Wiedźmin 3: świat

+
Kolejna sprawa. Porównałem mapkę W3 do mapy Podgrodzia i Wyzimy Handlowej z W1. Dopasowałem jak się najlepiej dało wielkość mostów, budynków, oraz same wrażenia wizualne z gry, a również czas potrzebny na przejście od punktu A do B. Wyszło coś takiego:
Nie wiem, czy to dobrze, źle, czy bardzo źle... Warto też wziąć pod uwagę, że w W1 świat był bardziej pusty od tego w W3, a Geralt poruszał się znacznie szybciej, przez co mieliśmy wrażenie, że świat przedstawiony jest mniejszy, niż był w rzeczywistości.
Myślę, że gdyby zebrać wszystkie mapki z W1, okazałoby się, że świat jest prawie tak samo wielki jak ten z "trójki".
Chociaż mogę się mylić, oczywiście ;)

@Wojtak212 no dobra, jak teraz patrzę to faktycznie nieco przegiąłem. Nawet gdyby brać całe mapki lokacji, to nie dorównałyby W3, bo tu mamy jeszcze wodę, Skellige i dodatkowe HUBy.
Niemniej, na powyższym obrazku widać, że Novigrad wcale nie jest taki wielki w porównaniu z Wyzimą, jak się niektórym osobom wydaje. Szczególnie, gdyby dodać jeszcze największą dzielnicę, której w grze w ogóle nie było, choć teoretycznie (i na mapie) istniała.
 
Last edited:
Nie wiem, czy to dobrze, źle, czy bardzo źle... Warto też wziąć pod uwagę, że w W1 świat był bardziej pusty od tego w W3, a Geralt poruszał się znacznie szybciej, przez co mieliśmy wrażenie, że świat przedstawiony jest mniejszy, niż był w rzeczywistości. Myślę, że gdyby zebrać wszystkie mapki z W1, okazałoby się, że świat jest prawie tak samo wielki jak ten z "trójki".
Nie zgadzam się. Po pierwsze, w W1 było mnóstwo niedostępnych terenów. Np. Podgrodzie to właściwie tylko gdzieś połowa mapy (załączam szkic). W Wyzimie również niedostępna była gdzieś połowa - cała dzielnica szlachecka, oraz kawał Handlowej.


Novigrad "na oko" wygląda mi na 5, 6x Wyzima z W1 (tzn. dostępna, wliczając groblę i Starą, bez Podgrodzia). A do tego przecież mamy Oxenfurt (większy od Wyzimy, może nawet 2x), całkiem spore "Wronice" i Kaer Trolde (spokojnie wielkości Handlowej albo Klasztornej) i przynajmniej kilkanaście, może nawet ponad 20 wiosek wielkości Odmętów (lub nawet większych), do tego pewnie drugie tyle osad na poziomie wioski ceglarzy.

@TerraRanta To tylko mapa poglądowa, mało ma wspólnego z tą "in-game'ową".
Mnie zaciekawia liczba "znaczników" wokół samego Kaer Morhen - pomijając rozbudowaną twierdzę, mamy jakieś jaskinie, siedliszcza olbrzymów (?), jezioro z przystanią... czyli hub całkiem spory, gdzie pewnie będzie conieco do roboty (nie tyle co Białym Sadzie, z racji mniejszej liczby "questodawców"). Poza tym w trailerze widać Geralta galopującego na Płotce, z Kaer Morhen na horyzoncie. Ciekawe, kiedy tam trafimy - bo nie może chodzić o sam prolog-samouczek (sen z Yennefer i Ciri), za krótki.
 
Novigrad "na oko" wygląda mi na 5, 6x Wyzima z W1 (tzn. dostępna, wliczając groblę i Starą, bez Podgrodzia). A do tego przecież mamy Oxenfurt (większy od Wyzimy, może nawet 2x),
Tu ostro przegiąłeś, Wyzima była ogromna. Gdyby połączyć wszystkie 3 grywalne dzielnice + groblę, myślę że byłaby wielkości co najmniej 1/2 Novigradu. No ale obyś miał rację.
Zaś Oxenfurt... Na mapce wygląda mi na coś w rodzaju właśnie Wyzimy z W1, może nawet trochę mniejszy.
 
