Wiedźmin 3: Dyskusja na temat wymagań sprzętowych

+
Innymi słowy klasyka gatunku, downgradujemy grę żeby poszła wszystkim ale wymagania zostawiamy jak przed downgradem.
 
REDzi przynajmniej nigdy nas nie rolowali/ują jak debili (np. twórcy "Cień Mordoru") i nie dają wymagań wymagających już na starcie wymiany całości sprzętu bo gra wymaga większego budżetu pamięci na tekstury w ultra...

Dzięki za info @Rustine :)
 
Last edited:
REDzi przynajmniej nigdy nas nie rolowali/ują jak debili (np. twórcy "Cień Mordoru") i nie dają wymagań wymagających już na starcie wymiany całości sprzętu bo gra wymaga większego budżetu pamięci na tekstury w ultra...
Najlepsze jest to, że takie karty to cztery tysiące złotych, nie do dostania dla zwykłego śmiertelnika.
Ale lepiej nie mieszać Mordoru z błotem, bo to bardzo fajnie działający port: http://forums.cdprojektred.com/thre...ow-of-Mordor?p=1421938&viewfull=1#post1421938
 

Guest 2686910

Guest
3GB VRamu na samą grafikę, czy ogółem 3, bo to nie to samo.
Jestem świadom. Tylko na grafikę.
E: http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-inside-killzone-shadow-fall <- artykuł, w którym jest o tym wzmianka.
Co do reszty masz rację, sam napisałem, że PS4 ma swoje problemy.
adventus said:
Pytanie od kiedy "dzisiejszym standardem" jest 4K? Szczerze nie znam nikogo kto by grał w rozdziałce większej niż 1920x1200
Zapominasz o downsamplingu. Ja na przykład mam monitor 1080p, a w sporo gier gram w 2560x1440, w jakieś starsze lub mniej wymagające nawet w 3200x1800. Oczywiście nie jest to aż tak powszechne, ale te rozdzielczości istnieją i ludzie ich używają, więc firmy developerskie biorą je pod uwagę. Czy to dobrze? Czy bywa to mylące? A bo ja wiem? Ale trzeba będzie zacząć patrzeć na wymagania przez lupę.
 
Last edited by a moderator:

Guest 3669645

Guest
To nie znaczy, że nikt takiego monitora nie posiada, skoro nikogo nie znasz, a te monitory są już ogólnodostępne, nie jest ich wiele ale już są w zasięgu ręki.
Przecież nie pisałem o monitorach. Odnosiłem się do grania w 4K, które rzekomo ma być już standardem.
 
Granie w 4K stanie się standardem w momencie gdy znaczna część rynku zostanie zapełniona monitorami 4K, a póki co monitory takie posiada niewielki procent graczy. Dodatkowo muszą wyjść odpowiednio mocne podzespoły by móc grać w takiej rozdzielczości. Obecnie bez SLI/Crossfire się nie obejdzie jeśli chcesz mieć pełną płynność we wszystkich grach na maksymalnych ustawieniach. Właściwie do płynnego 4K w 60 FPS (średni FPS) najlepsze będzie coś pokroju SLI z 970/980, a i tak Taki Crysis 3 będzie sprawiał pewne problemy http://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_980_SLI/2.html

O grani w 4K jako standard nie ma mowy wcześniej niż za jakieś 2 lata, a to i tak jest optymistyczny wariant - w końcu nowe konsole wciąż nie osiągnęły 1080p w najlepszych tytułach, a wiele zależy też od nich. FullHD w grach ma jeszcze długie życie przed sobą i nie prędko zostanie zastąpione jako standard.
 

Guest 3669645

Guest
O grani w 4K jako standard nie ma mowy wcześniej niż za jakieś 2 lata, a to i tak jest optymistyczny wariant
Powiedziałbym, że za 5-10 lat. I to nawet, gdyby od jutra wszyscy posiadali monitory 4K. Rozdzielczość 1080p jest w tej chwili zwyczajnie dla ludzi wystarczająca. Myślę że gracze na większą skalę zaczną odpalać 4K dopiero wtedy, kiedy nie będzie to powodowało znacznej utraty FPSów. Czyli w czasach, kiedy PC ze średniej półki cenowej będzie miażdżył dzisiejsze potwory gamingowe.

