Aktualizacja 4.03 – lista zmian

+

Alicja.

CD PROJEKT RED


Aktualizacja 4.03 dla Wiedźmina 3: Dziki Gon już niebawem będzie dostępna na PC, PlayStation i Xbox! Zawiera szereg poprawek związanych z rozgrywką oraz zadaniami.

Ciężko pracujemy, by aktualizacja na Nintendo Switch ukazała się najszybciej, jak to możliwe. Mamy nadzieję, że wypuścimy ją w najbliższych miesiącach. Dziękujemy za cierpliwość!

Skoro już jesteśmy przy Switchu, oto mały przedsmak: dotychczasowa integracja plików zapisu z chmurą Steama i GOG-a, wprowadzona w patchu 3.6, w nadchodzącej aktualizacji zostanie ulepszona, a także zastąpiona systemem postępów międzyplatformowych, który wszedł na inne platformy wraz z patchem 4.00. Chcemy w ten sposób utrzymać spójność z naszymi innymi grami oraz zapewnić wam ujednolicone doświadczenia na wszystkich platformach. Nowy system będzie wymagał posiadania konta GOG, niezależnie od platformy PC, z jakiej korzystacie.

Poniżej znajdziecie listę najważniejszych zmian w aktualizacji 4.03.

PC
  • Naprawiono problem, w wyniku którego ray-trace’owane cienie roślinności pojawiały się w zależności od odległości i ujęcia Geralta.
  • Naprawiono problem, w wyniku którego kilkukrotne włączanie i wyłączanie odbić ze śledzeniem promieni światła oraz cieni mogło powodować pojawianie się czarnych cieni na krawędziach obiektów.
  • Usunięto błąd, w wyniku którego w wersji DirectX 11 mogły pojawiać się awarie podczas uruchamiania gry lub po wczytywaniu zapisu na niektórych procesorach AMD.
  • Dodano wsparcie dla Intel Xe Super Sampling, technologii upscalingu, która wykorzystuje uczenie maszynowe do podnoszenia wydajności i jakości obrazu.
  • Naprawiono błędy w oświetleniu związane z odbiciami w przestrzeni ekranu, które pojawiały się, gdy oświetlenie globalne ze śledzeniem promieni było wyłączone.
  • Poprawiono wydajność oświetlenia globalnego ze śledzeniem promieni i odbić ze śledzeniem promieni światła.
  • Naprawiono problem, w wyniku którego podczas przejeżdżania Płotką przez kałuże na ekranie mogły pojawiać się fioletowe plamy.
KONSOLE
  • Opcja postępów międzyplatformowych będzie teraz poprawnie wyświetlać konto, na które zalogowany jest gracz.
  • Naprawiono błąd, w wyniku którego po włączeniu trybu wydajności na PlayStation 5 na ekranie ekwipunku na postaci Geralta pojawiały się ciemne pasy lub cienie.
  • Naprawiono błąd, w wyniku którego na konsolach nowej generacji gra mogła się chwilowo zawieszać przy tworzeniu automatycznego zapisu.
  • Wyeliminowano spadki wydajności na konsolach nowej generacji podczas korzystania z Wiedźmińskich zmysłów w Beauclair i Novigradzie.
EFEKTY WIZUALNE – PC i konsole nowej generacji
  • Naprawiono błąd, w wyniku którego przy włączonej funkcji śledzenia promieni na ziemi i ścianach mogła pojawiać się siatka jasnych punktów w niektórych warunkach pogodowych.
  • Pajęcze sieci nie będą już zmieniały kolorów przy poruszaniu kamerą z włączonym trybem śledzenia promieni.
  • Naprawiono błąd, w wyniku którego niektóre tekstury bohaterów z przerywników filmowych mogły wydawać się nie w pełni wyrenderowane.
  • Przez czas i przestrzeń – naprawiono błąd, w wyniku którego mgła w Mrocznej Dolinie była różowa zamiast biała.
ZADANIA I ROZGRYWKA – PC i konsole nowej generacji
  • Dodano mod Next Gen Script Fixes stworzony przez Sergeanur.
ZADANIA I ROZGRYWKA – dostępne na wszystkich platformach
  • W cieniu Wiecznego Ognia – muzyka towarzysząca zadaniu nie będzie już grać po jego ukończeniu. Gracze, którzy już doświadczyli tego problemu, będą musieli ponownie wejść do Novigradu lub do oxenfurckich kanałów, aby poprawka zadziałała.
  • Dodano opcję automatycznego stosowania olejów w walce.
  • Teraz Geralt nie może jeść i pić pod wodą (z wyjątkiem eliksirów oraz odwarów). // Nasz zespół uzgodnił, że spożywanie płynów z zakorkowanej flaszki mogłoby być możliwe, jednak wspólnie stwierdziliśmy, że wypicie kufla piwa albo zjedzenie grillowanego mięsa pod wodą jest już naciągane.
Uwaga: wypisano tu jedynie najbardziej zauważalne zmiany. Aktualizacja zawiera inne drobne poprawki, które nie znalazły się na tej liście.
 
