Wiedźmin 3: Dyskusja na temat wymagań sprzętowych

+
Jest szansa, że ceny podzespołów spadną do premiery Wiedźmina? Głównie chodzi mi o karty graficzne od Nvidii. Nowy komputer planuję kupić na parę dni przed premierą i chciałbym wydać 3000-3500 zł. Z tego co widać w obecnych cennikach to raczej ciężko będzie mi się załapać na ultra...
 
Jest szansa. Kurs dolara może nieco spaść, a prace nad nowymi Radeonami są na ukończeniu, więc może trafią do sprzedaży przed majem.
 
Podzespoły na pewno stanieją, pytanie o ile mając na uwadze sytuację geopolityczną na wschodzie Europy. Niestety, przez zewnętrzne rynki jesteśmy w większości postrzegani jako kraj z tej samej strefy ekonomicznej co Rosja czy Ukraina. Więc jak tam dzieje się źle i rubel idzie w dół to i złotówce nieco się obrywa.
Nie ma to stuprocentowego przełożenia, ale koniec wojny na pewno by pomógł w kursie względem dolara/euro do złotówki.
 
Osobiście nie oczekuję jakichś nagłych spadków cen. Jak wiadomo w Polsce działa to na tej zasadzie: kurs waluty jest niekorzystny (złotówka idzie w górę), ceny ostro w górę. Złotówka się umacnia, ceny powooooli spadają. Widać to po cenie paliwa - od listopada/grudnia stopniowo spadały ceny paliw. Producenci i sprzedawcy tłumaczyli to tym, że realne spadki przyjdą później, bo ceny w hurcie takie a nie inne i "zwykły" odbiorca na stacji paliw odczuje to z opóźnieniem. Wystarczył jednak 1-2 dni i informacja o nieznacznym wzroście ceny baryłki ropy, a już niektóre stacje (koncerny) dostają tzw. pier*** i podnoszą ceny z automatu. Nagle zasada obowiązująca przy zakupie ropy nie ma znaczenia?:)

Z drugiej strony odkąd pamiętam zawsze w okresie późnej wiosny/lata ceny sprzętu spadały (nieznacznie, ale zawsze) ze względu na delikatny zastój w branży - wakacje itd. Cierpliwie trzeba czekać i uważnie obserwować sytuację, nie ma innej rady póki co.

Edycja: Mogę się rzecz jasna mylić w pewnych kwestiach, piszę to na podstawie własnych obserwacji. Specem od ekonomii nie jestem, z góry przepraszam jeśli palnąłem gdzieś gafę:)
 
Cześć chciałem się was zapytać czy będę mógł pograć sobie w Wiedzmina 3.
Mój komputer to i7 4790k 4 Ghz, 12 GB Ram Kingston DDR3 oraz karta graficzna Ati Radeon HD XFX HD7850 Core Edition 2GB.
Mam obawy co do karty graficznej bo nie jest ona podana w minimalnych wymaganiach.
Bardzo proszę was o komentarz.
 
@przemek115

Twoja karta jest z tej samej rodziny co AMD Radeon HD 7870 (układ Pitcairn), czyli konstrukcja spełniająca wymagania minimalne (odnośnie GPU) dla Wiedźmina 3. Radeon HD 7850 jest nawet o tych kilka procent szybszy, więc tym bardziej nie powinno być problemu (z resztą sprzętu tym bardziej).

Pamiętaj jednak, że minimalne (według RED'ów) wymagania pozwolą na grę z maksymalnie zredukowanymi ustawieniami (nie koniecznie rozdzielczością - ale to już moje domysły). Jednak u Ciebie nieco sprawę poratuje dobre CPU, więc sądzę, że średnie ustawienia w Wiedźminie 3 są na wyciągnięcie ręki, kwestia tylko w jakiej rozdzielczości.
 
Last edited:
@przemek115

Twoja karta jest z tej samej rodziny co AMD Radeon HD 7870 (układ Pitcairn), czyli konstrukcja spełniająca wymagania minimalne (odnośnie GPU) dla Wiedźmina 3. Radeon HD 7850 jest nawet o tych kilka procent szybszy, więc tym bardziej nie powinno być problemu (z resztą sprzętu tym bardziej).

Pamiętaj jednak, że minimalne (według RED'ów) wymagania pozwolą na grę z maksymalnie zredukowanymi ustawieniami (nie koniecznie rozdzielczością - ale to już moje domysły). Jednak u Ciebie nieco sprawę poratuje dobre CPU, więc sądzę, że średnie ustawienia w Wiedźminie 3 są na wyciągnięcie ręki, kwestia tylko w jakiej rozdzielczości.
Powinno chyba być na odwrót. Radeon 7850 jest o kilka procent WOLNIEJSZY od 7870. Nawet patrząc na numerację można to wywnioskować. Co nie zmienia faktu, że skoro 7870 da Radę uruchomić Wiedźmina 3 to 7850 też powinien być w stanie, bo różnica jest stosunkowo niewielka.
Niemniej do takiego sprzętu pasowałaby jakaś konkretniejsza karta graficzna jak GTX970 lub coś z nowych Radeonów, gdy wyjdą i będą miały wydajność zbliżoną do nieoficjalnych wyników. Szkoda, że ceny poszły tak bardzo w górę, bo z automatu taka 970 stała się dużo mniej opłacalna niż w premierowej cenie zahaczającej nawet o okolice 1400 zł
 
Minimum to minimum.
Odnośnie rozdzielczości nie jesteśmy pewni (równie dobrze może to być HD - 1280 x 720), ale płynność powinna być zachowana. "Płynność" też można różnie rozumieć ale raczej na pewno nie jako mniej niż 30 klatek na sekundę (jako absolutne minimum). Optymistyczna wersja to 60 klatek :).
 
Z racji, że posiadam płytę z chipsetem AMD i troche przerosła by mnie wymiana płyty głównej i procka na Intel powiedzcie co sądzicie o FX 8370?
Obecnie posiadam Phenom II x4 955 BE, grafika Radeon r9 270 OC. Opłaca się przesiadka na FX 8370? Cena ok 900 zł, w Benchmarkach dosyć duża różnica. Nie wiem tylko jak w praktyce wypadają bo cieżko znaleźć porównanie inne niż w benchmarkach. Może ktoś z was jest szczęśliwym posiadaczem FX8370?
 
Jak to jest z procesorem Phenom ii x4 955 da sobie radę z w3? Aktualnie mam z tym procesorem kartę grafiki AMD HD5850 (wiem, że jest za słaba na w3). Jaką mógłbym dokupić kartę do tego procesora z którą by sobie poradził z w3?
Mam jeszcze laptopa y500 (650m w sli) ale ten raczej nie da rady z Wiedźminem, prawda?
 
Top Bottom