Oczywiście, nie tyczy się to starszych gier, które płynnie chodzić będą nawet i w 8K, ale mówimy o standardzie ogólnie -Czyli także o najnowszych produkcjach AAA.
 
Last edited by a moderator:
Wydaje mi się, że Redania powinna najpóźniej do końca listopada ujawnić oficjalne wymagania gry. Grudzień, a w tym świeta Bożego Narodzenia są czasem zakupów, więc wypadałoby znać już wtedy wymagania zabójcy potworów.
 
Last edited:

Guest 3669645

Guest
Myślę że podadzą najwcześniej w styczniu. A gracze i tak kupią taki sprzęt, na jaki ich stać, bez patrzenia się w wymagania jednej gry i starannego dobierania modelu każdego podzespołu :p
 
Skoro w minimalnym konfigu i tym co rzekomo ma zapewniać grę w przyzwoitych ustawieniach mamy gpu oparte na DX10, gdzie od początku wiadomo, że karta z obsługą DX11 będzie wymagana, aby w ogóle grę odpalić, to co tu komentować?
DX11 to tylko api, działa ono również na kartach których możliwości można w pełni wykorzystać przy pomocy DX9, w takim wypadku nie wszystkie ficzery DX11 będą dostępne, ale nie znaczy to, że nie będzie można W3 na nich odpalić.
 
Wydaje mi się, że Redania powinna najpóźniej do końca listopada ujawnić oficjalne wymagania gry. Grudzień, a w tym świeta Bożego Narodzenia są czasem zakupów, więc wypadałoby znać już wtedy wymagania zabójcy potworów.
No ja planuję zamówić sobie nowy piecyk w lutym na jakieś 2-3 tygodnie przed premierą, więc mi to lotto, ale nie mam zamiaru wydawać na sprzęt niewiadomo ile. Jak uda mi się zbudować maszynę, co da mi wysokie detale w FHD, to będę szczęśliwy.
 
DX11 to tylko api, działa ono również na kartach których możliwości można w pełni wykorzystać przy pomocy DX9, w takim wypadku nie wszystkie ficzery DX11 będą dostępne, ale nie znaczy to, że nie będzie można W3 na nich odpalić.
Ale W3 jest tworzony tylko na DX11. Nie będzie wykorzystywał dwóch/trzech bibliotek jednocześnie jak niektóre gry np. DX9 i DX11 jednocześnie, a to znaczy właśnie, że uruchomisz go WYŁĄCZNIE na kartach zgodnych z DX11. Tak więc żadna starsza karta, niezgodna z DX11 nie pozwoli uruchomić gry.

Tak jest choćby z nowym Watch Dogs czy nienajnowszym już Crysisem 3. Trzeba się pogodzić z postępem technologicznym i być gotowym na ewentualną wymianę GPU - w końcu DX11 jest już na rynku dłuższy czas i najwyższa pora by stał się standardem jak DX9, który dopiero teraz powoli zaczyna schodzić ze sceny. Sam będę musiał zmienić cały komputer by móc pograć w Wieśka 3, ale wiedziałem o tym i planowałem to od dłuższego czasu.
 
Last edited:
Ale W3 jest tworzony tylko na DX11. Nie będzie wykorzystywał dwóch/trzech bibliotek jednocześnie jak niektóre gry np. DX9 i DX11 jednocześnie, a to znaczy właśnie, że uruchomisz go WYŁĄCZNIE na kartach zgodnych z DX11. Tak więc żadna starsza karta, niezgodna z DX11 nie pozwoli uruchomić gry.
Ależ ja napisałem, że korzystanie wyłącznie z DX11 nie oznacza, że gra nie pójdzie na karcie której wszystkie możliwości da się wykorzystać w DX9 i nie trzeba do tego celu używać innych wersji niż DX11 (nie wiem jak jest konkretnie w przypadku W3, bo oficjalne wymagania nie zostały podane), sam fakt korzystania z DX11 oznacza tylko, że gra wymaga co najmniej Visty. Teoretycznie rzecz biorąc, to wszystkie karty obsługujące DX9 są obsługiwane przez DX11, więc kwestią jest tylko to, czy mają sterownik do DX11, oczywiście ficzery które weszły dopiero od DX11 nie będą wtedy działać, ale nie oznacza to, że trzeba do ich obsługi używać DX9.
 
