Cyberpunk 2077 - z czym do ludzi, czyli wszelkiej maści bronie w grze

+
Ja bym nienachalne polskie smaczki chętnie ujrzał, byle z głową. Oczekuję jednak tylko jednego - jeżeli pojawi się Polak, to może niech to będzie ktoś posługujący się w miarę przyzwoicie angielskim i nie będący taksówkarzem czy złotą rączką, hm? Ile się już tego widziało...
 
Myślę, że akurat w przypadku CP2077 żaden problem przemycić taki polski akcent. Jedną z misji może być przechwycenie naukowca ( oczywiście polskiego pochodzenia ;D ) pracującego dla którejś z korporacji, właśnie nad takim projektem. Albo przejęcie projektu i zlikwidowanie naukowców nad nim pracujących. Albo dokładnie odwrotnie. Misja może polegać na zapewnieniu im bezpieczeństwa i eskorcie do nowego, tajnego obiektu. Możliwości jest sporo.

Można z tego zrobić jedną z wielu misji pobocznych, albo nawet jakoś sprytnie wpleść do wątku głównego, tak żeby każdego, kto ukończył CP2077 na pewno ta misja nie ominęła. Jak się reklamować, to na całego ;)
 
W ramach nadania znaczenia statystykom można by wprowadzić system zróżnicowanej amunicji (niczym w ME1) jednak z zachowaniem jej ilości do magazynków/modułów amunicyjnych. Mogła by występować np. specjalna amunicja elektryzująca która zależnie od koneksji głównego bohatera mogła by posiadać zróżnicowane ulepszenia u zaprzyjaźnionych rzemieślników 2077 roku którzy po odpowiednim zaprzyjaźnieniu/przekazaniu technologii mogli by tworzyć do niej unikalne ulepszenia. Np. w przypadku handlarza o pseudonimie Iskra który od dzieciństwa interesował się elektrycznością co doprowadziło do późniejszego handlu paralizatorami oraz bronią białą opartą na elektryczności a także przewodnikami broniącymi przed prądem i piorunochronami (pomimo iż w mieście nocy burze raczej nie występują). W jego przypadku specjalne wymienne ulepszenie/nakładka na lufę (na początku tylko pistoletu) sprawi że pocisk po trafieniu celu będzie elektryzować się w ciele co kilkanaście sekund wywołującą wyładowanie zadające niewielkie obrażenia. Pod dłurzszej współpracy uzyskamy dostęp do ulepszonej wersjii amunicji wymagającej wcześniej wspomnianej nakładki która sabotuje i dereguluje wszczepy trafionego obiektu osłabiając ich działanie i powodujące deregulację.Problem w tym że uzyskanie tego efektu wymaga większej liczby trafień w krótkim czasie. Iskra będzie miał dostępne także bronie białe zadające dodatkowe obrażenia a także niebezpieczne paralizatory własnej roboty. Ostatnim ulepszeniem będzie specjalny nadajnik możliwy do rzucenia/ projektor błyskawic który po wystarczająco długim utrzymaniu się na celu sprowadza z nieba błyskawicę (w zamkniętej przestrzeni generuje ją sam) wywołując przy tym grzmot oszałamiający przeciwników w okolicy. W przypadku policji będziemy mieli dostęp do broni ulepszeń działających na zasadzie emp, prywatnego generatora pola emp, oraz specjalnej amunicji która po trafieniu w głowę powoduje utratę przytomności. Dostarczając pewnemu elektrykowi-hakerowi zróżnicowaną technologię opartą na elektryczności pojawią się również inne ulepszenia np. bełty/strzały do kuszy/łuku/kuszy nadgarstkowej/naramiennej sprężarki które po wystrzeleniu w trakcje lotu będą razić wszystkich wrogów znajdujących się w okolicy trajektorii prądem aż do uderzenia.

Specjalna amunicja zależnie od ulepszeń i nakładek może zyskiwać dodatkowe efekty (np. amunicja wolframowa po dodaniu mechanizmu zwiększającego siłę wystrzału w karabinie, będzie mogła przebijać cele na wylot lecz zatruta amunicja z nakładką od Iskry będzie całkowicie niwelować efekty trucizny).