A co z modkitem? Było chyba coś że będzie aktualizacja ale nigdzie nie widzę.
PS: Czy będzie kiedyś możliwość modyfikowania shaderów (.w2mg) do wiedźmina 3. Chociażby w hlsl, bo dało się z wiedźminem 2 ale miał redkita. Nawet cyberpunk ma exporter do blendera i można modyfikować materiały.
 
Automatyczne oleje sprawiają że umiejętność "Fiksatywa" która zwiększa wytrzymałość olejów na mieczu staje się bezużyteczna przy włączniu tej opcji. Fajnie gdyby tę umiejętność zmienić :)
 
Wreszcie gra działa tak jak powinna działać na premierę nextgen.
Niestety:
Pozostaje wiele niedociągnięć jak lewitujące paczki, lub paczki wystajace ledwo z ziemi. skradanie Geralta podczas walki wygląda tak że Geralt porusza się całym ciałem ale taki miecz lewituje w miejscu zupełnie jakby nie trzymał go w ręku.
Problemy w przejściu drobnych podestów szczególnie skalne skelige. Trzeba użyć skoku aby przeszedł dalej mimo że to zaledwie niewielki stopień.
Dziwne białe "plamy"/chmury w miejscach gdzie nie powinno ich być w oddali.

i wiele wiele popsutych drobnych rzeczy. ale tego nie można przecież zgłosić w sposób prosty i wygodny

Jest jeszcze sporo do łatania, tylko ciekawe czy ktoś jeszcze w tej korporacji ma na to czas.
 
Gra po aktualizacjach wygląda bardzo dobrze ale jedyne co nie daje mi spokoju w odbiorze gry to techniki antyaliasingu. FXAA jest przestarzałe ale jako jedyne nie odbiera ostrości obrazu, natomiast TAAU za bardzo rozmazuje obraz podczas ruchu, tak jakby gra nagle z 4k zjechała na 720p, DLSS w tej kwestii wypada jeszcze gorzej.
 
DLSS i FSR 2.1.2 (nie sprawdzałem jak działa na XeSS na 4.03) oferuje lepsze wygładzenie krawędzi i mniejsze rozmazanie niż TAAU, tutaj masz porównanie:
a tutaj informacje jak zainstalować mod FSR 2.1.2:
There is one more tip for AMD and Intel GPU users, that can improve image overall sharpness and quality, you can use mod to replace DLSS AA to FSR 2.1.2 (for AMD) or XeSS (for Intel), which one is near identical to DLSS in quality, far more better then in game FSR 2.0 and it may offer even better performance.
Download mod: DLSS Unlocker for all GPUs including AMD Radeon and unpack all files: to <ur game folder>/bin/x64_dx12 and replace all fies ( before that just make copy/backup of this folder)
- Start up the game, set AA to the now unlocked "DLSS" setting
(the mod bypasses the RTX GPU check and hooks FSR/XeSS in DLSS's place)
- Restart the game and that's it.
poza tym dodatkowe wyostrzenie możesz poprawić w panelu sterowania GPU (lub w ustawieniach filtrów w Geforce experience) lub za użyciem powyższego moda.
 
Gra po aktualizacjach wygląda bardzo dobrze ale jedyne co nie daje mi spokoju w odbiorze gry to techniki antyaliasingu. FXAA jest przestarzałe ale jako jedyne nie odbiera ostrości obrazu, natomiast TAAU za bardzo rozmazuje obraz podczas ruchu, tak jakby gra nagle z 4k zjechała na 720p, DLSS w tej kwestii wypada jeszcze gorzej.
No właśnie. Z tego powodu jestem cały czas na wersji 4.00 z pierwszym hotfixem. Później coś się zaczęło w tej kwestii psuć.
 
Tutaj jest modyfikacja dzięki której można ustawić lepszą jakość AA przy DLSS : https://www.nexusmods.com/witcher3/mods/7925?tab=description

Użytkownik powinien mieć dowolność w ustawianiu jakości antyaliasingu w stosunku do wybranej jakości RayTracingu.
masz racje, zapomniałem o tym, jednakże DLAA wiąże się z większym obciązeniem, a nie wzrostem wydajności, więc to jest zalecane dla tych co już osiągają powyżej wybranego limitu FPS na danej rozdzielczości, tak aby poprawić jeszcze bardziej szczegółowość obrazu.
 
masz racje, zapomniałem o tym, jednakże DLAA wiąże się z większym obciązeniem...
W ustawieniach ini można sobie dowolnie ustawić jakość AA dla każdego z trybów RT. Wystarczy lekko pociągnąć w górę, a jakość wizualna znacznie lepsza przy spadku o 10-15 fps co przy wykorzystaniu frame generation jest niezauważalne.
 