W3 ma działać wyłącznie pod DX11, o tym była mowa w zasadzie od początku, jak zatem go odpalić na kartach pod DX9/10, skoro tych bibliotek oficjalnie nie wspiera?
Nie rozumiem...
DX11 nie ma robić za nakładkę na dziewiątkę, cały renderer jest nań oparty.
Nie żebym się się znał, ale w takim razie chyba gpu z DX9/10 odpadają.
 
W DX11 wprowadzono coś takiego jak feature level http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/ff476876(v=vs.85).aspx zrobiono to między innymi po to, aby można było przy pomocy jednego API (DX11) korzystać również ze starszych kart które nie wspierają wszystkich możliwości DX11. A karty nie wspierają DX11 w sensie, że nie wspierają ich wszystkich możliwości, ale z API DX11 ograniczonego do ich możliwości można bez problemu korzystać.
 
Ok. Rozumiem sens twojej wypowiedzi. DX11 jest zgodny ze starszymi wersjami

Tylko biorąc pod uwagę rzeczywistość, czy jesteś w stanie wymienić grę tworzoną wyłącznie na DX11, która pójdzie na karcie zgodnej z DX 9 lub 10, bo ja nie? By było to możliwe twórcy musieliby manualnie dodać wsparcie dla starszego API, a to zajmuje zapewne sporo czasu. Z tego powodu dwie przykładowe gry które wymieniłem wyżej czyli Watch Dogs czy Crysis 3 nie uruchomią się na starszych kartach. Twórcy nie dodali na nich wsparcia dla starszych API, bo byłoby to stratą czasu i finansów, które można przeznaczyć na coś znacznie bardziej istotnego.

Chodzi mi o to, że kończy się pewien okres przejściowy kiedy istniały stare konsole i nowoczesne PC zgodne z DX11. Teraz weszły next-geny, które wspierają DX11 i od tej pory twórcy będą skupiać swe siły tylko na tym API. (No chyba, że dana gra będzie wydana jeszcze na stare konsole, ale raczej nie będzie to zbyt częstym widokiem). Nie będą na siłę implementowali starszego API, bo to opóźni, zwiększy koszty produkcji i zwiększy listę możliwych problemów.

Z tego powodu oraz z wykorzystania mnóstwa nowoczesnych technik od Nvidii itp. uważam, że W3 będzie "DX11 only" - zresztą czy nie było o tym mowy gdy Redzi zaimplementowali DX11 do silnika? Wtedy gdy ujawnili pierwsze screeny, które były jeszcze na wersji DX9.
 
Last edited:
Tylko biorąc pod uwagę rzeczywistość, czy jesteś w stanie wymienić grę tworzoną wyłącznie na DX11, która pójdzie na karcie zgodnej z DX 9 lub 10, bo ja nie?
F1 2013 http://store.steampowered.com/app/223670/ używa DX11 a chodzi na kartach DX10
By było to możliwe twórcy musieliby manualnie dodać wsparcie dla starszego API, a to zajmuje zapewne sporo czasu. Z tego powodu dwie przykładowe gry które wymieniłem wyżej czyli Watch Dogs czy Crysis 3 nie uruchomią się na starszych kartach.
Sęk w tym, że właśnie nie trzeba dodawać wsparcia dla starszego API, a jedynie w sytuacji gdy jest starsza karta, nie używać ficzerów które nie są przez nią wspierane.
 