Tak, z tym Novigradem kilka razy większym niż dostępna Wyzima to gruba przesada. A Oxenfruit 2 razy większy to już w ogóle. IMO Wyzima (wszystkie dostępne miejsca 3 dzielnic bez grobli) jest równa wielkością Novigradowi, albo tylko niewiele mniejsza. Proponuję zagrać raz jeszcze w W1, zwiedzić całkowicie całą Wyzimę. Jest tego trochę.

Oxenfruit zdaje się być wielkości 1/4 Wyzimy.

@Solan7 Też tak podejrzewałem, że ta lokacja z SoD to jest na Skellige. Jak Ciri biegnie,w tle widać statki na morzu (bitwa morska? Może to już najazd Gonu?)
 
Last edited:
Pozwoliłem sobie poczynić próbę spisania znanych osiedli (tzn. zamieszkanych wiosek, miast, miasteczek, twierdz) w W3. Nazwy w cudzysłowiu są hipotetyczne, gł. na podstawie próby tłumaczenia nazw z mapy rosyjskiej.

miasta:
1. Novigrad
2. Oxenfurt

regiony:
Łysa Góra (Bald Mountain Лысая Гора)
Krzywuchowe Moczary (Crookback Bog / Кривоуховы Топи)
"Trawiasty Pagórek" (Grassy Knoll / Нива)
"Szare Skały" (Gray Rocks / Серые Скалы)
"Zawietrze" (Gustfields / Заветерь)
"Błociszcze" (Mudplough / Грязищи)
"Płomienne Urwisko" (Spitfire Bluff / Пышущиий Обрыв)
"Spadek" (The Descent / Спуск)
"Bagnisko" (The Mire / Большая Топь)

miasteczka:
3. "Wronice" (Crow's Perch / Вроницы)

wioski:
4. "Wrzosówka" (Heatherton / Вересковка)
5. "Podlesie" (Midcopse / Подлесье)
6. (Fyke Isle / Коломница)
7. (Carsten / Скарстен)
8. (Alness)
9. "Czarny Konar" (Blackbough)
10. (Byways)
11. (Claywich)
12. (Condyle)
13. Sztygary (Downwarren)
14. (Drudge)
15. (Lindenvale)
16. (Lurtch)
17. (Mulbrydale)
18. (Oreton)
19. (Toderas)
20. (Ursten)
21. (Yantra)
22. 1x pod Łysą Górą?

inne:
23. gospoda na rozstajach (Mudplough)
24. posiadłość Vegelbudów
25. osada kamieniarzy (Grayrocks)
26. wytwórnia miodu (Gustfields)
27. zamek Drahim

Ard Skellig
28. Kaer Trolde (miasteczko)
29. Arinbjorn (większa)
30. Blandare (większa)
31. Fayrlund (większa)
32-33. Fyresdal (większa) i 1x mniejsza na wsch.
34-35. Fornhala i 1x ? dalej na pd.
36. Rannvaig (większa)
37. Redgill
38. Rogne
39. Sund
40. 1x większa na zach. wybrzeżu, z zamkiem

An Skellig
41. U..alla

Faroer
42. Harviken
43. 1x ?

Hindarsfjall
44-45. 2x ?

Spikeroog
46. Svorlag
47. 1x ?

Undvik
48-52. 5x ?

53-54. Biały Sad + posterunek nilfgaardzki

55. Kaer Morhen - raczej tylko wiedźmińska twierdza, bez osiedli w pobliżu

Podsumowując - wychodzi ok. 50 osiedli (zapewne z kilka z ww. na takie miano jednak nie zasługuje, z drugiej jednak strony wypada liczyć Novigrad, a nawet Oxenfurt wielokrotnie, tzn. z dzielnicami). Dla porównania, w W1 takich miejsc mieliśmy - licząc dzielnice - sześć, zaś w W2 cztery-sześć (jeżeli doliczyć La Valette i oddzielnie liczyć Bindugę).

