Wiedźmin 3: Dyskusja na temat wymagań sprzętowych

+
Proponuje pytac tylko o istotne elementy ktore maja realny wpływ na wydajność czyli GPU CPU RAM (ew PSU zeby sie to nie popaliło). Bo pytanie ïle trzba wydać kasy na komp? "jest trochę mylące. Bo tu potrzeba monitora, MOBO, HDD SSD, ROM itd a to rzeczy które maja raczej mały wpływ na wydajność (moze z wyjatkiem SSD). I tak:

CPU 1000
GPU 2500
RAM 400

na ten trójzestaw trzeba wydać ok 4000 żeby pograć na High IMO
 
Last edited:
wyciekła fotka z Hands-On'a

 
Nam chodzi aby takich niespodzianek nie było, a nie żaby pocieszać się podobnymi błędami innych.

Duża, rozbudowana gra pozbawiona bugów to mrzonka, rzecz nierealna. Jak widać nawet najlepszym się zdarza i jeśli ktoś oczekuje, że W3 będzie tytułem od błędów wolnym niezawodnie się rozczaruje. Na takie drobiazgi trza przymknąć oko. Byle tylko Wiedźmin był wolny od poważnych błędów, takich psujących zadania, a nawet uniemożliwiających ukończenie gry i będzie dobrze
 
Last edited:
Błędy na pewno będą i trzeba to zaakceptować, jeżeli będą same tylko drobne nie przeszkadzające w gameplayu
(bugi ragdoli, tras NPC czy też okazjonalny nawet pop-in ale nie taki chamski jak w ER Wiedźmin 2)
W Skyrim błędów masa ale były tylko drobne, nie było błędów krytycznych.
Oby tylko nie było błędów z gatunku zadanie którego nie można wykonać, lub umiejętność której nie da się nauczyć.
Ciekawe czy maksymalne użycie Vramu będzie mieć blokadę powiedzmy na 3.4GB czy będzie można zużyć 4GB albo więcej.
 
Tak. Na pewno będą błędy uniemożliwiające ukończenie gry lub questa, jestem tego pewny, przecież robią tę grę na odpieprz i mają gdzieś czy się da coś zrobić czy nie :facepalm: .

Co poniektórzy już popadają w paranoje.
 
No, to teraz userzy już nie mają prawa oskarżać REDów, że W3 w ultra nie pójdzie na żadnym kompie xD
 
Już od paru lat przestałem interesować sprzętem
ile tak na oko może kosztować pecet na rekomendowane?

Rekomendowane wymagania Wiedzmina 3 są imho nieoptymalne (za drogi procesor w porównaniu do karty graficznej), swoją drogą 770 nie jest optymalna w stosunku cena/jakość, niewiele drożej można dostać 970, aktualnie chyba najlepsza opcja w stosunku do jakości, zapewniająca przy obecnej generacji konsol Ultra/FHD, o ile optymalizacja nie będzie mega skopana.
Sama cena rekomendowanych GPU i CPU to jakieś odpowiednio 1300 i 1400 zł. Opcją proponowaną przeze mnie byłby procesor słabszy o jakieś 10% (dużo zależy od konkretnego tytułu) i5-4690, o ile to możliwe serii K (czyli z odblokowanym mnożnikiem), po zakupie dodatkowego chłodzenia wydajność będzie porównywalna do i7. Kartę grafiki zamienił bym na w/w gtx970. Cenowo wychodzi podobnie (900 zł procesor + 100 wersja K, +100 chłodzenie, +100 zł do lepszego mobo, 1500-1600zł grafika).
Do obu powyższych kombinacji należy oczywiście dokupić ram, obudowę, mobo, zasilacz, dysk HDD, opcjonalnie SSD, stację dysków. Całość wyjdzie w okolicy 4000-4200 zł + dodatkowe ~300zł SSD. Myślę że spokojnie się zmieści.

Taki komputer powinien spokojnie uciągnąć wszystkie nowe gry z obecnej generacji konsol (jako iż wydajnościowo zjada je, przeżuwa i wypluwa), w najwyższych ustawieniach, przy rozdzielczości 1080p w 60 klatkach. Jedyny problem mogą stanowić jakieś turbo opcje graficzne mordujące sprzęt.
To że W3 na wysokich ustawieniach (rzekomo niewiele lepszych od konsolowych), chodzi na PC z i7 i gtx 980 ledwo zipiał na 30 klatkach uważam za niesmaczny żart, lub całkowity brak optymalizacji.
 