Wydaje mi się, że wymagania F1 2013 zostały trochę uproszczone. W minimalnych podali DX11 ze względu na jego kompatybilność ze starszymi wersjami. Dzięki temu osoby nieco mniej obeznane miały pewność, że na tym systemie będą mogły zagrać i by nie zadawały pytań typu "Mam DX11, czy muszę instalować DX10 by gra ruszyła?".

Według tego - drugi niebieski akapit http://steamcommunity.com/app/261760/discussions/2/540736965900645494/ wychodzi, że potrzebne jest dodanie wsparcia dla starszego API, a ta lista http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_games_with_DirectX_10_support sugeruje, że F1 2013 miało jednak wsparcie dla DX10. Przy Crysis 3 i Watch Dogs tej informacji nie ma, bo nie ma też realnego wsparcia i gra nie działa na kartach DX10. Po za tym gdyby dodanie wsparcia nie było potrzebne to już dawno pojawiłyby się "patche" umożliwiające uruchomienie tych gier na kartach z DX10, a nic o takowych nie słyszałem.

A więc jednak nie jest to chyba tak proste, że robisz grę na DX11, a potem kilka kliknięć by ustawić, że jakieś elementy można wyłączyć i gra działa na starszych kartach. W sumie sam przykład tej gry jest chyba trochę nietrafiony, bo nie wykorzystuje ona zbyt wielu możliwości DX11. Nawet F1 2011 można było włączyć w DX11, ale filmiki porównawcze nie pokazują praktycznie żadnych zmian. Piszesz, że wystarczy wyłączyć niewspierane opcje by uruchomić grę na kartach DX 9 i 10, ale w przypadku gdy Wiedźmin 3 będzie napchany technologiami z DX11 ich ewentualne zablokowanie nie będzie takie proste. Zapewne potrzebna byłaby dodatkowa optymalizacja dla takiego trybu, a to już marnotrawstwo zasobów w czasach gdy nawet integry są zgodne z DX11.

Ale dobra, trzeba poczekać na oficjalne wymagania, bo wszystkie minimalne wymagania jakie dałoby się znaleźć w necie są, że tak nieładnie powiem z d*** wzięte. Na razie więcej wskazuje, że gra będzie wspierała tylko DX11 i zgodne z nim GPU. Jest to logiczne zwłaszcza w kontekście przejścia na nextgeny i chęci zrobienia najlepiej wyglądającej gry RPG. Wiedźmin zapewne będzie potrzebował niezłego procesora i min. 4GB ram, więc nie widzę sensu by zajmować się dodawaniem wsparcia starszych GPU, które nie powalają już wydajnością i nowe karty za 400-500 zł dają im radę.
 
Last edited:
Problem z podawanymi wymaganiami jest przeważnie taki, że podają nie jaka wersja DX jest wymagana, a jakie DX karta ma obsługiwać.

Oczywiście, że nie kilka kliknięć, bo trzeba wydzielić kawałki kodu które należy pominąć (lub czymś zastąpić) jeśli karta nie wspiera odpowiedniego ficzera, ale i tak to dużo mniej roboty niż pisanie całego renderera na innym API.
Samo DX11 ma dwa nowe istotne dla gier ficzery: teslację i compute shader. Teslację, jeśli nie jest ekstremalnie intensywnie wykorzystywana, można spokojnie pominąć, najwyżej obiekty będą miały mniej szczegółową geometrię na zbliżeniach. Compute shader będzie pewnie zastosowany do zaawansowanej fizyki (m.in. Hair Works), którą i tak pewnie będzie można wyłączyć ze względu na wydajność. Więc nie widzę jakiegoś specjalnego powodu (poza może wydajnością), żeby W3 nie mógł działać na kartach DX10. Zresztą, w zasadzie to już W2 wymagał karty obsługującej DX10 (ze względu na wydajność zapewne), mimo że korzystał z DX9, ale jako, że W2 działał już na GF 8800, to nawet uwzględniając większe wymagania, wydaje mi się, że GF 280 wyrobiłby z mocą na minimalnych. Ale i tak trzeba poczekać aż zostaną podane oficjalne wymagania.
 
Top Bottom