Podobnie mogło by być z systemem obrażeń opartym na podziale ciała zarówno głównego bohatera jak i przeciwników (każda kończyna po trafieniu mogła by posiadać po odpowiednim ulepszeniu własne paski wytrzymałości) na dane kończyny i miejsca. Strzał w ramię mógł by spowodować ograniczenie celności a w przypadku snajpera krytyczny ostrzał ramienia mógł by uniemożliwić prowadzenie ostrzału z karabinu czyniąc tym samym próby strzelania z niego nieudolnymi bądź zmuszając do zmiany broni. W przypadku postrzału w nogę można by zmniejszać mobilność przeciwnika, sprawić by w trakcje ruchu po otrzymaniu większej ilości obrażeń zaczynał się przewracać a posiadając niewiele żywotności (im mniejszy jej poziom tym bardziej przeciwnik mógł by być osłabiony co mogło by po nim być widoczne) można by nawet uziemić go w miejscu (animacja dłuższego trzymania się za kończynę i intensywnego narzekania), umożliwiając szybkie ogłuszenie bądź inne efekty płynące z ataku wręcz. Mogło by też być możliwe krytyczne zranienie powodujące uziemienie, utratę przytomności, bądź skłaniające wroga do rozpaczliwego wycofania się w pozycji skulonej, czołgając się/pełzając po ziemi/ lub odchodzić na kolanach podpierając się o ziemie.

Wszystkie te efekty mogły by zależeć od typu, statystyk, umiejętności i ilości ulepszeń danego przeciwnika...
 
Myślę że CP 2020 w swoich dodatkach dawał wystarczająco wiele możliwości. Na każdego znalazła się odpowiednia giwera, jak nie przeciwpancerana to elektryczna, mikrofalowa etc. Tym bym się aż tak mocno nie martwił, rodzaje pocisków to bardzo dobry pomysł który też był w CP 2020. Ogulnie trzymanie się standardu normalne, przeciw pancerne, rozrywające, ogłuszające, zapalające to powinna być norma, dodatkowe to wybuchające i szereg wymyślnych jak elektryczne.

Co do wpływu statystyk jedyny wpływ jaki powinny wnosić do urzywania broni to wielkość rozrzutu, żadnego auto celowania. Możliwe jest jeszcze redukowanie czasu przeładowania broni w zależności od poziomu umiejętności jej urzywania.

Co do walki w ręcz to zawsze jest problem ale miając doświadczenia z wieśka coś wymyślą.
 
Co do wpływu statystyk jedyny wpływ jaki powinny wnosić do urzywania broni to wielkość rozrzutu, żadnego auto celowania. Możliwe jest jeszcze redukowanie czasu przeładowania broni w zależności od poziomu umiejętności jej używania
Myślę, że w przypadku CP nie będzie z tym problemu. Od autocelowania, bądź wspomagania tego celowania będą odpowiednie modyfikacje typu smartlink ;) A rozrzut powinien być wartością stałą. Choćbym nie wiem jak wybitnym był strzelcem, to śrutówa na dużym dystansie będzie bezużyteczna ;P
 
Myślę, że w przypadku CP nie będzie z tym problemu. Od autocelowania, bądź wspomagania tego celowania będą odpowiednie modyfikacje typu smartlink ;) A rozrzut powinien być wartością stałą. Choćbym nie wiem jak wybitnym był strzelcem, to śrutówa na dużym dystansie będzie bezużyteczna ;P

Mi chodzi o rozrzut przy strzelaniu serią, oczywiste jest że pierwszy pocisk leci tam gdzie go wycelujemy reszta jednak lata trochę swoimi torami, od opanowania broni, poznania odrzutu ustawienia się etc, zależy jak bardzo będziemy pudłować.

Strzelanie z śrutu oczywiście zawsze będzie miało stały rozrzut zależny od rodzaju broni i amunicji.
 