Na PS5 w trybie ray tracingu może jest płynniej niestety kosztem ostrości grafiki. Zasięg ostrości został nieco ograniczony. Porównywałem wersję 4.03 na PS5 z wersją 4.02 na PS4 Pro i tam gra wygląda jakby miała Ray Tracing mimo iż takowego niby nie ma. Widać to szczególnie w nocy i w pomieszczeniach. W Wersji na PS5 gdy wyłączymy Ray Tracing gra wygląda dużo gorzej w kwestii oświetlenia w porównaniu do wersji na PS4 Pro. Dodatkowo aktualizacja 4.03 przyniosła ze sobą sporo dodatkowych błędów typu lewitujące rzeczy czy brak niektórych tekstur. Widać to głównie w Novigradzie.
 
Z tym oświetleniem moze mógłbyś zrobić screeny porównujące te miejsca o których mówisz na ps 4 pro vs ps 5 rt, bo kompletnie nie chce mi sie w to uwierzyć.
Post automatically merged:

W ustawieniach ini można sobie dowolnie ustawić jakość AA dla każdego z trybów RT. Wystarczy lekko pociągnąć w górę, a jakość wizualna znacznie lepsza przy spadku o 10-15 fps co przy wykorzystaniu frame generation jest niezauważalne
No tak, dla karty RTX 4080/90 to moze nie jest duże obciazenie, ale dla slabszych, szczególnie dla tych bez frame gen i z mniejszą iloscia VRAM moze byc to dużo większy spadek, na poziomie kilkudziesięciu fps. Bo przy zmianie DLAA zwiekszasz bazową rozdzielczość dla DLSS, czyli też zwieksza sie zużycie pamieci VRAM, a już w domyślnym trybie Dlss z RT jest ogromnie wysokie.
 
Last edited:
Kurcze nie wiem już gdzie to było w którejś Karczmie. Może po prostu coś mi się wtedy przycięło, bo teraz różnica jest. Ale rozdzielczość w trybie RT sporo zjechali dla tych kilku fps w niektórych miejscach. Ja już osobiście wolałem jak od czasu do czasu spadło tych kilka fps w dół ale obraz był ostry. Teraz natomiast jest rozmydlony i strasznie męczą się oczy jak się pogra w trybie RT. Szkoda, że nie można wrócić do poprzedniej wersji, bo jeśli tej ostrości nie poprawią to ten tryb jest raczej nie do grania. 😞
 
Niestety tryb RT nie jest zbyt przyjemny w 30 FPS, niezależnie od konsoli. Z RT najlepiej grać na wydajnym pC, szczególnie teraz po 4.03 jest znacząca poprawa.
 
W ostatnim patchu napisaliście, że naprawiliście blurowanie postaci podczas dialogów, ale nie naprawiliście.
Postacie dalej się blurują podczas rozmów na PS5 po patchu 4.03
 
Po patchu przestała znowu działać umiejętność przelanie gniewu, zużywa punkty adrenaliny ale nie uruchamia innych umiejętność ze znaków, być może zwiększa ich moc ale tego nie jestem pewien
 
Śmiejcie się, jeśli chcecie, ale ja nadal cierpliwie czekam na aktualizację wersji Switch'owej.
Chociaż grę już dawno ukończyłem na PS4 i jedynie sprawdzam sobie, co wnoszą nowe patche,
to postanowiłem raz jeszcze rozpocząć przygodę - tym razem "przenośnie".
Gierka zakupiona - czeka głównie na poprawki błędów i na pewne udogodnienia z next-gen.
Trzymam kciuki za postęp prac. Dzięki CD PROJEKT RED, że nie odpuściliście sobie tej platformy.
Chapeau bas.
 
Wydaje mi się ale od tego patcha chyba przestała działać funkcja automatycznego nakładania olejów w walce. No po prostu nie wybiera odpowiedniego oleju do danego typu przeciwnika. Włączenie i wyłączenie tej funkcji nie pomaga.
 
Ktokolwiek zamierza odpowiedzieć?
Post automatically merged:

W ostatnim patchu napisaliście, że naprawiliście blurowanie postaci podczas dialogów, ale nie naprawiliście.
Postacie dalej się blurują podczas rozmów na PS5 po patchu 4.03
Nie tylko na PS5. Na PC ten błąd występuje od lat xD
Post automatically merged:

Error [content0]game\gameplay\damage\damagemanagerprocessor.ws(557): Could not find function 'ShouldAutoApplyOilImmediately'
Error [content0]game\gameplay\damage\damagemanagerprocessor.ws(562): Could not find function 'ShouldAutoApplyOilImmediately'
Error [content0]game\gameplay\effects\effects\other\oil.ws(177): Could not find function 'ShouldAutoApplyOil'
Error [content0]game\player\states\vehicles\horseriding.ws(141): Could not find function 'ShouldAutoApplyOil'

Warning [content0]engine\environment.ws(30): Global native function 'EnableDebugOverlayFilter' was not exported from C++ code.
Warning [content0]engine\environment.ws(32): Global native function 'EnableDebugPostProcess' was not exported from C++ code.
Warning [content0]engine\showflags.ws(11): Global native function 'DebugSetEShowFlag' was not exported from C++ code.

Jak ja mam to niby według was naprawić jak Wy sami do dodaliście do gry????
 
Last edited:
Top Bottom