica z trupem ze zlecenia), dalej możesz zejść po drabinie na dół (jest tam coś z poszukiwań rynsztunków), albo kilka kolejnych pięter w górę (z masą lootu, wt. receptur i schematów). Na przedostatnim są dwa balkony i trochę schowana drabina na najwyższe (dach), gdzie na posadzce jest ów ślad.

Rozpocząłem nową grę w wersji 'tylko dodatek' i sprawdziłem to miejsce jeszcze raz. Musi mieć to jednak jakiś związek z potworem, bo interakcja ze śladem uaktywniła zlecenie.

Wroobelek;n8445590 said:
Och, jakże marzę o jakimś Restoration Project. Ciekawe, czy coś takiego byłoby możliwe w przyszłości? Oczywiście przy uwzględnieniu, że REDzi "uwolnią" jakieś narzędzia typu RED Kit...

Jeśli uwolnią też meshe, tekstury i przeróżne efekty sprzed downgrade'u, modele wyciętych postaci, niewykorzystane linie dialogowe, animacje, potwory, sporo kodu, stary system wegetacji i tego typu rzeczy, to dałoby się odtworzyć nawet VGX. Bo to raczej prawdopodobne, że Redzi mają w swoim skarbcu działającą wersję z tego okresu.
 
Mehtih_;n8445980 said:
Musi mieć to jednak jakiś związek z potworem, bo interakcja ze śladem uaktywniła zlecenie.
O ile nie dzieje się tak tylko dlatego, że ślad (i cała wieża) znajdują się w "strefie" danego śledztwa.

 
maritimus;n8445860 said:
No i sęk w tym, że wygląda to na tyle rozbudowany (i wpleciony w inne) wątek, że na 99% musiał on jakoś wpływać na zakończenie gry (w kontekście wojny), może jako odrębna ścieżka?
Był gdzieś temat, w którym jeden gościu rozpisywał ponoć wygrzebane części gry, które zostały wycięte - pierwotnie los wojny miał zależeć właśnie od zarazy a konkretnie od tego, komu damy na nie lekarstwo. Biorąc pod uwagę fakt, że Keira planowała przekupić Radowida właśnie lekarstwem, to przynajmniej część zadań Keiry to ewidentnie jakiś przerobione ostańce.

Ogólnie ten cały oryginalny wątek miał się kręcić wokół jakiegoś czarodzieja czy coś, nie pamiętam już.

Dodatkowo w świetle powyższego, z wojną, wychodzi skąd tak na prawdę słabizna wątku politycznego - oryginalne założenia padły, więc trzeba było na szybko coś ogarnąć.
maritimus;n8445860 said:
Swoją drogą, jest gdzieś "ostateczne" podsumowanie tego, co wycięto lub porzucono?
Na to pytanie wyżej szczątkowo odpowiedziałem - lista tego gościa jest na prawdę spora i jeśli nie jest to wszystko, to raczej jest to spora większość wyciętej treści. Ale jak temat się nazywał, jak autor - nie mam pojęcia kompletnie. Pamiętam tylko tyle, że na awku miał albo jakiegoś typa z okularami, albo był to Neo z Matrixa.
 
Wracając do tematu, EE który dopiero zauważyłem - kolorowe kamieniczki w Beauclair to przecież nawiązanie do Zamościa.
 
Jeden z tekstów redańskich strażników, kiedy się obok nich przechodzi, to "Honor i ojczyzna" - jest to dewiza Wojska Polskiego z okresu międzywojnia (która, nawiasem, za PRL-u przerodziła się w "Za naszą Ojczyznę Polską Rzeczpospolitą Ludową" a za IIIRP w już dzisiaj znane "Bóg, Honor, Ojczyzna").
 
Wybaczcie reanimowanie staroci, ale dopiero przeszedłem podstawkę. Uwielbiam wszelkie easter eggi, a w W3 musiałbym siedzieć z długopisem i zeszytem, żeby wszystko spisywać na bieżąco. Część tego, co znalazłem, a chyba jeszcze nie było wymienione:
Nawiązania do zespołu Iron Maiden - "Żelazna Dziewica", "Kwestia życia i śmierci", "Obcy w obcym kraju" (jest też powieść pod tym tytułem, będąca inspiracją dla piosenki "Stranger in a Strange Land").
Klientka "Siedmiu Kotów" nuci "Ukrainę" (hej sokoły)
Człowiek Olgierda nazywa się Bohatyrowicz ("Nad Niemnem"), a szablę ochrzcił Tradycja ("Miś")
Zoltan w jednym z dialogów mówi "Motyla noga" ("Miś")
Zagłada domu Roaderonów - "Zagłada domu Usherów" E.A. Poe
Menge - dr Mengele
Przez jedną z wiosek w Velen maszerują krasnale w czerwonych czapeczkach i z kilofami na plecach
Mysia Wieża - nawiązanie do legendy o Popielu
Bożątko Janek i dziewczynka Małgosia w zadaniach dotyczących wiedźm. W dodatku Janek nuci starą kołysankę "Na Wojtusia z popielnika..."
Troll u Dijsktry: "Bywać albo nie bywać. Oto być pytanie"
 
Właśnie leżę i nie wstaję :D. Na wernisażu u Belendala szlachcianka opowiada o skolopendromorfach głosem Krystyny Czubówny :D
BTW, jedno z zadań poszukiwawczych nosi tytuł "Czekając na Gotha i Dotha" (nawiązanie do sztuki Becketta "Czekając na Godota"). Z kolei innego skarbu strzeże duch rycerza Maximusa (czy jakoś tak), który cytuje teksty z "Gladiatora", a gehenna jego rodziny też jest opisana zgodnie z fabułą filmu.
 
Właśnie przechodzę sobie grę drugi raz i przyszło mi do głowy, że postaci z misji "Mysia wieża" - czarodziej Aleksander, rybak Graham i Annabelle to echa nazwiska Alexandra Grahama Bella - wynalazcy telefonu. Co ciekawe, przy okazji tej misji Geralt otrzymuje ksenogloz, czyli urządzenie do porozumiewania się na odległość.
 
"Serca z kamienia": Geralt erudyta cytuje fragment "Anny Kareniny": "Wszystkie szczęśliwe rodziny wyglądają podobnie, lecz każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój własny sposób" - przyglądając się portretowi małżeńskiemu w domostwie von Evereców
 
To nie wszystko easter-eggi, ale jedna z podanych ciekawostek nim jest :D Przyznam, że na 5 aż trzech nie znałem, bardzo fajne szczegóły :)

 
Ciekawe się ogląda, jak ktoś tak bardzo analizuje aluzje do kwestii, które dla znających sagę są oczywiste.
 
Ciekawe się ogląda, jak ktoś tak bardzo analizuje aluzje do kwestii, które dla znających sagę są oczywiste.

Analizując książkę, która jest słowo w słowo cytatem z Sagi :D Już ktoś na to zwrócił uwagę w komentarzach :)
 
Top Bottom