Opanowanie broni, nie ma tu wiele do rzeczy. Zasięg broni i jej celność, to stałe wartości, niezależne od mojej umiejętności w posługiwaniu się nią. Wywalając cały magazynek z palcem na spuście, nawet dobry strzelec rozrzuci pociski po okolicy, adekwatnie do celności danej broni i odległości od celu. Dlatego karabiny mają przełącznik na serie trzypociskowe, ogień ciągły, bądź pojedynczy, przydatne w różnych sytuacjach. To czy trafię pierwszym pociskiem, jak najbardziej zależy wyłącznie od moich umiejętności, z każdą kolejną sekundą na spuście, te umiejętności są marginalizowane przez charakterystykę broni.
 
Myślę że doświadczenie ze strzelania bronią można omówić z kimś kto się tym zajmuje od lat i coś na ten temat wie. Ja jestem amatorem i nie wchodzę w dalszą dywagacje czy znajomość broni i umiejętności w strzelaniu, ustawieniu się do strzału, mogą pomóc strzelać serią czy nie, ale z tego co mówisz współczynnik strzelania używany do gry powinien wpływać tylko na pierwszy strzał, jeśli w ogóle miał by wpływać, potem niech każdy następny wali z maksymalnym rozrzutem. No tylko chyba sprawa ma się zupełnie inaczej jeśli chodzi o strzelanie z pistoletów. Tu ognia ciągłego za wyjątkiem kilku egzemplarzy jak współczesny glock nie ma a zjawisko rozrzutu istnieje jeśli strzelasz szybko, i jakoś ci którzy są ostrzelani trafiają celnie. Zawsze zdawało mi się że zdolność w strzelaniu odpowiada też temu jak szynko po strzale jesteś wstanie oddać kolejny celny strzał i czy opanowałeś bron, odrzut broni, na tyle by móc w miarę kontrolować gdzie celujesz nawet strzelając z biodra, ale porzućmy ten temat bo tak jak powiedziałeś, ktoś kto codziennie strzela z karabinów i ten który robi to od tygodnia poślą serię o takim samym skupieniu.
 
Last edited:
Mnie zainteresowały te fragmenty z wywiadu z Maćkiem Pietrasem:

You want to reflect those damage options and how they’re connected to your stats and your skills and attributes in general. You can then adjust your weapon type to the situation.

Players can single out particular limbs, whether chopping at arms with a katana of blasting out knees with a shotgun. This isn’t spray and pray – you approach an enemy tactically and switch up your weapons based on their defence or skillset.

W większości gier, szczególnie RPG ze strzelaniem jakie kojarzę, całość wygląda tak, że wybieramy specjalizację, (broń krótka, długa, karabiny itd.) maskujemy ją i hurra na wroga.

Tutaj natomiast, ewidentnie jest zasugerowane, że będziemy musieli być bardziej elastyczni i trzeba będzie dostosować rodzaj broni, do typu przeciwnika i uzbrojenia które nosi.

Niby prosta rzecz, a jednak a praktycznie zmienia całą filozofię walki. Wydaje mi się, że "ekstremalna specjalizacja" raczej nie będzie jakoś szczególnie promowana. Nawet broń biała ma więcej niż jedno zastosowanie.

In the behind closed doors presentation at E3, we were shown that the mantis blades can be used to climb walls in certain situations, (...).

Jestem niesamowicie ciekaw, jak to będzie wyglądać w praktyce, ten nacisk na wszechstronność.
 
Oho, nekromanta.
Różne typy broni preferowane w konkretnych sytuacjach oznaczają prawdopodobnie podział na te cztery czy pięć kategorii wymienianych wcześniej w różnych materiałach czyli z amunicją przebijającą pancerze, samonaprowadzającą, rykoszetującą itd. Poszczególne typy będą na pewno zawierały w sobie wiele różnych wersji, więc jeśli ktoś się zdecyduje na bieganie z bronią krótką, to znajdzie jej różne rodzaje. Osobiście nie przewiduję tak wąskiej specjalizacji, chociaż niewątpliwie fajnie by było zagrać solo z monokataną i dwoma pistoletami.
 
Top Bottom