Opcją proponowaną przeze mnie byłby procesor słabszy o jakieś 10% (dużo zależy od konkretnego tytułu) i5-4690
Jeśli gra będzie poprawnie obsługiwać osiem wątków, to Twoje 10% różnicy może nieco wzrosnąć. A wzrośnie jeszcze bardziej, gdy ktoś uruchomi sobie obsługę PhysX dysponując kartą AMD.

Taki komputer powinien spokojnie uciągnąć wszystkie nowe gry z obecnej generacji konsol (jako iż wydajnościowo zjada je, przeżuwa i wypluwa), w najwyższych ustawieniach, przy rozdzielczości 1080p w 60 klatkach.
Słowo-klucz: "powinien". Oczywiście taki komputer (oparty o i5) będzie miał wydajność teoretyczną nieporównywalnie większą od obu konsol razem wziętych. Jednak biorąc pod uwagę wymagającą skalowania optymalizację na PC w porównaniu do sztywnej i jednorodnej konfiguracji konsol, to może wyjść różnie. Posiadanie konsoli już za ~1600 zł bezwzględnie gwarantuje uruchomienie gry bez jakichkolwiek problemów, natomiast koszt każdej klatki na PC jest niewspółmiernie wysoki. Jednak cena ta przekłada się na możliwość podbicia detali, rozdziałki, klatek, cenę gier, a także (dla mnie bardzo ważne) mody. Piszę to jako zatwardziały (wręcz "betonowy") PeCetowiec, który konsoli nie tyka nawet kijem.

---------- Zaktualizowano 20:27 ----------

To że W3 na wysokich ustawieniach (rzekomo niewiele lepszych od konsolowych), chodzi na PC z i7 i gtx 980 ledwo zipiał na 30 klatkach
Widzisz, tu opinie są mocno podzielone. Czytałeś ostatnie CDAction?
 
Jeśli gra będzie poprawnie obsługiwać osiem wątków, to Twoje 10% różnicy może nieco wzrosnąć. A wzrośnie jeszcze bardziej, gdy ktoś uruchomi sobie obsługę PhysX dysponując kartą AMD.
No to chyba żadna gra tego obecnie nie robi, bo wzrost klatek między i5 a i7 to jakieś pięć, gdy rzuciłem okiem na testy.
 
No to chyba żadna gra tego obecnie nie robi, bo wzrost klatek między i5 a i7 to jakieś pięć, gdy rzuciłem okiem na testy.
W takim razie przed "growymi" programistami jeszcze sporo nauki, a wzorować się powinni na informatykach piszących programy do obróbki video.

Ed,:
Wiem, że to nie całkiem tak samo ze względu na zróżnicowanie rodzaju obliczeń, jakie musi robić procesor podczas grania, ale wiesz o co mi chodzi.
 
Last edited:
Odwieczna nuda, bitwa między PC i Konsolami, ta ... i dywagacje o ilości klatek, bo jak będę miał ten komputer to będę miał 10 klatek więcej, ... ta. Nudne to aż się na pawia zbiera. Jeśli ktoś lubi konsole nie da się przekonać że PC jest lepszy i na odwrót. Jeśli ktoś odpali licznik klatek to będzie wiedział że ma więcej niż ten co ma słabszy sprzęt i będzie mógł się chwalić, ale kiedy wyłączy licznik i zagra na gorszym kompie mając powyżej 30 klatek na sekundę nie zauważy różnicy. Tak wiem znów posypie się pokazywanie filmików itd., pisanie mądrości świata że to było, to już udowodniono, ale to jest tak sama dyskusja o niczym jak z konsolami i PC. Ludzie zajmijcie się czymś ciekawszym niż rozpatrywanie po raz kolejny jaki sprzęt będzie miał więcej klatek i co lepiej kupić. Oczywiste jest że lepszy sprzęt jest lepszy i oczywiste jest że ktoś lubi klawe pod palcami i myche a inny pada. I tak przypuszczam że to nie powstrzyma dalszego bicia piany, ale łudzę się że może tak.
 
Last edited:
Witam po długiej przerwie ;) złożyłem sobie komputer pod Wiedźmina, mam nadzieję że coś z tego będzie. Jak na razie połyka wszystko:
gtx 970 od gigabyte
i5 4590 (bez K, brakło pieniędzy, ale i potworek niezły, w większości testów cpu w pierwszej 5)
8GB ramu od goodrama ddr3 1600mhz
asrock b85 pro 4
be quiet l8 630w
hdd seagate barracuda 1tb (ta z buforem 64mb)

Niedługo jeszcze zakupię sobie ssd.

No i mam nadzieję że ten konfig pozwoli mi płynne wysokie detale w fhd (o ultra nie mażę, po tym co ostatnio wyczytałem). Żeby była jasność - nie chwalę się. Jestem ciekaw Waszych opinii.

Pozdrawiam
 
Top Bottom