---------- Zaktualizowano 16:11 ----------

Tak, z tym Novigradem kilka razy większym niż dostępna Wyzima to gruba przesada. A Oxenfruit 2 razy większy to już w ogóle.
Na ww. dokładniejszej mapie widać, że Oxenfurt liczy jakieś 80-90, może nawet ponad 100 domów. Dla porównania - Wyzima Klasztorna i Handlowa (dostępne ulice) miały po ok. 50-60 domów, a Stara ok. 30 - łącznie ok. 140-150. Oczywiście w obu wypadkach nie wszystkie budynki były/będą dostępne, ale dla porównania skali to chyba wystarczy. Rzeczywiście Oxenfurt wypada na mniejszy od Wyzimy... ale nieznacznie. Novigrad może nie 5x, 6x razy większy - ale 3x spokojnie, może nawet 4x.
 
Last edited:
Zamiast liczyć domy policzyłbym w jakim czasie da się pokonać dane miasta. Bo widać ze Novigrad jak i Oxenfruit mają może i sporo chałup, ale jest ich nawciskane obok siebie od groma, co wcale miasta nie powiększa (ale czyni bogatszym w detale, fakt). Zresztą Wyzima też miała podobną ilość.






Żeby było sprawiedliwe, przebiec wszystkie dostępne ulice :p Patrząc na mapę Novigradu jakoś sobie nie wyobrażam, by obiegnięcie tego miasta zajmowało 3 razy więcej czasu niż obiegnięcie Wyzimy.
 
Last edited:
To jest kompletnie nieadekwatne do rzeczywistości porównanie. Artystyczna mapa o skali innej niż ta w grze, wyliczone kilometry kwadratowe chyba na podstawie wilgotności powietrza w pokoju autora.
 
Wszyscy teraz wstawiają takie porównania. Biorą te setki kilometrów kwadratowych nie wiadomo skąd i nagle się okazuje, że W3 jest 3x większe od GTA V i inne tego typu cuda. Nikt logicznego myślenia nie używa, a serwisy growe wesoło kontynuują sianie dezinformacji publikując te obrazki.
 
Kiedyś się wykłócałem z paroma randomami skąd biorą te kilometry kwadratowe - do dziś nie otrzymałem żadnej odpowiedzi od któregokolwiek z nich :(. Jeszcze Cie obrażają jak zwrócisz uwagę XD.
 
Onieśmiela mnie ogrom tej mapy, przeraża wręcz. :shock:

To samo miałem napisać.
Ależ to jest wielkie.

---------- Zaktualizowano 21:10 ----------

- oficjalne potwierdzenie – po skończeniu pierwszego etapu gry, cały świat zostaje otwarty i możemy iść dokąd nam się podoba;
Zastanawia mnie bardzo jak się ma możliwość dotarcia w dowolne miejsce do poziomowych ograniczeń w formie ostrzeżeń.
Czy gra przewiduje, że ktoś może chcieć zacząć przygodę - na przykład - w Skellige, czy może fabuła domyślnie kieruje nas tam dopiero w określonym momencie, kiedy ten minimalny wymagany lvl już mamy i w przypadku wcześniejszego udania się tam czekają na nas monstra od X lvlu wzwyż?
 
Zastanawia mnie bardzo jak się ma możliwość dotarcia w dowolne miejsce do poziomowych ograniczeń w formie ostrzeżeń.
Iść możesz wszędzie, ale nie wszędzie przeżyjesz. Ciekawi mnie tylko jak to rozdzielą, pewnie trzeba będzie iść z główną fabułą, żeby dawać sobie radę.
 
Do nie których miejsc bez pomocy innych lub tzw glejtu wogóle nie wejdziemy lub nie zostaniemy wpuszczeni a nawet jak wejdziemy to bedziemy ginac bo poziom bedzie za wysoki naprzykład zaraz po prologu :) W dzienniku zadań bedzie pokazany jaki poziom jest wymagany przy wykonywaniu zadań na dany obszar:)
 
Last edited:
Najbardziej mimo wszystko rozbawiło mnie to porównanie mapy W3 i GTA V, na podstawie chyba snu autora. (Porównanie doczekało się nawet głównej na 9gag.com, troll master)
View attachment 13310
Później tylko czekac na ludzi, którzy będą się pytac gdzie te miliony kilometrów kwadratowych mapy.
 

Attachments

  • 1429268773_the-witcher-3-taille-map.jpg
    1429268773_the-witcher-3-taille-map.jpg
    167.1 KB · Views: 113
Top Bottom